KatarínaK. KatarínaK. komentáře u knih

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Velmi dobře vystavěný thriller! Od začátku do konce autorka drží skvělé tempo, postupně odhaluje minulost i nitro postav a dávkuje vše tak, že je čtenář neustále napnutý. Romantická linka mi vůbec nevadila, naopak, příjemně mi dovolila trochu vydechnout. Příběh je drsný, veden v několika rovinách, pravda, trošičku předvídatelný. Za mě krásné 4,5*

02.02.2023 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Přesto, že se řadím mezi fanoušky p.Mornštajnové, tento příběh rodiny Mánesů, mě nijak zvlášť neoslovil. Tentokrát jsem měla pocit, jakoby jsem vše sledovala jako z rychlíku. Příběh plyne velmi rychle, je čtivý, ale ... nijak nezasáhl. Jiné knihy od autorky jistě nabízejí více.

17.10.2022 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Saturnin, to je milé a humorné vyprávění o tom, co se událo na sklonku léta mladému gentlmenovi, kterému zpestřil život jeho nový sluha Saturnin. Skutečnou postavou, která příběhu dává tu správnou šťávu, je pro mě ovšem teta Kateřina. Po knize jsem sáhla už potřetí a kouzlo stále neztratila. Je pravda, že s přibývajícími stránkami tempo trochu zvolnilo a některé pasáže jsem měla chuť přeskočit. Přesto tato kniha má zasloužené přední místo v mé knihovně. Je to prostě klasika.

05.03.2021 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Mnoho postav, mnoho různých dějových linek,mnoho nelogičností. První kapitola pěkně zaháčkovala,mnoho dalších nudilo. Až téměř v polovině knihy přijde to správné napětí a chuť číst dál. Ovšem zrovna, pro mě zajímavé, linky skončí slepě nebo useknuté a v závěru se z vraha stane úplný blázen,kterého oklame i malá holčička. Nechce se věřit, že by taková osoba byla schopná cokoliv léta pečlivě plánovat. Kniha je plná takových nesmyslů. Autor by se možná měl příště řídit pravidlem,že méně je někdy více. 2,5*

29.10.2022 2 z 5

Ptáci bez křídel Ptáci bez křídel Louis De Bernières

Čtu řádek po řádku této knihy a najednou jsem dojatá, rozněžněná, směju se, pak pláču, jsem zděšená, chvěji se. Tolik emocí ve mně vyvolala. Dala mi zase mnoho nového vědění. Tato kniha si zaslouží oběť každého jednoho stromu, aby mohla přijít na světlo světa. Víc k ní neřeknu, je tady už mnoho skvělých komentářů, které ji hezky vystihují. Ale i já musím ještě jednou vyzvednout skvělý překlad pana Janiše a neuvěřitelný vypravěčský talent Louise de Berniéres a jeho ohromující znalosti historie. Více takových knih!

03.01.2022 5 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Nemůžu hodnotit více než jako průměrnou knihu, která ničím nepřekvapí. Vše je víceméně jasné už od začátku příběhu. A bohužel, pro mě postavy i děj samotný byl jen velmi málo uvěřitelný. Ještě bych uměla přijmout, že člověk, který se potýká se závislostí více než 20 let se z toho nakonec nějak sám vyhrabe. Ale prostě nemůžu uvěřit, že se z jednoho arogantního,egoistického floutka, který nemá respekt před ničím a nikým, neváží si ničeho a vůbec má odpudivou povahu, v závěru stane téměř ideální prototyp muže.
Stylistika textu mi také velmi neseděla.
Na druhou stranu chápu, že jako román pro ženy, si kniha najde své příznivce.
Je to první dílo pana Javůrka, které jsem četla. Autor jistě v sobě potenciál má, a ráda ještě zkusím jiný příběh z jeho pera.

02.03.2023 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

První setkání s touto dvojicí spisovatelů alias Larsem Keplerem... a opravdu nebylo vůbec špatné.
Tento detektivní thriller naplnil všechny moje očekávání od tohoto žánru. Dobře vymyšlenou zápletku, napětí, dostatečně vykreslené charaktery postav.
Pravda, knize se dá vytknout pár uměle napasovaných momentů,které postrádají logickou podstatu, ale naštěstí jich tolik nebylo. A tak celkově uspokojivý dojem z knihy mi zůstal od začátku až do konce.
Hypnotizér patři k nadprůměru mezi thrillery,v porovnání s jinými,které se mi za poslední období dostaly do rukou.

16.01.2023 4 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Toto,dnes již klasické dílo, zaujme jak mladého čtenáře, tak i toho ve zralém věku. Mohu takto soudit ze své zkušenosti.
I po letech, kdy jsem se ke knize vrátila, mě osudy rodiny Clearyových pohltily.
Autorčiny popisy novozélandské a australské přírody jsou skvostné. Rázem se ocitnete v Novém Jižním Walesu a horko,prach,šum trávy droghedských pastvin, vůni růží cítíte přímo fyzicky.
Milostný, nešťastný příběh Meggie a Ralpha je jedním z nejkrásnějších i nejsmutnějších vůbec.
Není to ale příběh jen o osudové lásce muže a ženy, ale i o lásce jako takové. O lásce mezi sourozenci,o lásce matky k svému dítěti, o lásce dětí k rodičům, o lásce k domovu a k přírodě, k Bohu.
Otázka víry, a na kolik osud svazuje naše životy a na kolik si o nich sami rozhodujeme, nás provází celou knihou.
Charaktery jednotlivých postav jsou úžasně vykreslené.
Části věnované hlavně příběhům Dana a Justíny jsou méně poutavé než jiné, přesto Ptáci v trní patří k těm knihám, kterých příběh vám utkví v paměti i po dlouhých letech.
4,5*

04.11.2022 4 z 5

Robin Robin Zdena Frýbová

Úsměvné příběhy o foxteriérovi Robinovi a jeho rodině, často podané s nadsázkou a špetkou ironie a sarkasmu. A tak i humor paní Frýbové berte, jinak by Vám celé vyprávění přišlo asi trochu přitažené za vlasy. Tuto knihu jsem četla několikrát, vždy mě pobaví a příjemně si u ní odpočinu. Některé pasáže jsou opravdu trochu rozvláčnější a sobě podobné. I přesto mám tuto knihu velmi ráda a vím,že jsem ji nečetla naposledy. Robin je neuvěřitelné číslo. Pokud se chcete zasmát a příjemně vypnout, sáhněte po této knize. ( Ale prosím, nedávejte svému psovi čokoládu a už vůbec ne hořkou, jako dostával Batul. Alkaloidy v ní by mu mohli poškodit zdraví. )

26.01.2021 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Strašlivé to muselo být v šedých tónech...Až neuvěřitelné, že mohl někdo takové utrpení a úkoří, fyzické i psychické,přežít 10 a více let. Co mě udivilo,že se do takových míst dostaly i děti. Malé děti. Mohly být vůbec takovým pracovním nástrojem,aby měly pro Stalina hodnotu i toho kouku chleba?
Ruta Sepetys je nepochybně skvělá autorka. I pro mě mají její knihy největší přínos právě v tom,že píše o kapitolách lidské historie, o kterých se velmi nemluví. A to stylem jednoduchým, mnoha lidem blízkým.
V této její prvotině je, jak psali jiní, znát, že je to styl ještě ne celkem vytříbený. Příběh je velice silný, ovšem charaktery a myšlení postav nejsou dostatečně propracované.
Přesto, jsem velice ráda za tuto knihu. 4/6

02.02.2024 4 z 5

Šógun Šógun James Clavell

James Clavell je pro mě spisovatelem s velkým S. Jeho knihy patří k těm, které si ve své knihovně nejvíce považuji. Šógun je tou knihou, kterou za život nečtete pouze jedinkrát. Kdo miluje historické, dobrodružné romány prostě musí přečíst i příběh Blackthorna,Mariko a Toranagy, jinak je velice ochuzen o literární skvost tohoto žánru. Arigato, Clavell-sam.

30.01.2024 5 z 5

Klikatá cesta Klikatá cesta Brian Freeman

Tak jo,díky čtenářské výzvě jsem se konečně zase vrátila k detektivu Frostovi a miláčkovi Shackovi. A jsem moc ráda,že můžu konstatovat, že pan Freeman udržel skvěle nastavenou laťku na stejné úrovni jako v předchozích dílech. Možná ji i o fous posunul výše.
Styl jeho vyprávění je svižný, poutavý a nutí číst dál a dál. Čtenáři je dopřáno lépe poznat hlavní postavu, protože nás nechá dostatečně nahlédnout do jeho života.Frost je opravdový sympaťák. A díky jeho kocourovi Shackovi je nám o to bližší.Není to žádný supermozek, supernabiják, ale obyčejný člověk.A protože je tak sympatický, tak se.mi ani nechce uvěřit co na něj autor nachystal. Tak snad se tedy Frostův příběh dobere pokračování.

12.01.2024 4 z 5

Černá a purpurová Černá a purpurová Wojciech Dutka

(SPOILER) Kniha z nejostudnějšího, nejhanebnějšího období novodobých lidských dějin s téměř neuvěřitelným, leč pravdivým příběhem. Při jejím čtení mi běhal mráz po zádech, některé scény byly vylíčené bez jakýchkoliv skrupulí a musela jsem je dlouho rozdýchávat.
Styl psaní je blíže spíše žánru literatury faktu než románu. Což podle mého není vůbec knize na škodu. Naopak.
Postava Franze, jeho přerod z bohabojného chlapce na nelidské nacistické monstrum byla jistě nejzajímavější ze všech postav, s kterými jsem se zatím v knihách s tématem holocaustu setkala.
Sonda do jeho duše a svědomí-nesvědomí byla velice zajímavá a hlavně zdařilá.
Černá a purpurová je kniha, která mě přinutila velmi přemýšlet. Byl Franz ve skutečnosti také pouhá oběť té doby? Ne, já bych mu nemohla odpustit,tak jako rakouské soudy. Vše má své hranice. Vraždění a týrání nevinných,bezbranných lidí se nedá ničím omluvit. Ani ve válce.

27.01.2023 5 z 5

Jak já jsem knihy o Neználkovi milovala! Přečetla jsem je několikrát. Fantastický příběh, který rozjede dětskou představivost naplno. Alespoň tedy více než před 30 lety. Nádherné ilustrace jsem si dokázala prohlížet nekonečně dlouho. Pro mě byla návštěva Slunečního města nezapomenutelnou. I po tolika letech,kdy jsem se k ní v rámci výzvy vrátila, jsem si tolika scén uměla vybavit jako by jsem knihu četla teprve nedávno. Dnes se jen podivuji, kolik věcí,o kterých se mi jako dítěti jen snilo, sa za ta léta stala skutečností. Milý,krásný návrat!

01.01.2023 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Má první kniha,kterou jsem od autora přečetla, a náramně jsem se bavila. Je to spíše taková sbírka povídek-historek,které Ladislav zažil při svých cestách Evropou. Jsou vtipné, jsou čtivé a svižné. A jeden v nich najde i mnoho zajímavostí o jednotlivých národech a krajinách Evropy. Jistě mě i motivovaly k mým budoucím cestovatelským plánům. Přesto,že jsem se při čtení bavila,často od srdce zasmála,po určitém počtu stran, jsem musela knihu na několik dní odložit. Proč? Najednou mi tento styl humoru přišel až nucený. Celkový dobrý dojem z knihy to ale nesnížilo. Jistě si zase někdy ráda něco od p.Zibury přečtu.

29.10.2022 4 z 5

Král šedých medvědů Král šedých medvědů James Oliver Curwood

Poetický příběh ze severoamerických Skalistých hor z dob, kdy do těchto míst lidská noha vkročila jen ojediněle. Nádherné popisy divoké, panenské přírody. Krásné líčení ze života medvědů. Dojemný příběh majestátního krále medvědů Thora, který pod svou ochranu přijme osiřelé mládě - statečného Muskwu. V přírodě jev to nevídaný. A také přerod jednoho člověka, lovce, který zjistí, že: "Největším potěšením není zabíjet,ale nechat žít ".
Jakmile jednou tuto útlou knihu přečtete, budete se k ní opakovaně vracet. Protože dnes,bohužel, není k dostání tolik čistých, duši hladících příběhů. Z každé stránky autora je znát jeho velký obdiv k přírodě.
Jednoduše, toto vyprávění je balzám v dnešní uspěchané době.

17.10.2022 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Kolik emocí,kolik pravdy a poznání o světě, lidské duši se dá vložit na 110 stran příběhu? Paní Legátová dokázala, že opravdu mnoho. Tato útlá kniha pohladí, zabolí. Ano, často to tak je, že člověk najde to nejlepší u někoho a někde, kde by to vůbec nečekal. Elišce,Hanuli, se to také stalo. A přitom našla samu sebe a stala se lepším člověkem. Často to prosté je opravdovější, čistější. Nádherný příběh, nádherný jazyk. 4,5*

27.02.2022 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

A mně se to líbilo. :-) Ano, nenáročné, ano, vysloveně oddechové a ano, až příliš předvídatelné čtení. Ale tentokrát jsem dostala chuť na opravdovou "slaďárnu" a tu jsem dostala, i s čokoládou jako bonus. Navíc je mi teď jasné, že do Švýcarska se musím jistě někdy vypravit. Pravda, ten konec byl tedy odfláknutý. Když už sladce, tak ta pomyslná třešnička na dortu mi chyběla. 70%

13.01.2022 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

(SPOILER) Knihu jsem našla pod vánočním stromečkem. Hodnotím jako průměrný thriller. Četla se snadno, místy nabrala spád. Závěr byl hodně zvláštní, tak trochu odfláklý. Tento styl psaní nemám moc ráda. Chvíli se píše v 3.os., pak hned v 1.os. Postava Marca mi byla nesympatická.Neúspěšný slaboch, kterému na konec vše projde? A jeho žena Anne? Celou dobu se snaží nezhroutit a být opět se svým dítětem. Když se jí to konečně splní, tak se z ní stane vrah? Hm, to si dcerku moc neužije. A detektiv Rasbach toho moc nevypátral. Kniha mě spíše štvala než bavila.

19.03.2021 2 z 5

Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka Richard Askwith

"Nemám tolik talentu, abych dokázal běžet a ještě se u toho usmívat." A já nemám dostatek slov. Životní příběh Emila Zátopka, prostě musí jednoho chytnout za srdce. Šampión, člověk s velkým srdcem. Autorovi se je také třeba obdivovat. Tak zajímavý a čtivý životopis se Vám málokdy dostane do ruky. Přiblížil nám pana Zátopka nejen jako jedinečného atleta, ale i člověka se všemi svými klady,ale i zápory. Hodně prostoru se v knize dostává i společnosti a politické situaci v období komunismu. A toho,jak ovlivňoval životy lidí v něm žijících. Lehce někoho soudit. Já jako Husákovo dítě říkám: "Hoď kamenem, kdo jsi bez viny". Takové osobnosti si musíme vážit. "Satu,Pekka". Před autorem také smekám. Je to již druhá kniha z jeho pera, co jsem přečetla a jsem nadšená. Je pěkné, když si zahraniční autor vybere ze všech zajímavých lidí, hned dva velké Čechy. Na závěr mi nedá přidat ještě jeden citát z knihy,který pana Zátopka, tak hezky vystihuje: S ponurým úsměvem se rozhlédl. "Pánové," prohlásil, "dnes trochu umřeme." Pak, stále s úsměvem na tváři, se rozběhl.

07.03.2021 5 z 5