Karin94 Karin94 komentáře u knih

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Shari Lapena je jednoducho talent na písanie takýchto kníh, kde dokáže napchať do skoro jednej kapitoly všetky hlavné postavy (ktorých nie je málo). Keď si to buď nezapíšete alebo nenakreslíte, tak ste pekne (milo povedané) v riti.

Ono sa to zdá byť vtipné, ale práveže nie je, pretože kým sa vysomárite z opisovania postáv kto je kto, tak zistíte, že pri tom zaspávate. No ani sa nenazdáte a ste v polke knihy, kde sa následne riešia dosť dlho iné veci, v tomto prípade vražda. No zvyčajne je aj tak najlepší a najnapínavejší koniec, ktorý ste vlastne očakávali, ale zároveň aj neočakávali, keďže kvôli tomu množstvu postáv stále nanovo hádate, kto môže byť vrah. Takže buď vás koniec sklame, nadchne alebo prekvapí. Ako som si pri autorkiných knihách všimla, dokáže rozuzliť záver na jednej, maximálne dvoch stranách. Toto ma trochu mrzí, pretože dovtedy ten dej zbytočne naťahuje a opakuje a čitateľ si praje, aby mala kniha menej strán.

Áno, na jednej strane píše takto divne, ako som písala vyššie. Hlavne s tými postavami to niekedy fakt preháňa. Ale zas na druhej strane mi ako autorka sedí. Teraz nehovorím, že píše top knihy, z ktorých by som odpadávala, ale dokáže naozaj dobre vypracovať napínavý triller, ktorý má hlavu aj pätu. Ako napríklad aj pri tejto knihe. Všetko je vysvetlené a nie sú tam žiadne hluché miesta. Ľahko sa čítala a kapitoly boli krátke.

Tento príbeh by som priradila skôr k detektívnemu trilleru. Koniec nebol nijak prekvapivý a autorka celú dobu dej iba naťahovala, takže za mňa priemer.

17.06.2022 3 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Jediný dôvod prečo som čítala túto knihu pár dni bol, pretože som nechcela aby sa skončila. Colleen Hoover ako vždy nesklamala a zas mi zasiahla srdce na tom najcitlivejšom mieste. Táto kniha bola opäť a zas jedna obrovská emočno zničujúca DOKONALOSŤ!

Príbeh Fallon a Bena napísala autorka fakt úžasné a aj keď tieto príbehy sú až dokonalo nereálne, mňa si vedia takéto knihy totálne získať. Takisto aj ich postavy boli úžasné spracované ako aj všetkých ostatných, preto neviem nájsť ani jednu chybičku na tejto knihe.

Ak by som mala ale predsa povedať ku knihe také za mňa malé mínus, (čo v tomto prípade mi inak vôbec nevadí a vôbec by som kvôli týmto dôvodom neubrala hviezdičky knihe, lebo celá kniha si ma brutálne emočne získala.) Tak to, že kniha bola celá písaná romantickou formou že sa autorka ničomu inému nevenovala iba im dvom. Potom, že postavy Bena a Fallon boli na 18 rokov až príliš nereálne čo sa týka lásky alebo v chovaní v ich veku (ale to je na druhej strane to krásne, pretože takúto lásku nemožno vidieť v realite.) No a ďalšou vecou a myslím, že aj poslednou, a to že autorka nikoho z postáv poriadne nepredstavila kto má akú povahu a okolnosti okolo nich. Teraz narážam skôr na Fallon otca, mamu potom na Benových bratov a pod.

Takže toto neberte ako kritiku, toto je len taký bonus ostatným čitateľom, aby vedeli zhruba čo očakávať. Čo sa týka mňa, tak Collen znova ukázala, ako ma vyzerať jedna poriadna kniha!

Okrem toho to bolo ľahko a pútavo písané. Žiadne pasáže, kde by ste sa nudili, ale všetko rovno k veci, ako to už u autorky býva zvykom a toto na jej knihách milujem. A ešte ku koncu ako tam vopchala tú zápletku, bola jednoducho bomba. Myšlienky a citáty boli nádherné taktiež a ja som sa doslova roztápala. Každopádne za mňa bola celá kniha písaná tak smutne a tak ma emočne zničila, že sa moje srdce trhalo na malé kúsky skoro každú jednu stranu.

22.02.2022 5 z 5

Neznámy v našej spálni Neznámy v našej spálni Samantha Lee Howe

Úprimné poviem, že keď začnete čítať túto knihu, tak začiatok vám nepríde vôbec ako nejaký napínavý triller, a ako triller vôbec. Mne sa to zdalo, akoby som čítala nejaký ženský román, ktorý sa točí okolo generálneho riaditeľa a jeho manželky, ktorá si zas užíva život. Až okolo 90 strany sa tam udeje zmiznutie postavy Ewana a tam som si povedala, "okey, celý obsah anotácie sa zmestil do 100 strany, tak teraz o čom to akože bude?". Potom sa to obráti, a veľmi pomaly zisťujeme záhady a tajomstvá okolo celého príbehu v knihe. Komu nie je možné veriť, a komu zase áno. Autorka to naťahovala po celú dobu, a vôbec som nemala ani najmenšie potuchy, akoby to mohlo skončiť. Aj keď som si myslela, že to už viem, tak ma autorka dobre "oklamala". Koniec nebol zlý, ale čítala som omnoho lepšie knihy tohto žánru. Kniha ani neurazila, ale ani nenadchla. Taký priemer. Najviac, čo mi chýbalo v knihe bolo viac napätia. Takto som vôbec nemala pocit, že čítam triller.

Opäť musím napísať, že kto chce, nech si knihu prečíta ale za mňa existujú oveľa lepšie a napínavejšie trillery s nečakaným koncom, ako bolo toto. Veľká škoda, že autorka do toho nedala viac, mohla to byť naozaj lepšia kniha.
Myslím si, že toto hodnotenie, ktoré je tu na databaze kníh, je uplne primerané ku knihe.

04.02.2022 3 z 5

Vykúpená láska Vykúpená láska Francine Rivers

Príbeh bol krásny, krutý, smutný, nespravodlivý, ale aj romantický. V knihe sa mi páčilo, že to bolo z obdobia 1850 a keď si to zoberiem do úvahy teraz, tak ľudia v minulosti mali naozaj v niečom ľahký život, oproti nášmu - doktori, ženy (pôrod), hľadanie práce a pod. okolo domu bolo síce veľa roboty, ale vtedy to bol život, nie ako dnes. Ľudia zvyčajne leniví, roboty je málo a aj keď sa nejaká naskytne, nie je to také, že už aj pracuješ. Mladí len na telefónoch, PC a žiadne detstvo. V knihe si všetko vyrábali sami, a úplne som sa nad tým usmievala, keď som to čítala, pretože je to predsa pre mňa minulosť a nevedela som toho toľko, čo som sa dozvedela. V tomto ma to milo prekvapilo.

Čo sa osudu mladej Anjely týka, tak to milé vôbec nebolo. Bolo veľmi smutné, čím všetkým si prešla, a nedokázala vďaka tomu ničomu a nikomu dôverovať. Miestami mi liezla na nervy, ale keď si to spätne uvedomujem, nemá ma to prečo rozčuľovať iba jej treba dať veľké pochopenie. Michael, jeden dokonalý milujúci mladý muž, ktorý miluje naozaj celým svojím srdcom, a nevzdáva sa bez boja.

Kniha bola o silnej, úprimnej a bezpodmienečnej láske, ktorú nevidieť len tak v realite a už vôbec nie v každej druhej knihe.
Ja to už druhýkrát čítať určite nebudem, pretože aj keď som už dosť vekovo stará, stále som na takúto knihu nedospela. Čiže veľmi ľutujem, že som si ju neprečítala o takých 15 rokov neskôr. Možno by som jej chápala oveľa viac ako teraz, pretože práve toto tá kniha vyžaduje, pochopenie.

30.01.2022 4 z 5

Dohoda s láskou Dohoda s láskou R. L. Mathewson

Mne sa táto časť knihy páčila omnoho menej, ako jednotka. Z autorky mám pocit, akoby chcela na silu písať o niečom, hoci sama nevie o čom a a potom jej výjde toto. Nebolo to ani príliš dlhé ani krátke, také akurát. Zbytočné a opakované opisy v knihe, ktoré mohla kľudne napísať raz, a potom sa venovať niečomu inému. Jednoducho veľmi silene písaná kniha, že ste s nervami v koncoch. A čo sa týka vtipnosti? Hej, asi iba raz som sa "pousmiala". Sexu v tejto časti bol viac spomenutý cca 100 posledných strán do konca, a aspoň to autorka tak dôkladne neopisovala, ako v jednotke, čiže to bolo viac prijateľnejšie. Ale niet sa čomu čudovať, celá kniha bola nejaká spomalená, a to nehovorím o postavách presnejšie o Trevorovi. Okrem toho, koniec ako inak predvídateľný. Keď sa tam hlavné postavy rozhýbu, a začne sa tam niečo diať, tak je to asi posledných 50-40 strán do konca, dovtedy je to za mňa opakovaná nuda. Veľká škoda, pretože som mala od knihy väčšie očakávania. A začínam mať pocit, že pomaly prestávam mať rada takýto typ kníh, kde je vidieť, že sa dvaja majú radi, ale aj tak si budú robiť po svojom a budú tvrdohlaví ako barani. Ďalšia vec, pri týchto knihách vôbec nemávam motýliky v bruchu, ako pri ostatných romantických knihách, skôr ma hlavne postavy rozčuľujú a najradšej by som ich vyfackala cez knihu. Myslím, že to bolo tými postavami resp. štýlom písania autorky.

Postavy mi liezli v tejto knihe totálne na nervy, čítame vlastne o Trevorovi a Zoey. Trevor je bratranec Jasona, ktorý bol hlavným hrdinom v jednotke. Tiež nenažraný medveď (očividne ako celá Bradford rodina), ale aspoň tento nebol detinský. Trevor mi naopak prišiel manipulativný, spomalený a nerozhodný, ktorý vedel čo chce, ale nechcel si to samozrejme priznať a kopnúť sa do toho "sexy" zadku, pretože potreboval slečnu dokonalú. (Toto tam autorka s prepáčením omielala skoro stále, a úplne ma to štvalo). Čím viacej tieto knihy čítam, tým viac sú mi títo chlapi v tych knihách nesympatickí.) Zoey mi prišla hrozne tvrdohlavá, ale celkom v pohode, len sa mi nepáčilo, ako sa stále podceňovala za svoju postavu. Raz sa nájde nejaký normálny chlap, ktorý ju bude mať rád takú aká je, tak načo toľký negativizmu?! To isté platí aj o vedľajších postavách, stále aká je Zoey tučná. Žiaľ tieto prípady sa dejú aj v realite a mne sa to vôbec nepáči, pretože nikto nemôže zato, ako vyzerá a ako sa narodil. Majme/te sa teda radi, takí akí sme. Ďalšou vecou, ktorá mi na Zoey postave liezla na nervy, resp. to, ako to "retardovane" písala autorka bolo, keď bol v knihe Zoeyin rozhovor s Trevorom a za každou vetou dala otazník, aj keď to mala byť odpoveď. Viem, že to mal byť zámer a niekomu sa to zdalo vtipné, ale mňa to nehorázne rozčuľovalo. No a ešte jedna vec, ktorú musím napísať, pretože to nedokážem odpustiť autorke a neskutočne ma to vytáčalo bolo, keď boli kapitoly o Trevori, tak tam skoro stále spomínala vetu "Se Zoye jsme jenom přátelé, ne, že by jsme byli i něco jiného" akože načo toho toľko spomínať? Čitateľ vie, ako to celé je, tak mi to tam prišlo úplne zbytočne trápne, akoby naozaj autorka nevedela, čo má napísať. Bolo to tam spomenuté veľmi často, aj v iných témach a mne to strašne prekážalo.

Kto chce nech si to prečíta, pretože kniha je hodnotená dobre, len mňa absolútne nebavila. Ale ako som písala ešte pri jednotke, o nič neprídete tobôž nie pri tejto. Obe sú vlastne skoro úplne rovnaké, len v niečom iné.

02.01.2022 1 z 5

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Musím povedať, že aj keď na začiatku knihy sa tam skoro nič nedialo, aj tak to autorka zaujímavo a pútavo písala, že ste chceli čítať viac, aby ste sa aspoň trocha ponorili do deja knihy, a aby ste vedeli záhadu celej knihy a samotných hlavných postáv.
Je pravda, že autorka to dosť dlhú dobu naťahovala, a niekto si môže povedať, že tam boli niekedy úplné zbytočnosti, ale mňa to napriek tomu celé bavilo.

Kniha je o dvoch hlavných postavách, o Claire a Hannah. Claire je paranoidná, chorobno klamárska stalkerka, ktorá sa potrebuje kvôli niečomu pomstiť Hannah po 10 rokov a preto ide k nej domov pracovať ako hospodyně. Ale ani Hannah nie je také neviniatko aké sa zdá, v knihe sa podozvedáme rôzne tajomstvá, záhady a možno to vôbec nebude také, aké ste si mysleli, alebo ako sa na prvý pohľad zdá.

Hlavná hrdinka Claire, tak ona bola čistý psychopat. To, čo dokázala povyvádzať v knihe, tak sa budete len chytať za hlavu. Jednoducho paranoidný, chorobno klamársky psychopat. Takto stručne by som ju opísala ja, mojimi očami.
Hannah bola svojim spôsobom tiež divná, záhadná a za mňa tiež dosť psychicky narušená.
Harvey pán domu a zároveň manžel Hannah, tak ten tam bol málokedy spomenutý, keďže stále iba pracoval.
Najviac som si zamilovala malú dcérku Hannah a Harveyho Miu. Ona bola ešte bábätko, ale bola úplne roztomilá.

Koniec ma dosť prekvapil, vôbec som neočakávala, že to takto dopadne.

Kniha bola dobrá, ale čítala som oveľa lepšie knihy, vďaka čomu si myslím, že 5 hviezdičiek by bolo príliš veľa. Ale určite nebola zlá a preto jej treba dať šancu, takže odporúčam.

13.12.2021 4 z 5

Druhá tvář Druhá tvář Ashley Audrain

Moje pocity z tejto knihy sú také zvláštne.
Písané to bolo ale strašne. V tomto prípade sa mi vôbec nepáčilo, ako to spisovateľka napísala. Bolo to tak strašne chaotické, že sa v tom začiatku budete strácať. Na druhej strane som od knihy mala väčšie očakávania, resp. skôr trocha iné než čo bolo reálne v knihe.

Autorka pred nami rozpletie osudy hned štyroch generácií žien, ktoré sa nemali stať matkami. Zisťujeme teda, že matka a babička boli psychicky narušené ženy, avšak rozprávanie sa odohráva hlavne z pohľadu tretej, teda Blythe. Hlavná hrdinka Blythe je žena, ktorá vlastne prišla o rodinu a hneď na začiatku vidíme, ako sleduje svojho manžela a jeho novú rodinu. Píše mu totiž list, v ktorom nám čitateľom chce ukázať, čo sa v ich živote dialo, kým boli spolu a čo sa dialo v jej rodine, keď bola ešte malá. Aj v tejto knihe sa rozdeľujú kapitoly na minulosť a prítomnosť. Takže otázka či je narušená matka alebo dcéra, nás sprevádza po celú knihu.

Autorka výborne vykresľuje psychológiu postáv.
Blythe mi prišla miestami paranoidná a vôbec si nechcela priznať pravdu. Nič neriešila aj keď vedela, že to tak je.
Violet bola malý satan, ktorý sa veľmi podobal knihe Andílek a opäť opakujem, že takéto decko by som doma nechcela.
Fox mi liezol na nervy s tým, že bol na strane všetkých okrem Blythe, a mal ju za totálneho blbca, ktorého netreba vôbec počúvať.

Odporúčam všetkým čitateľom, ktorí majú radi psycho drámu.
Žiaľ pre mňa toto kniha nebola, pretože ja osobne som pri knihe doslova trpela. Trpela som pri tom, ako som sa musela nútiť do čítania. Do strany 190 to bolo ešte ako tak fajn, ale potom to bolo za mňa úplne nudné, že som mala pocit akoby sa autorka nútila ešte niečo napísať. Samozrejme toto sú pocity len moje, a určite to neberte tak, že kniha je nejaký odpad. NIE! Iba mňa nebavila. Toto je ten typ psycho-drámy, ktorej som ani len nerozumela, ale hlavne mi celková kniha nesadla. Vám to odporúčam, pretože ľudia z tejto knihy doslova odpadavajú, a na databázeknih ma aj celkom dobré hodnotenie.

04.11.2021 1 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Kniha Kořist od autorky Darcy Coates je zatiaľ moja prvá a určite nie posledná.
Musím povedať, že som sa veľmi bála, čo ma v knihe bude čakať, pretože toto mala byť moja prvá hororová kniha, ktorá vlastne hororom ani nebola, skôr napínavý thriller by som povedala, ale budiš.)
Už dlhšie som po internete čítala, že Darcy Coates je úžasná spisovateľka písaním takýchto hororov. Veľmi dobre hodnotenie ma aj jej séria Strašidelné domy, ktoré sa tiež niekedy chystám prečítať, ale potrebujem väčšiu odvahu. Aj keď, po tejto knihe neviem neviem, či nezačnem čítať aj horory, lebo očividne ľudia nevedia správne zaraďovať žánre.

Horšie to bolo s postavami. Policajtka Carla a Policajt Decker - toto boli za mňa hrozné postavy. Akože Carla sa ešte celkom dala zniesť, keď nepočítam to, že mala akoby všetko na háku a jej prvoradá činnosť bola zábava. Ale najhorší s prepáčením debil, bol Decker. To bol napíšem to stručne, jeden arogantný, zakomplexovaný blb, ktorého ak by som schytala ja za šéfa, asi by som sa neudržala a dala mi jednu po papuli. Celkoví tí policajti v knihe boli divní a mala som pocit, akoby mali všetko na háku a nič pre nich nie je dôležité iba oni sami a ich práca. Ostatné vedľajšie postavy boli také nejaké tiež divné , vlastne nikto tam nebol taký, ktorý by mi bol vyslovene veľmi sympatický.

Nehovorím, že pri tejto knihe som nemala niekedy zimomriavky a napätí tam bolo fakt veľa (hlavne v časti, keď skupinka priateľov sa už nachádza v lese, aby zachránili hlavnú hrdinku. Tam to bolo naozaj napínavé, ako guma v trenkách, a nevedela som sa zastaviť), ale horor to teda určite nie je. Aj ten, ktorý sa veľmi bojí hororov, ako napríklad ja, ale dokáže prečítať iba thrillery, tak taký človek kľudne zvládne prečítať túto knihu. Nemajte hlavne strach. Inak kniha bola naozaj dobrá a naozaj sa ľahko a rýchlo čítala. Zo začiatku som mala pocit, akoby som čítala detektívku s thrillerom. Čo sa týka konca a vlastne celej pointy knihy, tak vám zaručujem, že nebudete vedieť čo za všetkým je, kým neprídete na úplný koniec knihy. A ja osobne som z konca bola totálne prekvapená, vôbec som to nečakala a autorka vie poriadne prekvapiť. Aj keď toto na knihách mám veľmi rada, keď autor vie čitateľa napínať do samého konca a ešte keď to píše do takých neskutočných záhad, že už nechápete naozaj ničomu, tak predsa kniha u mňa nevyvolala až taký wow efekt akoby sa zdalo. Jednoducho niečo mi tam vadilo, a chýbalo zároveň. Ale každopádne kniha je dobrá, len žiaľ čítala som už aj omnoho lepšie ako bola táto, ale aj keď mám názor aký mám, to neznamená, že od Darcy Coates si ešte niečo v budúcnosti neprečítam, pretože píše naozaj ľahko, zrozumiteľne, pútavo a hlavne tak, ako to ja zbožňujem - neskutočne napínavo a nečakane.

Knihu odporúčam všetkým, ktorí majú radi veľa veľa napätia v knihe a vlastne nie len tým, všetkým, ktorých anotácia aspoň trocha zaujala :)

03.10.2021 4 z 5

Milé dítě Milé dítě Romy Hausmann

Knižka, ktorá mala naozaj zaujímavú anotáciu a mala aj výborne hodnotenie....,ale neočakávajte v knihe to, čo si myslíte.
Kniha je opísana z akoby takých spomienok a nie zo súčasnosti čo síce nie je najhoršie, ale môže to čitateľa zmiasť a sklamať zároveň.
Každopádne kniha je písaná celkom fajn a prišla mi o dosť lepšia než bola Marta spí. V Marte spí je strašne veľa postáv a celá kniha je dosť chaotická. Pri tejto knihe by som to prirovnala skôr záhade a rôznymi tajomstvami. Áno, aj tu to bude trochu chaotické a nebudete sa vedieť zorientovať, ale potom sa všetko vysvetlí a bude vám to do seba krásne zapadať.
K postavám nemám nejaké extra výhrady. Čítame vlastne o manželovi, ktorý ma manželku a dve deti, ktoré ale zároveň väzní v chate zo zamrežovanými oknami 14 rokov, ale stará sa o nich veľmi dobre. Preto sú všetci takí, akí sú. Najme postava Hannah, zo začiatku mi prišla naozaj dosť divná, ale keď sa na ňu pozriem z inej strany, tak ma byť aj prečo. Každopádne na svoj vek bola veľmi múdra ale zas v niektorých veciach veľmi detinská.
Ku konci knihy sa všetko pomaly rozuzluje, až to bolo pre mňa dosť napínavé, a pri niektorých pasážach som mala až zimomriavky.
Zaručujem vám, že nepustíte knihu z ruky dovtedy, dokým nebudete vedieť, čo všetko za tým je.
Kniha ma naozaj úprimne bavila, aj keď je dosť chaotická a budete mať v nej zmätok.
Takže určite všetkým odporúčam :)

27.08.2021 3 z 5

Vlčia hora Vlčia hora Ivana Ondriová

Pravdupovediac, od tejto knihy som nemala veľké očakávania. Zaujímavá bola celkom anotácia, tak prečo to nevyskúšať? Kúpila som si ju a už je aj dočítana.

Trvalo mi to presne 3 dni. Áno kniha je celkom krátka, ale nikdy som za takú krátku dobu neprečítala pre mňa celkom fajn knihu. Áno, kniha ma vážne a úprimne bavila. Mala svoje chybičky nepoviem, že nie. Ale nebola zlá.
Začiatok bol za mňa asi najzaujímavejší, bolo to tak napínavé ako sa hovorí, že "guma v trenkach". V polke knihy sa to pomaly začalo rozuzlovať a dosť dlhú dobu som mala pocit, akoby autorka nemala fantáziu na písanie niečoho iného. Dosť veľa kapitol bolo tých istých a stále tá istá pesnička dokola.
Ďalšie také menšie mínusy v knihe boli - napr. postava Grega. Prišiel mi dosť odporný, vulgárny, ktorý myslel len sám na seba. Jednoducho som ho neznášala od začiatku až do konca. Potom postava Michaely mi tiež neprišla bohvieako rozumná, keďže sme čítali o dvoch dospelých ľuďoch. Prišla mi moc umrnčaná, až príliš hysterická, detinská a večne nespokojná. Autorka v knihe opisuje dosť veľa vulgarizmov a sexu, čo mne nevadí, pretože toto je taká kniha, ku ktorej sa to hodí a hlavne sa to hodilo k postave Grega.

Čo sa mi na kniha veľmi páčilo bola ta napínavosť (mne sa až tvorili zimomriavky na tele, aké to bolo záhadné a napínavé - hlavne na začiatku), stále sa tam niečo dialo, ľahko písané a nechýbal tam ani humor. Z konca som bola, ale aj nebola prekvapená (nemôžem viac k tomu dodať lebo by som sa najskôr prezradila (kto si to prečíta, tak pochopí.)

Za mňa určite odporúčam, a určite si chcem ešte niekedy niečo prečítať od tejto autorky. :)

23.08.2021 4 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

„Cesta za omamnou vůní sakur a tradičním čajovým obřadem.”

No a konečne som sa dostala do predposlednej knihy tejto autorky. Či bude mať aj ďalšie časti, to neviem, ale každopádne sa môžem s polovice rozlúčiť s touto sériou, a poďakovať, že som mala možnosť si ju prečítať. Aj keď nebola najlepšia, ale nebola rozhodne ani najhoršia, ale určite si ju každá romantická duša musí prečítať :)

Ak mám byť úprimná, tejto časti som sa zo všetkých častí predtým najviac obávala :D trocha som sa zľakla tej všeobecnej témy že Japonsko, sakury a pod. spomenutých vecí v knihe, ale naopak, príjemné ma prekvapila :) Veľmi si cením od autorky to, že niektoré časti napísala fakť naučne, že ten človek ktorý tam nebol, sa veľa dozvie napr. pri tejto knihe, či už to boli rôzne tradície, niečo o samotných Japoncoch a pod. a samozrejme nebolo to len pri tejto časti, ale aj pri niektorých iných. Jednoducho stručne napísané, že atmosféra Japonska je cítiť až od prvej strany do konca a naozaj ma to úprimné celkom bavilo.

„Krásna fotka se pozná podle toho, že ji tak vníma divák, ne tvůrce.”

O postavách písať nejdem, aj keď v tejto časti som si úplne zamilovala postavy Haruko a Satsuko, oni boli jednoducho úžasne dobré, milé, múdre ženy - jednoducho prečítajte si to, a zistíte sami. (Inak celkovo zo serií mám dojem, že sú všetky skoro rovnaké v každej jednej časti) napíšem iba toľko v krátkosti pocit z tejto série, že je to aj tak všetko na jedno kopyto, čo ma zo všetkého mrzí najviac. Zo začiatku sa tam nájde vždy nejaký blbec, do ktorého sa ma na konci čitateľ očividne akože obrazne povedané „zamilovať”
čo sa teda u mňa vôbec nestalo, keď nepočítam druhú časť Pekáreň v Brooklyne, za mňa tá časť zo všetkých ostatných je najlepšia a Todd, ten bol od začiatku obrovské zlatíčko, ale ostatné časti ako som písala vyššie - Na začiatku blbec, a potom akože veľký miláčik. A to, ako sú tie časti všetky písané tak predvídateľné, to asi písať ani nemusím. Postavy sa chovali asi skoro v každej časti ako takí 14 roční pubertiaci bez rozumu. Naozaj asi jediné čo ma bavilo na tejto serií je to, že každá kniha je o inom štáte, autorka vás zavedie na také miesta, ktoré ste určite ani vy ostatní ešte nenavštívili no a potom také náučné pasáže, z ktorých sa naozaj veľa naučíte, pretože ste o tom možno ani nevedeli.
Takže toto bolo také všeobecne zhrnutie všetkých častí dokopy, pretože ako hovorím, nedá sa písať o každej zvlášť, keď sú skoro všetky na jedno kopyto.

„Fotografové se často schovávají za fotoaparátem a pak tvoří plytké, povrchní snímky. Dobrý fotograf umí nahlížet do hloubky.”

V tejto časti bolo mimochodom toľko krásnych a dosť veľa rôznych myšlienok, a niektoré vám sem aj napíšem :)
Takže týmto by som aj pomaly končila a určite odporúčam všetkým. Ja túto sériu zaraďujem to takej milej letnej oddychovky, pri ktorej vôbec nemusíte rozmýšľať. Takže ak máte či už ťažký deň alebo pracovný, či už hocijaký iný, posadťe sa na gauč, zoberte si knihu od Julie Caplin ponorte sa do sladkých dobrôt, navštívte rôzne krásne miesta, a zaručujem vám, že úplne vypnete.

„Není třeba nic psát, protože jedna fotka vydá za tisíc slov.”

08.08.2021 4 z 5

Utrpení těla Utrpení těla Monica J. O’Rourke

Kniha je o hlavnej hrdinke Zoey, ktorá nie je najchudšia a žiaľ v jeden deň ju unesú akoby na odtučňovanie kúry...Lenže, toto nebude žiadna kúra, táto kniha je hotové peklo, ktoré si nebudete vedieť ani v tých najhorších snoch predstaviť. Kniha je jedno veľké peklo, brutalita, znásilňovanie a hlavne mučenie, z ktorého je vám vyslovene až na vracanie.
Musím priznať, že autorka to nemá v hlave v poriadku. Doteraz nerozumiem, ako ju takýto príbeh mohol napadnúť preboha?!
Páčilo sa mi jedine to, že kniha nebola dlhá, mala krátke kapitoly a autorka to písala rovno k veci, žiadne omieľanie hlúpostí, ale aj tak tento príbeh si myslím, nebol v poriadku.
Koniec ma totálne sklamal. Chápem, že autorka to tak chcela a ja jej to neberiem, ale za mňa ako čitateľku som veľmi sklamaná.
Od knihy som mala naozaj veľké očakávania, ale naozaj to nebolo nič moc, teda až na tie brutálne veci, ktoré trvajú cca do 100 strany, potom sa tam deje niečo iné a kniha končí na strane cca 145 - ostatok strán obsahujú 2 poviedky, ktoré sú tiež brutálne a za mňa nie moc v poriadku.
Kto chce, ale naozaj len kto chce a má na to žalúdok, nech si to prečíta.
Tí, ktorí majú na to žalúdok, ale stále o tejto knihe premýšľajú, tak si myslím, že ak by si ju neprečítali, o nič by neprišli.
Určite neodporúčam pod 18 rokov a ako som písala vyššie, slabším povahám.

30.07.2021 2 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

„Vydejte se za polární září do země ledu a ohně...”

Ja neviem čo si mám myslieť o tejto sérií. Stále mám pocit, akoby po Pekárni v Brooklyne nepísala ani tá istá spisovateľka, ale úplne niekto iný.
Bolo to jednoducho lepšie ako Cukrárna v Paříži, ale nebolo to nič extra WOW za mňa. Ja neviem, či som taká hlúpa a proste nesadla mi táto séria, ktoré sa páčia polke národu, alebo som jednoducho až moc náročný čitateľ.

Ukážka:
„Lucy něco probudilo. Chvíli jen dezorientovaně ležela, obklopená naprostým tichem. Několik vteřin otupěle přemýšlela, než si vzpomněla, kde je. Na Islandu. Uprostřed pustiny. Zamračila se a odkopla světle zelenou přikrývku. Její teplo ji najednou dusilo. Počkat – byla ta peřina zelená? Rozespale se rozhlédla po místnosti zalité jemným nadpozemským světlem. Ještě chvíli jí trvalo, než se úplně probrala. Nadzvedla se na loktech a vyhlédla z okna. Když šla spát, byla taková tma, že ji ani nenapadlo zatáhnout závěsy.
Teda! Rázem byla úplně vzhůru. Posadila se a na ramenou ji zastudil chladný vzduch.”

Možno ma to odrádza aj kvôli tomu, pretože tam boli „prvky” opäť fantasy žánru, ktorý ste si mohli všimnúť, stále nemám rada. Jednoducho neviem mu prísť na chuť, príde mi to celé nereálne až doslova smiešne.
No ale bola tam našťastie aj romantika, a dokonca kniha sa tiahla do takého tajomna, čo bolo super, ale keď ste odhalili čo pod tým je, tak nespadnete z toho na zadok, ani nebudete prekvapení, (nebojte sa.)
Musím ale uznať, že konečne som sa v tejto časti dočkala viac opisu Islandu, než bolo v predchádzajúcich častiach. Nebolo tam toho dosť, ale bolo tam toho toľko, že sa tam chcem ísť niekedy pozrieť (napriek tomu, že nenávidím až tak ukrútnú zimu).
Páčilo sa mi napr. na tejto časti aj to, že autorka opisovala v knihe rôzne zaujímavosti ohľadne Islandu, aj veci, ktoré sa priučíte, ale vás aj prekvapia.
Čo sa týka postáv tak som si obľúbila všetkých okrem hlavnej hrdinky Lucy. Autorka ju opisovala za mňa dosť detinsky a straaašne bola namyslená (neviem či byť riaditeľkou, je až na veľmi veľké sebavedomie, ale nepáčila sa mi jej povaha).

Koniec bol pekný, ale ma aj trochu zamrzel. Malá dušička vo mne si myslela, že to skončí, ako som si aj priala, ale aj myslela. Neskončilo to tak, nevadí, napriek tomu to skončilo pekne a som spokojná. :)
Takže celkový dojem z tejto knihy je taký priemerný, nič extra, ale ani žiadny odpad. Rozhodne lepšia časť než Cukrárna. Odporúčam všetkým :)
Ešte mám čakajú momentálne dve časti pred sebou, takže sa trochu modlím, aby aspoň tie boli o trochu lepšie, ale uvidíme.

Ukážka:
„Barman Alex si odfrkl a Lucy po něm střelila rychlým tázavým pohledem. Napadá ho lepší způsob, jak se myší zbavit?
Hekla si přestala mnout nártem jedné nohy lýtko té druhé. „Ne.“ Zavrtěla hlavou. „Nejde o myši, jde o huldufólk.“
Alex udělal krok dopředu a s podrážděným výrazem stiskl rty. „To jsou neviditelní lidé. Něco jako elfové.“

17.07.2021 3 z 5

Scandalous: Šokující láska Scandalous: Šokující láska L. J. Shen

Táto kniha má obzvlášť nadchla pretože je to o 18 ročnej Edie, a 33 ročnom Trentovi. Tu je jasne vidieť, že pri láske na veku nezáleží. Autorka to zas napísala krásne, eroticky a tak tajomne. Keď tak nad tým uvažujem, toto bola predposledná časť autorky (aj keď neviem či nie posledná, pretože som niekde čítala že posledná kniha "Bane" by mala byť také voľné pokračovanie), ale na tom nezáleží. Chcela som len to tým povedať ak mám byť úprimná, že mi táto séria bude naozaj chýbať. Aj keď autorka tie knihy píše fakt skoro rovnako, všetky sú o "bad boy" o láske a erotike, ale viem že to tak píše naschvál, a každá kniha má iný dej a koniec. Ale určite mi tieto knihy niečo dali. A to, že aj keď sa chlap dokáže chovať dosť odporne a svinsky, niečo v ňom to dobré je, a dokáže milovať a to vždy vidíme na konci knihy. Čiže túto sériu síce zatiaľ nie celú prečítanú, alebo asi aj možno, neviem. Odporúčam! Naozaj odporúčam! Samozrejme to nie je pre všetky vekové kategórie. Povedala by som skôr 17+ pretože tej erotiky je tam naozaj veľa, v každej jednej časti.

10.07.2021 3 z 5

Všude samí lháři Všude samí lháři Shari Lapena

Aj keď som opäť neočakávala nič svetoborné, Lapena je moja obľúbená spisovateľka a vždy sa teším, keď sa dozviem, že jej vychádza nová kniha.

Tu to to samozrejme nebolo inak ako aj v jej ostatnych knihach. Nonstop opakujúci sa dej, kde bolo tri prdele postáv, v ktorých som sa pomaly nevedela vysomáriť.

Stratenie a vyšetrovanie zmiznutia deväťročnej Avery, ktoré nás sprevádza po celú dobu v knihe bolo už aj na mňa moc. Chodenie pomaly od dverí ku dverám a riešiť stále to isté? Ku koncu sa to trochu zvrtlo, a úprimne som očakávala niečo iné, takže týmto smerom ma autorka potešila.
Každopádne som nespadla na zadok a ani žiadna napätá atmosféra neprišla, pri ktorej by sa mi chlpy postavili dupkom.

Vyskúšala som, neľutujem, stále mám autorku v obľube, ale za mňa sa musí snažiť trochu viac.
Tentokrát jej ale dám 3 a pol hviezdičky už len za ten nápad, ktorý do knihy vložila.

28.05.2024 3 z 5

Oheň mezi námi Oheň mezi námi Brittainy C. Cherry

„Pootevřel rty a hlas se mu zlomil. „Jak je možný, že jsi to se mnou nikdy nevzdala?
Pokrčila jsem rameny. „Protože o některý věci, o ty nejlepší, vždycky stojí za to bojovat.

Autorka ide z jednej emočnej bomby do druhej, a tu to platí dvojnásobne. Hlboko emocionálny, silný príbeh, pri ktorom budete cítiť hnev, úsmev, ale aj smútok.

V tomto príbehu stretávame dve hlavné postavy Aly a Lo, ktorí sa spriatelia a spoločne si hovoria AlyLo. Táto dvojica bude navzájom veľmi odlišná, ale aj napriek všetkému sa z nich stanú najlepší priatelia. Postupom času si uvedomia, že k sebe cítia viac než by mali. Spoločne boli zlomení, a predsa boli ako jeden celok. Neboli si súdení, a predsa chceli byť spolu. Boli ako dve hviezdy žiariace na nočnej oblohe hľadajúce lepšie zajtrajšky... Až do dňa, kedy ho stratila. Zahodil ich vzťah jedným unáhleným rozhodnutím, ktoré navždy všetko zmenilo.

Byl jednou jeden kluk, kterého jsem milovala.

A na pár nádechů, pár šepotů, pár okamžiků jsem si myslela, že on mě taky miloval.

Pri väčšom počte prečítaných kníh od tejto autorky zisťujem, že čitateľa nie len psychicky vyždíma, ale ako spisovateľka mi celkom sadla. Vždy po dočítaní ďalšej knihy z tejto série sa teším na jej ďalšiu srdcervúcu jazdu. Tu sa venuje dosť ťažkým témam, ktoré sa reálne dejú a o to viac je to čítanie bolestivejšie. Tu bolo tých bolestivých tém neúrekom a mne doslova pukalo srdce niekoľkokrát.

Opäť nemôžem dať plný počet hviezd a ja neviem prečo. Niečo mi tu chýbalo. Možno za to mohlo chovanie niektorých postáv, netuším. Každopádne táto časť bola oveľa lepšia ako jednotka.
Cítila som medzi postavami naozaj oheň, takže za mňa názov určite nie je zbytočný.
Vrelé odporúčanie.

4,5/5*

26.04.2024 4 z 5

Vzduch, který dýchá Vzduch, který dýchá Brittainy C. Cherry

Nádherný príbeh, pri ktorom je ukázané, ako dve zlomené duše môžu vytvoriť jednu úplnú. No kniha nie je len o utrpení a bolesti zo straty milovaných, ale aj o druhej šanci milovať a byť milovaný. Tentoraz nejde o žiadnu presladenú knihu, ale o emočnú deprimujúcu bombu, pri ktorej budete potrebovať hŕbu vreckoviek.

Ale aj tak mi nedá nenapísať, že aj napriek krásnemu príbehu, ktorému vlastne nemám až tak čo vytknúť, mi prídu tieto typy kníh už strašne tuctové. Viem, kde je pointa týchto príbehov, ale proste všetky sú ako z jedného cesta: dvaja hlavní hrdinovia so strašnými osudmi, kde mužskú postavu máme zo začiatku chuť prizabiť a potom ho samozrejme milujeme. No a samozrejme to nemôže skončiť inak než happy-endom, ktorý vyústi do utešenej rodinky s minimálne 3 deťmi. Tento scenár sa opakuje snáď v každej takejto obdobnej knihe. Ale samozrejme, ako je to konkrétne v tejto, nebudem prezrádzať. Každopádne, aj napriek tomu takéto príbehy výhľadávam a milujem ich.

Mínusmi tejto knihy boli niektoré dialógy, ktoré viedli hlavné postavy. To snáď nikto takto v skutočnosti ani nerozpráva, či? Potom sa mi nepáčila jedna časť príbehu, niečo, na čom sa hlavní hrdinovia dohodli (nebudem spoilerovať). Tak toto mi prišlo nie len pritiahnuté za vlasy, ale až úchylné by som povedala.

Inak sa mi to ako celok veľmi páčilo, ku koncu môžeme vidieť rôzne prekvapivé zápletky a nechýbala ani napätá atmosféra, ktorá ma potešila, pretože to dodalo knihe pestrosť.
Odporúčam.

18.04.2024 4 z 5

Trosečníci Trosečníci Lucy Clarke

Kniha rozpráva príbeh dvoch sestier, ktoré mali spolu letieť na dovolenku, ale odletí iba jedna a tej sa to stane osudným. Lietadlo sa zrúti a po všetkých akoby sa zľahla zem. Druhá sestra, Erin, si stále kladie otázky a ničomu nechápe. Náhla zmena v prípade príde až o dva roky neskôr, kedy Erin znova spustí do pohybu vyšetrovanie ohľadne zmiznutého lietadla.

Dala som sem taký menší obsah knihy, keďže z anotácie je to také nijaké.

Kniha bola čtivá, dobre písaná. Kapitoly, resp. striedanie pohľadov sestier, kde jedna rozpráva prítomnosť a druhá minulosť, bolo skvelo vymyslené a my sa vďaka tomu dozvedáme, čo presne sa na ostrove stalo. Nechýbala tu ani napätá atmosféra, pri ktorej sa mi chlpy dupkom stavali. Ja som vcelku spokojná, obzvlášť keď to bola moja prvá kniha od autorky. Škoda len, že autorka ten koniec nepoňala nejak inak, takto bol ten záver na mňa akýsi nezáživný keď si pomyslím, že ako celok to bolo dobré.

Knihu určite odporúčam, a čo sa týka lietania lietadlom, po tejto knihe sa ho bojím ešte viac.

4,5 *

28.03.2024 4 z 5

Vzorná chůva Vzorná chůva Sheryl Browne

Manželia Mark a Melissa nájdu pestúnku, z ktorej sú obaja nadšení, pretože to s deťmi naozaj vie. Keďže jej zhorel dom na popol, tak sa obaja rozhodnú, že ju u seba nie len zamestnajú, ale aj ubytujú. Mark pracuje ako policajt, a Melissa sa snaží rozbehnúť svoje podnikanie, takže sú na nej doslova závislí. Po čase sa v ich dome začnú diať fakt divné veci, a keď si pestúnku nakoniec preklepnú, nestačia sa diviť. Navyše sa s Markom údajne už raz stretla a nikto netuší, čo po ňom môže chcieť.

Ja ani neviem. Úplne priemerný thriller, ak sa to teda thrillerom dá vôbec nazvať, ktorý nielenže stojí maximálne za jedno prečítanie, ale ak by si knihu človek neprečítal, tak o nič nepríde.

Celé to bolo na mňa pridlhé, prekombinované, nudné a dosť predvídateľné. Autorka sa ani len nesnažila o nejakú napätú atmosféru, alebo aspoň to napísať nejak tak, aby to nebolo až také okaté. Možno ak by bol príbeh kratší, tak by to bolo pravdepodobne lepšie.

Musím ale uznať, že postava, ktorá za tým všetkým bola, bola naozaj riadne psycho. To, čo robila a ako mala všetko do detailov premyslené, mi hlava nebrala.

Kto chce nech vyskúša, ja osobne som sklamaná.

05.03.2024 3 z 5

Veselú samovraždu a šťastný nový rok! Veselú samovraždu a šťastný nový rok! Sophie de Villenoisy

„Áno, chcem zomrieť, áno, urobím to, lenže sa potrebujem o tom s niekým porozprávať. S Veronique nie, pretože moja túžba po samovražde by sa ľahko mohla zmeniť na túžbu po vražde.

Hlavná hrdinka sa chystá skoncovať so svojim životom na Vianoce. Vyhľadá psychoterapeuta, ktorý jej dá úlohy, ktoré môže, ale aj nemusí stihnúť do ňou stanoveného dátumu samovraždy.

Ľudia, mňa osobne to bavilo. Polovica knihy bola napísaná fakt humorne a tá druhá zas dojímavo až emotívne. A jednoznačne som si z knihy niečo odniesla.

Netrúfam si tento typ knihy zaradiť medzi predvídateľne, lebo som vôbec nevedela odhadnúť ako príbeh skončí. Určite pár hodín tejto knihe venujte. Odporúčam.

14.01.2024 4 z 5