karel.jakubec karel.jakubec komentáře u knih

Kdo zdědil hvězdy Kdo zdědil hvězdy James Patrick Hogan

Lidská touha za poznáním z knížky místy doslova srší a intenzita, se kterou jí autor servíruje je pohlcující. Prvních několik kapitol se děj usazuje do vytyčených kolejí a přibližně v 1/3 knížky expres nabírá skvělé tempo, které končí až epilogem :)
Bavily mě především kombinace zprvu zdánlivě neuvěřitelných teorií, které autor pomalu, za pomoci vědeckých faktů rozplétá a najednou - v závěru knížky - do sebe vše podstatné začíná zapadat.
Ano, knížka má rozhodně i své stinné stránky: až utopické, bezkonfliktní soužití lidí na Zemi, nebo přemíra různých (místy nevysvětlených) zkratek v úvodu maličko zamrzí. Ale milovníci hard SF si rozhodně přijdou na své! :)

Je pro mě trochu zklamáním, že vydavatelství nepřeložilo celou 5-ti dílnou ságu. Nicméně díky alespoň za ně! Celá sága: http://www.goodreads.com/series/40403-giants

13.09.2015 5 z 5

Zkazky z planety Země Zkazky z planety Země Arthur Charles Clarke

Výborně čtivý soubor povídek! Subjektivní top: Silnice k moři, Nenávist, Parazit a Východ Saturnu.

24.07.2016 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Neuvěřitelně čtivá, humorná a promyšlená kniha! Navíc, chladný pragmatizmus hlavního hrdiny je místy až dechberoucí :)

15.08.2015 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Očekávání nejspíš zabilo celkový dojem z knížky. Bohužel...
Upřímně nejsem velký fanda absurdního humoru, ale doporučení ze všech různých stran mi nedalo :)

Začátek velice slibný, vtipný a s výbornou kadencí, ale postupem času celý děj upadal až do lehce znuděných pasáží. Potenciál některých postav - předně maniodepresivního robota Marvina - je fantastický a je jen škoda, že nebyl na vrub této knížky.

S menším odstupem, se ale určitě rád vrátím k Průvodcovskému pokračování!

23.10.2015 3 z 5

Něžní obři z Ganymedu Něžní obři z Ganymedu James Patrick Hogan

Na rozdíl od prvního dílu maličko postrádám gradaci a napětí, nicméně famózní vyprávěcí schopnosti autora a logické závěry, ke kterým hlavní postava knihy - Vic Hunt - dochází, jsou stále na výborné úrovni a po intelektuální stránce nelze knize nic vytknout.
Po přečtení knihy jsem ale měl nutkavý pocit, že šlo pouze o "výplňový" díl trilogie, především kvůli několika stroze převyprávěným kapitolám z prvého dílu, a i když se v závěru dozvídáme velice zajímavá a tolik očekávaná fakta, na první díl kniha příběhem nedosahuje.
I tak - přes opětovné, téměř utopické soužití lidí -, jde stále o velice podařenou knihu, která rozhodně stojí za přečtení! :)

13.10.2015 4 z 5

Vražedná výměna Vražedná výměna Simon Kernick

Jedna z mých prvních detektivek a nebojím se říci, že trefa do černého! I přes pomalý začátek a někdy až zbytečně rozbředlé příběhy utíkající od hlavní dějové linie, byl konec dramaticky skvělý!

06.09.2015 4 z 5

Začátek knížky je poměrně pomalé, vleknoucí se "co si". Nicméně hned po probuzení hlavního hrdiny na svobodě - u přítele Julia - začíná strhující kanonáda, tak neuvěřitelně propletených životních příběhů, že má čtenář pocit, že alespoň na jednom z nich musí být smítko pravdy! :)

Cynický sarkasmus tažený do extrémů. Místy mi knížka připomínala adaptaci našeho nestárnoucího Cimrmana, říznutá přiměřenou dávkou barona Prášila.

"Je tak, jak je, a bude tak, jak bude", nestárnoucí pravda :)

PS: Knížka je rozhodně popisnější a - z určitého úhlu pohledu - i lepší než film. Ale filmu samotnému také nelze moc vytknout.

21.08.2015 4 z 5

Hvězda Obrů Hvězda Obrů James Patrick Hogan

V průběhu čtení jsem začínal mít hřejivý pocit, že autor konečně opouští svůj idealisticky-utopistický náhled na lidi, jakožto bezkonfliktní, spolupracujicí a vděčnou rasu, která nemá potřebu se nadřazovat jiným formám života. Různé politické pletichaření a souboj velmocí na neutrální půdě, byli velmi uvěřitelné, jenže... ono zase nic! :)
I přes to, mě velice bavil způsob, jakým zde autor popisuje historickou "zbržděnost" vědeckého pokroku a lidského vývoje a podává jasná fakta o tom, jak snadná je manipulace lidí, i z dlouhodobějšího hlediska. Kniha rozhodně není pro různé uctívače a věřící :)
Přibližně v polovině kniha náhle začala ztrácet tempo a celý děj jakoby se zastavil. Ticho před bouří. Poslední třetina nabrala neuvěřitelné tempo a i přes drobné zádrhely a až moc bezproblémový průběh, byl závěr dokonale pomstychtivý!
V závěru knihy se autor vrací k myšlence cestování časem, zlehka a nenásilně si otevírá dvířka k sepsání dalších dvou dílů ságy Giants: Entoverse a Mission to Minerva, které, bohužel, nevyšly v českém překladu - je načase oprášit slovníky!

13.10.2015 4 z 5