Karcoolka2210 Karcoolka2210 komentáře u knih

Americký derviš Americký derviš Ayad Akhtar

Islam je pre mňa celkom neznáma oblasť a môj pohľad na toto náboženstvo je silno ovplyvnený negatívnymi správami a udalosťami vo svete. Toto bol pre mňa zaujímavý pohľad do moslimskej rodiny, kde jej členovia mali dosť rozdielny pohľad na islam a jeho praktiky. Taktiež pohľad na vzťah islam-judaizmus bol veľmi pútavý a informatívny. Príbeh bol super, teda smutný, miestami som len krútila hlavou, miestami som mala chuť nakopať malého Hayada do zadku, ale to bolo na tom super, že ten príbeh ma vtiahol do deja. Jedno zlé rozhodnutie malo dopad na životy mnohých a ako sa s tým vyrovnávali postavy bolo niekedy veľmi bolestné. Ale pre mňa dobrá kniha. AJ

30.06.2014 4 z 5

Moje druhé ja- Kristus hovorí o prežívaní viery Moje druhé ja- Kristus hovorí o prežívaní viery Clarence Joseph Enzler

Duchovne dokonalé dielo. Inšpiratívne, povzbudzujúce, úprimné, priateľské slová od nášho priateľa Ježiša :)

27.06.2014 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Hmmmm, trošku zmiešané pocity mám z tejto knihy. Začiatok bol taký, že som myslela, že to po prvej kapitole vzdám. Ale nejako som sa prelúskala ďalej a potom to bolo veľmi zaujímavé. Artyom a jeho úloha ma vtiahli do príbehu a jeho stretnutia s novými ľuďmi na rozličných staniciach boli miestami zvláštne, miestami strašidelné. Ku koncu som sa, ale miestami v príbehu strácala a koniec ma nejako nenadchol. Takže dávam 3 hviezdy. AJ

23.06.2014 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

A mňa to bavilo. Cormoran Strike je zaujímavý človek. Rowlingová síce nie je Nesbo, ale je to dobrý začiatok série. Tak sa teším na nové prípady súkromného očka :) AJ

14.06.2014 4 z 5

Skála Skála Peter May

Musím sa priznať, že som tiež čakala niečo na spôsob severského krimi, ale pán May má trocha iný štýl. Ale naozaj dobrý štýl. Príbeh zaujal, držal v napätí, priniesol nečakané rozuzlenia a prekvapenia. A opisy škótskej prírody a prostredia príbeh len a len obohatil. Naozaj dobrá kniha a v knižnici už čaká pokračovanie :) AJ

26.05.2014 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

5 hviezdičiek bez debaty. Jedna z najlepších, ak nie najlepšia Nesbova kniha, ktorú som doteraz prečítala. Harry sa mi čím ďalej, tým viac ľúbi, aj keď je to teda strápený človek. Skvele napísaný príbeh, napínavý dej, zaujímavé postavy a na to, kto je Snehuliak som mala dva typy a jeden z nich vyšiel. Naozaj super čítanie :) AJ

20.05.2014 5 z 5

Príbeh služobníčky Príbeh služobníčky Margaret Atwood

Dúfam, že žiadny z podobných príbehov sa nikdy nestane skutočnosťou. Kniha obsahom naozaj alarmujúca. No ako literárne dielo, to bolo skvelé čítanie. Príbeh podaný z pohľadu služobníčky mal všetko, čo by dobrý príbeh mal mať a dosť ma hnevalo, že som pre nedostatok času musela knihu odkladať z rúk. Ale som rada, že som siahla po tejto knihe, lebo je naozaj vynikajúca. Trochu ma však mrzí ten nejasný koniec. AJ

16.05.2014 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Túto knihu som začala čítať na odporúčanie kamarátky, ktorá ju čítala pred rokmi. Nevedela som, čo mám od tejto knihy očakávať, len to, že je dobrá. A naozaj bola dobrá, skvele napísaný príbeh, postavy, opisy Manderley a jeho okolia. Tajomná atmosféra, podivná pani Danversová, aj samotný Maxim de Winter. Postupne nám autorka odhaľuje príbeh tajomnej Rebeccy a ten príbeh je naozaj plný prekvapení. Aj keď teda, musím sa priznať, že mnohé veci sa stali presne tak, ako som to očakávala, ale napriek tomu si táto kniha zaslúži 5 hviezdičiek. AJ

06.05.2014 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Ale hej, zasa celkom slušný príbeh z pera Jo Nesba. Harry Hole sa mi čím ďalej, tým viac pozdáva. Len neviem, že čím to je, že ženy v jeho blízkosti stále umierajú. Ale celkom zaujímavý prípad a thajské prostredie ho len okorenilo. AJ

20.04.2014 3 z 5

Šalomounova píseň Šalomounova píseň Toni Morrison

Druhá kniha od Morissonovej a úplne iná ako Milosrdenstvo, ale tiež skvelá. Naozaj svojsky podaný pohľad na černošskú problematiku v USA. Silný príbeh jednej rodiny, ktorá v sebe skrýva mnoho tajomna a ktorej členovia hľadajú rôzne veci vo svojom živote. Snáď sa mi do ruky dostanú aj ďalšie jej knihy :) AJ

12.04.2014 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Dokonalé zobrazenie sveta a spoločnosti. Vynikajúca kniha! Určite si ju ešte niekoľkokrát prečítam :) AJ

08.04.2014 5 z 5

Předveďte mrtvé Předveďte mrtvé Hilary Mantel

Tudorovské Anglicko, no čo už môže byť zaujímavejšie ;) Prečítané v AJ, čo bolo miestami trochu ťažšie, pretože autorka má trochu zvláštny štýl, ale celkovo veľmi podarené dielo. Ocitáme sa na kráľovskom dvore Henryho VIII. v čase, keď sa chce zbaviť svojej druhej manželky. Tento príbeh už bol písaný niekoľkokrát, ale pre mňa je vždy zaujímavé čítať o tejto časti britskej monarchie. Príbeh je podaný z pohľadu Thomasa Cromwella a je podaný veľmi pútavo a dobre. Pre milovníkov Tudorovcov, môžem len a len odporúčať :)

07.04.2014 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Slušný začiatok Harryho. Bolo zaujímavé dozvedieť sa viac detailov z jeho života, a asi je lepšie čítať tieto knihy v poradí. Možno slabšie v porovnaní s knihami, ktoré som už prečítala, ale stále dobre krimi. Jo Nesbo je naozaj pán severského krimi :) AJ

30.03.2014 3 z 5

Skafandr a motýl Skafandr a motýl Jean-Dominique Bauby

Neviem čím to bolo, ale táto kniha ma nejako nezaujala. Čítala som slovo za slovom, stranu za stranou, ale vôbec som netušila o čom čítam. Možno za to mohol fakt, že som to čítala v angličtine. Vlastne nie, síce som knihu prečítala, ale pri čítaní som vždy bola myšlienkami niekde inde. Takže nezaujala. AJ

21.03.2014 2 z 5

Znamenie exorcistu – Farár, ty nič nevieš! Znamenie exorcistu – Farár, ty nič nevieš! Gabriele Amorth

Ďalšia skvelá kniha od Pátra Amortha, kde opisuje diabla a zlo, ktoré spôsobuje v našich životoch. V tejto knihe ide viac do hĺbky, čo sa týka vysvetlenia Písma a Ježišovho učenia a ponúka nám tentoraz dve posadnutia, ktoré nám postupne opisuje v jednotlivých kapitolách. Je to miestami mrazivé čítanie, ale nutné, aby sme si naozaj uvedomili reálnu moc zlého.

17.03.2014 5 z 5

Kým si, keď sa nik nepozerá? Kým si, keď sa nik nepozerá? Bill Hybels

Veľmi dobré čítaníčko o tom, kto vlastne sme, čo v živote chceme, ako sa stavať k problémom v živote a ako dosiahnuť dokonalosť v láske. Máme sa učiť od najväčšieho Majstra lásky- Ježiša. Skvelé duchovné povzbudenie a určite stojí za to prečítať túto knihu aj viackrát:)

11.03.2014 4 z 5

Na východ od hor Na východ od hor David Guterson

Po nejakých 100 stranách som si hovorila, ž túto knihu asi nedočítam. Ale vydržala som a dočítala. Nemôžem s nadšením povedať, že som neoľutovala rozhodnutie dočítať ju, ale na druhej strane nemôžem povedať, že táto kniha je strata času. Ťažko sa mi začítavalo do jednotlivých kapitol. Miestami to bolo veľmi zaujímavé čítanie, najmä spomienkové výlety do minulosti, ale dlhé opisy zberu jabĺk, detailné opisy hôr, to ma až tak veľmi nebavilo. Ale druhýkrát by som už túto knihu asi nečítala. Neviem, zanechala vo mne dosť zmiešané pocity...

09.03.2014 3 z 5

Černí psi Černí psi Ian McEwan

Bolo to zaujímavé čítanie z takého pochmúrneho obdobia. Ale zaujímavý pohľad na manželstvo, vzťahy a na spoločenské -izmy.

18.02.2014 4 z 5

Vězení s klíčem uvnitř Vězení s klíčem uvnitř Kateřina Lachmanová

Útla kniha čo do počtu strán, ale plná múdrosti. Pani Lechmanová hovorí o "väzení neodpustenia" a "väzení samospravodlivosti", ako sa prejavujú v našom živote a ako ich postupne odstrániť. Hovorí o neodpustení vo vzťahu k Bohu, k jednotlivcovi, k viacerým ľudom, národom či Cirkvi. Je to naozaj také pravdivé svedectvo nášho "kresťanstva" v každodennom živote. Veľmi povzbudivá kniha, ku ktorej sa určite vrátim.

16.02.2014 5 z 5

Milosrdenství Milosrdenství Toni Morrison

Vynikajúca kniha. Ako, téma otrokárstva je veľmi silná káva a v poslednom čase som videla pár dobrých filmov na túto tému (The Butler, 12 Years a Slave,...), ale nečítala som veľa kníh o otroctve v Amerike. Je to aj moja prvá kniha od Toni Morrisonovej a musím povedať, že sa mi veľmi páči ako rozprávač. Táto kniha vlastne sleduje osudy viacerých ľudí, ktorí sa stretnú v určitom čase a sú rôzneho postavenia. Páčilo sa mi, ako postupne písala jednotlivé kapitoly z pohľadu hlavných postáv a ako odhaľovala ich vnútro. Miestami bol vývoj niektorých postáv, aspoň pre mňa dosť nečakaný, ale zasa na druhej strane, zažívať to, čo zažili Lina, Sorrow, Florence ... Klobúk dole pred autorkou a len smutné pokrútenie hlavou nad ľudstvom, že niečo také ako otrokárstvo, segregácia a rasizmus trvali tak dlho, a niekde ešte stále pretrvávajú.

15.02.2014 5 z 5