KanWay KanWay komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Nádherná kniha se zajímavým nápadem, kdy dej vypráví velice zvláštní vypravěčka. Kniha zaujme prakticky po prvních stranách a člověk celou knihu tak nějak jedním dechem přečte a zjistí, že "...i smrt má srdce".

29.04.2019 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Za mě hodně napínavé, ale bolestné čtení. Jako budoucí pedagog snáším takový typ knih hůř. Každopádně mám teď pořádnou knihocovinu, a pěkně dlouho budu nad tímto literárním skvostem přemýšlet.
Nebýt (subjektivně) zbytečného závěrečného zvratu a místy zdlouhavého popisu, který uměle přerušoval pěkně napjatý narativ, hodnotil bych 5/5 – takže za mě 4,5/5.
A teď hurá do kin :-) (snad to režie neznetvoří)...

13.06.2022 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Povídka se mi líbila více, než Zámek. Nutno dodat, že je to sice krátká povídka, ale čtenář (s alespoň trochou fantazie) má tendenci přestat číst, zabodnout prst do nedočteného odstavce a prostě si představovat, soucítit a prožívat Řehořovy pocity. Jelikož sám jsem velký melancholik a pesimista, kniha se mi četla dobře. A podle očekávání vyšla najevo prvá tvář Řehořových nejbližších. Pro lidi, kteří si chtějí knihu přečíst, dobrá rada - v knize není ani tak důležitá proměna Řehoře v brouka, ale proměna lidí při pohledu na člověka v těle brouka! Za mě - plná palba :)

06.03.2017 5 z 5

Poslední cesta do podzemí Poslední cesta do podzemí Roderick Gordon

Ne, ne, ne, a ne! Ať už autorovi série šlo o cokoli, podle mě ji touto poslední knihou celou zazdil. Pro mě osobně obrovské zklamání s podobě vyústění celého děje a nepochopitelně chaotického konce... Na konci knihy postavy totálně ztratily charakter, který jim autor vytvářel napříč celou sérií (viz SPOILER dole). Podle mě chtěli autoři prostě knihu vydat a shrábnout peníze ze slávy předchozích dílů, takže z velkolepého finále udělali brak :-(

!SPOILER!

Chester se dřív ukázal, jako (i přes věk) ten rozumější, ale rozhodně umřel, jako totální idiot. Zasloužil si umřít jinak, nebo vůbec.

22.09.2019 1 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Druhé pokračování ságy o zaklínači je bezva. Baví mě to o to víc, když už mám dohrané i nějaké ty hry. Skvělé na doplnění příběhů a poskytuje to i určitou možnost si udělat na postavy vlastní názor. A samozřejmě se zde prvně setkáváme s Ciri, snad druhou nejdůležitější postavou ihned po Geraltovi

02.06.2019 5 z 5

Věčně zpívají lesy Věčně zpívají lesy Trygve Gulbranssen

Holt je už asi jiná doba - ta, pro mě až přehnaná, stydlivost a způsob komunikace ve vztazích je mi dost cizí a v mnoha případech mi v knize vadila. ALE, celkové zasazení do přírody a barvitá demonstrace tamějších zvyků a tradic z této knihy udělala velmi zajímavé čtení na cesty. Jako severskou klasiku vřele doporučuji.

08.03.2022 4 z 5

Domov pro Marťany Domov pro Marťany Martina Drijverová

Za mě jedna z nejlepších dětských knih, která dětem srozumitelně vysvětluje nějaký handicap

30.10.2021 5 z 5

Velká kniha pohádek Velká kniha pohádek Božena Němcová

Moc se mi líbí, jak autorka pracuje s psychologií postav, a jak už zde bylo v komentářích zmíněno, cituji "ta čeština..." – nádherná ukázka našeho jazykového bohatství a vytříbenosti, zvláště pro děti.

20.06.2021 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Nádherná kniha s prvky existencialismu, surrealismu a zajímavou dějovou linkou. Začínám mít ty asiaty docela rád :-D

27.05.2019 5 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha II. Spát v moři hvězd. Kniha II. Christopher Paolini

(SPOILER) Až na ten složitý a překombinovaný konec to bylo dost dobré! V něčem je Paolini vskutku originál, některé věci mi přišly hodně klišé (dary pro posádku šneka, a tak). Celkově jsem si ale oba díly moc užil.

18.07.2023 4 z 5

Apatykář Apatykář Lucie Hlavinková

Autorka uměle ztvárnila boj mezi osvícenskou vědou a tmářstvím, mezi svobodou a závislostí, ALE od autorky Kdo šije u Podolské bych ocenil propracovanější postavy – charaktery postav mi přišly takové.... nemastné, neslané a těžko uvěřitelné :-/ Za mě slabší dílo jinak skvělé autorky.

25.06.2022 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Povídková fantasy literatura s nepřikrášleným dějem v severských oblastech-Kurňa dobrý!

02.06.2019 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Výborný cestopis psaný přesně tím stylem humoru, který je mo blízký. Za mě TOP cestopis. Rozhodně doporučuji i ostatní knihy autora.

03.03.2019 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Kniha čtivá a chytlavá, což se žel nedá říci o ostatních knihách paní Rowlingové mimo sérii Harry Potter... jako příznivec fantasy žánru hodnotím 9/10. Byl to zážitek

11.01.2018 5 z 5

Ivan Blatný v mých vzpomínkách Ivan Blatný v mých vzpomínkách Jan Šmarda

Velmi čtivá kniha bratranec I. Blatného, která mě přenesla blíže k Ivanovu niternímu životu a jeho sbírky jsem tak mohl číst opřené o autorův životní úděl. Doporučuji si ji přečíst ještě před tím, než se zamyslíte nad Ivanovou poezií. Za mě málo doceněný (byť hodně subjektivní) vhled do básníkova života.

18.06.2021 5 z 5

Hlouběji do podzemí Hlouběji do podzemí Roderick Gordon

Knížku jsem začal číst před lety a teprve před dvěma týdny jsem se k ní vrátil. Jakmile jsem ji začal číst, nešlo se odtrhnout a dneska čtu již šestý díl. To je opravdu šíleně napínavé, i pro budoucího učitele češtiny, jenž by "měl" označovat podobnou literaturu jako brak. No co... jsem snílek a nestydím se za to :D

19.09.2019 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Pro mě osobně docela čtivé, melancholické dílo, vyprávějící děj pomalejším způsobem... ale osobně to není úplně můj šálek čaje. Ve své kategorii je ale prvotřídní a i když jsem se některé stránky trochu nudil, celkově mě kniha upoutala a rozhodně mi v hlavě zůstane dlouho!

13.06.2019 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

A. Christie má velice zvláštní způsob vyjádrování ve svých knihách. Pro někoho takový zdlouhávý a pompézní... ano, je to můj případ, takže kvůli možná napínavému natahování za mě osobně hvézda dolů. Jinak zápletka skvělá a celkově jsem si knihu moc užil a doporučuji. Ovšem asi nejvíce lidem, kteří mají rádi dlouhé a honosné rozhovory mezi postavami ????

27.05.2019 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Výborná doplňková kniha z Potter-světa. Je to jedna z těch, u nichž si nejsem jistý, zda lidem, kteří sérii HP nečetli něco řekne, zvlášť s komentářem Albuse Brumbála. Je ale nápsaná opravdu čtivě. Za mě 4 hvězdy z 5.

03.03.2019 4 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Kniha nebyla špatná, ale místy jsem se zasekával a ztrácel. Pan K. mi nesedl ani trochu. Ovšem kdyby kniha nebyla nadčasová a neviděl v ní takový trochu jinotaj, asi bych ohodnotil pouze hvězdou. Holt, jsem romantik, fantasta a velký snílek, proto mi kniha moc nesedla. (na rozdíl od proměny, která mi připadala srozumitelnější) za mě tři hvězdy, škoda.

06.03.2017 3 z 5