kamilk kamilk komentáře u knih

Vajce a ja Vajce a ja Betty MacDonald

"Pred príchodom na farmu pociťovala som príchod jari ako samozrejmý a bezbolestný, ako keď sa vyvíja poprsie. Na farme to bolo úplne iné. Jar sa prihnala a zastala so škrípajúcimi brzdami."
Vtipné rozprávanie o nezvyčajnom osude mladej ženy vytrhnutej z pohodlia mesta do obkľúčenia hôr a domácich prác. Humor z prvej polovice knižky sa postupne vytratí, ale aj tak je to zaujímavé čítanie, po ktorom budete mať chuť otvoriť si pokračovanie v podobe knižky "Mary a ja" resp. v češtine "Kdokoli může dělat cokoli". 90%

17.07.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

"I když má šlověk přátele tak je opatrný, spoléhá jen na sebe. Nemůže nikomu věřit. Všechno je hlídané a člověk nikdy neví, jestli ten nebo onen nespolupracuje s tajnou policií, případně k ní rovnou nepatří."
Mrazivo verné popísanie reálií každodenného života v socialistickom raji. Je až neuveriteľné, aké zúfalstvo sa podarilo vybudovať za tri generácie diktatúry a plnej kontroly nad obyvateľstvom. 90%
"Musíte souhlasit, pokud nechcete mít problém. Režim člověka otupí. Je to realita, neznáme jinou."

14.02.2023 5 z 5

Donbas: Svadobný apartmán v hoteli Vojna Donbas: Svadobný apartmán v hoteli Vojna Tomáš Forró

Neskreslené informácie z prvej ruky. Neuveriteľné, čo sa môže stať a čo sa skutočne aj dialo u našich susedov. Mrazivý príbeh mocenského konfliktu, jeho nezmyselnosti a postupnej straty všetkých nádejí každej zo zúčastnených strán je podaný novinarsky chladne a bez emócií. A to robí túto knižku tak dobrou, pretože ani vojna nemá emócie, nepozná radosť ani strach. Len obete.
Nevieme si ani predstaviť, akí sme šťastní, že hrôzy vojny poznáme len z rozprávania tých druhých. Dokedy? 100%

21.02.2021 5 z 5

Madame Curie Madame Curie Eva Curie (p)

Kniha opisuje ťažký život Marie Curie-Skłodowskej na jej chudobou sprevádzanej ceste životom od detstva až po medzinárodné uznanie.
Marie si ako mladá musela tvrdou prácou zarábať, aby sa mohla venovať svojej láske - štúdiu. V tom čase nebolo vôbec samozrejmé, aby dievčatá študovali. Bola historicky úplne prvou študentkou na fakulte fyziky parížskej Sorbonny, nikde inde totiž ženy vôbec neprijímali. Neskôr sa stala vôbec prvou profesorkou na tejto škole, bola úplne prvou ženou, ktorá získala (spoločne so svojim manželom, Pierom Curie) Nobelovu cenu.
Navzdory tej nezlomnej sile ísť stále ďalej a bojovať s prekážkami i predsudkami ona ani jej manžel nikdy neprahli po sláve či peniazoch. Keď objavili nový chemický prvok - rádium - nenárokovali si žiadne patentné práva. Vždy túžili len po jednom: mať k dispozícii kvalitné laboratórium a pracovať na výskumoch. Aj o to však museli bojovať tvrdou prácou a trvalo roky, kým sa to podarilo.
O povahe Marie vypovedá aj obdobie prvej svetovej vojny, keď neváhala a vybrala sa z pohodlia Paríža na front s mobilnými röntgenovými stanicami, ktoré sama založila. Nehľadiac na vlastné zdravie pomáhala ošetrovať zranených vojakov prvej línie.
O tomto všetkom a ešte oveľa viac rozpráva táto neuveriteľná kniha života jednej veľkej ženy. 100%

07.03.2021 5 z 5

Čtyři tankisté a pes 1. Čtyři tankisté a pes 1. Janusz Przymanowski

Prvý zväzok známeho príbehu určeného pre mladých chlapcov, v ktorom je vojna vykreslená ako supiš dobrodružstvo. Autorovi sa medzi riadky podarilo vmiesiť aj kúsok nutnej, no nevtieravej propagandy. Kniha sa však číta dobre, vyvoláva ľahký nostalgický pocit návratu do mladosti. 80%

21.09.2023 4 z 5

Hostinec Jamajka Hostinec Jamajka Daphne du Maurier

Príbeh je vo svojej podstate prostučký, nabalený o rozsiahle popisy krajiny. Hlavná hrdinka sa chová miestami až feministicky drsne, inokedy celkom podlieha strachu a nedokáže si pomôcť. 75%
Odporúčaný komentár: slawa.cap

24.06.2023 4 z 5

Dievča vo vlaku Dievča vo vlaku Paula Hawkins

Sklamanie. Zaujímavý námet, ďalej je to však len priemerné čítanie od autorky, ktorá asi nemá rada mužov. Vidí v nich len grobianov alebo naopak sexuálne idoly, ktoré sa však skôr či neskôr tiež zmenia na násilníkov so sklonmi k nevere.
Príbeh je kostrbatý, vlečie sa ako vlak pred stanicou. V závere som cítil úľavu z konca knihy. Nechápem, čo knihu dostalo do rebríčka bestsellerov. 60%

11.05.2024 3 z 5

Všetci mocní Kremľa Všetci mocní Kremľa Michail Zygar

Kniha odkrýva a pomáha pochopiť dianie za múrmi Kremľa. A že to nie je úloha jednoduchá vypovedá aj fakt, že, citujem z knihy: "Madeleine Albrightová si myslela, že je nespravodlivé, ak sa tak obrovské prírodné zdroje ocitli pod vládou Moskvy. Ruská tajná služba k tomuto zisteniu prišla vďaka nasedeniu jasnovidcov, ktorých poverili čítaním jej myšlienok." 90%

14.05.2023 5 z 5

Orol pristál Orol pristál Jack Higgins

Napriek tomu, že už na začiatku sám autor prezrádza, ako to vlastne celé dopadne, je čítanie napínavé na každej stránke. A záver vás aj tak prekvapí. 100%

13.01.2022 5 z 5

Smrť krásnych srncov Smrť krásnych srncov Ota Pavel

Čítal som vydanie v slovenčine z roku 1983, v ktorom sú obsiahnuté aj poviedky z nadväzujúceho diela "Ako som sa stretol s rybami".
Prvá časť, teda Smrť krásnych srncov, je plná ľudskosti a človečiny, ktorá vás musí chytiť za srdce. Číta sa skvele, zostáva po nej príjemný hrejivý pocit. 90%
Druhú časť, Ako som sa stretol s rybami, doslova cítiť po rybacine, spomedzi stránok vypadávajú rybie šupiny. Nemá to už kvality prvej časti, naplno si ju dokážu vychutnať asi len rybári. Nájdu sa tam však zaujímavé myšlienky, napr.: "Pán Robejško bol na to miesto zvyknutý. Rybárčil na ňom každý rok a sedí tam istotne dodnes. Našiel si fliačik sveta, kde bol šťastný, zatiaľ čo iní dúfajú, že ten fliačik budú mať na nebi." 70%
Knižka ako celok u mňa v priemere 80%.

20.04.2024 4 z 5

Púštny kvet Púštny kvet Waris Dirie

Ak je všetko to, čo sa v knihe píše - a ja nemám dôvod neveriť - pravda, tak potom mala Waris v živote obrovské šťastie. Musela zaň však najskôr zaplatiť nepredstaviteľným utrpením. 85%

31.07.2023 4 z 5

Predčítač Predčítač Bernhard Schlink

Je podivuhodné, koľko filozofických pasáží autor vtesnal do takej útlej knižky. Ich značný rozsah ma vyrušoval a odťahoval od inak unikátneho a nápaditého príbehu. 70%

22.05.2023 3 z 5

Případ Collini Případ Collini Ferdinand Von Schirach

Dielo určené prioritne pre nemecké publikum na posilnenie ich celoživotne vštepovaného povedomia o dedičnej kolektívne vine za Tretiu ríšu. 70%

18.02.2023 4 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Pri čítaní sa nevyhnete spomienkam na vlastné dovolenky, čo je vždy príjemné. Väčšiu časť pozornosti však na seba strhávajú autorove pubické pudy. V rozpore s názvom knihy sa zájazd nekoná, z cesty do letoviska je rozvinutých len niekoľko málo situácii. Väčšinou je to o trapasoch medzi účastníkmi zájazdu v hoteli a na pláži a samozrejme o bradavkách. 65%

01.05.2022 3 z 5

Poklad na Sierra Madre Poklad na Sierra Madre Bruno Traven

Trošička netradičná "indiánka" z prostredia zlatokopov. Vidíme ich úsilie i trápenie, zaujímavá je sonda do psychológie mužov oslepených leskom zlatého prachu. Prekvapí kritický, až ostro odsudzujúci pohľad na kresťanstvo.
Mne sa viac páčila dobrodružná časť príbehu. Po preklopení do dramatickej časti akoby autorovi otupelo pero. gradácia napätia pokrivkáva, dramatické momenty vrcholia až príliš náhle a priskoro. Nič to však nemení na tom, že je to pútavá kniha a kvalitné dobrodružné čítanie. 80%

26.02.2022 4 z 5

Vybíjená Vybíjená Michal Viewegh

Musím priznať, že ma kniha zaujala a jej stránky som otáčal s potešením. Príjemné prekvapenie. 85%

19.02.2024 4 z 5

Buffalo Bill kontra Jesse James Buffalo Bill kontra Jesse James David Hamilton

Oddychové čitanie pre mladých chalanov, ktoré v čase normalizácie prinášalo zriedkavavý - ale hltavo žiadaný - nádych sviežeho vzduchu prérií, nedoziernych diaľav a celkom iného života ako panoval tu u nás. Dnes príjemná jednohubka s nenáročným dejom a očakávateľným spádom udalostí. Keď knižku beriete do rúk s týmto vedomím, budete uspokojení. 90%

29.12.2023 5 z 5

Čtyři tankisté a pes 2. Čtyři tankisté a pes 2. Janusz Przymanowski

Druhý zväzok známeho príbehu určeného pre mladých chlapcov, v ktorom je vojna vykreslená ako supiš dobrodružstvo. Autorovi sa medzi riadky podarilo vmiesiť aj kúsok nutnej, no nevtieravej propagandy. Kniha sa však číta dobre, vyvoláva ľahký nostalgický pocit návratu do mladosti. 80%

21.09.2023 4 z 5

Vlaková souprava pro třetí tisíciletí Vlaková souprava pro třetí tisíciletí Miloslav Šimek

Retro-humor dôb minulých, avšak nejeden vtip a slovný obrat zvládne svojou nadčasovosťou pobaviť aj dnes. 70%

24.06.2023 4 z 5

Mary a ja Mary a ja Betty MacDonald

„Celé mesiace som pracovala nadčas a takmer som si nadobudla vredy v úsilí presvedčiť našich zmluvných dodávateľov, aby písali, vyplňovali a predkladali veci tak, ako si to želá ministerstvo, a naopak, presvedčiť ministerstvo, aby nepracovali unáhlene a bezohľadne, ako keď sa rúti lavína, ale ani tak pomaly, ako keď sa vrstvy prasličiek menia na uhlie.“
V pokračovaní humorného románu Vajce a ja prezrádza autorka útrapy svojho mestského života v Seattli po odchode zo slepačej farmy. Nanešťastie tu rovnými nohami skočila do hospodárskej krízy, všeobecnej spoločenskej chudoby a nezamestnanosti. Za výdatnej pomoci svojej sestry Mary a jej životného kréda „Ktokoľvek môže robiť čokoľvek“ prešla celým radom zamestnaní a z nich prameniacich životných situácii.
Ťažké časy akoby sa však odrazili aj v texte tejto knihy, ktorý, žiaľ, postráda to najcennejšie z prvého románu: svojský humor dochucujúci príhody zo života na farme. Veľmi dobre sa však autorke podarilo vykresliť teplé ovzdušie rodinného kruhu, a to aj bez vyzrádzania vlastného súkromia. „Je to naozaj nádherný pocit uvedomiť si, že môžete kedykoľvek a odkiaľkoľvek prísť domov, otvoriť dvere a patriť tam.“ 70%

25.07.2022