KajaProchy KajaProchy komentáře u knih

Kapitula: Duna Kapitula: Duna Frank Herbert

Už jsem si zvykla, že tato série není o akci a dějí, ale politice a filozofii.
Z druhé trilogie bych řekla na stejné úrovni jako Kacíři duny.
Postavy jsou zajímavé, hluboké, ale akce je až na konec.
Líbí se mi filozofický závěr o opakování historie...

21.03.2023 4 z 5

Město zázraků Město zázraků Robert Jackson Bennett

Důstojné a krásné zakončení série :)

04.11.2022 4 z 5

Kniha mě velmi nadchla a byla víc než jsem od ní čekala. Pohled na introverzi a eztroverzi z vědeckého hlediska i různých zkušeností se mi velmi libil, knize to dává něco navíc, co si člověk zapamatujete spíše než obecné popisy.
Líbila se mi podpora introvertů i rady, jak se lépe cítit v extrovertním světě a být stále sama sebou:)

23.10.2022 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Tahle kniha je opravdu divná. Naštěstí je krátká. Děsivá je posledních pár kapitol, ale spíš mi přišla otravná vyjadřováním a zahleděností do sebe hlavního hrdiny. Zajímavý počin, ale jako klasiku bych to nenazvala...

22.09.2022 2 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Nějak se nemůžu rozhodnout, jestli se mi knížka hrozně líbila, nebo mě hrozně štvala. Asi obojí. Gramatický styl utvrzuje styl psaní, nejde tolik o děj, jako o emoce. To se mi někdy hodně líbilo, protože bylo snadné se do hrdinky vžít. Ale někdy i štvalo, protože byl děj roztrhaný. Někdy mě štvala i Francis. Ale vlastně jí lze pochopit, protože každý máme nějaké "nehezké" pocity a zlozvyky. Kniha šla opravdu na dřeň a zabředla i do pocitů, které člověk nepřipustí sám sobě, natož druhým.
Bylo by zajímavé si přečíst příběh i z pohledu ostatních postav, hlavně Bobbi.

08.05.2022 4 z 5

Praha 13 – Město uprostřed zeleně Praha 13 – Město uprostřed zeleně Dagmar Broncová-Klicperová

Na Praze 5 a 13 žiji celý život a stejně jsem se v knize dozvěděla o místech a zajímavostech, které neznám. Určitě se teď na ně půjdu podívat. To myslím zcela splňuje, co by mi podobná kniha měla přinést :)

04.01.2022 5 z 5

V Kalábrii V Kalábrii Peter S. Beagle (p)

Z knihy mám dost rozporuplné pocity. Příběh je to zajimavý, tklivě melancholický, podobně jako u jiných jeho knih. Ale tahle mi přijde nejslabší.
Přes italský sexismus, hrdinovu zapšklost a patronizaci jsem se nemohla do knihy pořádně začíst.
Části s jednorožci a poslední kapitola byly hodně čtivé, pro mě to ale knohu bohužel nezachránilo.
Je to prostě krátká oddechovka s morousem a jednorožcem.

21.02.2020 3 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Opravdu dobře napsané :)

08.03.2016 4 z 5

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Knihu jsem přečetla kvůli výzvě.
Ač to není úplně můj oblíbený žánr, knížka mě zaujala.
Vyprávění je úplně jiný styl než jsem zvyklá, spíše poetický, nedořečený. A hodně melancholický. To se mi líbilo.

15.04.2024 5 z 5

Madeleine Madeleine Madeleine Albright

Knihu jsem četla kvůli výzvě. A počet stran byla výzva. Ale jsem ráda, že jsem ji četla. Není to jen strohý životopis, ale zajímavé vyprávění, které mi přiblížilo autorčin život, stejně jako události konce 20. století.
Styl psaní mě bavil, musela jsem se nejdřív vyrovnat s americkou pozitivitou a hrdosti, která u nás (a zvlášť politiku) není moc častá. Jediné, čím mě MA zklamala, byl její přístup k aféře s Monikou Lewinskou. MA se prezentuje velmi femenististicky a rovnopravně, ale tady stala až slepě na straně "agresora" a o obětí mluvila spíše jako o problému, který musí přejít než o člověku, ženě.

29.12.2023 4 z 5

Matěj maluje mapy Matěj maluje mapy Michaela Hošková

Čtivě napsaná kniha, za den přečteno. Příběh je moc zajímavý, člověku dojde, jak málo stačí, aby bylo lidem se spec. potřebami líp.
Celkově mi kniha připomíná seriál Atipical (autisticky kluk, většina péče na mámě, rád maluje, ségra sportuje...).

Co mě osobně v příběhu chybělo, byla finanční stránka věci. Paní popisuje stěhování, kupování, učitele apod. jako nic, ale věřím, že to všem muselo být finančně náročné. Tak teď nevím, zda to jen záměrně vypustila, nebo je rodina tak za vodou... Ale je super, že výtěžek z map poskytují pro další autisty :)

Dále mi v příběhu chyběl tatínek. Jak moc se zapojuje? Je všechna péče házená na mámu?
Když v těžkou chvíli odešel, to byl fakt srab.
Plus další bod, a to Sofi. Mrzí mě, že je na druhé koleji a že si to rodiče moc dobře uvědomovali už dopředu a stejně si ji pořídili, aby se mohla o Matěje do budoucna starat ona. Trochu WTF, dávat dítěti takovou zátěž hned od narození....
Zajímal by mě i její pohled na "příběh" až bude dospělá.

29.10.2023 4 z 5

Lovci Duny Lovci Duny Kevin J. Anderson

Musím říct, že jeden z mých nejoblíbenějších dílů série. Typ psaní mi sedí více než od F. Herberta.
Děj je očividně předehra trilogie, ale dostatečně mě bavil. Hodně se vysvětlilo z minulosti a postavy měly víceméně stejný prostor.
Je pravda, že jsem si zvykla na větší vybíjení postav, tak mi to přišlo, že jich nějak moc přežilo:D Ale uvidím, jak se to vyvine dál.

18.05.2023 4 z 5

Bílá lvice Bílá lvice Henning Mankell

Zatím pro mě nejlepší díl série. Zajímavé propojení s JAR a událostmi této zemi.
Wallenderovi teda trochu hrábne a nechová se logicky, někdy je hysterik. Ale o to víc je mi sympatický.

25.04.2023 5 z 5

Legendy: Praga mater urbium Legendy: Praga mater urbium Michael Bronec

Knihy povídek od Bronce mám ráda, ale tahle se mi zdála slabší. Knihovny a Draci mě bavily více.
Nejvíce se mi líbila povídka Hřbitovní Flora a Není přímé cesty (*****).
Čtyři * bych dala Skončíme u Adama, Most a Praga caput regni.
Zbytek se mi zdál průměrný. Čekala jsem více městské fantasy než reálií. Více zapojení té Prahy.
Most byl zvláštní povídka, dlouho jsem si zvykala na styl psaní a buranskou agresi hlavního hrdiny. Pak mě to chytlo... a konec mě docela zklamal.

Celkově ale příjemné počtení. Méně fantasy než napovídá název. Úvod od F. Vrbenske je krásný.

Na závěr ještě malá poznámka, co me mrzí: ač je skladba autorů gendrově vyvážená, tak jsou všechny povídky o chlapech. V knize věnované Praze.... ‍️

18.02.2023 3 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Kniha mě zaujala v knihovně už obalem a její délkou.
I like big books and I can not lie :)

Příběh je zajímavý, postavy také. První půlku jsem hltala rychle, časem ale tempo zpomalilo. Závěr byl na tak velkou knihu docela rychlý a předvídatelný.
Myslím, že by knize prospělo trochu proškrtání, zvlášt popisných částí.

Od autorky si ale určitě přečtu i jinou knihu.

29.11.2022 4 z 5

Dějiny Iráku Dějiny Iráku Eduard Gombár

Kniha je velmi vyčerpávajících přehledem dějin Iráku, někdy trochu méně přehledná při výčtu nespočtů středověkých vládců. Nicméně přehled starověku a 20. stolení, který mě zajímá nejvíc, byl dobře zpracován.
jen malá poznámka: myslím, že by bylo vhodné do těchto historických knih napsat jednu kapitolu o ženách (vývoji ženských práv, svobod apod., vypsat nejdůležitější ženy dějin dané země). Vzhledem k tomu, že jsou tyto knihy z 90% napsané o mužích, tak by jedna kapitola o ženách byla zajímavá a poučná. Bez ní vyzní, že dějiny se automaticky dějí bez žen a lidé nad tím nepřemýšlí. Což si myslím, že je škoda.

05.09.2022 4 z 5

Sklenice srdíček Sklenice srdíček Jennifer Hillier

(SPOILER) Kniha byla čtivá a rychlá, líbilo se mi kombinování s minulostí.
Děj byl ale od půlky docela předvídatelný, jak se objevili další mrtvoly, bylo jasné, že je to buď Calvin, nebo copy cat, co má k němu vztah. Závěr, kdy se odhalí pravda, už bylo velké klišé...
Čekala jsem, že bude kniha víc zaměřená na vyšetřování, nebo bude Calvin Geo víc stalkovat a bude mezi nimi nějaký "vztah" i v současnosti. Je to ale víc psycho rozbor Georginy a trochu trileru navíc. Bylo to zajímavé, ale prostě tomu chybělo něco navíc, víc než jen osvětlení minulosti, kterou se dozvíme v podstatě celou už v anotaci. Dál s tím autorka do posledních 2 kapitol téměř nepracuje, jen vypráví o minulosti...
Knize by klidně slušelo víc stran a vic akce, takhle to bylo takové suché...

13.06.2021 3 z 5

Pan Pondělí Pan Pondělí Garth Nix

Četla jsem kvůli výzvě a další díly už asi číst nebudu.
Svět je pěkně a originálně propracovaný, dost zvláštní a vtipný. Někdy jsem se opravdu zaluckala smíchy.
Příběh sám o sobě mi ale přišel takový suchý, nedokázala jsem se do něj vzít, hodně jednoduše napsané. Možná ve 12 letech bych se do toho zamilovala.
Knížka je ale poměrně krátká, krátké jsou i kapitoly, takže ubýhá rychle.

21.01.2021 3 z 5

V oku bouře V oku bouře Tom Clancy

Kniha je akční, čtivá, někdy moc zbytečných technických informací. Postavy jsou obecně víc ploché a steteotypní.
Celkově je kniha plná stereotypů, v knize je jen jedna důležitá ženská postava, to by ještě šlo přežít. I když se dají napsat knihy z "mužského" prostředí se zajímavými ženami. Jenže autor celkově ženy a o ženách psát neumí. Kdykoliv se objeví žena, autor musí popsat, zda je krásná, nebo by si o ní nikdo kolo neopřel, popisuje nadržené choutky nejdůležitého vrátného (uplně účelově a zbytečně).
Muži jsou buď nasvalenci, nerdi nebo nudní tlustoši.

Děj ale odsýpal rychle a zajímavě, jinak bych to nedočetla. Akční část byla pravda až k úplnému konci, což je škoda, protože to autor psát umí a bavilo mě to. Nakonec si neodbil americký patriotismus ve vsi kycovitosti.

Shrnula bych to jako "mužskou" červenou knihovnu s povrchními postavami a stereotypy, tak na jedno přečtení, když neni nic lepsiho.

23.07.2020 3 z 5