KajaProchy KajaProchy komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Zajímavý příběh z místa, které má magickou tradici. Příběhy z hor mě vždy lákají tím tajemným prostředím. Děj mě vtáhnul, i když mi přišel místy nepřehledný - co se týče odkrývá historie. Chybělo mi nějaké mysleenkove shrnutí nakonec.
Stejně tak by mě zajímalo dle konce, co bylo s Dorou.
Knížka je ale hodně čtivá a hezky popisná.

24.11.2023 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Silné téma, citlivě vyprávěné s nadechem sarkasmu/humoru nad náhodami světa.
První část mě moc bavila, byla drsná a dětská zároveň.
Druhá byla méně záživnějši, protože retrospektivně popisovala, co se stalo a zaroveň historické situace. Možná kdyby byla zase v Ich formě, popisující pocity, byla by zajímavější.
Poslední část o samotné Haně byla nejdrsnější a nejcitlivější, skoro jsem brečela v metru.
Dohromady pěkná, napínavá knížka, která vypráví o velkých udalostech pohledem "malých" lidí.

19.02.2021 4 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Ke knize jsem se dostala kvůli Výzvě a jsem za to vděčná!
Podle popisu jsem si říkala, že tu romanťárnu nějak přežiju, není to úplně můj žánr. Přečetla jsem ji za dva dny. A prisla mi kraaatka! Ale přesto akorat vystizna, aby nespadla do romantickyho patosu...
Jak jsem psala, není to můj žánr, ale tahle kniha má o něco víc, má hloubu a pravost. Pro mě je to nástavba, kvuli které je víc než puberťácká romantika, např. jako Hvězdy nám nepřály.

17.12.2021 5 z 5

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Rob Wilkins

Krásně napsaný životopis velkého autora. Čtivý, vtipný a akční. Na konci samozřejmě hrozně smutný, ale tak už to bývá.
Teď si asi přečtu celou Zemeplochu znovu :)

05.01.2024 5 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Konečně jsem se pustila do kultovního scifi díla... a mám rozporuplné pocity.
Téma je originální a zajimavě zpracované, líbí se mi i dějové skoky (časem se člověk zorientuje, kde je a to hledani me bavi), bavil me Seldon a starosta Hardin. Bavily mě dialogy a kličkování historii.

Co mě ale velmi zklamalo byla nepřítomnost žen. Sice Asimov vymyslí techniku budoucnosti, ale ženy jsou pro něj asi moc sci-fi...
Kromě dvou mini zmínek ženy zastupujr jen ve dvou krátkých dialozích hysterická hašťeřivá dámička, jejíž myšlenky a důvody nám autor ani nenastíní...
Což můžu omluvit dobou, ale pak např F. Herbert dokázal psát o zajímavých ženách!

Navíc zbytek postav, zvlášť v třetí části, je velmi povrchní a stereotypní, takže jsem se i ztracela, kdo je kdo...

Každopádně si prectu další díly, i přes nedostatky je to zajímavé dílo.

26.03.2022 3 z 5

Překvapivá fakta o zvířatech Překvapivá fakta o zvířatech Lucy Cooke

Tahle kniha mě velmi nadchla. Mnoho zajímavých informací o (opomíjených) zvířatech a strhávání mýtů, které jsme si o nich vytvořili. Vše v laickém, humorném podání.

15.07.2022 5 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Toto je druhá kniha od Heinleina, co jsem četla. První, Cizinec v cizí zemi, mi vůbec nesedla.
I v této knize je hodně macho a testosteronu, ale v tom armádním prostředí je to pro mě stravitelnější. Navíc děj a ich forma vyprávění nabízí rychlý spád knihy.
Postavy jsou spíš kulisou, jediným hrdinou je vypravěč příběhu. A vypráví poutavě. Trochu mi chyběl cíl knihy, byl to spíše výsek z většího děje. Ale možná o to zde autorovy šlo, vzhledem k tomu, že je kniha zasazená do společnosti, kde na jedinci nezáleží tolik, jako na společnosti. A člověk je jen kolečkem ve velkém stroji.

Úvodní varování ohledně fašistické propagandy mě trochu vyděsilo, ale nemyslím, že to bylo tak hrozné. Rozhodně méně než např. v Příběhu sluzebnice.
Společnost, kterou autor předložil, nutí k zamyšlení, i když s většinou její filozofie nesouhlasím.

HP je tedy akční vojenská střílečka o jednom vojákovi, s poutavým dějem a trochou filozofického zamyšlení.
Rozhodně ho vnucuje a pitvá méně, než Cizinec v cizí zemi, a stačí to.

Btw film jsem viděla už kdysi a též mě bavil a možná si ho zas pustím. I když se od knihy dost liší.

20.04.2023 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Je to druhá kniha, kterou jsem od autora přečetla a Trhlina mě bavila a děsila vic.
Ve Tmě mě hrdina často štval hloupým chováním (které se tedy nakonec vysvětlí). Kniha je ale krátká a dostatečně napínavá, takže jsem ji přečetla za dva dny a ke to akorát.

09.07.2022 3 z 5

Ve slepé uličce Ve slepé uličce Henning Mankell

Jedna z lepších knih série. Trochu mě vadí, že je identita vraha ukázaná docela brzo.
Ale jinak napínavé jako vždy.
Ta melancholie Wallendra na konci mě vždy zaujme. Přemýšlím, zda se vážně v 90.letech tolik měnila společnost v Evropě (Švédsku), nebo je to jen generační vzdychnutí stárnoucího může...

07.11.2023 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Knihu jsem četla kvůli výzvě, jinak bych asi jen líně zvolila film. Jinak bych se k ní nedostala, starší beletrie mě moc nebaví. Ale jsem ráda, že jsem ji četla.
První půlka se mi zdála nudná a macho přemyšlení Toma mě štvalo, stejně jako arogance slečen. V druhé půlce byl již děj zajímavější a konec jsem nečekala, dojalo mě to.
Krátký, vystihující pohled na sobecké, nudící se lidi, kteří si vysvětlují realitu podle toho, jak se jim hodí. Líbil se mi i vypravěč a jeho hořké zakončení příběhu.

07.11.2022 4 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Z knihy mám rozporuplné pocity.
Na jednu stranu zajímavé téma, technicky dobře popsané, i co se týče chování lidí. Hned jsem si vzpomněla na filmovou sérií The Purge. Dějové linky v celku došly z uspokojivému, i když trochu urychlenému konci.
Co mě na knize od začátku štvalo, jak děsně stereotypní a sexistická je. Muži jsou bojovníci, nebo vychcánkové, v každým případě nadržený prasata.
Ženy jsou hloupé slepice, slabé a jen dobré ke zneužití.
Drsná kniha mi nevadí, ale trochu hloubky by neuškodilo.

V ději postav byly taky někdy nelogické kroky, jak se z nasilnickeho ožrali stal lidově moudrý vládce nechápu...
Celkově byla kniha trochu dějově "nasekaná", ale byla původně povídkou...

Dočetla jsem jí, protože mě zajimalo rozuzlení a postapo vynalézavost lidí. Ale chvílemi jsem ji chtěla odložit, protože zde ani nebyla postava, která by mě zaujala...

02.06.2022 3 z 5

Děti noci Děti noci Dan Simmons

Simmonse mám velmi ráda, četla jsem od něj Terror a Hladové hry. Velmi dobře buduje napětí a vykresluje zlo lidí. Na Děti noci jsem se tedy těšila, ale bohužel to bylo velké zklamání! Knihu jsem dočetla jen silou vůle. Opravdu promarněný potencionál. Začátek knihy začíná dobře nabírat sílu, většina děje je ale nudná, až konec je jakž takž akční. I když poslední akční scéna je spíš směšná.
Ani hlavní hrdinové mě příliš nezaujali, milostná zápletka byla ehm... velmi zvláštní, až vynucená.
Na jiného autora by to mohla být dobrá průměrná akční kniha, ale Simmons zklamal.
Pokud chcete napětí s upírskou touhou po moci, doporučuji Hladovou hru.

23.12.2018 3 z 5

Usměvavý muž Usměvavý muž Henning Mankell

Pro mě zatím slabší díl ze série, ale bavil mě. Trochu mi přišlo nudné, že už na začátku víme, kdo je pachatel, jen se hledá jak a proč.
Jinak mě baví reálnost knih, Wallender je obyčejný člověk, má chyby a dělá kraviny. Líbilo se mi zapojení policistky v mužském týmu, snad bude Ann i v dalších dílech.
Knihy jsou někdy pomalejší, ale vždycky mam chuť je dočíst. Takže jdu na další.

15.06.2023 4 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Velmi zajímavý příběh z jiného světa, o liedech z jiné kultury, kteří jsou nám ale v hlavních věcech podobní.
Místy trochu zdlouhavé, proto dávám 4/5.

18.07.2022 4 z 5

Černá labuť Černá labuť Nassim Nicholas Taleb

Knina je na velmi zajímavé téma, je zde dobře vysvětleno, líbí se mi příklady ze života a vymyšlené příběhy. Zvlášť proto, že ekonomii nerozumím, takže mi příběhové příklady přišly srozumitelnějši.
Kniha mi ale přišla zbytečně dlooouha -na knihu pro mainstreamove čtenáře. Některé věci omýval více než bylo třeba.
Autor by se taky měl řídit tím, jak se říká "opakovaný vtip, není vtipem". Po-xté číst urážku Francouzů, absolvenů MBA apod. už je unavují, navíc to působí arogantně. O narážkách na ženy ve stylu starého "gentlemana" ani nemluvím.
Tím, že ekonomii nerozumím, na mě tento styl po půlce knihy začínal působit, že vlastně nevím, zda mu to věřit, když píše chvílemi tak arogantně ...
Epilog jsem ani nedočetla, ten už byl jen honěním ega.

28.05.2022 3 z 5

Dějiny Egypta Dějiny Egypta Ladislav Bareš

Výborně zpracované přehledné dějiny země. Je to velmi dlouhé čtení, některé pasáže mi přišly až moc detailní. Ale chápu, že to je účel:)

Co mi v knize chybělo, bylo větší zapojení žen. Chápu, že se v historii bohužel tolik neprojevovaly, ale o to víc bych jim dala prostor např. ve 20. století. O ženských hnutích je tu pár zmínek, také je tu sem tam zmíněná nějaká umělkyně (ale většinou protože byla ve vztahu s nějakým důležitým mužem). Chybí mi alespoň krátce přehled práv žen - od kdy mohly volit?, od kdy být aktivní v politice?, jaké bylo jejich právní postavení ve 20.století a na začátku 21.? Byly básnířky, malířky, zpěvačky?
Je škoda, že autoři v tomhle nepovažovali "ženskou" historii za důležitou.

20.03.2022 4 z 5

Malý, velký Malý, velký John Crowley

Tahle kniha se mi upřímně těžce hodnotí.
Četla jsme ji poprvé asi před 8 lety a byla jsem z ní hrozně nadšená, i když jsem jí zcela nerozuměla. A to se mi líbilo, ta záhada a magie, naznačená, ale nedotažená.
Teď jsem si vzpomněla na ten pocit a knihu si přečetla znovu... a téměř jsem ji nedočetla, hrozně se táhla a obsahovala moc (zbytečných detailů), štvala mě tou nejasností. Nakonec jsem ráda, že jsem jí dočetla. Závěr se mi libil, i když nemůžu říct, že bych ho zase úplně pochopila. Ale vzala jsem si z něj určitě něco jiného než minule.
A možná, že to je právě kouzlo a výjimečnost této knihy, jednou je malá, jednou velká. Je stále stejná a přesto jiná...
A nebo jsme jiní my.

Ještě dodám, co jsem si všimla při druhém čtení a nemůžu se přes to přenést, je ten divný sexuální podtext hraničící s pedofilií, incestem či divně vynuceným sexem. To mi přišlo až moc uchylný...

27.12.2020 4 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Velmi zajímavé pokoření do toho, jak dva lidé mohou vnímat situaci naproato rozdílně. A ještě ke všemu situaci tak citlivou jako je sex. Myslím, že ačkoliv se děj odehrává v 60. letech, je nadčasový.
Často mě z toho až mrazilo, nebo jsem byla naštvaná na stereotypy, kterým postavy podléhají.
Zároveň se mi ale líbilo, že autor nepřevysvětuje, spíš to často nechá na čtenáři.
Konec mě trochu vadil, protože je zde jen linka o Edwardovi a vnímala jsem to tak, že i Florenc je hlavní postavou.

19.10.2019 3 z 5

Píseční červi Duny Píseční červi Duny Kevin J. Anderson

Opravdu epické zakončení série :) Na konci jsem se sentimentem plýtvala vodou z očí.
Je pravda, že pro někoho mohl být konec trochu "učesaný" a nekonfliktní, myslím ale, že to byla celková myšlenka F. Herberta.

10.07.2023 5 z 5

Oko světa Oko světa Robert Jordan (p)

Kniha je velmi pomalá, dlouho se rozjíždí. Ale to se dá u fantasy série čekat. Postavy jsou zajímavé, i když někdy toporné. Myslím, že hůř jsou na tom ženské postavy... Děj je tak od půlky zajímavější. Některé odbočky, např. pád do zahrady v Caemlinu, mi přišly zbytečně.

Teď negativa - nevím, zda je to překladem, ale text je místy zbytečně popisný. Chvílemi jsem si říkala, zda autor považuje čtenáře za pitomce, kterým musí vše detailně vysvětlil. Věty jsou zbytečně složené a dlouhé. To je asi chyba překladu. Navíc je text malý a nahuštěný. Napiju se čaje a minutu hledám, kde jsem zkončila :D
Další díl zkusím v originále, snad bude čtivější.

02.04.2023 3 z 5