kaja77 kaja77 komentáře u knih

Potulný kovboj Potulný kovboj Louis L'Amour

božinku, to bylo dílo. naivita neuvěřitelná, mohla jsem se místy smíchy potrhat. můj druhý western v životě, ale když knihu srovnám s osamělou holubicí, tak prostě rozdíl je propastný.

04.04.2017 odpad!

Tlumočník nemocí Tlumočník nemocí Jhumpa Lahiri

moc moc moc se mi ty povídky líbily. bylo to takové milé, exotické.zkrátka doporučuji všem. je to jako takový svěží vánek

07.01.2017 5 z 5

Vánoce po francouzsku Vánoce po francouzsku Fiona Valpy

bylo to hodně holčičí. plné vaření a provance atmosféry. jako relax asi dobré ale já jsem se vyloženě trápila s dočtením. skoro bych řekla že mi to od poloviny vyloženě lezlo na nervy :)

09.12.2016 3 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

kniha se mi líbila, příběh byl plný vůní, obrazů a pocitů... co přesáhlo moje chápání byla poddajnost tolerantnost a ohleduplnost Grety jako manželky. Bylo neuvěřitelné co vše byla ochotná tolerovat a podřídit se ....

16.09.2016 3 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

moc pěkné čtení. lidi kdysi žili v šílených podmínkách.

10.09.2016 5 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Přiznám se, že jsem preskakovala politicke debaty, divila se spokojene lady maude, které ke štěstí stačilo moci kdykoli Walterovi vjet jazykem do ust a odepnout mu poklopec, ale nakonec jsem knihu dočetla, protože jsem byla zvědavá jak dopadne osud jednotlivých postav. Co je nesrovnatelně jiné dnes a tehdy je vnímání svobodných matek.. .. Tehdy to měly ženské opravdu hustý

09.09.2016 3 z 5

Golet v údolí Golet v údolí Ivan Olbracht (p)

libilo se mi to moc. zvlášt první dvě povídky o bajnyšovi a ta o mikvi. to byl koncert. úplně jsem si to představovala. poslední povídka byla pro mně nejméně poetická, ale byla zajímavá co do faktů.

27.08.2016 5 z 5

Dívka s vášní pro indigo Dívka s vášní pro indigo Natasha Boyd

Zajímavé čtení o hrdince, která se vymykala své době a tehdejším mravům, o hrdince, která byla neobyčejně vytrvalá, vizionářská... dneska by to asi byla manažerka. Musím moc pochválit obálku knihy. Edice "přítelkyně" má moc krásné obálky.

26.05.2024 4 z 5

Evropanka: Historky z Polesí Evropanka: Historky z Polesí Alexej Sevruk

Kniha byla velmi čtivá, neskutečně zajímavá, tok řeči babičky byl velmi originální formou pro podání tak šílených, krvavých dějin a zkušeností. Taková koncentrace všeho zlého v jednom prostoru..ne nadarmo historik Snyder ve své knize užil pojmů "krvavé země". Pro mě to bylo objevné čtení, hlavně to bližší seznámení se se směskou národnosti obývající oblast. Pobavilo označení Poláků prošepani :) citát z knihy, který mě zaujal : "Ten blbec Hitler si myslel, že může zlomit někoho, kdo ve třicátých letech zažil Stalina.“

12.05.2024 5 z 5

Ester Ester Markéta Prášková

Kniha se mi líbila, má moc pěknou obálku, příběh je zajímavý, člověk je zvědavý jak dopadne rozuzlení. Spisovatelka měla místy bohužel silné tendence sklouzávat do červené knihovny. Věřím, že mnohá dáma může toto vyhledávat, ale celkový dojem mi dost kazily věty typu "jeho hebký hlas ji hladil jako samet... nebo Lída se v pronikavé modří jeho pohledu cítila jako hypnotizovaná"

01.05.2024 4 z 5

Rozložíš paměť Rozložíš paměť Marek Torčík

Kniha mě zaujala, je poznat, že autor je básník, jeho intenzivní vnímání situaci, pachů, hry světla..velmi citlivý člověk. Já jen nemůžu pochopit, proč se člověk, který zažívá tak těžkou šikanu nedokáže svěřit. Matce, učitelce... jakože opravdu reálně mají děti pocit, že si to zaslouží a musí to vydržet? Velmi mě zaujala i ta myšlenka o vzpomínkách...je to fakt pravda, že každý ze zúčastněných si věci pamatuje po svém, zaměřuje se na jiné detaily, určité věci zase vytěsní... Každopádně jen pro upřesnění...autor je citlivý básník, proto si asi nedokáže představit, že by pracoval v továrně... ale třeba pozice jeho matky v té "čisté montáži" je naprosto VIP dělnická pozice, jedná se o naprosto odbornou práci, jako třeba kardiochirurg, kde člověk získává zkušenosti léta a je obtížně nahraditelný...firma by zrovna tyto zaměstnance nepropustila...to je něco jako firemní poklad. Manažera nahradíš, řidiče nahradíš, účetní taky, ale nenajdeš jen tak někoho kdo dokáže to co matka autora...

21.04.2024 4 z 5

Spinoza z Trhové ulice Spinoza z Trhové ulice Isaac Bashevis Singer

Knihy I.B.Singera jsou moje srdcová záležitost. V této sbírce povídek jsem zažila mimo jiné skvělou expedici do zapadlé vesnice Kreševo u řeky San, a kniha mi dala přesně to, co mám tak ráda popis všedního života, zvyků a vztahů mezi lidmi v židovské osadě, ve světě, který už dnes neexistuje, o kterém už se můžeme jen dočíst a to především u Singera :)

19.04.2024 5 z 5

Osudová léta Osudová léta Marie Lamballe (p)

Vzhledem k tomu, že jsem první díl knihy četla před rokem a půl, tak jsem si z počátku horko těžko vzpomínala na postavy. Nakonec jsem to přečetla, ale cosi tomu chybělo a mnohé tomu nadbývalo :) Přišlo mi škoda, že autorka víc nerozvinula onu Světlaninu linku a její návrat ze Smolenska apod. Ale jo, celkově je to příjemné relaxační čtení

23.03.2024 4 z 5

Kejklíř z Lublinu Kejklíř z Lublinu Isaac Bashevis Singer

Nezáleží na tom, kým zrovna Jaša byl (když byl kejklíř a záletník, jel na 100 procent, jakmile se z něj stal kajícník tak jím byl stejně naplno, se vším všudy). Jinak kniha je krásnou exkurzí do židovského světa, tentokrát i do jiných společenských vrstev než bývá u Singera obvyklé (zlodějíčci, podvodníci, temná část Warszawy plná lehkých ženštin apod.) ten popis nočních ulic v té pochybné čtvrti byl dost věrohodný, asi jsem cítila i ty splašky. Celou knihu jsem poměrně dost litovala jeho hodnou, schopnou, samostatnou, oddanou a věrnou manželku Ester, té mi bylo velmi líto. Takové třeštidlo si vzala a tak trpně to snášela. Chudák

03.03.2024 5 z 5

Na kuchyňské frontě Na kuchyňské frontě Jennifer Ryan

Jakože jo... kniha se četla rychle a snadno, jedná se o takový holčičí román odehrávající se v období II. sv. války, s poměrně předvídatelným dějem, místy úsměvnou naivitou aktérek a hromadou "levných a provizorních válečných receptů" . Např. mě pobavil recepis na Zeldin nákyp, kde kuchařka v záchvatu válečné nouze použila 2 lančmíty a maso ze čtyř divokých pečených holubů :D Jakože v recenzi se teď tvářím velmi nad věcí, ale nakonec jsem celkem fandila Zeldě v jejím boji o místo na slunci a také Nellie. Co musím autorce přičíst ke cti jsou celkem reálné figury, upachtěná Audrey, narfněná Gwendoline, nesmělá Nellie i bojovná Zelda určitě někdy někde po světě běhaly a působily dost reálně. Četla jsem i autorčin předchozí román "Sbor chilburských dam" a v této knize jsem našla dost společných až stejných prvků, až by mohly knihy splývat v jednu. Každopádně zařazuji si knihu do čtenářské výzvy - kniha odehrávající se za války.

22.02.2024 4 z 5

Klub lhářů Klub lhářů Mary Karr

V letošním roce moje třetí kniha o dětství, které je formováno alkoholem... Shuggie Bain, Andělin popel a teď Klub lhářů. Mě to čtení skoro až bolelo. V tomto případě byl rozdíl v tom, že rodiče dětem projevovali city a rodina nestrádala nedostatkem financí....ale ty matčiny stavy to prostě bylo silné kafe. Mě ty vyděšené holčičky, které byly dány na milost či nemilost matince, úplně rvaly srdce.

17.12.2023 4 z 5

Světnice, kde otec soudil Světnice, kde otec soudil Isaac Bashevis Singer

Toto je kniha podle mého gusta. Mě ta jinakost, ta dobrovolná " odloučenost" ortodoxního židovstva nepřestává fascinovat. Dnes už se tento svět dá najít leda v ultraortodoxní komunitě Židů v New Yorku či v Izraeli , ale i tam už pronikl moderní svět. Moc se mi povídky líbily... takové Povídky malostranské po židovsku.

11.11.2023 5 z 5

Politika touhy: Sex a věda v komunistickém Československu Politika touhy: Sex a věda v komunistickém Československu Kateřina Lišková

Moc zajímavé sledovat, jak se v oblasti rodiny, postavení žen ve vztahu, péči o domácnost a děti vyvíjely názory lidí i odborníků. Docela jsem se bavila u těch slovenských úryvků že soudních rozhodnutí :) lahlomyslný prístup odporkyně ku manželstvu

08.09.2023 4 z 5

Kurkul Kurkul Maxim Butčenko

Příběh praděda autora a jeho rodiny byl téměř neskutečný. Nemohu posoudit, zda se vše opravdu stalo, zda není část příběhu uměleckou tvorbou (třeba ti vlci a medvěd).... ale stejně, když si člověk představí, co ti lidé museli zažít a navíc už dnes víme, jaký hladomor a kolik mrtvých to rozkulačování přineslo... opravdu čirá hrůza. po této stránce je kniha velmi zajímavá a poučná. takže za příběh bych dala cca 4hvězdičky. S čím jsem měla problém, byly hrubky. Nevím jak moc byla překladatelka přítomná v hodinách českého jazyka, když se brala shoda podmětu s přísudkem a podobné věci... ale rozlišování "i a y " by při práci překladatele mělo být jaksi samozřejmé. Tyto chyby byly ostuda do očí bijící. Jinak knihu si zařazuji do čtenářské výzvy 2023 - kniha ukrajinského autora

28.03.2023 4 z 5

Sestřičky a zuřící válka Sestřičky a zuřící válka Donna Douglas

Příjemné čtení pro dámy, splněny úkol čtenářské výzvy - kniha, která je součástí série. Teta byla přímo pohádkově zlá, chudinka Eve ukázková Popelka...no limonáda jak se patří

24.03.2023 4 z 5