Kackac77 Kackac77 komentáře u knih

Děda Děda Jan Novák

Audiokniha na ČRo
Někdo nemá rád knížky popisující válečné období, na mě ještě hůř působí to co přišlo pak. Sotva skončila válka, lidi na vesnicích se najednou museli vyrovnávat s dalším zlem- kolektivizací. Skoro mi připadá, jakoby jsem tu bezmoc těch lidí cítila. I tady v té knížce, ve které je děda - betonové srdce. Příběh vypráví o něm, vrací se do jeho mládí, vypráví o babičce, jeho dětech, vnukovi,. .. vypráví o těžkém životě, o nutnosti smířit se s životem tak jak přichází. Ale není to žádná depka. Občas jsou tam i vtipné momenty. ...Děda, co chodí v noci dělat ducha a straší družstevniky,... atd.
Moc hezky se to poslouchalo.

21.11.2023 5 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Audiokniha
Nejsem žádný velký znalec královské rodiny a bulvár mě nezajímá, takže jsem se v knize dozvěděla spoustu nových informací, které jsou veřejně známé, ale pro mě byly nové. Celá kniha mě bavila. První dvě třetiny jsem Harrymu dost fandila a když jsem vnímala, že je trošku sebestředný a dost věci prožívá... říkala jsem si, kdo jsem já, abych to soudila. Navíc, i když popisuje, jak je to hrozné, čelit neustálé pozornosti veřejnosti, novinářů, bulváru,.. vlastně si to vůbec nedokážu představit, jak moc to musí být náročné. Myslím, že je to člověk, který má za sebou dost neřešených traumat. Je evidentní, že nenávidí novináře, je to prostoupeno celou knihou. Viní je ze smrti matky, a vlastně skoro z každého svého životního karambolu. Poslední třetina se hodně točí kolem Megan. Já jsem na ni vlastně předtím ani žádný názor neměla. Z knihy je evidentní, že má na manžela obrovský vliv. Měla jsem z knihy pocit, že ji nejenom miluje, on je na ní naprosto citově závislý. Ta poslední třetina se mi nejhůř poslouchala, ve smyslu, že mě fakt vytáčel (a to jsem se myslela, že jsem vůči takovým věcem imunní). Harry se v této části chová jako hysterka, oběť a je velmi sebestředný. Všichni kolem něj dělají chyby, ale ty svoje si nepřizná, vlastně si jich vůbec není vědomý. Myslím, že kniha vznikla hlavně proto, že má neustálou potřebu se obhajovat a něco vysvětlovat.
Knihu načetl Daniel Krejčík sice hezky, ale vlastně jsem se celou dobu nedokázala rozhodnout, jestli je to dobré nebo ne. Pokud by totiž někdo chtěl Harryho vykreslit přecitlivěle, hystericky a tak nějak méně "mužně", pak interpret sedí dokonale. Mně se ale chvílemi zdálo, že to Krejčíkovo povzdychávání, a vůbec způsob jakým to četl, trošku (zbytečně) Harryho vykresluje více přecitlivěle a slabošsky.

07.07.2023 4 z 5

Krásná kniha. Pořád se mi to v hlavě propojovalo se seriálem. Viděla jsem Růžičkovou jak říká : "na tragicky život já jsem pes". I když se dek odehrává v těžké válečné době, dýchá tady na člověka život, přijetí života.

05.05.2023 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Moje čtvrtá kniha od Rudy Sepetys. z těch prvních knih jsem byla nadšená, teď už trošku míň. Ruta si vybírá velmi závažná témata. Historické události, které nejdou úplně známé, ale jsou neméně strašlivé - Španělsko za doby Franka, krvavý převrat v Rumunsku, ... tato knížka je o lidech, co prchají před Sověty na lodi. Nejsou to jenom Němci, ale i Litevci, Poláci,.. Ruta tady popisuje osud čtyř lidí. Je to smutný příběh. Zda se mi, že je to ale popsáno trošku ploše. Jednoduchým jazykem . Ty emoce, které by to mohlo vyvolávat! Ale moc nevyvolává. Každopádně se to čte dobře, i rychle (krátké japitoly), ale něco mi tam trošku chybí.

10.02.2023 4 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

To bylo parádní čtení, už si ani nepamatuji, kdy jsem se u čtení nahlas smála v tramvaji. Takového dědu jako má Luna bych chtěla poznat. Holka co sbírá parte, ...mimochodem skvělé básničky,....kluci, co lítají po škole a řvou eR ó Há, a obstarožní soudružka, co na ně řve...proč to říkáš?! Asi nejlepší byla záchrana dědy před upálením...to jsem fakt hýkala smíchy... Kolik minut života to přidává smích?, musím se podívat, o kolik dýl tu díky této knížce budu. Prostě dopouručuji.

28.01.2024 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Audiokniha
Krásná knížka. Už jsem četla víc příběhů z této doby, ty události kolem války jsou vždycky smutné. Ale tady to se tak hezky četlo. Ty příběhy lidí vás vtáhnou a nepustí. Je to takový hořkosladký příběh. O obrovském smutku a neštěstí, ale i o lásce a naději. Dojemné čtení, a tak nějak... hluboké a bez patosu. Určitě si přečtu i další díly ze série.

19.01.2024 5 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Audiokniha
Po knížce jsem šáhla, protože jsem četla jinou knihu od autora - Zpěv drozda, a styl psaní pana Tevise se mi líbil. Ani tato knížka mě nezklamala. Moc hezký příběh, zajímavý, napínavý, i poučný.... Nikdy bych neřekla, že mě bude bavit kniha z prostředí šachů. A bavila, dokonce moc.

04.09.2023 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Poslouchala jsem jako audioknihu. Ze začátku jsem si říkala, co to proboha je za pakárnu.., ale pak se mi to začalo líbit. Líbilo se mi prostředí, postavy - obzvláště Klíma, i ten nápad s Janou - myšlenkou. I příběh spisovatele byl krásný, smutný, ale krásný.

19.07.2023 4 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Pana Kaplana jsem četla už víckrát, vždycky mě dokáže pobavit.
Poprvé jsem ho poslouchala jako audioknihu a musím říct, že je namluvená skvěle. Pan Donutil se na roli pana Kapkana výborně hodil

14.05.2023 4 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Já čtu detektivky jenom občas, tuto jsem zvolila, protože mě zaujala na audiotéce. Bylo to děsivé. Nevyhledávám krváky, nemám ráda když se někomu ubližuje.., tady je toho všeho opravdu hodně. Zvrácený způsob, jakým sériový vrah zabíjí byl prostě nechutný. Jinak knížka se četla (v mém případě poslouchala) dobře, bylo to velmi napínavé, neodhadla jsem vraha, takže pro mne i překvapující. Kate, náčelnice policie, byla sympatická. Jdu si dát něco lehčího na moje nervy.

18.04.2023 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Chtěla jsem něco lehčího a vtipného, takže padla volba na tuto knihu. Chvílemi to byla prča. Je to ztřeštěné, bláznivé, ulítlé, ... a čtivé. No ale taky mě některé části prostě nebavily.

07.03.2023 4 z 5

Inspektor s velkým mozkem Inspektor s velkým mozkem František Niedl

Škoda, že je to jenom trilogie, inspektora Prévita jsem si opravdu oblíbila. Všechny díly jsou vtipné, zároveň i detektivní zápletky jsou zajímavé a napínavé. Bylo to super počteníčko.

09.01.2023 5 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Tato detektivka není úplně typická. Moc mě bavila. A překvapila. Nasmála jsem se, a to jsem u detektivky opravdu nečekala. Inspektor Prévit je úžasně vymyšlená postava. Už se těším na další díl.

06.01.2023 5 z 5

Stanice odložených lásek Stanice odložených lásek Hana Marie Körnerová (p)

Krásný příběh o všedních životech, o strastech i radostech dvou kamarádek. Životní osudy lidí, o kterých píše paní Körnerová, nebývají ty nejlehčí, ale zato víc opravdové, bez pozlátek. A to se mi fakt líbí.
Jen tak na okraj, vždycky když čtu příběhy z doby komunismu, padá na mě taková zvláštní tíseň z té doby a celá ta doba mi připadá taková šedo béžová. Jak někdo může něco takového chtít zpět?! Zažila jsem to naštěstí jenom v dětství. Je to jako žít a mít na sobě hozenou těžkou smradlavou deku.

09.11.2022 5 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Audiokniha
Skoro 24 hodin poslechu a rozhodně to nebyla ztráta času. Příběh jsem si letmo pamatovala jako seriál, ale viděla jsem ho už před lety. Nemám ráda cirkusy, o to víc mě překvapuje, že už druhá knížka z cirkusového prostředí se mi líbila. Tento příběh vypráví o Vaškovi Karasovi, který se v dětství, po smrti maminky, ocitá s tatínkem v cirkusovém prostředí, které si okamžitě zamiluje. Jsme v něm svědky celého jeho života, od dětství až po stáří, i když kniha není jenom o něm, ale o celé řadě postav. Je to příběh života (životů) se všemi možnými zvraty, v tom dobrém i zlém, prostě tak jak už to život přináší. Nemyslím, že by kniha byla nějak hluboká, ale je to milý příběh, moc hezky se to poslouchalo, a nějaké to životní moudro si tam člověk taky najde když chce.

09.11.2023 4 z 5

Tajný život stromov Tajný život stromov Peter Wohlleben

Audiokniha
Už jsem četla knížku dřív, a líbila se mi, teď jsem si ji dala jako audio. Dává mi to spoustu odpovědí na moje otázky, ale taky pocity. Už od dětství miluji stromy. Vždycky mi vadilo třeba stříhání ovocných stromů..., líbí se mi divokost, i v zahradě. Autor vysvětluje spoustu zákonitostí, o kterých už vědci vědí, ale nastiňuje také spoustu předpokladů, odhadů,.. Co všechno ještě o stromech a lesech nevíme? Každopádně bychom měli k přírodě přistupovat s citem a s pokorou.

20.10.2023 5 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Audiokniha
Narazila jsem na knížku na Českém rozhlasu. Film jsem viděla před x lety a byl skvělý, ale úplně moc thrillery nevyhledávám. V tomto případě jsem dobře udělala. Při čtení jsem úplně viděla Antonyho Hopkinse a Jodie Fosterovou. Bylo to napínavé, zajímavé, prostě super čtenářský zážitek.

17.09.2023 5 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Očekávala jsem dobrodružnou knihu s nabitým dějem o zdolávání horských vrcholů. Tak to se trošku s mých očekáváním minulo. Knížka si tak pomalu plyne a je hlavně o vztahu otce a syna a o přátelství mezi muži. Jsou tady i krásné popisy přírody a hlavně těch hor. Celkově je laděná trošku depresivně, takové hledání smyslu života, ale trošku na mě působila bezútěšně. Přesto se četla velmi dobře, bavila mě a probudila ve mě touhu popadnout batoh a vyrazit do hor.

27.07.2023 4 z 5

Krásné a dojemné čtení, na konci jsem brečela jak želva. Téma smrti není jednoduché. Umírající profesor odkrývá před svým studentem, co je důležité, co je zdrojem šťastného života, a na co přišel až díky smrtelné nemovi.

02.06.2023 5 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Poslouchala jsem jako audioknihu. Toto bylo nádherné pohlazení po duši. Vypravěčka rodinných osudů je Ester, a povídá nám příběhy o své ruské babičce Varince, dědečkovi, mamince Evě, sestře Olze, atd... Spousta příběhů v knize je smutných, a zároveň je tam tolik vtipných situací.. Tolik vět mě tam zaujalo, že jsem si říkala : to si musím zapsat nebo aspoň pamatovat. Autorka krásně pracuje se slovy. Způsob jakým píše doslova lahodil mým uším.

14.05.2023 5 z 5