Julinka679 Julinka679 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Na komentář k této knize jsem vyčkávala, potřebovala jsem čas o všem popřemýšlet a nalézt odpovědi na mnou kladené otázky.
Kniha Hana má zajímavý a dramatický děj, který se místy čte s obtížemi a s mírným lapáním po dechu. Při čtení mi občas naskočila husí kůže a přeběhl mráz po zádech ale nesu si z ní úžasný čtenářský zážitek.
Příběh je opravdu smutný a vše začíná a končí se žloutkovým věnečkem, který je vyobrazen na obálce.
Za mě 5* a naprosto doporučuji.

12.12.2019 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Obujte si tenisky a připravte se... na Dlouhý pochod!
Jedna z nejlepších knih od Kinga/Bachmana!
Dlouhý pochod je o mladých chlapcích, kteří prostě jen JDOU, JDOU dokud nezemřou, JDOU dokud nezůstane jen jeden, ten poslední, vítěz...
King je Spisovatel s velkým S a i taková kniha vás od něho prostě zajímá. Stáváte se součástí děje - jdete, umíráte, prohráváte a zároveň s nimi vyhráváte!
Chtěla bych se dočkat filmového zpracování, které by bylo stejně dobré a silné jako knižní předloha... Možná se někdy potkáme... na Dlouhém pochodu!

31.08.2017 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Přistupovala jsem k tomu skepticky s pocitem, že to bude další romantika jako přes kopírák ale to se nestalo.
Líbí se mi, že autorka čerpá zkušenosti ze svých cest takže dokáže věrně popsat místní obyvatele, jejich kulturu a ještě příběh zasadí do příjemného prostředí takže čtenář si připadá jako by se na místě přímo nacházel.
Příběh Kate se četl hodně dobře, je to sympatická "holka", která toho má za a před sebou ještě hodně a její "útěk" do Kodaně jí s tím vším pomůže.
Pro mě to bylo takovým milým pohlazením po duši a určitě se chystám na další knihy z této série protože si mě to naprosto získalo.

Hodnotím 4,5* a doporučuji!

10.08.2023 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

(SPOILER) Po Naslouchači jsem sáhla díky jeho vysokému hodnocení, obálce ale hlavně mě nalákal fakt, že se jedná o české fantasy.
Zpočátku jsem ke knize byla skeptická, ne vždy mi vyhovuje kniha, která má velmi vysoké hodnocení, nakonec jsem ale ráda, že jsem se k tomuto českému počinu dostala.
Jedná se o skvěle napsaný příběh s dívkou jménem Ilan, která je čistá (bez deformací) a díky lži vlastní matky se z ní stává sklenař a není poslána do nor jako ostatní dívky.
Bylo zajímavé si číst příběh malého sklenařského chlapce (= Ilan), kterého faja pronajal pětadvacítce na 5 let jako brusiče.
Hodně mě zaujalo spojení s Djatlovovou výpravou, nejdříve jsem se "zděsila" zda to bude zakomponováno do příběhu dobře ale nakonec to hezky zapadlo.
Čtenář samozřejmě není ochuzen i o několik výhrůžek smrtí, setkáním s Nastereou, která na můj vkus byla nějak málo akční :D Asi jsem čekala, že se bude snažit Ilan zabít ale ona opět přežila, stejně jako přežila na Otortenu.
Na 13-leté dítě mi toho přišlo až moc ale jelikož je chráněnec pětadvacítky tak se to pravděpodobně dalo čekat.
Za mě tedy 5* a naprosto doporučuji! Víc tak dobrých českých fantasy a sci-fi knih :-)

10.08.2020 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Naprosto skvělá kniha, která se zabývá příběhem rodiny Richardsonových narušeným přítomností nové podnájemnice Mii s její dcerou Pearl.
Pokud se zajímáte o knihy překypující citovou stránkou a mnoha detaily o téměř všech postavách je tento příběh pro vás přesně tím pravým.
Za mě 5* a rozhodně doporučuji! :-)

20.03.2020 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

(SPOILER) Další úžasná záležitost z pera mého oblíbeného autora!
Robert Bryndza detektivky prostě umí a tímhle to jen potvrzuje. Eriku jsem si zamilovala už v prvním díle takže tady nebylo o čem. Hodně jsem si oblíbila i Isaaca, Mossovou a Petersona.
Simone mi teda lezla krkem už od začátku, jak někdo takový může dělat zdravotní sestru proboha?! Vždyť tu chudinu Mary málem zabila! No blázen ta ženská, co si budem... Ještě, že ji chytili nebo by to hodně špatně dopadlo. Škoda že zabila Keitha, kterého údajně "milovala", sice to nebyl úplně normální chlap ale kdo by na jeho místě byl... Nakonec ale policii pomohl a to je potřeba ocenit.
A neříkejte mi nikdo, že nechcete vidět Petersona s Erikou, protože já jo! :D
Není co dodat, jasných 4,5* a naprosto doporučuji :-)

20.10.2021 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Opět skvělá detektivka, kterou jsem přečetla jedním dechem.
Kniha je čtivá, napínavá a já si Eriku (stejně jako Kate z druhé série) okamžitě zamilovala.
Jedná se o poctivou detektivku, která si právem zaslouží vysoká hodnocení a má v mé knihovně čestné místo.
Vraha jsem sice odhalila poměrně rychle ale zážitek mi to nezkazilo a já nadšeně četla dál.
Hodnotím tedy 4,5* a naprosto doporučuji :-)

10.02.2021 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Jelikož mne filmové zpracování velmi neoslovilo, tak jsem dlouho přemýšlela zda si knihu přečíst. Ovšem má zvědavost zvítězila a jsem ráda, že tomu tak bylo :-)
Knihu jsem přečetla během chvilky a nemohla se od ní odtrhnout. Ze začátku jsem měla obavy ohledně hlavní postavy, která mi nebyla sympatická kvůli jejímu problému s alkoholem ale čím více jsem četla, tím víc jsem ji chápala a "zamilovala" si ji :-) Napětí zde bylo od začátku až do konce a kdybych neviděla film tak bych netušila kdo za tím vším je :-)
P. S. Pokud jako já máte rádi Emily Blunt tak ve filmu aspoň oceníte její herecký výkon ;-) :-)

29.03.2017 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Přečtením této knihy se stávám dalším "Kingovským" fanouškem :-) U žádné knihy jsem se tolik nerozčílila jako u téhle, kde mě pokaždé naštval ten zatr-pacený otec a syn Renniovi!
Shrnuto a podtrženo se knížka četla skvěle a to jedním dechem. Děj, postavy a zápletky byly brilantní a myslím, že všichni kdo tuhle knihu četli, tak prostě "fandili svýmu týmu". :-))
Už se těším na další knihy od tohoto skvělého spisovatele. :-)

21.07.2015 5 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Moje prvotina od tohoto autora a rozhodně nebude poslední, tedy pokud druhý díl bude lepší než první...
Řeky Londýna jsou zase něco trošku jiného než obvykle ve fantasy čtu a musím říct, že to rozhodně není špatné. Celkově jsem z knihy měla pocit, že je to autorův "pomalejší začátek", kdy nám víceméně chtěl představit prostředí, hlavní postavy a ukázat jakým směrem se celá série bude ubírat.
Příjemná, oddechová jednohubka, která položila skvělý základ pro další díly, tak uvidíme.
První díl pro mě zatím za 3,5* :-)

30.01.2023 3 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Medvědín je pro mě velkým a hlavně milým překvapením. Když jsem zjistila, že se jedná o knihu pojednávající o hokejovém městečku, tak jsem kolem knihy spíše pár let "tancovala". Nejsem moc sportovní fanoušek ale je pravda, že pokud bych jím byla tak asi tím hokejovým. Když jsem byla v knihovně tak tahle knížka na mě jen tak vyskočila a já se nakonec podvolila a jsem ráda, že jsem tak udělala.
Pro mě je Medvědín jedním velkým wow, knížka je vtipná, drsná, smutná ale hlavně hokejová a to je tím nejlepším ale i nejhorším, co toto město potkalo.
Ti, co četli tak možná jako já byli při čtení naštvaní ale nakonec to v rámci možností dobře dopadlo.
Už se těším na další díl protože tohle bylo dokonalé! Za mě 5* a naprosto doporučuji!

13.01.2022 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Tohle je přesně ten typ knihy, který přečtete během chvilky a je neskutečně milý!
Tiffy je sympatická a ztřeštěná, Leon zase málomluvný a strašně hezký (neberte mi iluze, podle popisu je pěkný :D), dohromady ti dva tvoří zajímavou dvojici, která sdílí byt i postel. Ona má levou stranu postele, on tu pravou - neptejte se mě, jak se ve spánku Tiffy dokázala nepřekulit na druhou stranu, já bych "vévodila" celé posteli tak za 5 minut :D
Je to neskutečně čtivé, milé, romantické, sladké a je to prostě skvělé! Čtení jsem si naprosto užila, knížka se vyvíjí tak jak má a jestli hledáte hezkou romantickou knížku, tak jste ji právě našli :-)
Za mě 4* a doporučuji všem romantickým duším :-)

21.01.2021 4 z 5

Z mého pohledu je film bohužel lepší než kniha (a to jsem většinou zastáncem knižních předloh).
Začátek knihy celkem zajímavý, zaujalo mě jak hlavní hrdina zkoumá smyčku, sirotčinec a děti v něm. "Podivné" fotografie doplňující knihu jsou také plusem a charakteristika některých postav mne taky zaujala, tím ale vše zajímavé pro mne skončilo. Než se v příběhu konečně "něco" začalo dít tak byl téměř konec, hlavní hrdina celkem nijaký, nedokázala jsem si k němu propracovat cestu, takže mi vlastně bylo téměř jedno jestli tu dětskou "kočkovačku" s netvorem vyhraje anebo ne.
Doufala jsem, že se celou dobu autor bude držet té temné, napjaté atmosféry, kterou nám ukázal na začátku ale ta nevydržela a spíše vyprchala.
Za mě tedy 2* a další díly pravděpodobně již nepřečtu.

08.05.2020 2 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Obsahuje SPOILER!
Každý další díl lepší než ten předchozí a i když je tento celkem velká bichle (má přes 700 stran) tak to ničemu nevadí, J. K. Rowling totiž píše poutavě a rozhodně bych knize strany neubírala.
Případ vraždy ministra byl zajímavý a věrohodný, bohužel jsem ale vraha v průběhu děje odhadla a tak jsem tím moc překvapená nebyla. Na druhou stranu aféra s obrazem mne celkem překvapila a upřímně jsem nečekala, že by Raff spal s Kinvarou ale peníze jsou peníze a o ty jde i když o ně nejde.
Chování ministra Chiswella bylo opravdu zvláštní, trochu jsem měla dojem, že je blázen on a ne Kinvara ale takové je hold asi chování vyšší společnosti. Co se týče rodiny zavražděného ministra tak jejím "nejnormálnějším" členem bude pravděpodobně Izzy a možná i Fizzy, ty mi přišly celkem v pohodě (i když o tom by se asi dalo polemizovat).
Vztah Robin a Matta (kterého nemám ráda už od začátku) se vyvíjel přesně tak, jak jsem doufala (akorát bych vynechala tu svatbu, žádné "ano" Robin, nic takového! :D). Matt se opět choval jako snobský spratek, kterému bych nejradši dala pěstí a není divu, že od něho Robin konečně odešla.
Opravdu jsem čekala, že už se dá s Cormem konečně dohromady ale to by nebyla Rowlingová aby s tím ještě pár dílů nepočkala.
Doufám, že další díl bude brzy a možná se vztah naší detektivní dvojice trochu prohloubí.
Za mě jasných 5*, bez diskuze! :-)

02.01.2020 5 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Skvělá "Kingovská" jízda, která opět stojí za to!
Konec knihy jsem nečekala, od Kinga na šťastné konce zvyklá nejsem ale je to příjemná změna.
Už se těším na další jeho knihy! :-)
Za mě plný počet 5*.

12.09.2019 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Skvělá kniha, kterou jsem přečetla během chvilky. Konec mě hodně dostal ale i tak jsem si ji naprosto užila a už se těším až si přečtu pokračování... :-)
P. S.: I když moc nemusím filmová zpracování tak tohle se mi líbilo! Doporučuji obě zpracování :-)

10.08.2018 5 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Tak tohle mě příjemně překvapilo a nesmírně mě to bavilo! Měla jsem přečteno za chvíli a už se těším na další knížky od autorky protože tímhle si získala mou pozornost.

Kde začít?! Zavřete oči a představte si zahradu - máte? - teď si v ní představte květiny, plno květin - už je cítíte? - a teď si představte, že zahrada je plná motýlů, nádherných a křehkých motýlů... Vidíte je vytetované na zádech těch dívek?! Vidíte ty mrtvé vystavené jako v galerii?! Slyšíte ty kroky? To už se vrací Zahradník... a hodlá o nás všechny "pečovat"...

Tohle bylo velké překvapení a zaslouženě si to získalo 4,5* :-)

30.01.2023 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Co dodat k mojí milované sérii? Snad jen to, že každý další díl je lepší než ten předchozí i když si myslím, že víc už to nejde.
Opět skvělý díl z pera mého oblíbeného spisovatele a já bych si opravdu přála aby tato série nikdy neskončila!
Vše podstatné již v komentářích bylo řečeno takže pojďme hodnotit.
Za mě opět 4,5* a naprosto doporučuji! :-)

14.05.2022 4 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Pokud jste jako já a milujete thrillery a detektivky tak se vám s největší pravděpodobností bude V kleci (a i celá série) líbit.
Jsem ráda, že hlavní hrdinkou je neuropsycholožka což je příjemná změna od všech těch agentů, policistů, kriminalistů apod.
Autorčin styl psaní mě hodně baví a i když jsem vraha odhadla už někde na začátku tak mi to čtenářský zážitek vůbec nezkazilo.
Sayer jsem si hned oblíbila a doufám, že se dočkáme dalších dílů (ty 3 jsou strašně málo :D).
Za mě 4,5* a naprosto doporučuji!

28.03.2022 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Hodně lidí (včetně mě) o této tragédii nemělo ani tušení a proto jsem ráda, že se toho autorka zhostila a ukázala nám co všechno tato katastrofa způsobila.
Při čtení jsem měla několikrát husí kůži a opravdu musím smeknout před stylem vyprávění, který je velmi poutavý, čtivý a díky němuž budete chtít vědět jak příběh skončí.
Sůl moře je pro mě velkým překvapením ať už tím, že se jedná o skutečné události ale hlavně tím, že tato událost byla "převálcována" příběhem Titanicu, jehož filmové zpracování pro mě (po dočtení této knihy) vcelku ztratilo své kouzlo.
Rozhodně bych se ráda dočkala filmového zpracování, které si tato kniha právoplatně zaslouží.
Hodnotím 4,5*, naprosto doporučuji a už se těším na další knihy od této autorky.

05.08.2021 4 z 5