juliesze juliesze komentáře u knih

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Šílenství kolem Patrika Hartla mě nechávalo dlouhou dobu hodně vklidu. Chtěla jsem je jakkoli vyhnout všem předsudkům autorovi, jeho postavám i kadenci příběhu. Vybrala jsem si tedy zajímavě zpracovanou knihu ze dvou stran. Což je tedy asi jediné, za co dávám autorovi hvězdičky. Příběh Jáchyma, kterého jsem četla jako druhý, jsem už vyloženě přetrpěla. Absolutně nesourodý popis postav, vnímání žen (pouze prsaté a krásné). Popois rande, popis vzájemných pocitů, popis těhotenství mužem. Pro scénář večerního filmu asi vpohodě, ale jinak si to haló kolem tedy pořád nedokážu vysvětlit. Ale asi to prodává :)

11.10.2021 1 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Kniha mě zcela odzbrojila. I když jsem ji odkádala pro svoji tloušťku, nakonec jsem po ní sáhla a rozhodně se jednalo o jednu z nejlépe popsaných románů z druhé světové války. S autorem jsem se setkala v Trhlině a rozhodně jsem vůči němu byla hodně skeptická. Pocity z této knihy ovšem předčily vše, co jsem si dokázala představit.

Autorovi se výborně podařilo zachytit vliv okolí na formování osobnosi, rozpory mezi morálem a ospravedlněním nemorálna. První část knihy má velmi pomalý rozjezd, ale teď zpětně vím, že to bylo citlivé seznamovní s dobou. Autor své čtenáře nehází do rozjetého vlaku, ale citlivě a opatrně popisuje život dvou hlavních hrdinů a nejlepších přátel. I když je na můj vkus v knize "trochu moc náhod", rozumím, kam autor své čtenáře chtěl dotlačit. Rozhodně jedna z nejlépe popsaných a propracovaných knih, jaké jsem kdy četla.

01.05.2021 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Kniha byla svým obsahem zcela strhující. Strašně se mi líbila velice reálná distopie, která je opravdu hmatatelná, oproti až přehnanému scii do kterého se často distopie převrátí. Strašně moc zajímavé vyprávění velice niterných pocitů, prolínající se s příběhy minulosti, které vedou ke způsobu vzniku a začátků totalitního režimu. Líbily se mi rozhovory s velitele, kde bylo ze všch úhlů vykresleny postoje velitele jakožto režijmního představitele a zakladatele. Stejně tak způsob manipulací a intrik (zejména při likvidaci), jakož i tajná gesta, odboj a defenestrace strachu. Líbil se mi otevřený konec, kdy závěrečnou přednášku jsem vypustila a zcela přeskočila. Jelikož jsem serál neviděla, moc by mě zajímal, nicméně podle anotace na druhý díl bych si seriál chtěla nechat až napotom. Strašně se těším na pokračování pohledem tří žen, kdy každá bude určitě strašně frustrovaná tím, že nemá to, co ostatní mají a obráceně.

28.08.2020 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Ten obal je asi jedna z mála poutavých věcí. Začátek se strašně vlekl, pak to vypadalo už docela nadějně, kdyby mi to nezkazily nadpřirozené superhrdinské schopnosti vědce, který vždy nejdéle po 5 minutách v lese objeví mrtvolu. Který pak nakonec zfinguje abolutně nerealisticky svoji smrt a dozání k vraždám kvůli ženě, se kterou strávil asi tak celkem 10 hodin? Mně to teda vůbec nedávalo smysl. Možná už jsem jen zmlsaná. Spíš než kniha možná scénář na večerní film.

12.01.2020 2 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Ty knihy jsou skvělé.Sice je tu ten střet příběhů jasný úplně na začátku a zmizí čas překvapení, ale i tak je pořád na co se těšit. Bylo mi jasné, že ten příběh není šťastný a vlastně mi každého z nich bylo líto. Ale zvládli tíhu svých postav každý svým vlastním a specifickým způsobem. Milovala jsem tu zápletku manželů, kteří se milují natolik, ale přesto jsou věci o kterých spolu raději nemluví, aby si navzájem zbytečně neublížili a neřekli věci, které nejdou vzít zpátky. Čte se lehce ale má svoji vnitřní hloubku.

06.01.2020 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Rozhodně nikdy jsem se neřadila mezi přední fanoušky Petry Soukupové a když se zpětně dívám na svoje hodnocení jejich knih, tato byla za mě asi nejslabší. Chápu, že situace byla opravdu nepříjemná, a že čelit nemocným nebo vyčítavým rodičům včetně problémů vlastních dospívajících dětí může být opravdu náročné. Nicměne za mě kniha neměla žádný zajímavý zvrat, žádný překvapivý obrat nebo motivace postav, popřípadě změny k něčemu. Připadalo mi to, jak kdybych šla s kolegyní na kafe a ta si mi tam stěžovala tři hodiny v kuse, jak to má těžké. Škoda.

10.05.2023 1 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Perfektní knížka, strašně se mi líbila neotřelost, místní prostředí, zamotaný příběh i to, jak se vlastně autorce podařilo vygradovat příběh tak, že skoro každý měl motiv k vraždě. Moc povedené!

13.05.2022 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Perfektní detektivka. Líbilo se mi netradiční pojetí postav policistů, nástrah, osobních problémů hlavních hrdinů. Vše ve vyvážené míře, s trochu dramatickým koncem, kdy opravdu do poslední chvíle nebylo jasné, kdo je skutečným pachatelem!

09.11.2021 5 z 5

Mezi světy Mezi světy Lucie Výborná

Krásné fotky, hodně si cením map a vlastních připomínek. Skvělý papír, grafika i zpracování. Opravdu smekám. A konečně mi někdo ukázal, že když člověk něco miluje - tedy hory a lezení a překážky, tak to stojí hodně obětování jinde, tedy na úkor rodiny, práce a podobně. Líbí se mi, že Lucie s námi mluví jako sobě rovnými, a to i přesto, že třeba nejsme my její čtenáři žádní horalové nebo extrémní cestovatelé. Opravdu smekám. Hodně zajímavé, zábavné a vždycky jen takové oťuknutí toho, jaké to vlastně je.

08.10.2021 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Moje druhá kniha autorky (po Zuzaninu dechu), a musím říčt, že tato byla mnohem lepší. Ne lepší - byla skvělá. Pokud si chcete přečíst knihu se svižným tempem, satiristickými poznámkami a spoustou nezodpovězených otázek, a bez nějakého významého strhujícího závěru, pak jsou Němci to pravé.

Musím říct, že surové popisy takových problesků ze zcela jiných životů a příběhů mě bavily. Tyto poznámky způsobily, že se v rámci jednoho příběhu tak nějak něnápadně mihly ale zdůraznily případnou absurditu scény (například mžik do života ženy vyrábějící bombu, která spadla na zámek). Autorka zcela zvýrazňuje, že každá ze stran si může skutečnost vysvětlit různými způsoby a celé další generace si je pak nesou s sebou. Autorka citlivě ukončila dílo i přesto, že zůstalo spousty nevyjasněných otázek. Vynikající četba, skvělý jazyk a výborný spád.

10.03.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Úžasně zajímavé podání rozhovorů o neskutečném světě, ve kterém lidé žijí. Výborně zvolené rozhovory, které vysvětlují mnohé a často jsou za hranu chápání, jelikož jejich život je natolik nepředstavitelný. Úžasný počin!

09.12.2020 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Co se opravdu autorce povedlo, je vykreslení postav a doby, které bych očekávala od člověka, který v komunistickém režimu vyrostl. Autorka ovšem zachytila zcela běžné a úplně nepodstatné věci, které v celkovém spojení představují naprosto podstatné detaily. Líbí se mi, jak byla kniha koncipována. Pro nás je konec a samotný politický převrat trochu známý - myslím tim emoce, průběh a zatýkání, mlácení, nepokoje a rozbroje. Je vidět, že autorka cílí na trochu mladší čtenáře, nicméně oblíbenou postavu si najde každý čtenář. Kladně hodnotím i vložené vtipy, protože mě většina z nich naprosto odzbrojila smíchy.

10.05.2023 5 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Tohle byl tak skvělý styl psaní! Naprosto úžasně vykresleno, miluju styl Jana Nováka, skvěle vystiženo už v úvodu, když způsob knihy a jejího zpracování byl předtsaven Formanem "je to život Formana, jak jej prožil Jan Novák". Tak často jsem se vyloženě nějakým připomínkám nebo poznámkám od duše zasmála. Trefné otázky bez odpovědí, úvahy. Bylo to skvěle popsáno. Opravdu neskutečné životy jedné rodiny. Tolik odhodlání, jako měli sourozenci Mašínové, jejich rodiče i prarodiče, to snad nemá ani pomalu celý národ. Opravdu skvělé, k zamyšlení. Ani ne černobílé. A strašně neuvěřitelné, i když je to skutečně pravda. Opravdu neskutečný počin!

30.03.2023 5 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Skvěle popsané téma, úžasně vykreslené postavy a jejich psychika. Skvěle zachycené úvahy dětí a naprosto skličující dystopický závěr. Úžasná kniha a skvělý námět k zamyšlení.

27.02.2023 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Autorce dávám 4 hvězdičky hlavně za to, že i v románu ve mě vyvolala napětí a knihu jsem musela dočíst stůj co stůj, a to i přes protesty psa a přítele. Zajímavě pojato, bylo vidět, že příběh je hodně smyšlený, protože jsou trochu nepředstavitelné i ty scény. Konec byl trochu přibarvený (za to ubírám) a některé věci byly trochu plytce rozebrány a možná by zasloužily větší důraz pro hloubku knihy. Jinakk samozřejmě opět výborně zvolené téma (po knize Pro tvoje dobro o fyzických postiženích) neotřelé a zajímavé.

25.11.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Na Bílou vodu jsem se strašně těšila. Ač mě trochu zarazila její tloušťka, tak jsem se do ní pustila po hlavě aniž bych si vůbec přečetla anotaci. Proto jsem prvních asi 50 stran absolutně tápala a topila se v nepochopení. Pak kniha začla mít spád, chytla mě a vždycky jsem si užívala dobové přepisy zpráv a dopisů zkombinované s vyprávěním se současnosti. Ta jazyková a stylistická stránka byla neskutečná a za to opravdu smekám. V první polovině se mi navíc velmi líbila linka s potraty a tím, že vlastně jejich legalizaci prosadili komunisté a ČR byla v Evropě jednou z prvních zemí (v SSSR dokonce legalizovali potraty 1918). To mi přišlo skvěle vystižené a zajímavě předestřené i z korespondence a zápisů dobových zpráv. Ve třičtvrtině knihy mé nadšení ovšem upadalo, děj se začal točit v kruhu a pomohlo tomu jen rozkrytí osobní tragédie Leny. Tu ubranou hvězdičku dávám za ten konec, který jsem pak tak nějak přežila, ale vůbec mě nezaujal.

07.06.2022 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Začátek se trochu táhnul, ale pak to nabralo docela zajímavý spád. Výborná atmosféra a kadence slov. Sérii jsem nečetla a tak vyšetřovatelé neznám, ale líbilo se mi, že se jejich osobností dotkneme tak jemně a netrávím půl knihy psychologickou analýzou jejich duševních stavů. Vyvážená, netradiční a příjemná detektivka!

25.04.2022 4 z 5

Jak přežít svého muže Jak přežít svého muže Jana Bernášková

Už někde ve čtvrtině knihy jsem pochopila, že určitě nejsem cílovka knihy. Upřímně jsem asi žádné velké potěšení a literární blaho nečekala. Bohužel tedy pro mě to byly hodně takové hloupé ženské plky, které nebyly ani vtipné, trefné a pro mě ani k zamyšlení. Obecně moc nemám ráda hrdinky, které si šlapou po vlastním štěší a pak si stěžují na svůj hrozný život. Což se zde bohužel událo.

14.11.2021 1 z 5

Měli jsme štěstí Měli jsme štěstí Georgia Hunter

Díky za to, že konečně někdo popsal židovskou otázku a jejich životy za druhé světové války mimo koncentrační tábory a jejich hrůzy. Realita skutečnosti - tedy že se jedná o příběh jedné židovské rodiny přidává na úžasu. Autorka krásně popsala příběhy, pomohl i kmen na začátku knihy s postavami rodiny. Z některých osudů skutečně mrazilo (hlavně putování přes Rusko ze Sibiře až do Jeruzalému a bojové linie v Polsku. Oprvadu smekám. Perfektní!

14.11.2021 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

V první řadě musím říct, že to bylo skvělé zejména zápletkou. A také tím, že hlavním vyšetřovatelem není policista jako nějaký superhdina. Ale naopak autor vystihuje, že někdy zcela třetí osoba zainteresovaná více (tedy nějaký soukromý detektiv) pronikne k podstatě věci mnohem lépe. Víc se vyptává, víc si všímá. Policie jen odškrtne, udělá nezbytnosti. Ale ty drobné niance a detaily mohou být právě klíčové. Skvělé a těším se na další díl vyšetřovatelky Kate jako soukromé detektivky.

18.08.2021 4 z 5