Jonna Jonna komentáře u knih

Střet civilizací Střet civilizací Samuel Phillips Huntington

Velice zajímavá kniha o zcela jiném pohledu na svět, respektive na rozdělení světa. I když s autorem ve všem nesouhlasím, děsí mě, jak moc se jeho předpovědi (originál knihy je z 90.let) plní - Čína a islám jsou na vzestupu, Západ stále více upadá (hlavně politicky, čehož je i Česko zářným dokladem).

13.11.2013 4 z 5

Pramen Pramen James Albert Michener

Vynikající kniha nejen o židovství, ale spíše o zrodu náboženství. Až z téhle knihy jsem pochopila z čeho jednotlivá náboženství vycházejí, a v čem se zásadně rozcházejí (kupodivu toho není až tolik). Dočetla jsem se nová fakta o křižáckých výpravách, o talmudu, o islámu o Arabech, Židech, a v neposlední řadě o Izraeli a Palestině.
Ač jsem ateista a kniha je se svými osmi sty stránkami drobného textu docela náročná, četla se mi velice dobře, protože veškerý text (až na drobné výjimky na konci knihy) je vložen do zajímavého (místy až drsného) příběhu.
Konec knihy je spíš polemikou o budoucnosti Izraele, ale to se dá vzhledem k vzniku knihy (1965) celkem pochopit.

13.11.2013 4 z 5

Dámský klub půlnočního plavání Dámský klub půlnočního plavání Faith Hogan

Je to kniha s předvídatelným dějem, která se čte lehce. Takový průměr, nenadchne, neurazí.

01.01.2024 3 z 5

Volha Volha Karel Hynie

Ze začátku jsem chtěla knihu zahodit - kvůli stylu jakým byla psaná, trochu jsem nepochopila záměrné pravopisné chyby v přímé řeči, kde výslovnost byla stejná ("chitil"), ale co už, protože když se mi podařilo začíst (chyb také mírně ubylo), byla to skvělá kniha. Také jsem některé lidi znala, nebo spíš odhadovala, kdo asi mohl být kdo, což byl další zdroj zábavy. Ze životních zkušeností vím, že přesně takhle to fungovalo, tahle se žilo a pracovalo. Je dobré si to občas připomenout. Jinak kniha je lepší než seriál, doporučuji.

15.11.2023 4 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Myslela jsem, že si knihu přečtu, jen abych věděla na co další knihy o rozvoji odkazují, ale nakonec se kniha ukázala mnohem více přínosnější, než jsem myslela. I když s některými názory a řešeními plně nesouhlasím, vzala jsem si z této knihy pár zásadních maličkostí, které mě zase trochu posunuly.

29.12.2022 4 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Poslouchala jsem jako audioknihu, a opět jsem se zasmála. Někdy mám o důvod víc se smát, neboť bydlím v místě hlavního děje, a bavím se, jak přesně autor vystihuje švédskou náturu.

18.10.2022 4 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Více se mi líbila linka s Odile, pro mne by mohla být kniha i o ní, i když chápu, proč je tam i Lily. I když mě kniha "chytla" až asi v druhé třetině, tak mě chytla a nepustila, dokud jsem ji nedočetla. Ač jsem se z knihy nedozvěděla žádné zásadní nové informace, kniha mě bavila, doporučuji.

02.03.2022 4 z 5

Osudové dny Osudové dny Marie Lacrosse

Nejhorší díl trilogie, jsem vážně ráda, že už není další. Autorka oblékla socialistickou agitku do červené knihovny, hrozná kombinace. To černobílé vidění světa, to "násilné" spojování děje, aby autorce vyšel záměr,... To vše mi vadilo už v minulých dílech, ale v tomhle to vygradovalo. Hrozně mi to připomíná povinnou četbu let nedávno minulých. Autorku definitivně opouštím, pokud bych si něco podobného chtěla přečíst, najdu toho jistě mnoho v knihách, které vyšly před rokem 89.

29.11.2021 2 z 5

Návrat Návrat Anne Jacobs

Ze začátku jsem se nemohla začíst, možná proto, že mi dělalo problém zorientovat se znovu ve všech postavách, ale asi v jedné čtvrtině mě kniha chytla, a už nepustila. Myslím, že je to zatím nejlepší kniha série.

02.11.2021 4 z 5

V bouřlivých časech V bouřlivých časech Marie Lacrosse

(SPOILER) Čekala jsem od knihy víc. Nemám moc ráda knihy, kde se děje jedna nerealistická náhoda za druhou, aby to autorce tak nějak klaplo (např. když Irena neodejde s Pauline ze svého vězení apod.), a tady se jich děje na můj vkus hodně. I popis válečných hrůz jakoby jen klouzal po povrchu, postavy nejsou propracované,... Sice neočekávám od tohoto žánru nějaké hlubokomyslné úvahy, ale celá kniha mi přišla docela plytká. Nevím, váhám, zda číst druhý díl. Rozhodně se ráda vrátím k Anne Jacobsové, která píše lépe a více čtivě.

14.09.2021 2 z 5

Hluboká modř moře Hluboká modř moře Marie Lamballe (p)

(SPOILER) Pro mne zatím nejslabší kniha autorky, ještě bych horko těžko zkousla všechny ty obtížně uvěřitelné náhody, co se odehrají, ale po znovuobjevení Alana už jsem ani neměla chuť knihu dočíst. Nakonec jsem ji dočetla, ale ke knize se nehodlám, na rozdíl od jiných, vracet.

25.06.2021 3 z 5

Citový život zvířat Citový život zvířat Peter Wohlleben

Další zajímavá kniha, která soudě i podle komentářů zde, je tak trochu píchnutím do vosího hnízda. Já jsem ale nesmírně ráda, že něco takového zaznělo, a doufám, že to bude zaznívat častěji. Chystám se na další knihy autora.

19.04.2021 4 z 5

Nová doba Nová doba Marie Lamballe (p)

Kniha se mi moc líbila, i když byla drsnější než její předchozí knihy autorky, což je samozřejmě dáno i dobou, kterou popisuje. Překvapuje mne, že si někteří myslí, že kniha manipuluje s fakty nebo že autorka píše o té době nějak odlehčeně, to si rozhodně nemyslím. Válka nejsou jen koncentrační tábory nebo bitevní pole. Těším se na další díl.

27.12.2020 4 z 5

365 tipů pro vysoce citlivé lidi: Jak se cítit dobře po celý rok 365 tipů pro vysoce citlivé lidi: Jak se cítit dobře po celý rok Judith Orloff

Dobrý pomocník a rádce, který je celý rok po ruce.

05.10.2020 4 z 5

Deník pro vysoce citlivé lidi Deník pro vysoce citlivé lidi Judith Orloff

Tohle není kniha jako taková, je to spíše zápisník, a doplňuje knihu" 365 tipů pro vysoce citlivé lidi. Deník se dá používat i místo meditace.

31.08.2020 4 z 5

Za války, 1916: Země mých snů Za války, 1916: Země mých snů Cynthia Harrod-Eagles

Zase jsem si skvěle početla, autorka je dobrý vypravěč a dokáže vtáhnout do děje. Jediné, co mi vadí, že budu muset čekat na další díl.

31.08.2020 4 z 5

Dědictví otců Dědictví otců Robert Merle

No, dlouhatánská pojednání o náboženství jsem už v druhé půlce knihy přeskakovala, ze začátku jsem na to měla větší trpělivost. Přesto se mi líbil příběh a další pokračování snad zvládnu bez mezer.

31.08.2020 3 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

První třetinu jsem chtěla knihu odložit, měla jsem hrozný problém se do knihy začíst, autorka tak trochu moc piplala s detaily a byla rozvláčná... Ještě, že jsem to neudělala, protože nakonec se z knihy vyklubalo dobré čtení, v poslední části se člověk často zamyslí i nad svým vztahem (nad sebou) a pomyslí na to, jak to bylo před 10 lety. Takže doporučuji vydržet, kniha určitě stojí za přečtení.
Jen bych ještě dodala, že mě velmi pobavilo, že si překladatelka plete zápěstí a kostrč! :-)

25.07.2020 4 z 5

Nová píseň z Mitfordu Nová píseň z Mitfordu Jan Karon

Dala bych 4 hvězdy, kdyby knize neublížil překlad - vadí mi nejen nová jména, což je hrozně matoucí, ale i zcela nová, neexistující, slova, která si autor překladu cucá z prstu. Jinak příběh této knihy patří k těm lepším z celé série.

04.07.2020 3 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Stále se nemohu rozhodnout, jestli je kniha dobrá, nebo ne. Možná je to tím žánrem, který asi nebude mezi prvními v seznamu mé četby. Na druhou stranu se dobře napsané "ženské literatuře" (to označení nesnáším) se nebráním. Tahle kniha mi, hlavně ke konci přišla zdlouhavá, a dočetla jsem ji jen proto, abych se dozvěděla, co jsem tušila. Zakázané ovoce, od stejné autorky, se mi líbilo víc.

04.07.2020 3 z 5