jolii jolii komentáře u knih

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Jednou se mě kolegyně ptala, jestli jsem někdy jedla ovocné wonty. Řekla jsem , že ne, že znám jenom Velkého Vonta. A ona vůbec netušila o čem mluvím. Chápete to? Změnila jsem zaměstnání.

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Nezbývá, než se přidat ke kladnému hodnocení všech pode mnou. Čtivý a zajímavý příběh, těším se na druhý díl.

12.04.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Po přečtení různých recenzí a komentářů jsem knihu otvírala se zvědavostí, zda budu patřit k těm, které oslovila. No, po přečtení mě trochu pronásledovala ve spánku, myslela jsem na ni i ve dne, takže ano, oslovila. Listopad 89 jsem prožívala přibližně ve stejném věku i rodinných konstelacích jako Marie, takže možná i proto. Občas už velká fabulace a přitaženo za vlasy, ale proč ne. A buďme rádi, že je to fikce. Zatím.

18.01.2022 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Styl a jazyk, jakým autorka píše mě moc těší. Jako bych ani nečetla, jako bych jen poslouchala, jako by mi příběhy někdo přímo vyprávěl.

07.01.2020 5 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Čtu tuhle knihu ve vlaku a řekla bych, že je to trochu ošemetné, neb s nemizícím mírně přiblblým úsměvem vypadám asi trochu podezřele, ne-li jak tichý blázen. Ale já si to užívám.

30.08.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Velmi, opravdu velmi pěkně vykreslené životní příběhy několika generací jedné rodiny. Začnete číst a nejde přestat.

18.07.2019 5 z 5

Jedu ve vlaku. Naproti sedí omladina, asi 4 osoby. Posílají si mezi sebou a popíjí lahev Puschkina. Tu jeden povídá: "Vole, puškin, puškin , to mě něco připomíná". Další se diví, jim to nepřipomíná nic. Tak říkám: "A co takhle Alexandr Sergejevič Puškin, Evžen Oněgin, dopis Táně, Já píši vám - co mohu více ...?" "Ty vole, no nemáme to nakonec k maturitě?"
V duchu jásám, lámat hůl nad naší mládeži budu jindy.

23.06.2016 5 z 5

Sto sonetů Lauře Sto sonetů Lauře Francesco Petrarca

Kdo vypoví, jak hoří, málo hoří!

14.03.2016 5 z 5

Kniha mi leží dva roky na nočním stolku a já po ní sáhnu zrovna v době, kdy mám sešitou mandibulu. Nevěřím, že mi neporupaly stehy, smála jsem se od začátku do konce. Ách, jak osvěžující.

04.02.2024 5 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Sametové iluze jsou skvělé. Obzvlášť pro nás, kteří jsme onu dobu prožili ve stejném věku, jako hlavní hrdinové knihy. Dokonale jsem se vrátila v čase. A často přemýšlela, jestli doba předrevoluční byla tak nepestrá (nebo jak to mám nazvat), vždyť já tohle stejné prožila. Styl psaní, děj, zápletky i rozuzlení mě nenechaly spát. Opravdu výborné čtení. Takže v blízké době určitě sáhnu po dalším titulu od autora.

31.01.2022 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

No, my pejskaři musíme dát jedině pět hvězdiček.

03.12.2016 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Vlastně nevím, co napsat. Vše už tu bylo řečeno. Jsem ráda, že jsem po knize sáhla o víkendu. Celý patřil jí.

21.07.2019 5 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

K celé sáze chovám emoční ambivalenci. Neboť, jak praví slovník cizích slov, jedná se o "současné prožívání rozporných, smíšených a protichůdných, kladných i záporných pocitů a emocí vůči věcem, podnětům a osobám, např. sympatie a antipatie, lásky a nenávisti". A to jsem při čtení cítila.

19.02.2019 5 z 5

Nápovědi Nápovědi Hana Maciuchová

Tu knihu mám moc ráda. S láskou a citem vybrané básně, které je dobré číst v různých chvílích našeho života, něboť v nich lze nalézt stále něco nového, co nás právě osloví a zasáhne.

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Měla bych se učit na zkoušky. Ale copak to jde, když mám na očích tuhle knihu? Další díly jsem pro jistotu strčila pod polštář.

04.01.2019 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Po letech čtu svému dvouapůlletému vnoučkovi. Ač je jinak jako rtuť, u čtení téhle knihy ani nedutá a vydrží klidně dva celé příběhy za sebou. A je úžasné, když mi druhý den řekne, že by chtěl taky takovou zlobivou kozu, jako má děda v Koníkovicích a takovou kuličku, jako má Honzík, aby mi ji mohl dát. Až přijde čas, pořešíme třeba i družstevníky.

08.07.2016 5 z 5

Morgenstern v Čechách Morgenstern v Čechách Christian Morgenstern

Pro všechny blázny, cvoky, lidi co mají radost ze života, velebí naši bohatou mateřštinu, milují rýmy, verše, básničky a slovní hříčky a především pro obdivovatele Morgensterna a jeho nekonečně inspirující poezie je tato kniha. Veliká nádhera. Díky všem autorům.

"Tomu kdo ptá se bude nutná
Rada že fakta jsou nám putna
Když vzniká báseň z absolutna..." Pavek Karas

"Ten kdo se ptá, ten se i doví,
tady se nevykládá děj,
tady se básní, kouzlí slovy..." Josef Hiršal

"Kdo žasne ať se přesvědčí
tam není třeba něco znát
tam vzniká báseň bez řečí..." Fr. Vašek

"Nejde o popis, podotýkám
pro všechny, kdo se budou ptát,
tohle je čistá poetika..." Martin Ryšavý

Atd., atd.

16.03.2016 5 z 5

Blues Blues Václav Hrabě

Čtu opakovaně a opakovaně žasnu, jak dokonale lze slova poskládat.

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Skvělá oddychovka. Smála jsem se i nahlas.

10.03.2016 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Osudy postav a celý příběh opět vykreslen s velkou lehkostí autorce vždy vlastní. Postav hodně, občas jsem se ztrácela, ale vždy se zase našla. Čtení na jeden dech (den a noc).

13.05.2020 4 z 5