jirijanovotny jirijanovotny komentáře u knih

Skrytý prorok Skrytý prorok Richard A. Knaak

Dějově šlo o nejslabší díl série. Autor si nechal děj utéct do všech stran a najednou čteme hned několik dějových linií. A když to člověk nečte celé najednou, tak nestíhá sledovat kde právě je a co se vlastně děje.
Třetí díl série měl ale pár částí, u kterých jsem si mohl říct, tak toto jsem nečekal.

24.12.2020 3 z 5

Dědičné právo Dědičné právo Richard A. Knaak

Na začátku děj plyne dost pomalu a chvíli trvá, než se vše rozjede. Asi po padesáti stranách se to však zrychlí a pak už se jde od jedné akce ke druhé.
Mnohdy se mi zdál děj předvídatelný, ale nejspíše to bylo tím, že svět Diabla znám. Věděl jsem o čem kniha zhruba bude už když jsem ji bral do rukou.
Pro milovníky hry Diablo je toto téměř povinná četba. Pro lidi neznalé této hry je to určitě taky dobrý příběh.

04.12.2020 4 z 5

Psychologie pocitů štěstí Psychologie pocitů štěstí Jaro Křivohlavý

Jedná se jen o velmi stručné shrnutí. Vyskytuje se tam poměrně velké množství chyb různého druhu.
Když se autor věnuje filosofickému pohledu na štěstí tak převážně cituje, či parafrázuje Aristotela. Mluví přitom hodně o hedonismu a jméno Aristippos v knize nepadlo ani jednou. Příliš mnoho citací a návazností na Bibli.

30.11.2015 2 z 5

Útok titánů 26 Útok titánů 26 Hadžime Isajama

Pravda je, že oproti prvním cca 10 dílům se nám už ty souboje trochu protahují. Předtím jsme za knihu zvládli i několik bojů a kecacích sekvencí, teď je boj už na několik knih. Kupodivu to ale není na škodu.

Použití síly nepřítele pro svůj prospěch. Eren se ukazuje jako mistr improvizace v boji a používá síly jiných titánů ve svůj prospěch.

Gabi = Eren. To prostě nejde nevidět. Autor stvořil Gabi jako Erena v ženské (+ o pár let mladší) podobě. Je stejně urputná, má stejný pohled i ksicht, nevzdává se. A scény, kdy je v šoku vypadají stejně, jako scény s Erenem na začátku série. Jenže my už jednoho Erena máme. A taky máme nějaký pohled na svět ve kterém se děj odehrává (i když nás autor neustále nutí svůj pohled přehodnocovat). Výsledkem je jen to, že je Gabi extrémně otravná a ty si jen přeješ, aby už konečně chcípla.

03.03.2024 5 z 5

Útok titánů 25 Útok titánů 25 Hadžime Isajama

Reiner zpytuje svědomí a svěřuje Erenovi podrobnosti o svých skutcích. Eren chápe, protože se zrovna chystá udělat úplně to samé.
Násilí plodí další násilí v tomto kruhu bez konce.

Vidíme tady využití prvku překvapení k zasazení tvrdého úderu nepříteli (druhá strana to může vyložit jako terorismus), opět krásné nasazení obřího titána a jeho schopnosti k "vymazání" velkého okruhu plného nepřátel a armádu Marley s tradičním způsobem boje (pro zbytek světa) vs. Paradise a jejich odm gear (ideální na městský boj a taktiku udeř a uteč).

Velice mě potěšil souboj attack vs warhammer titan. Klasické anime / manga scény jsou: 1. objeví se nepřítel, 2. pronese dlouhý monolog kdo je a proč to dělá, 3. aktivuje svoje schopnosti / aktivuje maximální sílu. Tady to je: 1. warhammer začne proměnu – okamžitě dostává přes držku. Prostě žádný s*aní s mladou paní.

03.03.2024 5 z 5

Útok titánů 24 Útok titánů 24 Hadžime Isajama

Dozvídáme se další informace o "záporácích" a o tom, proč udělali to, co udělali. A taky, jak to nesou.
Vidíme tu osudy vojáků i civilistů semletých válkou, mrzáky a plné ústavy pro duševně choré. Autor tu promítá stav Evropy po první světové válce, čemuž odpovídá i vojenská technika a nenápadný fakt, že ta válka trvala 4 roky.

28.02.2024 5 z 5

Haiku: Cesta ze stresu Haiku: Cesta ze stresu Radkin Honzák

Báječné počtení, u kterého jsem se opravdu od srdce zasmál.
Ne jedna, ale hned dvě knihy v jednom! A to se vyplatí!

První část od Radkina Honzáka je psána stylem blogísku jako v roce 2005. Píše v podstatě o všem možném a při tom se drží nějakého směru a tématu. Alespoň přibližně, se 127 vtipnými odbočkami.

Druhá část, od Denisy Vostré, je méně vtipná, ale to jí nic neubírá na zajímavosti. A když ke konci knihy konečně přišla řada na haiku, tak jsem se řehtal jak kůň.

02.02.2024 5 z 5

V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha první V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha první Gó Tanabe

Sláva! 3x hurá! Konečně je tu verze "kultovního díla", která se alespoň dá číst bez zívání nudou. I tak by to mohla být jen jedna kniha místo dvou.

Lovecraft je mrtvý, ať žije (oživený? přepracovaný? překreslený?) Lovecraft.

Jasně, je lehké kritizovat něco, co vzniklo před sto lety. Dnešní autoři budou taky za sto let trapní a nudní a bude je zapotřebí přepracovat do nějaké záživnější formy, aby byli schopni promlouvat ke čtenářům dané doby.

Kresba je nádherná, o tom žádná. Zážitek ale poněkud kazí to, že je to moc Lovecraft.

02.02.2024 3 z 5

Dracula - skutečný deník Jonathana Harkera (komiks) Dracula - skutečný deník Jonathana Harkera (komiks) Bram Stoker

Temné, depresivní a možná i trochu děsivé. Tedy, bylo by to děsivé, kdybych příběh neznal a nečetl / neviděl už v několika adaptacích.

Ze začátku mě vyděsilo množství textu. Přeci jen, sáhl jsem po této verzi proto, že ji přečtu rychle a protože mám rád obrázky.
Ale byl to opravdu jen začátek. Pak bylo méně textu a více obrázků. Tak jak to mám rád.

Oproti klasickému Drákulovi to má jiný konec, ale to už tady nepovím

27.01.2024 4 z 5

Cizinec Cizinec Jacques Ferrandez

Po přečtení komiksu budu muset sáhnout po originále a doplnit mezery, které v tomto díle vznikly. Alespoň si myslím, že tam jsou mezery.
Je jen jeden způsob jak to zjistit.

Každopádně kresba Cizince je zajímavá. Nedoporučil bych to ale všem, ne každého taková kresba osloví.

08.01.2024 4 z 5

Proměna (komiks) Proměna (komiks) Franz Kafka

Nevím, dál.
On ten Kafka asi nebude autor určený pro mě. Nebo to bude možná tou komiksovou adaptací vážně nevím. Ale prostě mi to nějak nesedí.
Kresba byla zajímavá, to ne že ne. Taková jiná, trochu divná, ale rozhodně zajímavá.
Kritika tedy půjde spíše na Kafku. Nebo zůstane u mě – za to že jsem tak dutý, že jsem to nepochopil.

28.12.2023

Proces (komiks) Proces (komiks) David Zane Mairowitz

Budu teď znít jako barbar, ale originál jsem nečetl.
První se mi dostal pod ruky tento komiks a upřímně celé mě to nijak zvlášť nenadchlo. Kresba byla ucházející. Pro kvalitnější děj asi budu muset sáhnout po originále. Jedině tak zjistím, jestli se něco podstatného ztratilo, nebo to není dílo pro mě.

18.12.2023 3 z 5

odkládám ji stranou
ať si jinde žije.

17.12.2023 2 z 5

O značkách O značkách Wally Olins

Neurazí, ani nijak zvlášť nenadchne.
Má to sice jen něco málo přes 200 stran, ale prokousat se tím dá v některých místech celkem zabrat.

08.10.2023 3 z 5

Berserk 13 Berserk 13 Kentaró Miura

Femto did nothing wrong! aneb 30 stran cenzurovaného porna uvnitř krvavé mangy.

Co že je ten bůh ve světě Berserka? Doporučím vygooglit "Berserk lost chapter". Je to část kapitoly Božstvo propasti, která je vynechaná v novějším vydání, tj. v této knize těchto celkem 58 obrázků nenajdete.

Doporučení pro poslech: The fifth angel - Beast in black.

06.10.2023 5 z 5

Berserk 12 Berserk 12 Kentaró Miura

Jeden z nejlepších (a nejhlubších) dílů Berserku. Samozřejmě, pro plné ocenění musí mít člověk načtené díly předtím... a nejlépe i ty díly potom.
Obětování se (a hlavně ostatních) velkému snu není jen věc fantasy. Stačí se podívat kolem. Třeba takový Bezos by mohl působit jako Gryffith, i když není tak krásný.
Doporučeno k poslechu pro tento díl:
Hell for all eternity - Beast in black.

06.10.2023 5 z 5

Berserk 11 Berserk 11 Kentaró Miura

Na konci 10. dílu se nám představil nový záporák. Kolem něj se točí celý děj 11. dílu.
Je to docela vtipný "chlapík" a nudit se s ním určitě nebudeme.

09.08.2023 5 z 5

Konec dějin a poslední člověk Konec dějin a poslední člověk Francis Fukuyama

Konec dějin a poslední člověk" od Francise Fukuyamy není jenom kniha je to myšlenková bomba, která explodovala ve světě politiky a filozofie. Fukuyama v ní hájí tezi, že s pádem Berlínské zdi a rozpadem Sovětského svazu dosáhla demokracie a tržní ekonomika svého vítězství.
To zní jako happy end, že?

09.08.2023 5 z 5

Berserk 10 Berserk 10 Kentaró Miura

Občas se pozastavím nad některým z přeložených slov, ale jinak musím uznat, že překladatelé odvedli dobrou práci.
Skvělý příběh si takto mohou vychutnat i čtenáři, kteří neumí japonsky nebo anglicky (v dnešní době divné, ale i to se stává).
K poslechu pro 9 a 10 díl doporučuji BEAST IN BLACK - Broken Survivors.

08.08.2023 5 z 5

Berserk 9 Berserk 9 Kentaró Miura

Hrdinové si jdou vlastní cestou boje a utrpení. Cestou, která z nich udělá to, co budou po zbytek příběhu.
A taky si pořádně zaje*ou.

Překlad super, ale jedno slovo mě dost pobavilo. Vzpurník! V angličtině The Struggler - bojovník / zápasník. V japonštině bohužel nevím, ale ten Struggler tam pasuje dokonale. Vzpurník zní spíše komicky.

08.08.2023 5 z 5