jirijanovotny jirijanovotny komentáře u knih

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Příběh o člověku, který jen plnil rozkazy.

26.03.2020 5 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Lovecraft. Cthulhu. Tajemné ulice města Arkham.
To vše povrchně znám. Objevuje se to tu a tam v různých narážkách, všelijakých variantách a zpracováních. Od deskových her, přes narážky ve filmech a jiných knihách, až po PC hry, tam všude můžeme dílo tohoto autora narazit.
Lovecraft je prostě klasika a takříkajíc otec těchto temných děsů a běsů.

Ale já zůstanu jen u těch různých děl, které jsou z jeho tvorby odvozené. Originál asi není pro mě. U mnoha povídek jsem se nehorázně nudil, z jiných mi bylo až trapně. Pár jich bylo skutečně dobrých, ale opravdu to stálo za přečtení celé knihy?

18.12.2023 3 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Kniha je jiná. Je jiná, než jsem si ji představoval.
S postavou Frankensteina a jeho monstra (nechť se jmenuje taky Frankenstein po svém stvořiteli) jsme všichni seznámeni díky nesčetným filmům. Čekal jsem, že kniha bude více ani nevím co přesně. Asi více akční, více čtivá, více zajímavá.
Místo toho jsem se začal už někdy kolem strany 30 nebetyčně nudit. Rozvláčné popisy absolutně zbytečných událostí, košatá oslovení a popisy emocí mi doslova lezly krkem.
Nějak jsem se prokousal zhruba do půlky knihy, kde to začalo být opět zajímavější. Stále ta akce nebyla nic extra a momentů "teď jsem pohlcen knihou" bylo opravdu jen pár, ale i tak si kniha zaslouží tří hvězdy. Kdysi to muselo být fakt dílo.

05.07.2023 3 z 5

Megapolis Megapolis Miroslav Žamboch

Akce, střelba, vraždy, rychlé vlaky, rakety, superman, želvy ninja, nabušení svalovci i monstra
Této sbírce 6 povídek nechybí snad nic. I ta trocha erotického napětí se tam najde ;)

Mé první setkání s Žambochem a určitě ne poslední.

11.03.2023 5 z 5

Pozdě v listopadu Pozdě v listopadu Tove Jansson

Pozdě v listopadu aneb o mumíncích bez mumínků.

Barvitě popsaný podzim, do kterého vás autorka vtáhne a který vás svou atmosférou doslova pohltí. Obzvlášť, když je za oknem opravdu podzim, chlad, tma a k tomu ještě prší (pokud neprší, tak doporučuji pustit si na podkres zvuky deště).

Podzim je změnou k horšímu. Vše kolem se mění, stárne, vadne, umírá. Dny se krátí, slunce je stále méně a všude se vkrádá vlezlý chlad. Pociťují to i hlavní postavy této knihy, kterým kolektivně "přeskočí v palici" a vydají se na místo, kde vždy bylo vše v pořádku – do muminího údolí.

Ale změna je život, stejně tak, jako že po létě přichází podzim. A tak na místě, kde čekali útěchu nacházejí… no, to už si musíte přečíst sami.

Na pohádku je tato kniha dost temná. Přesně tak bych si ale pohádky představoval. Život není pohádka, tak proč mazat dětem med kolem pusy nějakým prasátkem Slaninou, čí jinými bezduchými oblbováky.

20.11.2022 5 z 5

Zaklínač a jeho svět Zaklínač a jeho svět Marcin Batylda

Na první pohled jde o rychlou jednohubku, která je plná obrázků s trochou textu. Ale pozor! Zdání v tomto případě klame.
Na 184 stranách je sice velké množství obrázků (několik stran jsou jen obrázky), ale díky velkému formátu knihy je tam taky poměrně hodně textu.

Kniha vypráví hlavní i vedlejší příběhy a vysvětluje mechanismy a složité vztahy ve světě Zaklínače. Svět je vykládán z pohledu hry Zaklínač 3 a zjednodušeně by šlo říct, že jde o sbírku příběhů ze hry (hráči Zaklínače jistě znají – svitky, knihy, vesnické vývěsky…).

Autoři knihy zvládli do svého díla zhmotnit vše, co dělá zaklínače Zaklínačem. Avšak tím, že je tam vše, tak je tam vše jen plytce. Základní informace o všem, která je podaná formou vyprávění několika hlavních postav. Čtenář znalý tohoto světa si při čtení nejspíše neřekne "wow, tak to je pecka", protože to vše už dávno zná a jen si připomíná staré dobré příběhy.

Totéž ale neplatí o grafickém zpracování. U toho jsem se opravdu kochal a mnohdy čuměl na jednu stranu dlouhé minuty a nemohl se nabažit tím pěkným obrázkem. A taky je to důvod, proč jsem po této knize vůbec sáhl.

05.10.2021 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Na to jak Harryho Potěra a celý ten svět kolem nemusím, tak toto mě pobavilo a zabavilo.

Pohádky mají hlavu a patu a dokonce z nich plyne i nějaké to ponaučení. Rádoby akademický komentář je vtipným doplněním daného příběhu a, mám-li být upřímný, je hlavním důvodem, proč bych doporučil tuto knihu k přečtení.

23.06.2021 4 z 5

Sen ve snu Sen ve snu Edgar Allan Poe

Knihu čet jsem a teď říci musím,
neb to v sobě dlouho dusím,
básně nejsou žánr můj,
další už mi nekupuj.
Nemám už mnoho co k tomu dodat,
snad jen, že svědomí nebude mne hlodat,
když knihu odložím do polic
a nesáhnu po ní - nikdy víc.

27.11.2020 4 z 5

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Změnit minulost aby se zlé věci nestaly. Vrátit se v čase a v tichosti odstranit například Stalina, či jinou lidskou zrůdu. Existovat taková možnost, tak by byl téměř zločin toho nevyužít. Nebo ne?
Staly by se ještě horší věci? Nebo by daný zásah splnil očekávání a nic zlého by se už nedělo. Která z těchto možností je horší?
Velice čtivá kniha, která přináší spoustu podnětů k přemýšlení. Asimov rozhodně nezklamal.

07.06.2020 5 z 5

Bílá nemoc (komiks) Bílá nemoc (komiks) Jan Štěpánek

Kresba krásně zdůrazňuje hrůzy nemocí a války.

Ale pozor, pokud takovýmto způsobem zpracujeme vše z povinné četby tak hrozí, že děti začnou číst.

08.01.2024 5 z 5

Čtyřhodinový pracovní týden Čtyřhodinový pracovní týden Timothy Ferriss

Když přeskočíte zhruba polovinu stran, protože jsou zastaralé, nebo specifické pro americký trh (a rovněž zastaralé), tak je to kniha s pěknou myšlenkou a návodem, jak vykročit na cestu k méně práci.

To, že tato myšlenka funguje, dosvědčí příběh samotného autora. Dokázal tuto knihu prodat tolikrát, že teď rozhodně nemusí pracovat v žádné montovně u pásu.

08.02.2023 4 z 5

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

8 miliard lidí na planetě Zemi způsobilo to, že děti, jídlo i životní prostor jsou na příděl. K tomu neustálá hrozba automatizace práce – nahrazení lidské práce robotickou. Takto si Asimov představuje svět za více než jedno tisíciletí.

Od autora slavných sci-fi se můžeme poučit určitě mnohé, nejvíce však, že budoucnost opravdu nelze předvídat. Sedmdesát let stará kniha nám ukazuje svět budoucnosti, která působí z dnešního pohledu směšně. Volání na příděl? 8 miliard lidí lze nakrmit jen pomocí kvasinek?

Jediné, v čem se bohužel možná trefí je, že se lidstvo na zemi nezbaví špinavého nánosu náboženství. Ostatně to nebyl schopen ani autor sám, když několik stran knihy zaplácal hloupými debatami o biblickém původu jmen, a dokonce nějakými hloupými citáty z bible. Nu, svůj hlavní potenciál vyčerpal na třech robotických zákonech, nemůžeme po něm chtít pokrokovost ve všech ohledech.

19.11.2022 4 z 5

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Kniha se zabývá nesmírně zajímavou tématikou… kterou však svým zpracováním dělá nesmírně nezajímavou.
Je to extrémně dlouhé. Ani nedokážu spočítat, kolikrát jsem u toho usnul.
Když však zvládnete udržet pozornost a prokousat se tím, tak se určitě mnohému přiučíte.

30.10.2022 4 z 5

Nahé slunce Nahé slunce Isaac Asimov

Vražda, nahota, detektiv, cestování nadsvětelnou rychlostí, roboti… prostě vše, co má správné sci-fi mít.
Není to ani tak brutální (jak jsem byl v poslední době u sci-fi zvyklý), nestřílí se, nenadává a mozky netvoří novou výzdobu stěn.

Zato se pěkně zamyslíme nad přešlechtěným člověkem a eugenikou, přečváchneme pár stereotypů a planetismus (asi tak bych nazval rasismus na planetární úrovni).

Málokdy mě u knihy nadchne už samotný úvod. Tady se to však povedlo.

19.06.2022 5 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Ne, ne, ne a ještě jednou ne!
Je to fakt špatné. To je jako číst bibli, příručku od jehovců nebo leták o Aštarovi Šeranovi. Neměl jsem od toho velké očekávání, ale toto je fakt špatné.

Předmluva, která tomu má dát "punc vědeckosti" to projela na celé čáře. Úvod je snůška keců o tom, že není guru, není šaman, ale stejně píše jako Dušek nebo jiný z těchto new age podivínů.

Mé čtení skončilo u první kapitoly, kdy mi pomalu začal odumírat mozek.

04.02.2022 odpad!

Zvon Zvon Neal Shusterman

Pro děti a mládež? Může být. Číst ji jako starší? Vůbec neuškodí.
A nejen to, dokonce je to velice návykové čtení, které pod poutavým příběhem ukrývá mnoho zajímavých podnětů k zamyšlení.
Dobrý námět na další knihu z tohoto světa by mohlo být něco jako: "Vybrané pasáže z deníků ctihodných smrtek" nebo "Nimbus a jeho myšlenkové pochody".
U druhého zmíněného bychom se třeba dočkali dalších krásných zamyšlení, jako je toto: „Proč sloužit biologickému druhu, který vyčerpává všechny zdroje kolem sebe? Proč nevynaložit energii na prosazení vlastních cílů?“

18.05.2021 5 z 5

Dracula (komiks) Dracula (komiks) Bram Stoker

Úchvatná kresba, strhující děj a rychlé přečtení na jeden zátah.
Přesně to, co mají čtenáři jako já tak rádi na komiksových adaptacích. A ano, jsme líní, že si čteme obrázky

Best koment ever je ten pode mnou: "Poslechnuto jako audio". Boha jeho, to mi nedělejte. Malém jsem se utopil v čaji
Komiks jako audio kniha... za tento koment zlatého bludišťáka a cenu za kravinu týdne!

27.01.2024 5 z 5

Krakatit: Na motivy románu Karla Čapka Krakatit: Na motivy románu Karla Čapka Jan Štěpánek

Vydařená kresba, která zvýrazňuje pochmurnou atmosféru celého díla. Dalšího Čapka už beru jen kresleného.

14.01.2024 4 z 5

Roboti a impérium Roboti a impérium Isaac Asimov

Pokud jste čekali vesmírné bitvy a akční scény, budete zklamaní. Tato kniha spíše zkoumá složité otázky týkající se etiky a technologie v souvislosti s roboty a lidmi. Pokud jste fanouškem hlubších myšlenek a nemáte problém s tím, že příběh (čti nekonečné povídání a hloubání na 10 stran) převládá nad akcí, pak je toto skvělá kniha ke čtení.

Když si odmyslíme děj ve vesmíru a roboty, tak se společnost v knize přiblíží k něčemu, co dobře známe. V knize jsou to rozvinuté Vnější světy, které mají bohatství, pohodlí a skvělou zdravotní péči. Dále pak země a její kolonie, kde o těžkou práci není nouze a ztráty na životech jsou na denním pořádku.
Nelze v tom nevidět kritiku pohodlnosti západního světa a jak nás tato pohodlnost jednoho dne zničí.

08.11.2023 5 z 5

Roboti úsvitu Roboti úsvitu Isaac Asimov

Napíšu hodnocení ve stylu hodnocení produktu zakoupeného na Heuréce, ať tu máme nějakou změnu :)

Výhody:
Další nádherné zamyšlení se nad třemi zákony robotiky, které jsou zde rozpracovány do ještě větší hloubky.
Příběh nás zavede do dalšího světa, a tedy úplně jiného kulturního prostředí. Ve srovnání se Solarií to není až takový extrém. Dalo by se říct, že zlatý střed mezi tím, co je na Solarii a Zemi (jak je popsaná v knize). Asimov nastiňuje, jak by se kolonizace Galaxie mohla ubírat a do jakých odlišných podob by se jednotlivé světy mohly vyvinout.
Kromě robotiky a sociologie tady Asimov načíná i téma sexuologie, vesmírného pohonu (hyperpohon), samořiditelných aut a vznášedel. Zajímavé je taky téma dlouhověkosti.

Nevýhody:
Detektiv Eliáš tahá své domněnky úplně odnikud a na základě téměř neexistujících spojitostí tvoří nějaké závěry.
Rádoby nezaujatý detektiv všem podsouvá svá tvrzení a místo směřování případu k vyřešení neustále odbíhá otázkami, které nemají s případem co dělat. Je to samozřejmě pro uvedení myšlenek autora a obsah těch rozhovorů je zajímavý, jen to nějak nesedí k tomu vyšetřování.
Nikde tam není vysvětleno, proč se Země dostala do aktuální situace, tedy proč najednou nemá technologie k osidlování dalších světů. To je jako kdyby Evropané osídlili Ameriku a pak spálili lodě a zapomněli, jak je postavit a nechali plavbu už jen na Američanech. Takto to Asimov prezentuje.
Znovu Země a její problémy. Zmiňovaných 8 miliard je katastrofální přelidnění? Podle Asimova a jeho propočtu je nejspíše optimální počet obyvatel takové planety 200 miliónu, jak ostatně uvádí u Aurory. Tedy samozřejmě do toho nepočítá otroky (roboty).
A ještě jednou Země. Proč se tady v této daleké budoucnosti lidé dožívají pořád stejně, ale na vnějších světech se délka života skoro zečtyřnásobila? Toto vysvětlení mi dost chybí.

Shrnutí:
Příjemné a místy velice napínavé počtení. Ve výsledku mi ani nevadil velký počet stran, i přesto by drobné zkrácení o 10 - 20 % knize jen prospělo.
Na závěr přišel zajímavý plot twist, který jsem neviděl přicházet. To mě příjemně potěšilo.

31.10.2023 4 z 5