jiri2737 jiri2737 komentáře u knih

Kniha rozkoší, smíchu a radosti Kniha rozkoší, smíchu a radosti Vladimír Páral

Vladimír Páral se zničující otevřeností popisuje tragikomedii vlastního mužského přechodu. Takové parodické sebeodhalení svých blízkých nemohly jeho rodinné vztahy přežít. Protože zažívám stejné období velmi jsem si román užíval s pochopením. Jedna hvězda mínus za popis sexuálních scén hraničících s nechutnou pornografií.

30.11.2022 4 z 5

Bouře před klidem Bouře před klidem George Friedman

George Friedmana nemám rád pro jeho americký militarismus, ale musím uznat, že je to brilantní mozek s hlubokými znalostmi z mnoha oborů včetně historie. Takový americký Petr Robejšek. Knihu doporučuji pro její aktuálnost.

16.08.2022 5 z 5

Neuvěřitelné bláboly pro pseudointelektuály. Druhořadý herec bez talentu konečně našel zlatou žílu a skvělou obživu.

23.02.2022 odpad!

Červená královna Červená královna Matt Ridley

Vyčerpávající ale důležité.

01.05.2021 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Klasický Dan Brown. Jde s dobou. Kvantové počítače, umělá inteligence, autonomní auta apod.

16.02.2018 5 z 5

Pendragonská legenda Pendragonská legenda Antal Szerb

Věta z první strany mě dostala: "Jmenuji se János Bátky. Zabývám se tím, že jsem k dispozici starším Angličanům, kteří mají utkvělou představu, že se budou věnovat nějaké duševní práci." Skvělý humor! Nelituji, že jsem pro knihu jel do 60 km vzdáleného antikvariátu.

25.04.2017 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Neuvěřitelný styl. Tak dobrou detektivku jsem ještě nečetl. Pochopil jsem v čem spočívá mistrovství Rowlingové. Ve věrohodném popisu vnitřních pocitů hlavních postav.

08.08.2014 5 z 5

Tango mortale Tango mortale Pavel Kohout

Řemeslně skvělé. Co mě překvapuje u fanatického stalinisty z padesátý let, který se ženil v modré košili ČSM a pohnal manželku za nevěru před stranickou komisi, že pohrdá "čecháčky" a devótně obdivuje noblesu a italskou milionářku z "kulturně vyspělého Západu" v které se vyloženě vidí.

07.12.2022 2 z 5

Čínské století Čínské století Federico Rampini

Základní nepochopení čínské společnosti a historie. Jakýkoliv pokus o umělé naroubování západní demokracie s jejími mnohdy pokryteckými "hodnotami", která je navíc v současné době v hluboké krizi, odlišným kulturám je předem odsouzený k nezdaru.

13.11.2022

Jan Souček Jan Souček Jan M. Tomeš

Neprávem zapomenutý snový český malíř. Moc se mi líbí jeho obraz Sen introverta.

08.07.2022 5 z 5

Arabboy - Jak se žije arabským chlapcům v Evropě aneb Krátký život Rašída A. Arabboy - Jak se žije arabským chlapcům v Evropě aneb Krátký život Rašída A. Güner Yasemin Balci

Když si dovezete Turky, máte Turky, když si dovezete Libanonce, máte Libanonce, když Somálce tak máte za pár let z Malmö Mogadišo apod. Nevím proč to někoho udivuje. To není blankytná teorie multikulturalismu, ale praxe. Bohužel multikulturní Sluníčkáři z neziskovek si takovou knihu nepřečtou.

05.01.2022 5 z 5

Co s námi bude? – Stručná historie příštích 20 let Co s námi bude? – Stručná historie příštích 20 let Milan Vodička

Dobrý, ale moc mu to nevychází :-).

26.12.2021

Za Alpami Za Alpami David Zábranský

Nápodoba Kundery a Houellebecqa. Proč jsou všechny postavy tak hnusné karikatury? Autor nepoznal nikoho normálního?

19.10.2019 4 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Bohužel román spíše pro ženy. Autorův styl psaní mi nesedí.

01.04.2018 2 z 5

Pod znakem orla Pod znakem orla Simon Scarrow

Kostrbatý jazyk a/nebo překlad (orlonoš překlad: nosič orlů). Kladem je detailní popis obdivuhodné organizace legií a života římských legionářů. Rozpad římské říše vrhl Evropu tisíc let nazpátek. Kniha je nabitá dějem.

03.03.2018 4 z 5

Golem z Hollywoodu Golem z Hollywoodu Jonathan Kellerman

I když si v tom zahrála Praha nemělo to šťávu jako romány které psal Jonathan sám. Talent se dědí málokdy.

18.02.2017 2 z 5

Svět viděný z Řípu Svět viděný z Řípu Petr Robejšek

Na pár stránkách autor dokáže přesně a jednoduše popsat geopolitiku všech hlavních velmocí. Pokud se chcete vyznat v současném světě je to kniha první volby.

25.07.2016 5 z 5

Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad Václav Erben

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Ať mi autor dodatečně odpustí, ale byl jsem jí v době vydání tak ohromen že jsem měl pocit, že ji napsal některý z disidentů a Vaclav Erben ji vydal pod svým jménem.

25.05.2015 5 z 5

Vévodkyně a kuchařka Vévodkyně a kuchařka Ladislav Fuks

Děj je nic. Zachycení zvláštní atmosféry očekávaného konce mocnářství všechno.

15.02.2015 5 z 5

12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu 12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu Jordan B. Peterson

Velké zklamání. Užvaněné, komplikované zmatečné. Z 12 pravidel jsem uznal za upotřebitelné jedno.

08.06.2023