Jingle Jingle komentáře u knih

Cujo Cujo Stephen King

Může mi někdo vysvětlit, proč je mezi milovníky knih několik krav, které (tu) musí vyžvanit nejen zápletku, ale i konec? Kdyby se to stalo jednou, dvakrát, ale ono se to tu množí jak plíseň! :P

Pro všechny, kdo váháte, zda si tu knihu přečíst: ano, přečtěte, rozhodně dřív než další komentáře tady :)

24.05.2015 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Tak tohle ne. 84 %? To vážně lidem stačí tak málo? Jo, je to čtivý. Občas i napínavý. Ale jinak strašná slátanina. Bohužel, už Lovec králíků ukázal, že autoři už nemají moc kde brát, a tak slepují, co se dá. Protože už minulé díly ukázaly, že pokud Joona bude žít, bude nejspíš vyvražděné celé Švédsko, dali autoři ději už mezinárodní přesah. Pachatel se tak jako nějaká nadpozemská chobotnice pohybuje po světě a zvládá být všude, 100% připravený na všechno a všechny. A zvládá to skoro levou zadní (téměř doslova :D). Když se nedá vystavět kloudná zápletka, přebijme to neskutečnou brutalitou. Mrtvých pomalu jak za války a policie nemá důvod na to nasadit víc než tři lidi. Babča čutající si s uřezanou hlavou už je jen třešinkou na dortu.
Takhle prostě ne...

09.01.2019 2 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Je pravda, že ty "vycpávky" týkající se Vicovy práce až tak záživné nebyly, ale podle mě splnily svůj účel, aby čtenáře trošku natáhly a on stále myšlenkami utíkal k onomu "tak co ten pes, co ten pes" :)
U Kingových knížek se mi kromě toho, jak čtivě jsou psány a jak dobře jsou vykresleny postavy, líbí především to, že si ten děj člověk dokáže přehrávat jako film, úplně jako by četl podrobný scénář se všemi detaily. Filmovou adaptaci jsem neviděla, ale mám pocit, jako by se stalo :)
Cujo je určitě jedna z Kingových "lepších". Doporučuju.

01.09.2012 4 z 5

Prosvištěla jsem tady několik komentářů a musím napsat, že některé opravdu nechápu. "Nuda, o ničem, nevěřím, že by se tak inteligentní holčička nevrátila stejnou cestou...".
Skoro mi připadá, že někteří čtenáři jsou nejspíš úplně bez fantazie, někteří asi ani nebyli dětmi, nebo nevím. Vždyť jde o příběh o devítileté holčičce, o tom, co se jí honilo hlavou ve chvílích, kdy se ztratila, kdy si v prvních hodinách snažila dokázat, že už leccos zvládne... Snad každý někdy zažil ten pocit, jaké to je, když někde zabloudil. A já obdivuju Kinga za to, jak výstižně dokázal popsat myšlenky devítileté holčičky, jak dovedl nadhodit příběh o ztraceném dítěti, kterých jsme ve skutečnosti i v knihách a filmech viděli už tolik, a přitom nechal rozehrát čtenářovu fantazii, nechat ho, aby si sám v sobě vzbudil vlastní vzpomínky, příběhy, zážitky. Právě to, že příběh není prvoplánově mystický s mnoha prvky nadpřirozena, ale naopak je docela reálný, jej činí svým způsobem děsivým, proto mě od první chvíle zaujal a přečetla jsem ho jedním dechem. Možná vám nebude úplně běhat mráz po zádech, ale věřím, že číst to někdo na dětském táboře, v přírodě ve stanu nebo i cestou na houby, rozhodně si pak cestou lesem vzpomene na Trishin příběh...
Za sebe musím říct, že i když by ta kniha byla nejlepší coby thriller pro děti (už jen to věnování synovi na začátku mi to trochu evokovalo), pro mě to byl příjemně strávený nedělní večer.

08.07.2013 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Na Nesba trochu předvídatelné, ale pořád tak poutavě psané, že si troufám hádat, že se vám knihu nebude chtít moc odkládat. Pravdou je, že postav už je tam trochu hodně, zápletky docela vyšroubované, někdy máte chuť Harryho proplesknout, ale pořád to tvoří takový příjemný kompaktní celek, jehož četby snad nikdo nelituje. Já tedy určitě ne... a těším se na další dávku :)

05.01.2013 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Taková delší povídka... Děj má spád, určité napětí se taky najde, ale ten konec? Určitě knížku nezavrhuju a stojí za přečtení, ale při tak krátkém rozsahu by stálo zato si s tím závěrem trochu líp pohrát (a zakončit děj trochu věrohodněji).

09.09.2017 4 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

Opět jedna z Kingových lepších, rychle se čte, děj není rozvleklý a přitom je kniha plná barvitých popisů tak, že se člověk do příběhu dokáže skvěle vžít. Opět se sci-fi prolíná s realitou, přehnané s uvěřitelným, ale vše namícháno tak, aby to bavilo a aby nad tím člověk jen nevěřícně nekroutil hlavou...
Knížku jsem chtěla odložit jen v jednu chvíli, a to když jsem si četla zdejší komentáře. Nechápu, co to některým zdejším "chytrolínám" (marně hledám slušné vystihující slovo) dává, že sem vždycky mají potřebu vyzvracet děj a nejlépe i závěr knihy. Myslím, že bychom se tu bez jejich "knihokazectví" dobře obešli. Škoda, že tu nelze komentáře nějak speciálně označovat, například barevně odlišit ty, které podobně stupidně odhalují víc, než je třeba, aby se jim včas stihli vyhnout ti, kteří nutně nepotřebují vědět, jak všechno dopadne ještě před tím, než knihu vůbec začnou číst...

28.07.2013 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Poutavý příběh, u kterého zamrzí snad jen ta přehnaná brutalita (jejíž móda přišla s detektivkami ze severu), zvlášť u dětí. Hlavní postava mi nevadila, rozhodně mírou nesympatií nedosahuje na Eriku od Roberta Bryndzy :D
I když je mrtvol víc, tak na rozdíl od výše zmíněných fláků neodhadnete pachatele hned na začátku nebo maximálně v půlce. Za mě zdařilý počin.

24.05.2020 5 z 5

Nejkrásnější čas v roce Nejkrásnější čas v roce Joanna Bolouri

Vánoční pohádka pro romantikychtivé čtenářky, kterým nevadí záplava vulgarismů. Jednohubka, kterou člověk asi nemá potřebu číst víckrát, ale v rámci brakových romantických příběhů si zaslouží asi spíš nadprůměrné hodnocení. Ideální čtení na zimní večery, kdy prostě chcete vypnout a občas se i nad knihou pousmát. Ano, jak už bývá u romantických knih obvyklé, jsou tam klišé, poslední třetina nereálná, ale k Vánocům pohádky patří, že :) A tahle se čte dobře, po chvíli děj nabere na svižnosti a ani nepostřehnete a za chvilku zazvoní ten pověstný zvonec...

31.07.2020 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Já už se sem chodím jen bavit, co všechno jsou lidi ochotní zkonzumovat, a ještě nadšeně :D

Hlavně se u tohohle paskvilu lidi nebojte nebo nesmutněte, v dalších 10 dílech, které určitě ještě přijdou, může obživnout kdokoli kdykoli a bez rukou či nohou zmůže úplně všechno :D

12.08.2019 2 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Zpočátku chytlavé, později jsem se v ději trošku ztrácela. Je to hodně čtivá kniha, bohužel ale v druhé polovině na můj vkus příliš pekombinovaný děj.

29.02.2016 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Schválně jsem si nechala psaní tohoto komentáře na později, abych mohla hodnotit knihu s odstupem. Přesto jsem mírně rozčarovaná, hlavně proto, jakými superlativy se tu o knize ostatní zmiňují. Knížka to určitě není špatná, ale ten předvídatelný děj to hodně shazuje dolu. Ano, vyvolá to ve vás úvahy o smrti a o tom, zda bychom si přáli, abychom mohli vrátit zemřelé zpátky mezi nás, živé, ale podle mě jen tak okrajově. Na to tam příliš chybí momenty překvapení, zvraty, které by vás donutily zbystřit a pořádně zapnout mozek.
Je pravdou, že při čtení vám vše hezky poběží před očima jako film (ač jsem filmovou adaptaci Řbitova nikdy neviděla), ale pro mě to bylo trochu málo. Bylo to, jako bych četla příběh, který mi už kdysi někdo vyprávěl. Na to, že určité pasáže byly dost rozvleklé, se dalo z těch stručných strašidelných momentů určitě vytřískat víc.
Trochu mě zaráží komentáře, že tohle je nejděsivější a nejlepší kniha od Kinga, dokonce strašidelnější než TO. Trochu mě to odrazuje od dalších děl :( Ale nebudu jako někteří zdější čtenáři a dám Kingovi ještě šanci :)

05.05.2012 4 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Ke knihám Iry Levina jsem se dostala vlastně náhodou, kdy se mi nepodařilo dokoukat film Rosemary má děťátko a já si tak chtěla přečíst, jak že to vlastně dopadlo. A protože kniha byla pro mě příjemně čtivá, hned jsem sáhla i po Stepfordských paničkách. Musím říct, že ty mě dostaly mnohem víc! Právě tím, jak nenápadně se děj vyvíjí, až vás nakonec strhne a vy čekáte, jak to všechno skončí.

Musím však nesouhlasit s některými komentáři - film s Nicole Kidman se mi nelíbil, rozhodně tedy ne tak jako kniha - vůbec nevystihoval ducha knihy a to napětí, které vás provází její druhou polovinou. Konec filmu byl už jen přeměněn v podivnou frašku. Asi jsem typický čtenář, kterému se vždy líbí víc knížka, než film. Měla jsem se poučit už ze zpackané adaptace Mandolíny kapitána Corelliho a paničky si radši vůbec nepouštět.

14.01.2012 5 z 5

Nejhloupější anděl Nejhloupější anděl Christopher Moore

No já snad vážně dám poprvé pět! :) Škoda až zbytečně moc přehnaného konce, ale i tak, kniha je svižně a čtivě napsaná, některé hlášky nemají chybu. Možná za to může má láska k Vánocům a všemu, co s nimi souvisí, ale fakt jsem se dobře bavila, až jsem sama byla překvapená :) Doporučuju, třeba se pak budete těšit na Moorovy další knížky tak jako já :)

13.01.2012 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Angela psát umí, o tom je asi zbytečné diskutovat - pokud se tedy bavíme o vytvoření zajímavé zápletky, s pár poutavými odbočkami a pestrou plejádou postav. Tím, jak jsou její příběhy čtivé, bych jí odpustila i ta věčná detektivková klišé, jakými jsou nesmrtelní a neohrožení detektivové, kteří zásadně neozbrojeni čelí nejbrutálnějším vraždícím monstrům, bryskně a vtipně reagují za každé situace, celou dobu tápou a najednou jim "zapadne ten pověstný kousek", co jim celou dobu vrtal hlavou (ale pro jistotu ho nikomu před konfrontací vraha neřeknou :D)...
Co se mi ale tentokrát už odpouští špatně, je to účelové citové vydírání čtenářů, kdy zápletky se zásadně týkají dětí - a i to se dá ještě pochopit, ale všichni víme, že masu táhne temnota a brutalita, která získala tolik popularity severským detektivkám a tak teď všude prší, a jen houšť a větší kapky. Opravdu by příběhu tolik ubrala menší krvežíznivost? Opravdu je nutné každé mrtvole rozkopat hlavu, zpřelámat každou kost v těle, libovat si v mučení (a jeho detailního popisu) malých dětí? Věřím, že napětí se dá vystavět i bez toho. Krom toho tento příběh kulhal na obě nohy, už jen zastavení vyšetřování minulého únosu, (ne)postup při hledání identifikovaného únosce..., ale nechci spoilovat. Knížka je poutavá, přečtení nelituji, ale není to detektivka, ke které by se člověk chtěl po čase vrátit a s gustem si ji ještě někdy přečíst.

10.07.2020 3 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Nebylo to špatné, nebylo to ani úplně dobré. Bylo to čtivé, záležitost na dva večery. Chvíli své sympatie přikláníte a odkláníte různým postavám, ale šokující závěr se tedy fakt nekonal - to je v anotaci dost podvod na lidi. Ono je toho v té anotaci špatně tak nějak víc...

29.01.2020 3 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Přišlo mi, že ve Smrtící bílé se autorka až moc zaměřila na Strika a Robin (byť i tak se jejich příběh táááhne jak karamel) a detektivní zápletka šla trochu stranou, až ji musela až příliš překombinovat. Škoda. Sice tuším v poděkování psala, že chtěla napsat rozsáhlejší román, nicméně po tolika stovkách stran bych čekala trošku kvalitnější závěr.

31.12.2019 3 z 5

Stále půlnoc Stále půlnoc Denise Mina

Když pominu zápletku, která působila jak z nějaké knížky pro děti, tak mi vadilo množství nepřesností, jak v ději, tak postavách. Nevím, zda je to způsobeno překladem, každopádně jsem se místy vracela v textu, jestli jsem jen špatně četla, nebo jestli jsou v knize opravdu tak nelogické "skoky". Děj postrádá napětí, vlastně mě ani vůbec nezajímalo, jak to dopadne, možná i proto teď pořádně nevím, kdo vlastně byl hlavní pachatel, a to jsem to dočetla :)) Škoda, anotace (teď už vím, jak je chybná) a přebal knihy mi vsugerovaly napětí, možná i snad nějaké tajemno a záhady, ale nic z toho se nekonalo, všechno to působilo příliš mělce.

06.04.2015 2 z 5

Zpátky do temnoty Zpátky do temnoty Robert Ervin Howard

Dřív jsem vždycky měla ke knihám jako je Barbar Conan předsudky, asi na základě filmů. Nicméně když jsem tuhle knížku zahlédla v knihovně a rozhodla se ji půjčit příteli, věrnému to fanouškovi R.E. Howarda, hned jsem se do ní (resp. i do její kolegyně Krok ze tmy) začetla. I když jsou příběhy leckdy poměrně přehnané (jak taky v tomto žánru jinak), jsou čtivé a poutavé. Určitě doporučuji těm, kdo chtějí třeba jen nahlédnout, jestli jim tenhle žánr dovede něco říct. Pro mě milé překvapení.

15.01.2012 4 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Váhala jsem, jestli jít až na pět hvězdiček, ale nakonec proč ne, dodnes na tu knihu ráda vzpomínám a těším se, až ji zase otevřu. Chvíli trvá, než se do toho člověk začte, ale pak už se těší na každou stránku.

Jen doporučuji těm, kterým se tato kniha líbila, aby si nepouštěli filmovou adaptaci s Nicolasem Cagem, kde naprosto otřesně zprznili a překroutili závěr, který mě v knize tak dostal :(

14.01.2012 5 z 5