Jihočech427 Jihočech427 komentáře u knih

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

170 let uplynulo od doby, kde se příběhy zachycené v povídkách odehrály. Je to jako sednout do stroje času a prožívat jiný svět. Skvělý jazyk Jana Nerudy to umí zařídit.

19.12.2021 4 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Parádní příběh. Jako vždy u takového špalku (725 str.) trvala expozice docela dlouho, ale King ve svém mistrovství (a překladatelka také) ví, jak vás udržet u čtení. Samotná zápletka a hraní si s pohádkovými motivy mě bavila svou originalitou, většinou krátkými kapitolami a dynamickým stylem vyprávění.

11.07.2023 5 z 5

Výborná kniha pro zorientování v reálné politice. Po uspořádání světa od Kissingera další skvělý průvodce. Navíc je to napsané vtipně a výborně přeloženo.

08.05.2023 5 z 5

Tma o polednách Tma o polednách Arthur Koestler

Výborné a sugestivní. Ze stejného soudku jako Orwellovo 1984 nebo Weilovo Moskva-hranice. Koestler sám nic podobného nezažil, ale dokázal skvěle vykreslit atmosféru stalinských čistek. Permanentní podezíravost a strach prostupující společnost, která slibovala ráj na zemi. Koestler slovy Rubašova skvěle popisuje vlastnosti systému, který popřel všechny jednotlivce (až na ty chvíli vyvolené) ve prospěch revoluce.

19.12.2021 5 z 5

Výborná kniha, která uceleně vysvětluje zásadní důležitost správného dýchaní, to, že jsme na něj díky způsobu stravování a života zapomněli, a jaké dopady to má na naše zdraví. Poslouchal jsem audioformu se Zbyškem Horákem a bylo to výborné. Inspirovalo mě to k některým změnám, které může udělat každý a funguje to!

02.08.2023 5 z 5

Detoxikuj život Detoxikuj život Barbora Englischová

Základem autorčina přístupu je Zákon přitažlivosti. Na co myslíš, to ve svém životě vytváříš. Kniha je souhrn příspěvků z blogu a to jí zrovna neprospívá. Celek působí hodně fragmentovaně. Myšlenky se opakuji a opakují, takže dočíst až do konce chce výdrž.

02.01.2023 2 z 5

Jak neztratit rozum v nerozumné době Jak neztratit rozum v nerozumné době Petr Nutil

Velmi dobrý souhrn potřebných informací a znalostí pro tak zvané KRITICKÉ MYŠLENÍ. Autor se zjevně dobře v problematice orientuje, protože čtenáře dovede s Jungem až do nevědomí včetně kolektivního, kde se míchá, často smrtící koktejl neuvědomovaných pohnutek. Hodně citací uznávaných autorů.

21.01.2022 5 z 5

Písně kosmické Písně kosmické Jan Neruda

Naprostá paráda. Neruda Vás vezme do vesmíru a přitom se nebude bát. Když si k tomu uvědomíte, co všechno o vesmíru Neruda svým poetickým jazykem do veršů vložil, máte chuť před ním smeknout. Ono to totiž "hraje" i se současnými poznatky! Ideální kombinace poznatků a poezie.

19.12.2021 5 z 5

Morálka lidské mysli Morálka lidské mysli Jonathan Haidt

Vynikající a neotřelý vhled do naší mysli, kde emoce vládnou. Haidt přesvědčivě definuje kořeny lidské morálky a základní hodnoty, které platí bez ohledu na kulturu. Pomohl mi pochopit, jak jednotliví lidé i celé kultury dospěly ke své morálce, a proč ta jejich není o nic horší, než ta moje (naše). Nakonec jsem porozuměl, proč lidé více tíhnou ke konzervativismu než k liberalismu...protože oslovuje většinu ze základních hodnot narozdíl od liberalismu.

30.07.2021 5 z 5

Strážce stromů a jiné povídky Strážce stromů a jiné povídky Martin Rosocha

Autora jsem kdysi poznal osobně jako zaníceného učitele na třeboňském gymnáziu. Proto jsem si s chutí koupil jeho knihu. Chvíli jsem si zvykal na velice krátké povídky - někdy jen na 2 strany. Rychle jsem jim ale přišel na chuť - některé jsou skvělé, a většina se dobře čte. Specifický jazyk, hravost a skoro nekonečná invence...

19.07.2021 4 z 5

Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Aleš Palán

Příjemné a laskavé úvahy o nás. Mnoho vtipných postřehů. Kniha mi zlepšila náladu.

24.08.2020 4 z 5

Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Radkin Honzák

Poslouchal jsem (Leden 2020) audioverzi. Výborná kniha, která jde do šířky a hloubky. Přístup a práci doktora Honzákaka znám, četl jsem jiné jeho knihy a poslouchal i jeho přednášku. Lidsky i odborně mi sedí jeho styl plný nadsázky a citací lidových a jiných mouder. Z knížky je podstatná první část názvu: JAK ŽÍT. O tom totiž je, zejména v poslední části. Se syndromem vyhoření jsem se osobně párkrát potkal a vyřešil ho. Přístup, který Radkin Honzák v knize popisuje, funguje.

31.01.2020 5 z 5

Vraždi všímavě Vraždi všímavě Karsten Dusse

Skvělá kniha! Propojuje klíčové praktiky všímavosti s dobře vystavěným příběhem. Rozjezd je pozvolný, ale pak to jede až do konce. Poslouchal jsem v audio formě při cestování a bylo po parádní.

25.02.2024 5 z 5

Já naopak s posledními komentáři nesouhlasím. Myslím si, že kniha Miroslava Bárty snese srovnání s dalšími podobnými. Mě bavily časté odbočky a epizodnost kapitol. Autor si nehraje na vědeckou publikaci se vším všudy, sám v úvodu upozorňuje, že jde o text přístupný širší veřejnosti a to doslova plní. Srozumitelné, bez přílišného zjednodušování, dostatečně propojené na zdroje. Osvěžující pohled na historii, současnost i možnou budoucnost.

22.06.2023 5 z 5

Helix - I ty budeš nahrazen Helix - I ty budeš nahrazen Marc Elsberg (p)

Román se velice rychle rozjel a vtáhl mě, protože mě téma genových manipulací a jejich potenciálních dopadů zajímá. Ke konci se tempo stupňuje a máte chuť nepřestávat číst.

08.05.2023 4 z 5

Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko Pavel Pospěch

Velmi zajímavý a hlavně k zamyšlení nutící sociologický pohled na naši společnost. Proč máme tolik bazénů a chat? Proč jsme (stát) nezvládl Covid-19? Proč potřebujeme příběhy vysvětlující současný "měkký" svět? Navíc je text napsán hodně čtivě i s prvky humoru.

20.01.2023 5 z 5

Není Není Mariusz Szczygieł

Poslouchal jsem audioverzi. Někdy jsem se trochu ztrácel, to když autor příliš rozebíral nějaké téma a dlouho kroužil kolem… Kniha má zvláštní aormosféru. Závěr je hodně silný.

01.08.2021 4 z 5

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

První setkání s autorem stálo za to.

01.08.2021 5 z 5

Pravda o soli - Lži odborníků o látce, bez které nemůžeme žít Pravda o soli - Lži odborníků o látce, bez které nemůžeme žít James DiNicolantonio

(SPOILER) Kniha, kterou by si měli přečíst všichni, které naočkovala oficiální doktrína nesolení. Hlavní argument doktríny je, že sůl zvyšuje krevní tlak a způsobuje tak dlouhodobě poškození organizmu. Jak autor - farmaceut a doktor - přesvědčivě dokládá "tunou" zdrojů, NENÍ TOMU TAK. Naším hlavní problémem je cukr, nikoliv sůl. Pokud nepatříte ke zhruba 25% populace citlivé na sůl, lze s trochou zjednodušení říct: solte podle toho, co vám naznačuje vaše tělo. PS: ano, kniha se nečte zrovna jako román právě díky množství odkazovaných studií.

08.11.2023 5 z 5

Od srdce Od srdce Josef Fousek

Na soboru veršů a úvah je znát, že se autor nachází převážně v nostalgicky-melancholickém rozpoložení. Většina textů smutní nad stavem společnosti, nad odcházejícím mládím nebo blížící se smrtí. Dávkoval jsem si četbu a čekal, jestli nepřijde pozitivní závan. Nepřišel.

19.12.2021 3 z 5