Jezinkabezinka Jezinkabezinka komentáře u knih

Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938 Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938 Jindřich Marek

Skvělý počin, protože pamětníků je čím dál méně a ve finále opět může zvítězit jen lepší propaganda. Připojený citát z deníku Goebblse jak jsou Češi naivní, že věří Anglii a Francii stojí za to. I vzpomínky na zabírání spíše českých vesnic.

20.08.2019 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Oceňuji různorodost sociálních tříd ze kterých zpovídaní pocházeli (ti nejchduší však nemají šanci). Rozhovory z kterých mrazí, takový Orwell v praxi. Kniha se čte velmi dobře, po jednotlivých rozhovorech jsem si dávala pauzy. Osobně jsem si tvrdý kastovní systém vždy spojovala jen s Indií, takže krom jiného i toto byla novinka.

23.10.2023 5 z 5

Arazanini vlci Arazanini vlci John Flanagan

Po dvou slabších dílech je Hraničářův učeň zpět ve formě. Uvítala bych je méně opakování informací, jak se umí hraničáři neslyšně plížit, dobře střílet z luku a jak mají vycvičené koně.

10.08.2023 4 z 5

Nestvůra z Essexu Nestvůra z Essexu Sarah Perry

Podivná směs jednotlivých postav a popisů - výrazně to na sebe nenavazuje a není problém, dělat i několikatýdenní pauzy mezi čtením, což jsem u tak vysoce hodnoceného románu nečekala. Atmosféru to moc nemá, spíš je to takový oddych, pokud chcete zabít čas v tramvaji. Některé popisy jsou pěkné, ale tak jak volně plyne román, tak zase odplynou a hlubší dojem nezanechají. Spíš obecný jásot pro román vidím v krátkosti některých pasáží a přeskakování z jednoho na druhé, což spíš odpovídá stylu 21. století než viktoriánské Anglii.

09.11.2018 2 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Četla jsem na základě upoutávky na humoristickou knížku, takže jsem byla trochu zklamaná. Zasmála jsem se, ale rozhodně méně než jsem čekala. Navíc opakující se fráze mne moc nebavily. Celé mi to přišlo trochu natahované, aby to vydalo na knihu.

25.09.2023 3 z 5

Rónin Rónin Rafal Jaki

Nepropracované ilustrace, které se snažily natáhnout nedostatečně propracované příběhy. Spíš Zaklínačovo putování slouží jen k předvedení japonských příšerek. Tj. nejlepší je vysvětlující přehled jednotlivých potvor na konci.

28.04.2023 2 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Krásný popis gotických kostelů u kterého jsem měla chuť se zvednout a jít se projít Novým Městem. Bohužel to by stačilo na malou stať a ne na román, který ze začátku vypadal rozvlekle, pak trochu slibně a od půlky nudně a jen čirá zvědavost mne donutila dočíst to do konce, závěr bych označila za bizár - asi proto, že nemám ráda mix různých žánrů: realistický román, detektivka, fantasy nebo přímo scifi?

25.08.2019 2 z 5

Tajná síť přírody Tajná síť přírody Peter Wohlleben

Krásně napsané jak je vše provázané se vším a že lidský život je příliš krátký a v rámci planety i nepatrný.

17.09.2018 5 z 5

Hitlerovy fúrie Hitlerovy fúrie Wendy Lower

Místy trochu nepřehledné, ale rozhodně zajímavé čtení. Zajímavé i poučení jak po válce různě pracovaly soudy v Západním a Východním Německu (Rakousko se o nic moc ani nesnažilo).

10.01.2016 4 z 5

Zaplatit zemi Zaplatit zemi Joe Sacco

Skvělá komiksová reportáž ze vzdálené Kanady. Ale na otázky, které přináší není jednoduchá odpověď. Je to hodně o zamyšlení se o kořistnickém stylu života a provázanosti světa. A taky o tom, že je těžké vrátit se v čase.
Vyváženost a i určitá poetika mne nadchla.

23.07.2023 5 z 5

Velvet Velvet Ed Brubaker

Po delší době komiks, který jsem musela přečíst naráz spánkovému režimu navzdory, tak mne to chytlo. Připouštím, že někde bych více textu pro lepší a rychlejší pochopení uvítala.

18.06.2023 5 z 5

Proč jsme tak naštvané? Proč jsme tak naštvané? Šárka Homfray

Ze začátku cítíte naštvanost, pak si na tento styl zvyknete. Kniha mne příliš neoslovila, svět není spravedlivý a rovnostářský. Například můžu plakat, že to veselí extroverti mají v životě jednodušší, než zamlklí introverti. Změny ve vnímání žen jsou běh na dlouhou trať a vždy se budou týkat jen určité sociální třídy, kterou asi tato kniha nejvíce osloví tj. vystudované vysokoškolačky a to ještě ne všechny. Kde bude ekonomická závislost, bude nerovnost a s blížící se krizí budou šance žen na změnu přístupu společnosti (zvláště lokální) horší.
Co mne zarazilo je přístup k nadváze, rozhodně není správné kvůli tomu někoho urážet, ale jedna věc je mít rád své tělo a druhá popírání zdravotních problémů ( díky covidu jsem se k ní také projedla). Ty jsou a budou se zvětšovat.
Další co mne zaskočilo je zmiňovaní sociálních sítí, dají se vypnout nebo minimalizovat. Asi jsem si z knihy měla odnést jiné závěry, ale bohužel ne.

12.02.2023 3 z 5

Tři králové Tři králové Zdeněk Ležák

Pro lepší orientaci bych uvítala trochu více propojovacího textu. Skvělé jsou medailonky na konci. Jinak velmi záslužné dílo, které připomene řadu lidí, kteří by jinak byli zapomenuti.

15.04.2022 4 z 5

Přání otcem myšlenky Přání otcem myšlenky Thilo Sarrazin

Kniha zahrnuje filozofování, rady a vzpomínky autora na kariérní minulost. Od počátečního přehledu utopií až k přání, co by Německu prospělo, což je bohužel také utopie. Filozofie, ekonomie a školství, etc. a také pohled na současné Německo. Rozhodně stojí přečíst aspoň některé části. Např. školské reformy alias trendy k nám dorážejí později a můžeme si přečíst k čemu to bude nebo se již tak stalo, ale proč si to nevyzkoušet na vlastní kůži. Doba si to žádá.

27.02.2018 4 z 5

Ve stínu islámu: Menšinová náboženství na Blízkém východě Ve stínu islámu: Menšinová náboženství na Blízkém východě Luboš Kropáček

Kniha, která nám přiblíží nejen další náboženské skupiny a jejich dějiny, ale .... Pro laické čtenáře to je trochu náročnější čtení, protože autoři pracují s odkazy na většinová náboženství a ne všichni jsme teologicky vzděláni. A ono vysvětlit jednoduše různé odchylky křesťanských skupin ani nelze. Jedná se o statě různých autorů, takže jednou se dočtete o roce 2015 v kontextu s Armény jako o politování hodném krveprolití, ostatní mluví o genocidě. Část autorů používá výraz monofyzitismus část miafyzitismus, protože monofyzitismus je dehonestující (proč to se nedozvíme).
Přesto považuji knihu za důležitou, i z toho důvodu že si uvědomíme, že v těchto končiná je krom příslušnosti náboženské, politické, národnostní nejdůležitější příslušnost klanová.

15.09.2017 3 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Napínavý příběh, horší kresba.

17.03.2024 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Nejdříve jsem byla nadšená, protože jsem se několikrát vydatně zasmála. Ale pak to začalo být takové rozbředlé a nastavováné a získala jsem dojem, že autor publikoval vše co měl v šuplíku.

22.07.2023 3 z 5

Zatmívačka Zatmívačka Ed Brubaker

Poněkud rozvleklá detektivka, kterou jsem tedy jedním dechem nečetla. Nejvíce oceňuji přidané historky z Hollywoodu.

02.07.2023 4 z 5

Poslední jednorožec (komiks) Poslední jednorožec (komiks) Peter S. Beagle (p)

První seznámení s tímto dílem. Mám z toho dojem, že se toho spoustu nevešlo a je třeba si přečíst knihu.

09.10.2022 4 z 5

Morální dilema: Dějiny druhé světové války Morální dilema: Dějiny druhé světové války Michael Burleigh

Autor přibližuje postoje jednotlivých stran v IIWW a okolnosti, některých rozhodnutí. I přes svůj velký rozsah je kniha napsaná čtivě. Samozřejmě se najdou slabší kapitoly. Doporučila bych rozhodně přečíst prvních 5 a poslední.

29.09.2019 4 z 5