JessicaCorny JessicaCorny komentáře u knih

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Tohle se bohužel četlo samo. Člověk si hned váží toho, co má.

05.03.2024 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Původní 'Grisha' série se mi líbila. Nebylo to to nejlepší, co jsem kdy četla ale ocenila jsem originální universum, které autorka vytvořila, a také jak se s každou knihou zlepšovala. Ale... ZATRACENĚ, s toutou knihou Bardugo vyloženě zahanbila ty tři předchozí. Opravdu se pojďme zastavit nad tím, jak moc se její psaní s touto knihou zlepšilo. Nikdy mě nenapadlo, že je možné aby autor změnil svůj styl takovým způsobem. Zvláště když se pořád pohybuje ve stejném universu. Takže se opravdu hluboce klaním před touhle autorkou, protože se neuvěřitelně překonala a dodala nám mistrovké dílko jménem Šest vran.

S touto knihou jsme se nenudila ani na vteřinu. Postavy měly hloubku, své vlastní příběhy a motivaci. Bylo to úžasně osvěžující. Také se mi moc líbilo jak jsme se postupně dostávali i k minulosti jednotlivých postav, zatím co se odehrávala hlavní dějová linie. To byl skvělý prvek. Jediná negativní věc je, že jsem ani na vteřinu nevěřila že by postavy mohly být mladší než 20 let. Spíše jsem si je představovala mezi 23-30. Ale to můj pozitivní názor na tuto knihu nemění.

Dávám knize Šest vran všech 5 hvězd a to nedělám často.

Druhou knihu si přečtu tak rychle, jak to jen půjde, protože konec této mě nechal bez dechu a plnou očekávání.

A potom... se budu muset nějak vyléčit ze své zamilovanosti do Kaze Brekkera. xD

03.02.2023 5 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Austenovou mám moc ráda a Northanger Abbey jsem četla naposledy zhruba před deseti lety. Bylo fajn si ji přecíst znovu.

Je poznat, že je to jedno z posledních děl autorky, protože narozdíl od Pýchy a Předsudku a ostatních, tady Austenová otevřeně promlouvá ke čtenáři. Což si ve starších knihách nedovolila.

Celkově ze všech děl JA tohle není moje nejoblíbenější, ale i tak je to moc fajn četba. Hlavně protože dává trochu nahlédnout do zákulisí problémů dobových autorek románů, o kterých hlavní hrdinka často diskutuje se svým vyvoleným. Pokud jste toho z tohoto období četli víc než jen Austenovou, ty diskuse o hororových románech dávají mnohem větší smysl. ;)

07.12.2023 3 z 5

Římanka Římanka Alberto Moravia (p)

Knihu jsem četla v roce 2011 před maturitou, jako součást povinné četby. Je to už více než 10 let a pořád si pamatuji jak silný zážitek to pro mě byl. Posledních 250 stránek jsem přečetla najednou, v noci, schovaná pod peřinou se světlem z mobilu v ruce. Na internátu jsme bohužel v noci číst nemohli, takže jsem neměla jinou možnost. Ale nemohla jsem přestat. Dočetla jsem knihu v 5 ráno a byla jsem totálně mimo z celého příběhu a z toho jak realistický zátižek to byl.
Pro mě se jedná o knihu kterou si prostě musíte přečíst a já se chystám si ji přečíst znovu!

15.01.2023 5 z 5

Štvrté krídlo (Limitované vydanie s oriezkou) Štvrté krídlo (Limitované vydanie s oriezkou) Rebecca Yarros

(SPOILER) Čtvrté křídlo je takový mix Eragona a Divergence, s poněkud pikantnějšími intimními scénami. Ale na rozdíl od Divergence, která mě nebavila, tohle se četlo samo a každý konec kapitoly mě nutil pokračovat ve čtení. Takže jsem knihu zhltla mnohem rychleji, než jsem čekala. Obecně se mi moc líbila, i když mám nějaké výhrady.

SPOILER:
Hlavní postava má být křehká kvůli stavu svého těla, ale musím říct, že až na pár scén na začátku, mi křehká nepřišla vůbec. Přišlo mi, že na akademii zapadla až moc dobře na to, že se celý život připravovala na jinou dráhu.

Oceňuji že celý příběh byl slow-burn, takže jsme měli možnost všechny postavy poznat dost do detailu. Navíc je tu prvek toho, že studenti jsou stále studenti a nijak se nemíchají do věcí 'dospělých' a nesnaží se zachránit svět sami, jak je to ve většině fantasy knih. Tedy na konci se to trochu změní, ale dává to podivuhodně smysl. Dost si vážím toho, že studenti mají nějakou svou agendu a nejsou zapletení se záležitostmi státu hned od začátku.

Někdo níže v komentářích označil knihu jako 'soft porno'. No... hele není to daleko od pravdy. Těch scén kdy Violet slintá za Xadenem je tam opravdu hodně a kdyby byly o trochu kratší, knížce by to určitě neuškodilo. xD

Pokud jste četli Divergenci, tak těch scén, kdy budete mít pocit, že jste se najednou ocitli v jiné knize, je tam dost, hlavně v první polovině.

Ale jinak to bylo super čtení. Je to pečlivě a pomalu budované universum, které je ale napsané velmi čtivě a nutí vás pokračovat. Určitě se pustím do druhé knihy. A doporučuji.

04.01.2024 4 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

(SPOILER) Českou literaturu často nečtu. Tuhle knihu jsem si pořídila, protože ve mě plane jistá vášeň pro Japonsko a vypadla na mě v nějaké reklamě. No, nelituji ani trochu.

Kniha je napsaná dost neotřelým stylem který mě ze začátku trochu štval ale vlastně mě s každou stránou bavil víc a víc. Některé hlášky jsou strašně vtipné a tak typicky České, že to jako Češka žijící v zahraničí oceňuji asi tak 40x víc, než kdybych byla stále v ČR.

Ze začátku jsem měla docela pocit, že čtu autobiografii a to mě dost mátlo. Věděla jsem, že se má jednat o román, takže mi to splynutí autorky s postavou Jany, trochu vadilo. Ale od momentu kdy se Jana 'rozdvojila' jsem to tak přestala vnímat. Právě ono rozdvojení byl ale strašně předvítadelný prvek, a těch momentů, kdy jsem v knize přesně věděla co přijde, bylo po více. To ale neznamená, že by mě autorka nedokázala překvapit. Především mě překvapila koncem, který kniha vlastně... má i nemá? Což je prvek který oceňuji - vlastně to sedí celému osudu spisovatele, kolem kterého se děj točí.

Celý vhled této knihy do práce Japanologa a příběhu jednoho japonského spisovatele také moc oceňuji. Sice si nejsem uplně jistá, kde končí realita a začíná fikce, ale jiní to možná zvládli rozklíčovat. Nechyběla tomu ani romantika a nevysvětlitelné fantasy prvky. Hold, důkaz že literatura může fungovat i bez rozklíčování úplně všeho. Ale teď mi budou Jana, Mačiko, Akira a Klíma... hlavně Klíma, dost chybět. xD

Abych to shrnula, kniha má atmosféru a strašně dobře se čte. Taky jsem se u ní dost nasmála. Dokonce mě několikrát napadlo, že bych si ji dokázala představit jako film nebo animé. Určitě si koupím autorčinu novou knihu.

A teď nejlepší hlášky:
"... Viktor Klíma, co se motá, co má věčně naváto, a když vedle sebe jdeme, má tendenci ubývat do strany, takže mě odírá o zeď baráku..."
"Radši bych bojoval s drakem než volat v japonštině do domova důchodců."

11.05.2023 4 z 5

Deník Anny Frankové Deník Anny Frankové Anne Frank

Ačkoli byl Deník Anny Frankové v povinné četbě, dostala jsem se k němu až v dospělosti a jsem za to celkem ráda. Nemyslím si, že bych ho jako teenagerka dokázala ocenit.

Ze začátku jsem byla dost překvapená vyjadřováním a ostrostí třináctileté dívky a bylo zajímavé ji sledovat růst a měnit názory. Vidět, jak se kriticky dívá na svou vlastní osobu. Díky tomu bylo pro mě snadné se vžít do jejích vnitřních pocitů. Anne byla na svůj věk rozhodně mentálně velmi vyspělá a nezasloužila si, co se jí nakonec stalo. Ale to tenkrát nikdo.

Deník, který Anna zanechala pro příští generace je jednou z nejzajímavějších věcí, jaké jsem vůbec četla a posílilo to moji touhu dozvědět se více o osudu lidí kteří prošli druhou světovou válkou. Protože jak jinak se můžeme poučit z vlastních chyb?

11.08.2022 5 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

(SPOILER) Zjizvený král mě dost zklamal ale Vláda vlků to napravila. A i přes to, že situace kterou předchozí kniha nastavila, mě opravdu nenadchla, autorka z ní vymáčkla všechno co šlo a udělala to misterně. Zatím co Zjizvený král se snaží najít své místo mezi originální triologií a duologií Šest Vran, tak Vláda vlků je opravdu svérázná kniha a řadí se kvalitou na úroveň Šesti Vran.

Líbilo se mi poznat Shu-han a Fjerdu a vidět do pozadí jejich politiky - všechno tam do sebe zapadalo a dávalo skvěle smysl. Na chvíli jsme se zastavili do Ketterdamu a to mě potěšilo. :)

Dějová linka Niny mě nebavila ale líbilo se mi, kam její příběh autorka dotáhla. Děvče si zasloužilo trochu štěstí. ;) Za Zoyu a Nikolaje jsem upřímně ráda - hrozně jsem jim fandila a jejich scény byly opravdu pohlazení na duši. Ale to už jsem si u Bardugo všimla dřív, že jak přidje na scény mezi potencionálními budoucími partnery, vždycky cítím všechno, co mám.

Co se týče Temnyje... no... sice jsem nebyla ráda, že ho autorka zase vytáhla, ale líbilo se mi, jak jej zapracovala. Vyloženě jsem si užívala, jak trpěl se svými následovateli a vlastně je dobře, že skončil tam kde skončit, a dostal takový osud, jaký dostal. Ale i tak si myslím, že ty knihy mohly dost dobře fungovat i bez něj.

Co se mi moc líbilo, byla finální bitva. Ta mi chyběla na konci původní triologie a tady autorka konečně ukázala, že to umí. Byla moc dobře napsaná, lehce se v ní orientovalo a bylo to napínavé. Takže super.

Zjizvený král ode mě dostal jen 2 hvězdy ale Vláda vlků dostala 4. Opravdu se mi kniha moc líbila. Doufám, že se Bardugo do Grishaversa ještě někdy vrátí. Opravdu se mi vůbec nechce tohle universum opouštět... achjo...

09.06.2023 4 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Ke knize mě přivedlo nové zpracování filmu a protože jsem autora neznala, byla jsem velmi zvědavá na knižní předlohu.
Prvních zhruba 100 stran mi trvalo, než jsem si zvykla na autorův styl a těžce jsem zvládala dlouhé popisy krajiny, na které moje fantazie bohužel nestačila. Basthseba E. mi ze začátku připadala jako nereálná postava a došla jsem k závěru, že žádný mužský autor prostě nedokáže popsat duši ženy. AJOJ! To jsem se ale hodně sekla! :-D
Nakonec jsem se do knihy přece jen začetla a v postavě slečny Everdenové jsem nejednou viděla svoji vlastní hloupst. T. Hardy zde popsal ženu, ve vší její hloupé inteligenci a inteligentní hlouposti. :-D Dokonce i v těch popisných částech, které fungují jako vylíčení obecné povahu lidu té doby, se dají najít některá do dnes obecně platící moudra.
I když jsem si musela dělat mezi kapitolami celkem dlouhé mezery, a během čtení této knihy jsem zhltla dvě další, tak se toto dílo zařadilo mezi mé nejoblíbenější. Dávám pět hvězdiček a vřelé doporučení.

11.01.2016 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Nejvíce strhující a nejzábavnější dílo Austenové. Bez žádných dlouhých vysvětlování a úvodů jste vhozeni přímo do děje který jen tak nepustí. Ačkoli je příběh notoricky známý díky nejednomu filmovému zpracování, zvraty v knize jsou nepředvídatelné a přicházejí v pravou chvíli. A naštěstí, ve filmech není všechno, takže jsou tu stále věci, které čtenáře překvapí. Kniha neobsahuje žádné zbytečně dlouhé nudné pasáže a dá se přečíst prakticky na jeden zátah. Především oceňuji že Austenová zdlouhavě nepopisuje postavy ani krajiny. Takže pokud nemáte zafixované postavy z filmů, máte jedinečnou možnost, vytvořit si všechny pěkně podle své fantazie.

Tahle kniha vždy zůstane mezi mými Top 10.

29.09.2013 5 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

(SPOILER) Tak tohle bylo příjemné překvapení. Poslední kniha, kterou jsem četla byla taky romance a to jsem si říkala, že pro mě romány prostě nebudou to pravé. Ale díky téhle knize jsem změnila názor. Bylo to vtipné, úderné, dobře to plynulo ale nároveň to mělo hloubku a bylo to velmi dobře promyšlené.

Bavil mě kontrast mezi osobností Alexe a Henryho a to jak dobře k sobě šli. Ocenila jsem detaily do kterých autorka zacházela v emailech mezi Alexem a Hnery - všechny ty historické reference etc. V těch chvílích jsem měla pocit, že čtu nějaký román od Jane Austenové, protože tam dostávaly všechny ty romantické myšlenky brutální hloubku. Což je vlastně strašně vtipné srovnání, vzhledem k počtu intimních scén v této knize. Ale to dávám autorce taky jako přednost - rozhodně se toho vůbec nebojí.

Sečteno a podtrženo: 4 hvězdičky a doporučení všem mým přátelům.

23.10.2023 4 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

(SPOILER) Jen co jsem dočetla duoloogie Šest Vran, jsem se pustila do Zjizveného krále. Strašně jsem se těšila na návrat do Ravky, na mého oblíbence Nikolaje a vůbec jsem se těšila na to, co si na nás autorka zase připraví.

No... a byla jsem zklamaná. :/

Kniha je napsaná ve stejném stylu jako Šest vran, což je super - preferuji to oproti první osobě v původní Griša triologii. Ale ta zápletka... všechno mi to přišlo docela super, než se Nikolaj, Zoya a mnich dostali do jakési jiné dimenze a potkali živoucí svaté. V tu chvíli jsem si už říkala, že je to hodně přitažené za vlasy. :/ Potom se Zoya stala učednicí draka... což bylo zajímavé ale dalo se z toho asi vytáhnout mnohem víc - přišlo mi, že k němu přilnula strašně rychle, bez nějakého zjevného důvodu. Zrovna Zoya, které trvalo roky otevřít se všem ostatním.
No a pak tu máme ten prvek s návratem Temnyje... celou knihu jsem se modlila, aby to nebyl on, protože tenhle moment, kdy autor oživí mrtvého záporáka, mi přijde obecně strašně na nic. Takže o to víc, jsem byla zklamaná na konci. :/ Zápletka s politikou a děním v paláci mě bavila víc. Asi bych více ocenila, kdyby autorka nechala mrtvé mrtvými a přišla s něčím novým.
A co se týče Niny - tak ta mě nebavila takovým způsobem, že jsem měla chuť její kapitoly přeskakovat. Všechno v její dějové linii bylo naprosto předvídatelné.

No... takže proto dávám dost nízké hodnocení. Celou knihu v podstatě zachraňují jen dobře propracované postavy svým humorem, sarkasmem a osobitostí. Ale jinak jsem čekala o hodně víc. Doufám, že poslední kniha to zachrání. :/

03.06.2023

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

(SPOILER) Poslouchala jsem audiobook v originále a poslechla jsem si ho tak rychle, že jsem si z toho skoro vůbec nepamatovala. Tím chci říct, že to bylo strhující a nemohla jsem přestat. xD Za měsíc jsem si to tedy poslechla znovu, pomaleji a snažila se užít si všechny detaily.

Prohnilé město byla strhující jízda, stejně jako Šest vran. Ale přiznám, že o něco slabší. Nevím přesně v čem to je. Možná, že některé scény bitev mi připadaly nepřehledné a také že se dělo tolik věcí naráz, že bylo občas složité se zorientovat. Bylo tam opravdu hodně převratů. Dokonce tolik že ani Kaz Brekker mnohé nedokázal předpovědět. xD Ale to je na téhhle duologii asi to úžasné - nikdy nevíte, co se může stát v další kapitole.

Moc se mi líbilo, jak se rozvinuly všechny osobní příběhy hlavních postav. V téhle knize se dostalo opravdu na všechny a jen to podtrhlo charaktery postav. Naprosto mistrné bylo zapracování Jesperova otce do knihy - jediný použitelný dospělý, vedle kterého vypadali (aspoň na moment), jako děti. To byl opravdu super moment.

A strašně jsem si užila všechny momenty mezi Inej a Kazem - opravdu mistrně napsané. Hlavně jejich poslední kapitola.

Tuhle duologi si zařadím mezi své oblíbené. Opravdu mi tyhle postavy budou moc chybět.

03.06.2023 5 z 5

Tahle série nechá v člověku hluboký a především trvalý dojem. Nutí přemýšlet a často nechává čtenáře doslova v slzách a bez dechu. Hltáte kapitoly tak, že si ani nevšimnete že míjíte jejich čísla a najedou zjistíte že jste na konci první knihy. Tu jsem přečetla za necelé dva dny a originalitu vyprávění i nápad příběhu považuji za skvost. Nic takového jsem předtím nečetla a hádám, že asi dlouho číst nebudu.

Druhá kniha byla oproti té první jako ticho před bouří. Což jsem ovšem po strhujícím ději prvního dílu očekávala. A ta bouře poté přišla a vyústila ve třetím díle.

Třetí kniha, která by měla být vrcholem série, pro mě bohužel měla i hluchá místa, chvíle které mi připadaly zbytečné a očekávala jsem více "akce" prvního dílo. Ale nic se nedá opakovat.

Celkově si této série cením jako perly v dnešní záplavě fantasy romancí. Je originální, čtivá, má spád a hlavě postavy jednají jako lidé - jsou nedokonalí, hloupí a tvrdohlaví.

02.10.2013 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Poslouchala jsem audioknihu v originále a na rovinu, kdybych to měla číst v ČJ, tak to asi nedočtu, protože ten dobový jazyk prostě dává mozku docela zabrat. Nicméně...

Jsem opravdu ráda, že jsem si tuhle knížku poslechla, protože jsem zjistila, že vlastně vůbec netuším, o čem Frankenstein je. Měla jsem znalost tohohle příběhu dost pokřivenou různými moderními pojetími, které vlastně s originálem nemají nic moc co dočinění.

Většinou mě zdlouhavé popisy krajina moc nebaví, ale tady mi to vůbec nevadilo, protože děj knihy se odehrává v Ženevě, od které nedaleko žiji - tedy všechny ty krajiny pro mě byly jako živé a věděla jsem přesně, která místa autorka popisuje. To bylo jako projít se po mém kraji před dvěma sty lety - úžasné.

Co mě hodně zaujalo je, jak autorka popsala všechny Viktorovi vnitřní boje a pocity, které vlastně nejsou o nic jiné, než pocity dnešního člověka. Ve spoustě jeho myšlenek jsem se dokonce viděla, což mě překvapilo. Každopádně jeho utrpení bylo popsané naprosto mistrně.

Konec knihy mě překvapil a opět mě utvrdil v tom, že jsem o Frankensteinovi vlastně nevěděla vůbec nic. Celkově se mi kniha moc líbila. Sice je ve spoustě ohledů dobová, ale některé myšlenky mají nadčasový přesah. Ne nadarmo je řazená mezi klasiky.

11.05.2023 4 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

(SPOILER) Druhá kniha se mi líbila o trochu víc, ale i tak zůstává "Zkáza a naděje" velmi povedeným ukončením série. Od celé ságy jsem toho moc nečekala a první díl mě nijak závratně nevzal, takže jsem příjemně překvapená, že ji nakonec budu řadit mezi oblíbené série.

Celá kniha běžela poměrně příjemným tempem které nebylo ani moc rychlé, ani moc pomalé. Obecně se mi moc líbil vývoj Aliny jako postavy a jak mi ze začátku přišla taková nijaká, tak se postupně změnila v poměrně výraznou hráčku. Podle mě hlavně zásluhou Nikolaje a také Temnyje. Nepochopím, proč si Alina nakonec vybrala Mala, protože mi přišlo že s Nikolajem má mnohem lepší chemii. Mal mi celou sérii přišel jako vedlejší postava a mám pocit, že jsme ho ani pořádně nepoznali. Bohužel to samé platí i pro Temnyje. Jeho příběh byl sice vysvětlený, ale přijde mi, že z toho autorka mohla vytěžit mnohem více. Ale jsem ráda, že během druhého a třetího dílu byla vysvětlená ta minulost a mytologie, protože to v tom prvním dílu naprosto chybělo.

Jediné co mě trochu mrzí je, že ta poslední bitva byla taková rychlá. Na to, jak dlouho se vědělo že nějaká velká bitva přijde, to bylo opravdu rychle ukončené.

Každopádně Bardugo je královna nečekaných převratů a v poslední knize byly minimálně 3, které mě držely napnutou jako strunu. Takže velký klobouk dolů.

Celkově opravdu velká poklona za celou sérii a dobře vystavěný originální universe. Opravdu mě to bavilo a budu pokračovat s dalšími knihami autorky.

05.01.2023 4 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

První kniha série mě nijak nenadchla ani neurazila. Příběh utíká hrozně rychle, což mi většinou vyhovuje, nicméně tady mi to přišlo trochu na škodu. Autorka zde představuje originální fantasy svět, který ale poznáváme pouze po povrchu. Byla bych více zvědavá na historii Ravky a moci Grišů. Doufám, že se toho dočkám v dalších dílech - v sérii budu určitě pokračovat.

Co se týče hlavní postavy - Alina je celkem typická představitelka tohoto žánru. Nijak mě nezaujala ani neurazila. Jsem spíše zvědavá na Mala a Temnyje, kteří v první knize nedostali moc prostoru. V podsdtatě je poznáváme pouze skrze oči Aliny a já mám pocit, že v obou hlavních hrdinech příběhu bude asi víc, než Alina zatím vidí.

Obecně to bylo velmi oddychové čtení. Jsem si jistá, že mladší generaci (já už na young adult uplně nemám věk) by se mohla tahle kniha moc líbit. ;)

12.11.2022 3 z 5

Královna povětří a temnoty Královna povětří a temnoty Cassandra Clare (p)

Poslední díl série se mi líbil nejvíc. Narozdíl od prvních dvou, nebyl utahaný a děj valil stále dopředu bez vleklých popisů hlubokých pocitů, o kterých už jsme předtím četli 40x. Dokonce jsem měla problém se od děje této knihy odpoutat, takže jsem ji odposlouchala (audiobook v originále), mnohem rychleji než bych měla.

To co se stalo Emmě a Juliánovi mi přišlo malilinko přitažené za vlasy. Ale jen když jsem o tom přemýšlela zpětně, při čtení to bylo napínavé a srdce rvoucí, takže celkem fajn. ;)

Co se týče toho jak dopadla Kohorta vs. Lovci stínů... to bylo celkem překvapivé a nechalo to zajímavě otevřené dveře pro další pokračování. Stejně tak příběh Tiberia a Kita. Autorka prý chystá série zaměřenou na tuhle dvojici + Dru... to by mě upřímně zajímalo. Takže snad se toho dočkáme.

Obecně pro mě tahle série byla slabší než Nástroje Smrti a Pekelné stroje ale i tak to bylo fajn čtení (poslouchání) xD. Dávám nakonec čtyři hvězdičky, protože celá série je dobře propracovaná a všechny detaily do sebe krásně zapadají.

04.11.2022 4 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Výborná kniha. Rozjedz rychlý jako na horské dráze a poté už jeden nečekaný zvrat za druhým. Čtivé, nápadité, dobře napsané... a během 12ti hodin přečtené :-D

03.02.2014 5 z 5

Anna Elliotová Anna Elliotová Jane Austen

Přečetla jsem od Austenové všechno, a tuto knihu jsem si nechala nakonec. Dobře jsem udělala, protože jde dle mého názoru o vrchol autorčina díla. Ale kdo čeká něco více strhujícího než je Pýcha a předsudek, bude patrně zklamán. Kniha není tak strhující a postavy nejsou tak "líbivé" jako v jiných knihách. Ze začátku se musíte přelouskat několika stránkami rodiných vztahů (ovšem mnohem méně stranami než u knihy Rozum a cit) a poté se ocitáte ve světě slečny Anny Elliotové, ke které rodina není zrovna příznivá. Rozhodně bych ji ale nikdy nepřirovnala k Poplce (jak to říká popis výše). Annu Elliotovou považuji za nejlepší postavu jakou Austenová kdy napsala. Po Elisabeth, Emmě a dalších hrdinkách se zde setkáváme s dospělou ženou, která je silná a nejedná impulzivně. Myslím že jsou to vlastnosti, ke kterým s věkem spějí všechny ženy.

29.09.2013 5 z 5