Jennkie Jennkie komentáře u knih

Kříže Kříže Jiří Kulhánek

Ještě že jsem se dokopala sérii dočíst. Vyvrcholení děje bylo velkolepé. Autor má sice ve zvyku v každé knize ze sebe udělat nesmrtelného, ale tady je to docela nasnadě a kniha se velmi dobře četla. Vše už se začalo vyjasňovat a nevypadá to už tak beznadějně.

Temný prorok Temný prorok Jiří Kulhánek

Tady už jsem se začala trochu nudit po neustálých bojích a začala jsem více přeskakovat. Děj se stále zaplétá a někdy to vypadá, že to nikdy nebude mít konce. Všechno je nejasné a zmatené.

16.04.2016 3 z 5

Hardcore Hardcore Jiří Kulhánek

Po prvním dílu už všechno moc opakuje a některé pasáže s nekonečnými boji jsem začala přeskakovat. Ale zápletka je stále zajímavá a ještě více se zamotala.

Čas mrtvých Čas mrtvých Jiří Kulhánek

Děj knihy se moc zajímavě zapletl, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Hodně se tam bojuje a samozřejmě se nešetří mrtvými, s těmi autor očividně nemá problém v jakékoliv podobě.

Nadělat prachy Nadělat prachy Terry Pratchett

Pratchett s Rosretem nezklamali. Autor zde rpzvedl trochu jinou oblast Zeměplochy a je to vážně legrace :-)

03.01.2016 5 z 5

Buch! Buch! Terry Pratchett

Velice zajímavá a samozřejmě vtipná sonda do historie zeměplošských národů a také do rodinného života Sama Elánia.
Místy se mi sice některé Pratchettovy teorie věcí zdály trochu moc překombinované, ale pořád sedí a vypovídají mnoho o povaze naší reálné společnosti. Tento autor by, je i bude nadále v mé knihovně číslo jedna!

10.07.2015 4 z 5

Chrám větrů 1: Ochránce Lorda Rahla Chrám větrů 1: Ochránce Lorda Rahla Terry Goodkind

Mám stále stejné výhrady ke stylu psaní i k překladu, které se díl od dílu prohlubují.
Už mě nebaví neustálé vyplňování volného místa rekapitulacemi minulých událostí (naprosto zbytečnými), protože tím autor akorát dává najevo, že už nemá o čem psát - alespoň ne tak, aby zaplnil tolik knih, kolik touží zaplnit. Někdy se tam tyto rekapitulace objevují až násilným způsobem, kdy se prostě vmáčknou do běžné konverzace, aby "řeč nestála". Pak se tyto popisné rozmluvy natahují klidně na celou stránku a vůbec se to nehodí - pozorný čtenář už dávno základní body ví a hlavní postavy by to také měly vědět, jestliže mají ve svém snažení uspět. Tato série by klidně mohla být poloviční a dalo by se to daleko lépe číst.
Je tam hodně dobrých nápadů, i když mě trochu odrazuje velikost scény a rozvětvenost děje, takže jsou stěžejní hrdinové rozeseti po celé zemi, každý s jedním kouskem skládačky a nemají z nejrůznějších důvodů šanci se sejít a předat si informace. Je to zbytečná komplikace v už tak složitém ději a někdy už mě nebaví to všechno sledovat. Někdo by mohl namítnout, že tyto komplikace přece tvoří děj, ale děj už je sám o sobě hodně pestrý i bez chyb a omylů, které se dějí na denním pořádku, protože někdo něco nevěděl a dotyčný vědoucí je na druhém konci země, neví o ničem, co se děje a nemá šanci se někam dostat včas, protože cesta zabere měsíce. Nepůsobí to na mě přirozeně, pro mě je to umělé nahušťování děje, protože už to trvá na můj vkus moc dlouho - všeho moc škodí.
Pak jsou tu odbočky z hlavního děje, kde autor ukájí některé své choutky precizním vykreslováním obscénních až sadistických epizod, které mnohdy s hlavním dějem souvisí velmi okrajově. I když se tohle "zpestření" může někomu líbit, mně to přijde laciné a říkám tomu "omáčka". Občas je to zajímavé ale čím dál tím častěji to už přeskakuji.
A konečně tu máme již zmíněný překlad. V tomto díle jsem objevila další překladatelské paskvily, které mě doslova bijí do očí a na kterých je vidět, že si překladatelka nedala na překladu záležet. Naprosto v některých pasážích ignoruje kontext, když dává jména hlavním postavám, která pak používá ve zbytku knihy. Naprosto nechápu, proč překladatelka překřtila původní profesi hlavního hrdiny z průvodce po lesích (ještě jde lesní průvodce - bylo to řečeno v prvních dílech knihy, než se překlad zbláznil), což je velmi výstižné a jednoduché označení, na "lesního rádce"...? Když si řeknu tenhle výraz, vybaví se mi dědeček hříbeček nebo stařenka s otepí větví na rozcestí, která za pomoc poradí, jak vysvobodit princeznu... ale vůbec nemám na mysli zálesáka, který zná v lese každou zkratku a pravidelně provádí nezkušené lidi...
Je to rozporuplná kniha, ale má potenciál...

06.05.2015 3 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Nejprve jsem se trochu bála, že pro mě bude tento svět poněkud nesrozumitelný, ale po pár stránkách bylo jasné, že i když nerozumím všem těm kosmickým výrazům, je kupodivu jednoduché zorientovat se v ději a oblíbit si ho. Tento příběh není o poměřování sil, ale o politice, docela rafinované politice a tenhle celkový koncept je velmi nápaditý. Také sdílím s autorem zálibu ve vysvětlování nejasných věcí a tady jsem si přišla na své, i když někdy to šlo až do nápadného extrému. Celkově pro mě kniha byla příjemným překvapením a doufám, že si tak užiji i zbytek série :-)

28.09.2014 4 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Oproti předchozím dvěma knihám od J. Gaardera, tato mi přišla trochu slabší. Chvílemi byly popisy zbytečně rozvláčné, ale kdyby jich nebylo, zbyla by z knihy nadmíru romantická povídka. Bohužel ani poselství, které měla kniha předávat, mě nijak moc neoslnilo, přišlo mi takové umělé, někdy až násilím přidané do příběhu... Nevím, tento kousek mi asi od tohoto autora nesedl...

04.09.2014 3 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Když odhlédnu od knih, díky kterým se tato autorka stala slavnou, tak je Hostitel velmi dobrá kniha. Ve filmu to tolik nevyzní ale v knize jsou hezky ukázaná dilemata dvou duší v jednom těle a problémy soužití odlišných kultur. Děj se chvílemi docela vlekl, ale jinak se to četlo docela dobře.

24.08.2014 4 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Očekávala jsem trochu víc. Nemělo to pořádný spád, hlavně proto, že mě zdržoval ten vymyšlený týnovský jazyk. S ním se to nedalo plynule číst a ani to příběh neozvláštnilo, jak by autor chtěl. A konec byl takový divný...

10.03.2014 3 z 5

Rukověť bojovníka světla Rukověť bojovníka světla Paulo Coelho

Taková menší knížka, ale je v ní mnoho inspirativních myšlenek, ze kterých si téměř každý něco vybere :-)

22.02.2014 4 z 5

Láska a její kat Láska a její kat Irvin D. Yalom

Velmi zajímavá kniha ze života. je tam hezky popsán průběh terapie a srozumitelně podané souvislosti diagnoz, příčiny a následky nemoci, takže to pochopí i psycholog laik, pokud se o problematiku aspoň trochu zajímá. Výběr z deseti povídek je velmi rozmanitý a ukazuje hodně aspektů života, které si člověk ani nemusí uvědomit, dokud není pozdě. Je to kniha osudů i takový návod, protože rozšíří čtenáří obzory, co se týká vnímání ostatních lidí.

20.02.2014 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Tuto knihu jsem poprvé četla na střední škole a byla jsem uchvácena, protože to pro mě bylo něco nového. Nyní jsem si ji s pořádným časovým odstupem přečetla znovu a celkem radikálně jsem změnila na knihu názor. Dříve mě průpovídky lorda Henryho bavily. Teď, když už mám trochu rozum, je mi lord Henry odporný a jeho názory a životní filosofie je snobská a místy říká plno nesmyslů, které může uznávat snad jen on. O to možná autorovi šlo, aby šokoval, ale na mě to působilo téměř odstrašujícím dojmem a navíc některé Henryho průpovídky byly tak dlouhé, že jsem je přeskakovala.
Co se mi naopak pořád více líbí, je vytříbený vypravěčský styl a nádherné popisy scén a okolí. Pokud pomineme filosofii knihy, jedná se o velmi kvalitní knihu :-)

20.02.2014 4 z 5

Ramses Prokletý Ramses Prokletý Anne Rice (p)

Jak tu již psalo mnoho jiných, tato kniha mě pohltila. Styl psaní Anne Rice je prostě podmanivý, ať se kroutíte, jak chcete. Zpočátku jsem byla trošku skeptická, protože jsem za sebou měla 2 její knihy o upírech a když tato kniha nebyla o upírech, tak jsem si říkala, o čem bude psát, aby to bylo stejně zajímavé... Ale nakonec se musím kát, protože jsem se nemohla dočkat, až se ke knize dostanu a pak jsem se od ní těžko odtrhávala - poslední třetinu jsem dočetla jedním dechem, i když jsem šla spát až nad ránem :-P
Znovu zde obdivuji hluboce analytický styl psaní, kterým autorka prostě pronikne pod povrch věcí i lidí, čímž se čtenář dokonale ztotožní s postavami - a tak to má být. Myslíte si, že mumie chodící po ulicích nové doby je klišé, které už spisovatelé i filmaři vyždímali? Tak tato kniha je důkazem, že i klišoidní tématika se dá podat nově a čtivě :-)

09.12.2013 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Je to opravdu hodně akční a propracované čtení, autor si dal záležet, aby pokud možno vše vycházelo z reálných základů a využil je do poslední kapky :-)

19.11.2013 4 z 5

Převážně neškodná Převážně neškodná Douglas Adams

Opravdu vtipné a neotřelé čtení i popáté, jen mě tam občas mátl ten maglajz s časoprostorem :D

08.10.2013 5 z 5

Sbohem, a díky za ryby Sbohem, a díky za ryby Douglas Adams

Taková trošku romantická přestávka ve velké smršti galaktických průšvihů a objevů, ale hezky vsazeno, i když se mi z toho množství informací, co do svých knih tento autor dává, občas motá hlava :D Po předchozích dílech je celkem zarážející, že Země opět/stále existuje, ale vysvětlení se naštěstí dostavilo, i když velmi bizarní, důvody jsem jaksi nepochopila :P a hlavně to bylo podáno jako naprosto nepodstatná doplňková informace, jen tak mimochodem - hlavní roli měl zřejmě Arthurův románek :-) Ale aspoň že tak, bez Země by bylo ve vesmíru pusto :D

08.10.2013 5 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Nebyl to žádný zázrak, nedělala jsem si iluze již od prvního dílu, navíc se tu lechtivé scénky začínají opakovat a s tím, jak se mění vztah klíčových postav, se z erotického románu dostáváme čím dál tím blíže červené knihovně se vším všady (bohatství, adrenalin peripetie apod), nicméně, když odhlédnu od "kvalit", tak čtivost knihy je jinak dobrá, i když čtenář kroutí hlavou nad některými pasážemi...

11.07.2013 3 z 5

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Kniha oplývá stále velice dobrým neotřelým humorem, v této knize se navíc střídaly chvíle úplně banální a směšné s velmi vážnými okamžiky, kdy hrdina řekl i pár velmi moudrých výroků. Takže i když se to nezdá z množství mnohdy znevažujícího humoru, tato kniha, stejně jako plno jiných od Pratchetta, má svou hloubku a člověk se zde setká i s filosofií (které je obzvlášt v dílech s kapitánem Elániem více než v jiných dílech ze Zeměplochy, které jsem četla - i když i Smrť má dost filosofických chvilek ve svých knihách, ale to je trochu jiná káva), samozřejmě jaksepatří nastavenou do zeměplošských poměrů :P :-)

10.07.2013 5 z 5