jendoslav jendoslav komentáře u knih

Hrdí žebráci Hrdí žebráci Albert Cossery

Shrnuto: Když člověk nic nemá, nemůže o nic přijít, a proto žije bezstarostný zahálčivý život beze strachu a bez respektu k autoritám. Lákavá filozofie lenosti...

"Jejich nedotknutelná ubohost a nechuť jakkoli se podílet na osudu civilizovaného světa v sobě skrývaly takovou sílu, která triumfovala nad všemi pozemskými mocnostmi."

"Tyranská moc nemá sebemenší kontrolu nad jedinci, kteří nečtou noviny. Na tyhle lidi úzkost nemůže."

"Žít jako žebrák znamená následovat cestu moudrosti. Je to život v prvotní podobě, bez dalších omezení a pravidel. Znamená být svobodný a hrdý a nemít co ztratit."

13.08.2016 5 z 5

Inside IS – 10 dnů v „Islámském státě“ Inside IS – 10 dnů v „Islámském státě“ Jürgen Todenhöfer

Ačkoliv s levicovým pacifistou Todenhöferem ve spoustě věcí nemůžu souhlasit, hluboce smekám před tím, jaké má koule. Asi nejlepší reportáž, kterou jsem kdy četl, a zároveň nejautentičtější vhled do IS, jaký se někomu povedl popsat.

30.07.2016 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Kvůli pomalejšímu začátku plnému pocitů deja vu - třeba blond kudrnatý detektiv v depresích kvůli rozpadlému vztahu, který přišel o rodiče při nehodě - chvíli trvalo se začíst... Ovšem potom se jak historická linka vyprávějící o zvěrstvech, která prožili obyvatelé Hebrid v 19. století (mimochodem nesmírně zajímavá), tak současná linka rozjely, že až do dočtení knihu nešlo odložit: Peter May v nejlepší formě. PS. Je neuvěřitelné, kolika způsoby a metaforami dokáže tenhle Skot vylíčit bouřku, vichřici nebo jen nevlídné počasí na Hebridách, aniž by se výrazněji opakoval... PS2. A říkám si, že by Peter May možná mohl konečně napsat "plnohodnotný" historický román, šlo by mu to jistě skvěle.

10.04.2016 5 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Pro Olsena mám slabost, ale poslední díl série o oddělení Q zůstal za očekáváním. Nesmírný se pomalu a dlouho rozjíždí, o napětí se dá mluvit až v závěru, je to ukecané... S žádnou Olsenovou knihou jsem se netrápil tak dlouho.

09.02.2016 3 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Detektivní linie se po "vztahovém" Hrobu v horách opět dostává víc do popředí a samotný případ s několik zvraty patří mezi ty lepší a napínavější z celé série. Několik překvapení si autoři připravili ale i v osobních vztazích mezi hrdiny a jako lákadlo na příští díl nahazují v závěru skutečně silnou návnadu! V každém případě kniha opět potvrdila, že tihle pánové psát umějí - má to spád, napětí, čtivost, tempo... a Sebastiana.

14.12.2015 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Vlastně jsem ani neměl v plánu tohle nastavované, vykalkulované pokračování Millnénia číst, Lagercrantz mě ale přesvědčil Zlatanovým životopisem. Jenže. Ukázalo se, že zatímco stylisticky upravit cizí vyprávění umí autor skvěle, pokud má vystavět vlastní příběh, je to o poznání slabší.

Problém první: kniha je plná klišé, která by si takto zkušený autor mohl odpustit - zapadající kusy skládačky, probodávání pohledem, zaplavení pocitem, že něco přehlédl, bodající jehličky sněhových vloček, slehnutá zem, mávnutí kouzelného proutku, za oknem skučící bouře, očekávání ve skrytu duše, výplody choré mysli atd. atd. Snad to není překladem; něco podobného je skoro na každé stránce.

Druhý problém vidím v samotném příběhu - ačkoliv se tváří košatě, jak bylo ostatně Larssonovým dobrým zvykem, ve skutečnosti je to jen jednoduchá kostra lineárního vševědoucího vyprávění ověšená množstvím často fakticky zbytečných postav. Překvapení nepřišlo ani jednou, dramatické pasáže jsou pouze dvě, možná tři. Zbytek nuda bez jakéhokoliv tempa.

Problémů by se našlo více a hodnocení třemi hvězdami je vlastně nakonec ještě poměrně milosrdné. Po dočtení závěru jsem pevně rozhodnutý páté pokračování, které téměř jistě přijde, nečíst a už vůbec ne kupovat.

28.09.2015 3 z 5

Zatracení Zatracení Chuck Palahniuk

Nepamatuju, kdy jsem se naposledy u ani ne 300stránkové knížky trápil přes tři týdny... Zatím jasně nejslabší Palahniuk: téměř žádný děj, nuda, šeď, nechybí čuňárny, zato nosnější myšlenky tentokrát téměř úplně ano. Jestli bude série pokračovat s touto sestupnou tendencí, tak snad třetí díl raději vynechám.

13.07.2015 2 z 5

Následky Následky Koethi Zan

Dobře se to čte, autorka umí překvapit, napětí taky nechybí... Ale celkově je to vlastně průměrný thriller s x-krát obehranou zápletkou o unesených týraných ženách. Přečteno rychle, stejně rychle ale příběh vyšuměl z paměti.

06.03.2015 3 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

V třetím díle série je trochu upozaděná detektivní zápletka (která není ani zvlášť strhující), hlavní pozornosti se dostává Sebastianovi. Hrobu v horách se nedá upřít návyková čtivost a spád, kvůli slabší detektivní zápletce to na plný počet není...

29.01.2015 4 z 5

Ten, který zabil draka Ten, který zabil draka Leif G. W. Persson

Propracovanější detektivní zápletka, rychlejší spád, více napětí... Ten, který zabil draka jednoznačně převyšuje předchozí díl série. A pátou hvězdu dávám za neodolatelnou legendu švédské (a vlastně i evropské a světové) policie Everta Bäckströma, která tentokrát svým kritikům pěkně vytře zrak a potvrdí oprávněnost své pověsti...

10.01.2015 5 z 5

Linda: Příběh zločinu Linda: Příběh zločinu Leif G. W. Persson

Persson je bezpochyby stižen grafomanií a deformací vyjadřování způsobenou psaním policejních protokolů. Vsadil bych se, že nemít ve světě detektivky jméno, nejspíš by mu každý soudný redaktor tuto knihu seškrtal na polovinu. Jenže - ono nakonec těch více než 500 stran stejně uteče velmi svižně a to díky hlavní postavě, inspektoru Bäckströmovi, která z knihy dělá místy až komedii. Rasistického, šovinistického, sexistického, sebestředného a naprosto nesoudného hajzla si prostě nelze neoblíbit a bez něj by hodnocení bylo sotva poloviční...

02.01.2015 4 z 5

Zulu Zulu Caryl Férey

Hořká, syrová, místy až brutálně šokující kniha, která na půdorysu detektivního vyšetřování bez přiklášlování popisuje život v JAR před nedávným MS ve fotbale, silně ovlivněný následky apartheidu. Plasticky popsané postavy moc životního optimismu nepobraly, ovšem s tím, jak se pomalu odhaluje jejich minulost, se vlastně není čemu divit. Zulu není milé ani hřejivé čtení.

19.12.2014 4 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Ani poslední díl série u mě nepřekonal laťku nastavenou Skálou, ale stále je to špičková záležitost v rámci žánru. Objevují se další, dosud vůbec nezmiňované postavy a epizody z Finova mládí, příběh z minulosti je snad zajímavější než aktuální linie, jen finále mi tentokrát přišlo trošku odbyté.

19.11.2014 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

V rámci série o HH nadprůměr - Nesbo si čtenáře opět vodí, nechybí klasické falešné návnady, aby se nakonec ukázalo, že bylo všechno jinak... Příběh ale občas postrádá uvěřitelnost, některé akční scény jsou už vyloženě přehnané.

19.11.2014 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Bohužel nesdílím obecné nekritické nadšení... Značně neoriginální příběh o morousovi, kterého si nakonec všichni zamilují. Postava Oveho se mi zamlouvala, snad bych dal i o bod více, nicméně závěr se zvrhl v tak kýčovitý doják, že nemůžu jinak. Totálně mi to pokazilo dojem z celé knihy, bylo toho dojení slz až příliš najednou.

01.10.2014 3 z 5

Neviditelný Neviditelný Mari Jungstedt

Mari Jungsted bývá nazývána severskou Agathou Christie, což myslím poměrně sedí - nejde zdaleka o tak "literární" detektivky, jako v případě jiných seveřanů, ale pěkně přímočarou záležitost. Tedy žádné velké pitvání se v psychice postav, žádné velké odbočky od děje, prostě se jede přímo po lince vražda - vyšetřování - slepé uličky - překvapivé rozuzlení. Jungsted si vystačí ani ne s 300 stranami, což pochopitelně musí být znát. Kdo ke knize přistoupí s tímto vědomím, nejspíš si ji užije, žádný zázrak to ale není...

27.08.2014 3 z 5

Tři vteřiny Tři vteřiny Anders Roslund

Třetina knihy připravuje půdu pro samotnou akci, zbytek je pak šílená jízda bez možnosti vystoupit před dočtením poslední stránky... Opět - jako ostatně vždy v případě těchto autorů - nechybí znechucení z lidské věrolomnosti a zrady, které si tentokrát odskáče přímo nerudný Ewert Grens, výjimečně sympatičtější než v předchozích dílech. Celkem vzato zápletka trochu více zamotaná a možná ne tak silná jako u Boxu 21 nebo Odplaty, přesto jde špičkový thriller s neuvěřitelným spádem, který převyšuje většinu severské produkce vydávané u nás.

14.08.2014 5 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Opět vynikající kniha, možná ještě lepší než předchozí Temná tajemství. Sebastian tentokrát dostává pořádně zabrat, chvílemi snad až moc, má velice důstojného soupeře-zločince a příběh odsejpá takovým tempem, že se knížka v podstatě nedá odložit - je opravdu neuvěřitelně čtivě napsaná. Čili i když příběh možná není stoprocentně originální, nelze než dát plný počet...

20.06.2014 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Červenka kvalitativně i ve čtivosti překonává první dva díly série a ukazuje, že v začátcích Nesbo ještě nebyl takový "sadista" a děj knížek zdaleka tolik nekomplikoval. Příběh pomsty za zradu má poměrně jasnou linii, i když i tady Nesbo nahazuje vějičku na čtenáře... Nicméně ve srovnání s dalšími knihami a především Sněhulákem je matení a podsouvání falešných pachatelů ještě v plenkách.

14.04.2014 5 z 5

Oběť Molochovi Oběť Molochovi Åsa Larsson

Z mého pohledu jednoznačně zatím nejlepší díl série s Rebeckou Martinssonovou. Zatímco v prvních dílech historické vsuvky někdy trochu brzdily děj a těšil jsem se, až skončí, v Molochovi je to naopak - vyprávění z počátku století je skoro zajímavější a vystačilo by snad i na samostatnou knihu! V každém případě Asa Larssonová zraje jako víno a Molocha nelze než doporučit.

10.03.2014 5 z 5