jeany23 jeany23 komentáře u knih

Skvělá kniha, čtivá, nešlo se od ní odtrhnout. Snad jen škoda, že některé případy nebyly rozebrány podrobněji, autor hned odskočil k jinému tématu. Oceňuji, že navzdory vážnému tématu tu byly záblesky humoru.

25.02.2023 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Klasika. Poetická, strašidelná, nezapomenutelná. Asi jediná básnická sbírka, ke které se ráda vracím - ať už v psané, komiksové nebo filmové podobě. V dětství jsem některé balady nechápala (např. Záhořovo lože), a ani dnes mě tolik neoslovují, jiné ale i dnes dokážu odrecitovat slovo od slova.

08.11.2021 4 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Skvělé povídání, které dokáže vtáhnout tak, že se nejde od knihy odtrhnout. A to jsem člověk, který se k letadlu nikdy ani nepřiblížil.

12.07.2023 5 z 5

Na tuto knihu jsem byla zvědavá, nakonec se mi ale potvrdilo že některé tzv. bestsellery jsou poněkud přeceňované. Pár rad mě zaujalo, ale většinou jsem se tu nedozvěděla nic, na co bych sama už dávno nepřišla. Zarazilo mě, že v dnešní době vybízející k návratu k šetrnosti tu je nabádáno k vyházení všeho nepotřebného, ale skoro se tu nezmiňuje, že oblečení se dá věnovat na charitu /do bazaru, knihy do antikvariátu apod. Tady se zkrátka všechno naháže do pytle a je vymalováno, skoro to vypadá jak nějaká autorčina úchylka. Fakt neuznávám myšlenku "vyhodím to, a když to budu pak potřebovat, tak si to znovu koupím". Tady ekologie a šetrnost dostávají těžce na frak, jestli toto praktikují všichni Japonci, tak se nedivím že jsou pořád v práci (asi aby si vydělali na znovunakoupení těch vyhozených věcí) :-))
Některé rady jsou trochu mimo, třeba skládat věci nastojato je fajn snad jen v případě, že místo skříně máte komody se šuplíky. Vyhazovat návody na spotřebiče jsem si nikdy nelajsla a dobře jsem udělala. Náhradní knoflíky taktéž. Knížky, které jsem nepřečetla hned, jsem vždycky nakonec přečetla, někdy dřív a někdy až po letech, ale přečetla. Chovat se šetrně k věcem, co používám, je pro mě samozřejmost, ale děkovat každé použité věci a klanět se svému domu asi nebudu, to se fakt nezlobte.
Že autorka dokáže s klidným svědomím z knížek vytrhovat stránky, resp. ty knihy rovnou vyhazovat, to už je jen třešnička na dortu barbarství, za které by si měla nafackovat.
Závěrem: kdyby každý člověk měl vše nepotřebné rovnou házet do popelnice, tak by svět byl tak zamořen odpadem, že by se z toho nevyhrabal. Knihu jsem si ráda přečetla, ale jsem si jistá, že se k ní už nechci vracet.

16.08.2020 1 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Pro mě v podstatě nehodnotitelná kniha, nikdy jsem ji nedokázala přečíst. Ale hluboce smekám před panem Tolkienem, že něco tak neuvěřitelně složitého dokázal vymyslet. A taky před každým, kdo to celé dokázal přečíst a pochopit kdo je kdo.

17.01.2022

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Od knihy jsem toho příliš nečekala, o to víc mě překvapilo, jak mě chytla. Gábina je vážně číslo, její mladické eskapády jsou ale jen slabý odvar toho, co přijde pak. (Zajímavé je hlavně zpětně porovnat její vztah s Petrem Koukalem s tím, jak jejich manželství nakonec dopadlo.) Nešetří tu svého bývalého trenéra, kolegyně závodnice (jednu obzvláště), dopujicí Rusy...a tím si pod sebou řeže větev. Překvapuje mě množství negativních komentářů, Gábinina prostořeká upřímnost je očividně spoustě lidí proti srsti a z jejich pohledu si toho dovolila příliš, ale mně se naopak líbí, že člověk vidí, jak to v takovém prostředí chodí. Pár mušek by se našlo, ale celkově to bylo fajn čtení.

19.04.2024 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Velmi čtivá a od začátku napínavá kniha, dala jsem přečíst celé rodině a všem se líbila.

25.02.2023 5 z 5

Můj strýček Oswald Můj strýček Oswald Roald Dahl

Dílko vskutku lehce erotické a vtipné. Pro někoho může být hlavní zápletka za hranou, a i když i na mě už bylo toho všeho semene příliš, musím ocenit odvahu přijít s takovou pikantní a originální zápletkou. Nenudila jsem se ani jednu stránku.

27.09.2022 5 z 5

Kráska a netvor Kráska a netvor Teresa Medeiros

Tak trochu variace na Krásku a zvíře, kde ale Netvor vůbec není netvor a o ženskou společnost navíc moc nestojí. Hlavní hrdinka je netradičně kyprých tvarů, což je příjemná změna. Netvorovu identitu sice snadno prohlédnete, zápletka je jednoduchá, ale příběh rychle odsýpá, erotiky je tu tak akorát. Líbila se mi postava netvorova přítele Tuppera. Jako jednohubka na večer dobré.

20.06.2022 4 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Kniha mi trochu připomíná Temné a osamělé prokletí, a mám s ní i stejný problém: ten konec. Příběh je rozvláčný, ale má hezkou zimní atmosféru, klidně by tu mohlo být i víc magických postav. Není tu žádná vyloženě záporná postava, všichni jsou přející a charakterní, ale budiž. A pak je tu ústřední dvojice, její krásně se vyvíjející vztah, víte jak to dopadne ale stejně na finále netrpělivě čekáte a........a nic. Proměna Zvířete je popsána jen povrchně, nemá to zkrátka ten wau efekt, je to moc rychlé. Epilog se mi nelíbil vůbec. Kdyby se trochu osekal děj a přidalo se na závěru, byla by to pěkná romantická pohádka.

25.05.2022 3 z 5

Piano Piano Jane Campion

Knihu jsem četla krátce po zkouknutí filmu - děj knihy je skoro totožný, jen je tu navíc rozepsána minulost ústřední trojice (hlavně Adin vztah k učiteli klavíru), ale právě tyto pasáže byly místy rozvleklé, což mi v jinak svižně napsané knize trochu vadilo. Jinak je to ale čtivě napsaná romance, trochu mystická, hrdinčino zvláštní chladné vzdorovité chování mi sice nebylo po chuti, líbila se mi ale Bainesova vášeň a vykreslení deštivé novozélandské krajiny. Přečteno jedním dechem.

27.03.2021 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Absolutní klasika. I přes svou letitost nestárnoucí román, dokonale spojující romantiku, drama a thriller. Při jeho čtení jako by ke mně přímo sálala ta ponurá atmosféra anglických vřesovišť. Ačkoliv někdy mi pohnutky a morální principy hlavní hrdinky přišly trochu nepochopitelné, je tohle jeden z románů, ke kterým se budu ráda stále vracet.

28.02.2019 5 z 5

Andělská tvář (1) Andělská tvář (1) Hana Marie Körnerová (p)

Film jsem viděla dříve než knihu, což můj pozdější čtenářský zážitek ovlivnilo. Takže mi nutně v mysli vyvstávaly scény z filmu a tak nějak jsem si nedokázala postavy vybavit jinak, než v podání herců z filmu. To ale nemění nic na tom, že kniha se čte lehce a zcela mě pohltila. Pasáže, které byly ve filmu jen lehce nahozeny, jdou v knize víc do hloubky. Jediné co mi vadilo je, že knižní Charlotta mi přišla víc zabedněná a navíc se jí dělalo pořád nevolno, prostě mi přišla "na pěst". Sídlo de Mornayů navíc stojí nad propastí a hodně scén se odehrává v lese, což mě (oproti moři ve filmu) zprvu moc nebralo. I tak ale jde o povedenou knihu a určitě se k ní budu vracet.

28.02.2019 5 z 5

Obrázkový svět Obrázkový svět František Nepil

Naprostá klasika mého dětství, jako dítě neznalé světa jsem hltala každý obrázek, navíc mi později pomáhala při poznávání cizích jazyků. Podobné knížky se už dnes snad ani nevidí.

27.02.2019 5 z 5

Ježíšova dynastie : skryté dějiny Ježíše, jeho královské rodiny a zrození křesťanství Ježíšova dynastie : skryté dějiny Ježíše, jeho královské rodiny a zrození křesťanství James Tabor

Kniha mne překvapila, je podána srozumitelně a čtivě. Dočetla jsem se spoustu zajímavých informací, o kterých se dá hlouběji přemýšlet. Zda jsou ale uvedené teorie a závěry reálné nebo ne, to si musí čtenář asi posoudit sám za sebe.

27.02.2024 5 z 5

Zkrocený netvor Zkrocený netvor Amanda Quick (p)

Oddechové čtení plné romantiky, tajemství, humoru a erotiky. Líbí se mi, jak to ústřední dvojici k sobě od začátku táhlo a jejich konverzace měly říz. Záverečné odhalení mě překvapilo, nečekala jsem ho; jen škoda že nebylo řečeno, jak byl hlavní záporák potrestán.

20.06.2022 5 z 5

Peklo a ráj Peklo a ráj Shannon Drake (p)

Moc hezky napsaná romance, autorka má schopnost vtáhnout do děje, dobře se to čte. Má to v sobě romatiku, erotiku i akci ve správném poměru.

20.06.2022 5 z 5

Rudá galerie Rudá galerie Tiffany Reisz

Čekala jsem lechtivý román a hle - dostala jsem čistokrevné porno, bez romantiky a téměř bez příběhu. Sexu je tu požehnaně a rozhodně není popisován v jinotajích, chvílemi to připomínalo 50 odstínů šedi. Hlavní hrdinka mi byla nesympatická, jako nymfomanka co se s podezřelou ochotou prodávala. Apetit ústřední dvojky byl neskutečný. Malé plus dávám za nečekané závěrečné spirituální odhalení...P.S.:Nedoporučuji číst na jeden zátah, opakující se popisy souloží začnou unavovat. Čteno po kapitolách by to mohlo posloužit jako součást předehry :-)) .

10.06.2022 4 z 5

Velké tajnosti Velké tajnosti Arnošt Vašíček

Pan Vašíček umí psát poutavě a tahle knížka není vyjímkou. O záhadách jsem toho už načetla hodně, ale přesto jsem se tu dozvěděla skutečnosti mně dosud neznámé, např. Ostrov čarodějů. Jediné mínus je útlost knížky - je to vždy hned přečtené.

05.01.2022 5 z 5

V náruči nepřítele V náruči nepřítele Mary Higgins Clark

Přečteno na jeden zátah - nešlo se od toho odtrhnout. Oceňuji, že po většinu knihy člověk neví komu věřit a komu ne, a kdo že je vlastně vrah. Jen by mohl být víc osvětlen motiv únosců a představovala bych si trošku jiný závěr, ale jinak je to velmi čtivá kniha s odsýpajícím dějem.

22.10.2021 4 z 5