jasminecka jasminecka komentáře u knih

Kniha se mi libila - az prekvapive moc, vzhledem k tomu, jake jsou nektera hodnoceni zde. Nerusilo me, ze autorka nerozvedla nektere linky - potencialni obavy z prvni noci, vztah k detem atd atd. Tak by to vypravel dnesni clovek. Pribeh, ktery jsem nasla na strankach knihy, jako by skutecne vypravela zena, DAMA, ve veku me babicky. A ja se vypravenim nechala unaset a bylo mi v pribehu proste dobre.

04.01.2023 4 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Forma, jakou je pribeh vypraven, mi moc nevyhovovala. Pribeh samotny me ale upoutal, ackoliv popisovane udalosti nejsou pekne. Kniha mi zaroven byla zdrojem pouceni - jak probuha brooming a co treba ne/delat, aby se deti ne/vyhly podobnym udalostem.
Zajimalo by me, jestli knihu cte i mladez a jestli ma edukacni potencial i pro ne.

27.12.2022 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Kniha, ktera vypravi i tichem. Nekdy ZEJMENA tichem a tim, co neni receno.
Fascinujici zachyceni nejen udalosti dvacateho stoleti, ale taky promeny mentality lidi, vnimani roli, ducha doby. "Mestskych" knih uz mam na konte dost, prvorepublikovych romantickych/romantizujicich taky, ale tahle ma velkou pridanou hodnotu - pohled na vesnici, jak taky mohla vypadat a vypadala.

04.06.2023 4 z 5

Smrt si říká Engelchen Smrt si říká Engelchen Ladislav Mňačko

Knihu jsem mela doma nekolik let, nalakal me nazev, ale vlastne se mi do ni vubec nechtelo - myslela jsem, ze to bude dalsi koncentracnicky pribeh, kterych mam prectenych tak akorat. Kdyz jsem se dozvedela, ze kniha pojednava o partyzanech na Plostine, bylo jasno. O tehle kapitole nasi historie jsem toho vedela malo.
Kniha je fakt ctive napsana, napinava, vtahla me. Vzhledem k tomu, kdy ji Mnacko psal, jsem se obavala ideovych cancu, ale bylo jich tam vlastne mene, nez jsem cekala...

31.05.2023 4 z 5

Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha Štěpán Smolen

S touhle knihou jsem dlouho vahala, protoze mi kamarad rekl, ze je zla. Nakonec jsem si rekla, ze si udelam nazor sama a v nejhorsim knihu proste poslu dal, kdyby cist nesla. Ke svemu prekvapeni jsem se pri cteni strasne bavila. Jasne, nepopisuje uplne krasne veci. Popisuje dokonce hodne nehezke zazitky a udalosti a zaver jsem probrecela. Ale autenticita putovani, hledani a otazky, ktere si klade a zodpovida, se me dotkly.

29.12.2022 5 z 5

Myši patří do nebe Myši patří do nebe Iva Procházková

(SPOILER) Moudre, laskave, vtipne.
~~~
"Nevim, proc jsme spolu nekamaradili driv." ...
"Bala ses me, to je jasne. Kdyz se nekdo nekoho boji, nemuze se s nim skamaradit."
~~~
"..., taky jsem hodne pomlouval. O tobe jsem rikal, ze jsi nafoukana, ze ti odstavaji usi a ze mas dlouhy nos," kal se jezek zkormoucene.
"Stejne ti to nikdo neveril," zasmala se Supito. "Moje usi a nos prece byly siroko daleko nejkrasnejsi, a nafoukana jsem jakteziv nebyla!"

29.10.2022 5 z 5

Deník tramvajačky Deník tramvajačky Karolina Hubková

Ve ctvrtine knihy me napadlo, ze knihu asi nedoctu. Ve tretine jsem si otevrela zdejsi hodnoceni, cimz jsem mela zacit - nemusela jsem se trapit ja s knihou a autorka s ctenim komentare, ktery ji nepotesi.

Fandim vsem, kdo se raduji ze svych uspechu, opravdu. Ale v tehle knize mi to prislo jako poza. Nekde to jiste byla nadsazka (jdu si koupit jachtu) a poznamka typu "vim, ze jsem slavna jen v tom nasem rybnicku" naznacuji nejakou sebereflexi, ale toho koupani ve vlastni slave je tma prece jen na mne moc. Kdyz se k tomu prida opevovani jedne znacky hodinek, nemuzu z hlavy vyhnat myslenky na obycejnou reklamu.

Jasne ze ocenim, kdyz me tramvajak nezavre do dveri, jasne ze jsou nekdy cestujici ci ucastnici dopravniho provozu neprijemni a existuji vyhoreli ridici. Ale uprimne, jsem asi radsi, kdyz si nejen tramvajaci vsimaji spis toho, co se deje na silnici, nez aby se kochali krasami secesnich budov ci vychody slunce, jakkoliv jsou krasne.

Suma sumarum - pred polovinou odkladam - na svete je tolik skvelych knih, ktere budu cist radeji...

02.11.2023 1 z 5

Raci v hlavě Raci v hlavě Rudolf Král

Dobra. Moc dobra.
Chvili depresivni, chvili dojemna. Kazdopadne napinava, ale tak hezky. Jak me uz stvaly knihy, co kombinujou dve roviny casu, ktere se na zaver se slejou, tak tady je tech rovin obcas jeste vic, ale to stridani mi nevadilo - naopak jsem byla rada, ze se zase posune kousek deje,nevadi ze jinde a jindy.

09.07.2023 5 z 5

Výchova bez poražených Výchova bez poražených Thomas Gordon

Ackoliv me zacatek uplne uchvatil, knizku jsem mela rozectenou nekolik let. Nebyt Vavrova (https://www.vychovabezporazenych.cz/)
mailoveho maratonu, kdy jsem si cteni rozdelila, asi ji nedoctu.
Zajimalo by me, jestli kniha samotna nekomu stacila k tomu, aby koncept win-win zavedl uspesne do sveho kazdodenniho fungovani. Ja bych potrebovala jeste nejaky zivy kurz a spoustu treninku...
Z knihy/konceptu podle meho nazoru do velke miry cerpa Nevychova.

11.06.2023 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

(SPOILER) Ne ze by tema knihy nebylo drsne a hodno zaznamenani. Ale nejak jsem se do ni nedovedla ponorit a treba si vic uzit basne/zamysleni. Asi na me uz nefunguji vějičky typu "to jsem tehdy jeste nevedel, ze..." nebo byla na vine forma knihy - v ebooku se mi vse krom klas. textu zobrazovalo velmi male a temer necitelne...
Co ale na ocenuju, jsou dve veci:
1. Vykresleni atmosfery neduvery bylo brilantni. Mozna az prilis, nedovedla jsem prilnout k zadne z postav.
2. Vtipy! "Proc by Rumunsko prezilo konec sveta? Protoze je o padesat let pozadu." Humor cerny jak tri dny louhovana jihlavanka!

Edit: zvedam hodnoceni ze tri na ctyri hvezdy, neb i po ctvrt roce mam knizku v hlave. Doporucila bych ji vsem stredoskolakum, kteri se maji ucit o 20. stoleti. Protoze clovek muze cist a ucit se o nesvobode, nedostatku aj., ale prave s pribehem vrstevnika se muze do situace mnohem lepe vzit a ten chlad, strach a neduveru az fyzicky pocitit.

19.05.2023 4 z 5

Pro me nenarocne prazdninove cteni, zabavi cloveka novymi a novymi zapletkami a zvraty... Ale boj se slony uz byl na me krapet moc.

25.01.2023 3 z 5

Ahoj, strachu! Ahoj, strachu! Iryna Zelyk

Moc se mi libi nejen ilustrace, ale taky cele pojeti emoce strachu v tehle knizce. Myslim, ze kniha ma potencial v tom, aby ditko (ehm, a taky rodic samozrejme) dovedlo pochopit pricinu strachu a prijmout ji - coz je ulehceno tim, ze jsou priciny popsany jako v zasade prirozene a v poradku. Napr. u lisky je pricinou strachu touha se zalibit - zijeme ve spolecenstvi, kde jeden na druhem zavisime. Zaroven u toho neskonci, natukne se i to, ze se strachem ma cenu neco delat, protoze i kdyz nas ma primarne chranit, tak nas muze dost omezovat a prestavame byt sami sebou.

21.01.2023 5 z 5

Papuchalk Petr Papuchalk Petr Petr Horáček

Krome toho, ze je kniha neskutecne mila... taky uci deti, jak posupovat pri popisu, aby byl efektivni :)

14.01.2023 5 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Ten zaver s vecne prchajicim Moricem me dojal. A vlastne cely konec knizky...
Poznavala jsem mista, ktera si pamaruju z Vitezneho oblouku, skoda, ze jsem si nezvolila krapet jine poradi knih.

10.09.2022 5 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

(SPOILER) Na zacatek mam dve rady:
- pro pruderni: nedeste se, nebude to cele jen o TOM.
- pro nadrzene: neteste se, nebude to cele jen o TOM.
Kniha se mi cetla celkem lehce, zvraty a zapletky, vice ci mene predvidatelne, me bavily. Druha cast mi obcas prisla dlouha, ale svou roli v tom jiste sehral fakt, ze mam rada predvidatelnost, ktere cteni na telefonu ve stare aplikaci uplne nevychazi vstric.
Tesi me, ze me knihou neprovazelo mnoho obratu typu "predklonil se dopredu" (chtela bych videt, jak se nekdo predklani dozadu) a anachronismu. Ale aby si uz tehdy nekdo hodinu pravidelme volal psychologovi do zahranici? Nebo nakupovani pres internet s dovozem az do domu? To mi projde fakt spis k°vidova novinka...

28.06.2022 4 z 5

Každé dítě může dobře spát Každé dítě může dobře spát Annette Kast-Zahn

V zoufalstvi jsem knihu cetla a metodu vyzkousela. Byl to jeden z nejhorsich tydnu. Metoda naprosto nefunguje. A kdyz uz jsme vyspali a zase mi to mysli, vidim, v kolika bodech se to odchyluje od zpusobu, kterym chci pristupovat ke svym detem.

05.05.2022 1 z 5

Kdo chodí tmami Kdo chodí tmami Aleš Palán

Mam rada Palana. A v tom dlouhem pulroce, kdy jsem knihu po par strankach procitala, jsem si oblibila i bratry Reynkovy. Zaujala me exkurze do duch. zivota BR a jista demytizace jeho inspiraci, zpusobu prace a del.

27.04.2024 5 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Skvela sonda do promen lidskeho charakteru a do historie komunismu u nas. Mohlo by to byt ctivejsi, dost mi trvalo se zacist, ale i tak 4 hvezdy.

27.04.2024 4 z 5

Františkánskej živel: Jak žít z Boha a dávat lidem Františkánskej živel: Jak žít z Boha a dávat lidem Ondřej Havlíček

Kniha se četla rychle, moc se mi líbilo uvedení do knihy a její závěr, cením si otevřenosti otce Šebestiána.
Autor nezapře svou práci v rozhlase. Ačkoliv rozhovor hezky plynul, věty "já tě teď přeruším, ..." a nebo "vraťme se ještě k..." mě trochu rušily. Působí to jako prostý přepis řečeného. Na to snad ani není potřeba kniha...

25.01.2024 4 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Na knize jsem si opět uvědomila, že už mě zoufale nebaví ty napínavé části, kvůli kterým asi tohoto autora mnozí volí. Byla jsem ve velkém pokušení knihu odložit, několikrát. Co mě u ní udrželo, krom toho, že nerada vzdávám knížky před koncem? Asi pasáže, kdy si Jack žil svůj obyčejný život. Srovnání Dávnolandu a dnešní Ameriky bylo někdy dost nostalgické, ale vlastně skvělé. Závěr knihy zvedá moje hodnocení na tři a půl, i slza ukápla.

25.01.2024 3 z 5