jasminecka jasminecka komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Poprve jsem knihu slysela jako audio a rozhodla jsem se zjistit, jak moc se verze lisi. Jsem rada, ze jsem se do psaneho slova pustila, protoze mi doplnilo to, co jsem tusila o Rosine pribehu. A poprve se mi spojily udalosti protektoratu s tim, co asi zazivala ma babicka v mladi. Skoda, ze uz si s ni o tom nikdy nepopovidam...

22.10.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

(SPOILER) Nekdo o knize rekl, ze by mohla mit o sto stran mene. Kdyz jsem ji videla, rikala jsem si, ze asi jo. Ale po precteni zasadne nesouhlasim. Vse tam dle meho melo sve misto. A tempo, pro nekoho horecne, pro druheho rozvlekle - pro me prijemne udrzujici zajem (no dobre, uznavam, par veceru jsem pretahla, "jen jednu dalsi kapitolku a pak uz vazne pujdu spat" - byl to kec, jako jedna ze tri nejznamejsi ceskych lzi o pivu, chich).
Dejove linky se stridaly ne kvuli lacinemu napeti, ale protoze to melo smysl pro pribeh. Postavy nebyly jednoduche a prvoplanove dobre/spatne, vyvijely se... Ocenuju, ze autorka uvedla zdroje, ze kterych cerpala, postavy beru jako takovy amalgam skutecnych lidi.
Co bych si chtela zapamatovat - jak muze vypadat odvaha, prijeti a laska, zaroven s pravdivosti a otevrenosti.
Navic si odnasim jedno aha - jak asi pro obycejne lidi a vlastne i pro kneze za totality musela byt situace narocna a neprehledna. Kolik osobni odvahy bylo potreba. V tom mi prislo skvele zaverecne dilema Janovo - podle me dobra paralela, ktera naznacuje, ze byli knezi jeho typu i za totality, kteri proste citili povolani, a tak vstupovali do statem kontrolovanych seminaru ci udelali ruzne ustupky, za ktere by je leckdo mohl odsuzovat.
O pristupu oficialni cirkve po padu rezimu k podzemni cirkvi bylo neco naznaceno. Zajimaly by me osudy tech knezi, kteri nejak s rezimem spolupracovali...

13.08.2023 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Z hokeje znam max. par jmen a ze jsme vyhrali v Naganu. Pokud jste na tom podobne, i tak vas Medvedin muze bavit, protoze hokej je kulisa. To podstatne se deje v lidech a kolem nich. Bavil me autoruv britky humor i zpusob, jakym sdeloval HáPéčka (hluboke pravdy, se kterymi muzete nebo nemusite souhlasit, ale jemu je to jedno, on je proste rekne). Postavy rozhodne nejsou cernobile a ja si je doslova zamilovala.
Co me trosku vytacelo, je predznamenavani nejake udalosti, ktera se ma stat. Od prvnich stranek to mate nekde vzadu v hlave a jak dej plyne, autor pripomina, ze k tomuhle dojde. A ctenar si lame hlavu, jak to dopadne. Chtela jsem napsat, ze si autor se ctenarem hraje "dovedně" nebo "nenápadně", ale nenapadne to fakt neni. Takze me na tomhle zpusobu psani vytacelo nejvic to, ze me autor naprosto vedome a okate napina - a ze to na me funguje. :-D

22.08.2022 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Kniha me tak bavila, ze jsem uryvky predcitala nahlas obetem, ktere se zrovna vyslytly v mem okoli. Byly tedy pouceny i pobaveny proti sve vuli - dobre jim tak!
Autor ma cit pro patos, jakmile se nekdo pokusi dojmout, obratne ho setre nejakym neokoukanym prirovnanim... aby ho ze zalohy dojal nekde, kde to clovek naprosto necekal.

22.08.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Z tehle knihy mrazi. Konecne jsem pochopila, jak se asi zilo nasim babickam a rodicum...

05.05.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

To je asi poprve, co jsem chtela odlozit nejakou knizku a neudelala jsem to, protoze me nejaka postava zaujala svou blbosti. Knizku jsem tedy docetla, ale... Agatha Christie to neni, no.

27.02.2023

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Filmovy trailer me nalakal, abych sahla po knize. Kdo videl nedotknutelne, zapletka ho nejspis neprekvapi, a bylo pro me tezke nesrovnavat. Presto se mi kniha moc libila - bavilo me "co na srdci, to na jazyku" a vnitrni poznamky Lou (i kdyz jich ubylo, vtipne to zustalo az do posl. stranky). Ocenila jsem vykresleni Willova vnitrniho sveta a ANO, ani ja se neubranila slzam v zaveru knizky. Jsem rada, ze jsem mohla nahlidnout, byt fiktivne, do prozivani cloveka upoutaneho na invalidni vozik a porozumet jeho pohledu na eutanazii.

04.02.2023 5 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Pry kniha z povinne literatury, ale nam ji zatajili - nebyt ctenarske vyzvy, tak o ni nevim. Bylo to trudomyslne cteni, ktere ale chytne a nepusti. Autorka krome jemneho dojemneho pribehu "ukradene" divenky taky umne zachytila momenty z (po)valecneho Nemecka...

Co bych si zapsala do ctenarskeho deniku, kdybych ho mela:

"Je jeden předpis, Leni, jak zbavit zlého jeho zloby: Být na něj dobrý, tak dlouho dobrý, až ho zlo omrzí. Co si s ní počne, zevšední-li mu? [...]
Většinu špatného na světě napáchá hloupost. Víš, vůbec nějaký nedostatek. Buď rozumu, nebo citu, nebo vůle, ale rozumu nejvíc." str. 58

20.01.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Ufff... Ackoliv knezstvi se v knize protaci, kniha vlastne neni o knezi, je primarne O CLOVEKU. A vede me k premysleni, jak bych se zachovala ja...

17.05.2023 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) Porad jsem cekala, kdy prijde ten vybuch emoci z cetby, ktere popisovaly me kamaradky... a nedostavily se. Kniha nebyla spatna, ale postavy mi neprisly uplne konzistentni a uveritelne. Prirodu mam rada, ale tisic a jeden nazev ptaku a rostlin, ktere netusim jak vypadaji... pro me by velky minus.
Cast, kdy chodila s Tatem, me bavila asi nejvic. A velke plus davam za popis a nastinene dusledky pokusu o znasilneni. Myslim, ze autorka zachytila smysleni obeti i okoli velmi verne...

20.06.2023 3 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Backmanuv smysl pro humor me strasne bavi. Plus ta moudra o manzelstvi, rodicovstvi, lidstvi... jsou vetsinou pomerne nevtirave podana. A toho si cenim.

28.12.2023 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Pusobive. Clovek ty udalosti i mista zna a stejne se necha vtahnout do deje. Moc se mi libil styl psani, jemne budovani napeti treba pomoci kontrastu a podobnosti mezi postavami... Cast po valce mi prisla hodne na silu, proto davam o hvezdu min, ale cekovy dojem o dost silnejsi nez jsem cekala.
Doplnuji: diky tehle knize jsem si vic vsimala a PROZIVALA spolu s postavami, jak odlisna byla dana doba od te nasi. Kolik veci, dnes samozrejmych (spolecenske styky, moznosti a vnimani hudby a vytv. umeni, rychlost a zpusob sireni informaci, komunikace, technologie, ideje..., byly uplne jine. Kdyz se dnes nekdo podiva na stavbu nebo umelecke dilo, nemusi se mu zdat vubec vyjimecne. Ale kdyz si predstavime soudobou situaci, co vse (pouze) bylo bezne, co predchazelo... a co naopak pote mohlo nasledovat... Pak se kvality muzou jevit v novem svetle...

24.05.2023 4 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Prekvapilo me, jak moc me kniha chytla. Ano, jsou tam pasaze, kdy uz jsem si rikala: "to je uz trochu moc"... ale v zasade fakt napinave vystavene romanticke cteni, ktere jsem mela problem odlozit.

14.05.2023 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Dlouho jsem necetla neco tak skveleho. (A nebyt ctenarske vyzvy, tak knihu jeste nejakou dobu mijim.) Chechtala jsem se od prvni stranky a okoli zase muselo poslouchat hlasky z ruznych kapitol. Kniha ale neni jen o smichu, je taky k zamysleni, kdyz nachazi paralely mezi autistickym a beznym svetem. Po kapitolce jako bych mela slozit knizku do klina a v klidu prectene nechat dozrat, jako to vino. Nevim, jestli to byl zamer autora, ale byla jsem nejednou dojata. Vede me k tomu, abych se zacla taky trosku lip divat na svet kolem sebe. Vic byt.
~
Rano mi zazvonil budik. Mozna bych mel k nemu i lepsi vztah, kdyby se me pokazde nesnazil dostat z postele do prace.
Do prace vstanu pokazde, jsem totiz zodpovedny. Jen nechapu, proc bych to mel kazdy den prakticky dokazovat.
~
Co jsem se od svych deti naucil? ... Napriklad se snazim hledat si mista, kde je mi dobre. Rict si o odmenu, kdyz se mi neco povede. A obklopovat se lidmi, kteri se za me nestydi, ale pomahaji mi hledat.

24.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Nebyt ctenarske vyzvy, tahle hra asi zustane ve skatulce "ucili jsme se ve skole". Jsem rada, ze jsem po ni sahla, protoze pres vsechnu svou dramaticnost jsem se vytecne bavila. Brick a Maggie, vlastne i velky tata jsou me nejoblibenejsi postavy.
~
Uryvky, ktere bych si vypsala do ctenarskeho deniku, kdybych si nejaky vedla:

"MARGARET: Proc? Protoze lide sni o zivote vecnem! Ale vetsina z nich jej chce na zemi, ne v nebi."

"DIXIE: Proc jsi skakal pres prekazky, strycku Bricku?
BRICK: Protoze driv jsem pres ne skakal; a lidi radi delaji to, co driv delavali, i kdyz uz prestali byt schopni to dal delat..."

"BRICK: ... Ale jak si to u vsech vsudy predstavujes, ze pocnes dite s chlapem, ktery te nemuze ani vystat?
MARGARET: To je problem, ktery budu muset jeste vyresit."

"TATKA: Cos tam k certu delal ve tri rano?
BRICK: Skakal jsem pres prekazky, Tatko, behal a skakal pres prekazky, ale ty velke prekazky pro me ted byly prilis velke.
TATKA: Protozes byl namol?
BRICK: Strizlivy bych se o to ani nepokousel."

"BRICK: Priroda pry nesnasi vakuum, Tatko.
TATKA: Rika se to, ale nekdy je vakuum myslim kur3vsky lepsi nez to, co ho nahradi.
...
TATKA: Prasata maji oproti lidem jednu vyhodu. Nejsou si vedomy sve smrtelnosti. Nevedomost je utecha. A lidi tu utechu nemaji, jako jedina stvoreni premysli o smrti, vi, co to je. ... A prece prase kvici, ale clovek drzi hubu."

"TATKA: Kdyz Mamka odejde z mistnosti, nemuzu si vzpomenout, jak ta zenska vypadala, ale kdyz se do mistnosti vrati, chlapce, tak vidim, jak vypada, a radeji bych nevidel."

"TATKA: Je chlast to jedine, co zabije to znechuceni?
BRICK: Ted ano.
TATKA: Ale kdysi ne?
BRICK: Ne kdyz jsem byl jeste mlady a verici. Pijan je nekdo, kdo chce zapomenout, ze uz neni mlady a verici."

"TATKA: Vzdycky jsem ve svem zivote mel prilis mnoho prostoru, ktery byl zapleveleny myslenkami druhych lidi. Na velkem prostoru muzes pestovat neco dulezitejsiho nez bavlnu - TOLERANCI - ja ji vypestoval."

12.01.2023 4 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

(SPOILER) Knizku jsem dlouho odkladala, ale zhltla jsem ji behem chvile. A jsem tomu rada. Pobavila, primela k zamysleni i zamrazila drsnou realitou.
O hvezdicku min, neb jsme se ztracela ve jmenech a pribezich... i kdyz - mozna to byl zamer, ze i cloveku v lecebne zacnou pribehy splyvat a ze je vlastne ve finale jesno, kdo co zazil, protoze se (v necem az desive) podobaji, ackoliv kulisy se treba mohou lisit?
"Ne, jen si myslim, ze od urcity chvile zacnou vsichni abstinujici alkoholici mluvit pravdu."
"Taky kazda ceska rodina skryva pred svetem sveho kvartalniho alkoholika nebo hladinkare, ktery si mysli, ze piti je normalka."
"Jo a na dolecovani chodim na konzultace k jedny psycholozce. Tak slouho jsme spolu konzultovali, az jsem si jednou vsimnul, ze soulozime. Svet je zajimavy misto."
"HOMO SAPIENS ALCOHOLICUS
Poddruhy: Hladinkar, Kvartalni pian
Vyskyt: Po celem svete. Stahuje se predevsim do vetsich mestskych aglomeraci.
Rozmnozovani: Rozmnozovaci schopnost mala (nepatri mezi priority druhu), obcas v prubehu kopulace usne."

19.09.2023 4 z 5

Naděje v dějinách Naděje v dějinách Tomáš Petráček

Ve svetle recenzi typu @mirektrubak nema cenu se prilis rozepisovat. :)
Cekala jsem povidani o rodine a pod., toho jsem mnoho nedostala, ale nevadi. Prvni kapitola zamerena na historii a obor zajimava, ale na cetbu pro me narocnejsi. Druha a treti cast dodala kontext mym kusym znalostem (nejen) cirkevni historie a take pozadi ruznych rozhodnuti, kudy se bude ubirat verouka, upozornila me na to, ze 2. vatikansky koncil nebyl jen o zmene liturgie... Libilo se mi, ze napr. pri vzpominkach na seminar nepropada nejake sebelitosti, ale ukazuje paralely, jak asi probihala knezska formace v dobe minule. A taky povidani o podzemni cirkvi u nas, o podobnosti s nekterymi hnutimi ve svete...
Pochopila jsem, jak na sebe navazuji nekteri autori a osobnosti, ktere me oslovuji, jejichz pohled na Boha, spiritualita, jsou mi blizke. Cteni pro me melo i duchovni presah - zamysleni nad roli Boha, cirkve, evangelizace ve vlastnim zivote a jak o Bohu mluvim a smyslim.
Kdybych knihu nemela pujcenou jako epublikaci, nasla by misto mezi temi, ktere si necham, abych mohla pujcit svym mene tradicnim pratelum ci precist jeste s manzelem. Tomasi Petrackovi se podarilo predat tu nadeji, ze Duch svaty vede cirkev "cirkvi navzdory".

11.02.2023 5 z 5

Cetla jsem do ucha a docela me to bavilo, ale pocet hvezd odpovida tomu, ze z ni ve mne mnoho nezustalo...

03.01.2024 3 z 5

Co to tam mám? Co to tam mám? Camille Laurans

Nase deti uz par let vetsinu veci vi, ale i tak mi prijde kniha fajn. Vyrazy jsou popisne ani infantilni ani vulgarni, obrazky vesmes vtipne a cudne. Tema (ne!)doteku od cizich lidi povazuji za velmi dulezite a vzhledem ke zkazkam ze skolky ocenuji i zminku, ze intimni partie na verejnosti nevystavujeme a ze dalsi "ukony" patri taky do soukromi.
Kdyz chce nekdo predstirat, ze jej vlastni dite nikdy nevidelo naheho, tak budiz. Kazdopadne deti muzou videt nahe dospele i v satnach na bazene a pod., takze postreh o rozdilne chlupatosti/velikosti atp. me nepohorsuje, spis upozornuje, ze to muze byt pro nektere z deti taky tema...

19.04.2023 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Knihu jsem dočetla, zápletka dobrá i rozzuzlení mě překvapilo, potěšilo mě vesnické a koňácké prostředí, bylo to i napínavé, ale... nějak jsem se nedovedla zbavit "metamyšlenek" (hm, takdy autorka nastiňuje vývoj; tady zvyšuje napětí; ...).

16.02.2023 4 z 5