Janule164 Janule164 komentáře u knih

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Skvělé prázdninové čtení! Chtěla jsem zkusit pro mě novou autorku a nelituji.
Vyprávění postavené na dialozích a myšlenkových pochodech jednotlivých vypravěčů. Bavilo mě sledovat, jak stejnou situaci vnímají různí lidé. Jen škoda, že slovo nedostali i ti ostatní, o kterých se mluví. Postavy opravdu jak vystřižené z dědiny. A ten jazyk! Sice to není přesně od nás, jsme kousek vedle, ale ano, velmi podobně se u nás mluví. Přečteno jedním dechem.

13.07.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Kniha, na kterou jsem dlouho čekala. Od autorky mám přečteno vše, patří k mým oblíbeným. Asi proto bylo očekávání tak velké (laťku si nastavila hodně vysoko). A proto tentokrát jen čtyři hvězdy.
Je to skvělý román, který vás nutí číst pořád dál a občas i nakouknout trochu dopředu, což normálně nedělám, ale tady mě přemohla zvědavost! Výborně vybrané téma - už jen za jeho zpracování si zaslouží ocenit. Mám ráda i střídání vypravěčů, pohledy z různých perspektiv, koláž příběhů, vzpomínek, dokumentů.
Jediné, co mi vadilo, byly až příliš velké “náhody” v ději a ve vztazích mezi postavami. Některé momenty už byly opravdu moc a ubíraly příběhu na uvěřitelnosti.
Přesto doporučuji, rozhodně to je čtenářský zážitek. Ale lehké čtení to není.

05.09.2022 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Po delší době kniha s mužskou hlavní postavou. Nebyl zrovna vzor ctností, ale fandila jsem mu. Bylo to takové chlapské. Jazykově skvěle vystižené, přirozené, uvěřitelné. Bavilo.

21.05.2023 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

(SPOILER) Klasický román, zaujal mě až na podruhé.
Vypravěčsky velmi dobré dílo - paní Deanová vypráví opravdu živě, dokážu si představit, že sedím u krbu a celý večer poslouchám, zatímco ona plete nebo zašívá. Příběh pana Lockwooda je velmi jednoduchý, ale hezky rámuje vlastní děj.
Mistrná psychologie postav, zvlášť jejich negativní vlastnosti (a že jich tam je!) jsou skvěle vykresleny. Sledujeme vliv prostředí, výchovy, dobových konvencí, narušených vztahů, ale i alkoholismu, týrání, nenávisti na duši hlavní postavy, která se zatvrdí tak, že to vše oplácí další generaci v mnohem větší míře. Ale happy-end přece bude! Jediné mně sympatické postavy byly paní Deanová a mladá Katka (ačkoli ta jen někdy, taky byla pěkně rozmazlená).
Zpočátku jsem se trochu ztrácela v postavách, opakují se zde jména Kateřina a Linton, příbuzenské vztahy mezi obyvateli Drozdova a Větrné hůrky jsou pěkně zamotané. Pomohlo mi jednoduché zakreslení jejich vztahů, pak už nic nebránilo v tom, abych si příběh vychutnala.
Určitě stojí za přečtení.

12.01.2022

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Skvělá kniha. Jedna z těch, která se nedá odložit, ani když musíte na záchod nebo když dítě už popáté opakuje, že potřebuje pomoct se stavěním garáže pro traktor :)
S napětím jsem sledovala, jestli vyhraje Šakal, nebo komisař Lebel. A pořád ještě nevím, komu jsem držela palce. Doporučuji.

14.01.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jak tohle mohl napsat člověk, který nikdy nezažil totalitní systém, navíc už v roce 1949??? Běhal mi mráz po zádech, když jsem četla scény jak vystřižené z vyprávění politických vězňů u nás. Knihu bych zařadila na seznam povinné četby.

11.10.2014 4 z 5

Popelka nazaretská Popelka nazaretská Václav Renč

Nádherná báseň!
Příběh Syna z pohledu Matky.
Všichni ten příběh známe, od stvoření, přes Betlém, Golgotu, až po návrat k Otci. Ale tady stojí v popředí Maria, Matka, její srdce, duše, láska, bolest.
Krásná, silná poezie. Doporučuji!

27.08.2020 5 z 5

Stíny nad zálivem Stíny nad zálivem Lucy Clarke

Přečteno jedním dechem, napínavé a nedořešené až do poslední kapitoly. Neustále se dozvídáte nové věci, které dávají příběhu jiný směr.

22.09.2018 4 z 5

Kdo chodí tmami Kdo chodí tmami Aleš Palán

Krásná kniha. Jsem okouzlená... V Petrkově jsem nikdy nebyla, přesto se mi o něm už dvě noci zdá.

07.04.2018 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Zpočátku jsem se nemohla začíst, připadalo mi, že na podobný romantický příběh už nemám ten správný věk. Pak mě ale začala bavit ironie hlavní postavy a nakonec jsem si příběh užívala do pozdních nočních hodin :-)
Jednotlivé postavy jsou perfektně vykreslené, především jejich povahy. Bavilo mě sledovat hloupost a pokrytectví venkovských paniček, stejně jako skromné a neokázalé vystupování těch skutečně urozených postav (a vůbec to nemuselo souviset s jejich společenským postavením nebo finanční situací).

16.10.2021 4 z 5

Želary Želary Květa Legátová (p)

Moje nejmilejší...
Přečteno už poněkolikáté. A vždycky mě pohltí. Vždycky pochopím něco nového, nové souvislosti. Příběh se skládá jako mozaika. Příště určitě objevím zase nový střípek.
Osudy většiny postav jsou drsné, syrové, přesto mám pocit tepla, když Želary čtu. Vrátím se. Ráda.

13.10.2020 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Kdyby byla celá kniha psaná tak jako část o Editě, dala bych klidně i 5 hvězdiček. To je perfektní příběh, který jsem opravdu hltala stránku za stránkou. Příběh Irmy, ač silný, byl vyprávěn nezajímavě. Závěr zase lepší, ale celkový dojem z knihy už zůstal oslabený. Ale i tak příjemně strávené dny.
A po několika dnech mi stále leží v hlavě, takže nakonec 4 hvězdičky.

06.01.2020 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Souhlasím s Constanzo a Finn69. Je nutné znát Shakespearův originál, bez toho se opravdu zdá, že vraždy přicházejí příliš rychle. Pro mě čtivé od začátku, ale zhruba od poloviny mě příběh pohltil. Už léta jsem nečetla pod peřinou s baterkou v ruce, abych nebudila ostatní :) Zajímalo mě, jak si Nesbo poradil s předlohou, jak uchopí postavy, jak přenese středověký příběh do současného světa. A rozhodně mě nezklamal.

22.09.2018 4 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Fanatismus, nad kterým zůstává rozum stát. A přece se to dělo... Myslím, že i dnes velice aktuální dílo. Navíc velmi poutavě napsané, postavy jsou charakterizovány tak plasticky, že máte pocit, že je znáte. Nic pro citlivé žaludky, ale jinak můžu jen doporučit!

21.10.2016 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Nádherná kniha. Čerstvě zařazená do mého TOP výběru. Příběh hluboké lásky, ale taky hluboko zasunuté bolesti, která je ale nakonec tou láskou vyléčena. Okouzlily mě pasáže z Indie - už druhý indický příběh, který mě tak fascinuje. Určitě budu číst znovu.

18.07.2016 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Kniha přečtená jedním dechem...prostě nešlo přestat.
Vilu Landauer / Tugendhat prostě musím vidět!

17.06.2014 4 z 5

Francouzova milenka Francouzova milenka John Fowles

Poprvé přečteno před několika lety, ale dojem nezůstal vůbec žádný. Teď jsem knihu doslova hltala. Čte se velmi lehce (ačkoli je to náročnější dílo). Bavilo mě, jak si vypravěč pohrává se čtenářem, oslovuje ho, komentuje příběh. Na jednu stranu přiznává, že on je ten, kdo děj řídí, na druhou stranu se tváří, že neví, co přijde dál, jak se postavy rozhodnou (já za to nemůžu, to on/ona). A ve finále přinese jeden závěr (i když podezřele brzy na to, aby to byl skutečný závěr), pak druhý a nakonec třetí. Některé otázky zůstanou nezodpovězeny!
Bavila mě viktoriánská Anglie, plná konvencí, předsudků, nadbytku volného času, kdy je hlavní činností dne vypravit se na návštěvu. A z postav hlavně doktor Grogan a Sam.
Doporučuji.

11.02.2020 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Nádherné verše, které pohladí po duši.

15.12.2013 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Od poloviny dobré. Až začala Apokalypsa, začalo mě to bavit.

23.06.2020 3 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Dlouho jsem váhala mezi 3 a 4 hvězdičkami. Tuhle knihu mám na svém "jednou-si-přečtu-seznamu" už od prváku na střední. Konečně jsem se do ní pustila kvůli výzvě. A asi jsem očekávala něco jiného. Dlouho jsem se nemohla začíst, ale nechtěla jsem to vzdát. Vždyť pro spoustu lidí je tak skvělá!
Trvalo mi 250 stran, než mě to začalo opravdu bavit. Sinuhetovo putování po různých zemích mě nenadchlo. Ale když se vrátil do Egypta, příběh si mě postupně získal.
Dočteno po dlouhých dvou měsících, kdy jsem četla téměř denně. A nakonec tedy 4 hvězdy :)

05.05.2020