jankor jankor komentáře u knih

Můj Míša Můj Míša Zinaida Alexandrovová (p)

moje dětství....horkotěžko jsem ji sháněla, mám ji aspoň ve slovenštině a vnukovi "přebásňuji" do češtiny, je spokojený a má krásné obrázky :)

29.11.2020 5 z 5

Vyvolení Vyvolení Chaim Potok

Přečetla jsem se zvědavostí knihu i recenze zde. Tato tématika mě vždycky zajímala a taky jsem se obohatila o některé pojmy. Některé popisy ze života ortodoxních Židů jsou pro mě zarážející, rozhodně se s ní plně neztotožňuji, ale to je má věc. Za pro mě méně čtivá místa považuji začátek - pro mě zbytečně rozvleklý vznik přátelství a pak část týkající se vzniku Izraele (při obojím jsem přeskakovala). Jinak lze obdivovat oba hlavní hrdiny a vlastně pro mě je hrdinství žít v ortodoxní komunitě.

23.12.2019 4 z 5

Příběh o lásce a tmě Příběh o lásce a tmě Amos Oz (p)

Tato kniha rozhodně není letní jednohubkou a pokud ji někdo odložil, snad se ani nedivím, proto tvrdím, že to není kniha pro každého, ale ocení ji ti, kdo se o tento typ literatury zajímají a určitě také milovníci češtiny, pan Žantovský odvedl dobrou práci. Jen ty popisy politického vývoje mě tolik nebraly. Vyprávění je hodně popisné, málo dialogů, popisovaný život nelehký, občas malinko úsměvný. Trošku jsem si slibovala víc, stejně jako u knihy Mezi svými.

01.09.2023 4 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Na základě zdejších recenzí jsem četla knihu v opačném pořadí a udělala jsem dobře. Časová osa na konci knihy napoví, druhá část se velice dobře čte, je jakoby víc uvěřitelná, i když ...berme to, že je to fantazie. První část na ni opravdu navazuje a dost dlouho si jako ženská říkám, dejme tomu...ale konec je hodně sci-fi. Asi víc vyhledávají mužští čtenáři. Byla to moje první knížka od Romana Bureše a skvěle se četla, škoda je těch hrubek, které moje oči vždycky najdou. Mám připravené další, tak snad to bude taky fajn, po téhle jsem sáhla kvůli tématu fikce poválečného vývoje. Dávám 5*.

13.09.2022 5 z 5

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Já se řadím mezi ty, kdo nejdříve viděli film....a na základě toho jsem začala vyhledávat informace. Napsala jsem na DTB i hodnocení knihy Vzpomínky přírodního léčitele. K postavě p. Mikoláška je asi nutno napsat, že to byla složitější osobnost, je to znát i z filmu. Ke knize chci napsat, že je velice čtivá a zhltnete ji jako nic, ale v porovnání s filmem mi přijde jako "výcuc" filmu a emočně slabší. Nejde tolik do hloubky a nenutí člověka pochopit jednání postav. Za čtivost bych dala 5, ale kvůli porovnání s filmem jen 4*.

02.08.2022 5 z 5

Jmenuju se Selma Jmenuju se Selma Selma van de Perre

Čtení to bylo poměrně rychlé, takový výčet rodinných poměrů, situace, průběh odboje, koncentrační tábor. Ta část o odboji se mi četla nejhůř, byla hodně nahuštěná. Ano, byl to příšerný stres tenhle život žít, ale přesto jsem se neubránila myšlenkám, že mě překvapuje, jaké detaily a časovou posloupnost si paní, které by bylo už 100 let pamatuje. Bohužel všechny další generace už tohle těžko přijímají a neumí si to představit. A bude hůř....Já jsem se narodila cca 20 let po válce a zdá se mi to jako beletrie, co teprve ty děti?

06.07.2022 5 z 5

Kuchařka pro zaměstnaného muže Kuchařka pro zaměstnaného muže Jan Vlasák

Překvapilo mě, když jsem objevila tuto sběratelskou záležitost, koupila jsem ji kdysi manželovi jako recesi.......a protože recepty nevyhazuji, vylovila jsem a snad někoho potěší. Fotky jsou samozřejmě úúúúsměvné :), takové amatérské, prostě porevoluční boom....ale recepty jsou naprosto normální a vůbec ne nechutné apod. jak se píše v jiných recenzích .Doporučuji jako retro - recesistický dárek :) a skutečně je vidět, jak se pohled na ženskou péči o tělo změnil (ale kdo ví, co zase bude za pár let). Proti gustu....... :):)

30.06.2022 5 z 5

Dějiny ženy Dějiny ženy Stanislav Kostka Neumann

To je dílo tak úžasné, že nechápu, jak je možné dát mu méně než 5 hvězd. Dát dohromady tak obrovské množství informací k tématu musela být nadlidská práce a určitě bych nečekala, že bude od tohoto autora. Doporučuji také Dějiny lásky. Naprosto famózní díla, i když staršího data. Bylo pro mě velkým překvapením přečíst si knihu Byla jsem ženou slavného muže, kde je autor popsán velmi kontroverzně a pokud by byl (a není šprochu...) takový, žasnu nad tím, kdy a jak tohle dával dohromady.......

20.10.2021 5 z 5

A v srdci láska A v srdci láska Favel Parrett

Lákavý obal, lákavé téma. Avízovaná zápletka, na které má být děj vystavěn je však upozaděná a nic moc neobjasňuje. Jakoby se tu hrálo na oblibu retra socialismu. A taky se nepamatuji, že by na spartakiádě byla skladba družstevníci (že by špatný překlad?).Teta Máňa je skvělá kuchařka, ale k obědu dělá housku se sýrem a se salámem a její sestra dává vnukovi ke snídani housku s máslem a vodu :) Dle mého názoru by si knížka zasloužila zpracovat víc do hloubky, ale četla se pěkně. Oddychovka na jedno odpoledne.

20.11.2020 4 z 5

Lovkyně štěstěny Lovkyně štěstěny Daisy Goodwin

Snažila jsem se, ale odložila jsem.....téma Sissi mám ráda, ale tohle se nedalo. Pořád dokola jen řeči, koně, fotografování, postavy jedna přes druhou pořád to samé a půl knihy se nic neděje. Lituji, ale pro mě to není.

28.09.2020 5 z 5

Dež sem se narodil a co belo potom Dež sem se narodil a co belo potom Petr Linduška

Tu knížku jsem si objednala kvůli svým kořenům na Hané, ale velmi, velmi mě příjemně překvapila, smíchy jsem místy brečela a snažila se číst úryvky manželovi. To se mi zase tak mockrát v životě nestalo. Za mě 5+ !!!

25.09.2020 5 z 5

Chlapec na vrcholu hory Chlapec na vrcholu hory John Boyne

Přečteno za jedno odpoledne. Zařadila bych pro čtenáře na hranici dětské a dospělácké literatury. Za mě se to sice krásně rychle čte, ale zároveň s pocitem, že by si téma zasloužilo zpracovat více do hloubky. Osázeno skutečnými postavičkami (Geli, Leni R., anglický expanovník, Eva B.), ale mám pocit, že kdo o tom něco ví, může mít pocit určité nadbytečné našroubovanosti. Vliv na děj má asi jen král. Pokud si mladý čtenář tuto knihu vybere a ta ho posune k zájmu o bližší informace o zpracovaném tématu, super. Za mě 4 a půl

06.04.2020 5 z 5

Slovník cizích slov Slovník cizích slov Ladislav Rejman

dílo hodné uznání

02.02.2020

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Byla jsem podle recenzí zvědavá......četlo se docela hezky. Ve fázi, kdy dojdete k tomu, že holčička bude asi fakt reálná, kladete si otázku, jak přeci jen mohla v té kruté zimě přežívat v lese - i když měla kde složit hlavu? Kromě sbírání lesních plodů do košíčku si ji při některých věcech neumím nějak představit. Já jsem si ji totiž představovala jako křehnkou pětiletou blondýnku. A asi je opravdu lepší číst v lednu než v červenci. Ale jo.

06.01.2020 4 z 5

Dejiny ženy I. Dejiny ženy I. Stanislav Kostka Neumann

FENOMENÁLNÍ dílo ! Od S. K. Neumanna, kdo by to čekal.....Autor musel zpracovat obrovské množství informací a materiálu, aby vytvořil tuto mimořádnou čtyřdílnou studii. Pět hvězd nestačí.

10.12.2019 5 z 5

Chrudimsko: Utváření venkovských sídel Chrudimsko: Utváření venkovských sídel Ivo Šulc

S p. Štěpánem jsem se setkala na Veselém kopci a obrovsky jsme si rozuměli, když jsme touto knihou listovali. Co bych za to dala, kdyby byla dostupná .... Je to úžasné dílo a autor se celý život zabýval svým regionem a jeho historií. Úžasný člověk a úžasné dílo!

16.10.2023 5 z 5

Z pradějin člověka Z pradějin člověka Josef Augusta

Vynikající dílo tandemu Augusta - Burian !

06.10.2023 5 z 5

Ptačí zpěv Ptačí zpěv Sebastian Faulks

Tato kniha je dobrým válečným románem. Děj je opentličkován první a třetí dějovou linií, bez které by se klidně mohl obejít. Na začátku uspěchaná červená knihovna, průběžně a na konci novodobá část. A zase ty zbytečné erotické detaily. To důležité se odehrává na bojištích a v zákopech 1.SV. Tedy to, co Vás zasáhne, zamrazí, přinutí k přemýšlení. To, u čeho si řeknete, že ti muži viděli takové hrůzy, že si to ani neumíme představit ..... a nikoho to za nějakou dobu nebude zajímat. Vůbec se nedivím, že některé z nich to nevratně změnilo.

07.08.2023

Kniha erotiky Kniha erotiky Stanislav Kostka Neumann

Knihu jsem překvapivě objevila mezi desítkami anglických knih lehkého letního současného čtení v knihovně v jednom řeckém hotelu (kniha je z roku 1956!). Stála tam, chudinka, léta zřejmě opuštěná a nečtená. A co mě na ní nejvíc zaujalo, bylo průvodní slovo, které rozebírá sbírku. Vskutku velká náhoda, že jsem nedávno četla knihu Byla jsem ženou slavného muže, kde se přesně lidsky popisuje to, co je zde podáváno na podnosu a vzletně, jako by nešlo vlastně o milenku SKN Boženu Hodačovou a jejich bujný milostný život ... ne, byla to múza! Doporučuji si přečíst oboje a udělat si obrázek :)

02.07.2023 5 z 5

Panská rasa Panská rasa Catrine Clay

Tato kniha je záslužné dílo, ale byla na mě příliš dokumentární, víc se mi líbil o této tématice film Pramen života. Ale skloňme se před osudy válečných dětí a jejich matek.

17.04.2023 4 z 5