Ptačí zpěv

Ptačí zpěv https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/7416/bmid_ptaci-zpev-tBj-7416.jpg 4 78 20

Životy zasažené válkou. Román zasazený do období první světové války vypráví osudy mladého Angličana Stephena, který v severní Francii prožívá nejprve vášnivou lásku a posléze nelítostnou krutost bojů. Obojí natrvalo změní jeho život. Nejslavnější Faulksovo dílo, které se v Anglii řadí mezi literární klasiku, nabízí strhující vyprávění o životech zasažených válkou a mistrnou variaci na téma lásky a smrti. Faulksův úsporný styl popisuje děsivé detaily zákopové války i emocionálně vypjaté momenty tak působivě a přesvědčivě, že nám události nedávné historie doslova ožívají před očima. Hluboce osobní pohled na příběhy a pocity jednotlivých postav kontrastuje s anonymitou války, v níž se postupně zcela vytrácí smysl pro hodnotu lidského života. Úspěšný román Ptačí píseň byl nominován na cenu Booker Prize.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , BB art

Birdsong , 1993

jankor
07.08.2023

Tato kniha je dobrým válečným románem. Děj je opentličkován první a třetí dějovou linií, bez které by se klidně mohl obejít. Na začátku uspěchaná červená knihovna, průběžně a na konci novodobá část. A zase ty zbytečné erotické detaily. To důležité se odehrává na bojištích a v zákopech 1.SV. Tedy to, co Vás zasáhne, zamrazí, přinutí k přemýšlení. To, u čeho si řeknete, že ti muži viděli takové hrůzy, že si to ani neumíme představit ..... a nikoho to za nějakou dobu nebude zajímat. Vůbec se nedivím, že některé z nich to nevratně změnilo.

esma
08.05.2021 5 z 5

Číst Ptačí zpěv (a já už podruhé) je emocionálně tak vypjaté, že možná knížku i odložíte. Sever Francie, kraj, který svými meandry zdobí řeka Somma (jen o něco delší než naše Sázava), byl dějištěm podle historiků jedné z nejkrvavějších bitev 1WW. Představit si tento bažinatý kraj na severu lemovaný nízkými pahorky jako epicentrum lidského šílenství je nepředstavitelné, ale Sebastian Faulks neslevuje a proniká nejenom do popisu bojů, ale i do nitra svých postav, aby s námi sdílel to … vychýlení světa na nepřirozenou oběžnou dráhu.
Věčná otázka : kam až člověk může zajít ? Kam až vede ta uzamčena hrůza, to vesmírné osamění, degradace lidského života, ta ztráta důstojnosti, to prázdno v duši ?
Osobně mě jímala klaustrofobie ze zákopových scén, byť jsem se snažila držet rovnováhu, nepomohly ani civilní vstupy ostatních postav blízkých hlavní postavě románu.
Závěrem jenom prosté sdělení : považuji závěrečnou scénu vyproštění Stephena za jeden z nejpůsobivějších návratů k lidskosti.
Děkuji, pane Faulksi, Vaše knížka patří k mým TOP.

… Někde daleko mimo dosah myšlení se k němu vloudilo rozřešení a zjistil, že jeho paže, dosud zdvižené, se začínají natahovat a rozvírat.
Levi hleděl na toho člověka s divokýma očima, napůl zbaveného rozumu, vraha svého bratra. Z důvodu, jimž sám nerozuměl, bezděky také rozevřel paže a oba muži si padli do náruče a rozplakali se nad trpkou podivností svého lidského života...

vlkove
31.05.2020 5 z 5

Opravdu velice silný příběh, který nás zavádí na bojiště první světové války. Věrohodné popisy prostředí zákopů, každodenního života, smrti a všeho co k válce patří. Kniha mě naprosto rozložila a po dočtení se nedivím, že se v Anglii řadí mezi povinnou školní četbu. Tohle je skvost mezi válečnými romány. Musím přiznat, že prvních sto stran mě příliš nebavilo ale nenechte se odradit, tato část spíše slouží k tomu abychom viděli kontrast mezi válkou a obdobím míru.
Člověk si jen málo uvědomuje jaké to asi muselo být, nejen po psychické ale také po fyzické stránce. Jak vidíme muži byli naprosto rozložení, báli se a doufali jen v to, že přežijí.
Jedna z nejsilnějších knih jaké jsem kdy četla, určitě se k ní ještě několikrát vrátím. Knihu doporučuji všem.
Upozornění: není vhodné pro slabší povahy, obsahuje popisy mrtvých těl, umírání a zabíjení.
Na závěr určitě doporučím dvoudílný stejnojmenný film z roku 2012. Film se v některých pasážích od knižní předlohy mírně odklání ale i přesto perfektně vystihuje mrazivou atmosféru zákopů.

Maevie
20.05.2020 4 z 5

Faulksovo vyprávění první světové války je v mnohém podobné dílům Ericha Marii Remarqua. Nacházíme stejné odlidštění nepřátel, strach, odvahu, promarněné lidské životy i důsledky, které hrůzy války měly na následující život vojáků. Stěžejními postavami románu jsou Stephen a jeho vnučka Elizabeth, kteří si v různých časových rovinách pokládají otázky, na které se snažil před napsáním knihy najít odpovědi i sám autor – Kam až může válka dojít? Je první světová válka opravdu tak dávná historie? Proč o ní víme tak málo a proč se na ni a její oběti zapomíná?

iiiccc
29.11.2019 5 z 5

Zdrcující popis toho, jak obyčejné lidi měnil válečný stav. Fyzicky i psychicky. Čím si MUSELI muži na frontách a jejich rodiny a přátelé doma projít. Jak byli vytrženi ze života. Jak bojovali a plnili svojí povinnost. A jak se poté chtěli vrátit zpět do vyjetých kolejí svého předválečného života, které ale byly vytrhány a jejich pozůstatky zahlazeny.

attila1
27.10.2019 5 z 5

Úžasná kniha, strhující příběh z války. Stephen hlavní hrdina mi přirostl k srdci. Moc pěkně napsané. Děkuji přítelkyni za doporučení.

zuzik2301
03.02.2019 4 z 5

Celkově se jedná o velice promyšlené a propracované díle. Opravdu je vidět, že autor si do detailu promyslel úplně všechno. Bohužel musím říct, že postupem času mě kniha přestávala bavit. Přišlo mi, že je už moc natahovaná. Taky jsem se v některých pasážích mírně ztrácela, ale to mohlo být tím, že jsem se nedokázala plně na četbu soustředit.
Rozhodně stojí za přečtení, ale osobně je to jeden z mála kousků, kde se mi více líbí film než kniha.

jfialova
02.09.2018 4 z 5

Výborná kniha, už jen proto, že knih zabývajících se tématem první světové války (v porovnání s druhou světovou) je tak málo (já osobně si vybavuji pouze Remarqua). Určitě stojí za přečtení.

braunerova
18.03.2017 3 z 5

Cca 3/4 knihy jsem přečetl na jeden zátah, ale konec mě zklamal. Kapitola z tunelů, která zabírá 37 stran, byla nevěrohodná a nudná. Někdy prostě méně bývá lépe. Do Remarqova románu Na západní frontě klid má tahle love story hodně daleko.

dalimoni
19.12.2016 5 z 5

Silná a působivá kniha. Protiválečný manifest. Od první světové války uběhlo téměř sto let, neměli bychom zapomínat na tyto dějinné události. Tento příběh je zasazen do tohoto období.
Popisy válečného utrpení mě velmi zasáhly. Autor barvitě přiblížil život vojáků v zákopové válce, každý z nich nebyl jen voják, ale i otec, manžel, milenec, v civilním životě hrál každý jinou roli. Tady byl jen jednou ze součástek, které proti sobě šly a "zbytečně" umíraly pro svou zem.
Určitě doporučuji k přečtení, samotný příběh i přiblížení té doby stojí za to.

xMarketax
30.11.2016

Viděla jsem stejnojmenný film,v hlavní roli s Eddie Redmaynem,moc se mi líbil, knihu jsem bohužel nečetla, nemůžu ji nikde sehnat.
Kdyby ji někdo náhodou prodával, ozvete se prosím!

lapagerie
28.05.2016 4 z 5

Zpočátku jsem se nemohla zacist, ale pak me pribeh chytil. Musela to byt silena doba, kdyz clovek dokazal zlhostejnet pri pohledu na mrtve. O prvni svetove valce jsem vedela vicemene to, kdy zacala a skoncila. Plus par bitev, něco o zakopech a plynových útocích. Ale tenhle pohled primo do deni se mi zaryl pod kuzi.
Dejova linka kolem Isabelle me az tak moc nechytla, ale urcite ma v deji sve misto.

mstep
10.01.2016 5 z 5

Bože...tak tohle je ta nejlepší kniha, jakou jsem kdy v životě četla...strhující, dechberoucí, srdcervoucí a která ve vás vyvolá lavinu pocitů...hlavní hrdina Stephen vám přiroste k srdci a vy prožíváte všechno s ním tak, jako kdybyste u toho byli...lásku, ztrátu, strach o život, hrůzu, depresi, vyčerpání, beznaděj...a nakonec to tiché jásání jeho duše...to mě tedy vážně dostalo. Fenomenální závěr.
Není to lehké čtení, vzhledem k tomu, že všechny ty hrůzy se doopravdy děly, ale stojí to za to, vychutnávala jsem si každičké slovo. Mám slzy v očích a husí kůži a na Stephena Wraysforda, Michaela Weira a hrůzy první světové války jen tak nezapomenu. Hluboce se skláním před autorem, který popisuje vše barvitě a do detailu tak, že se před vámi scény odehrávají jako ve filmu.

Příběh byl i zfilmován, rozhodně doporučuji, ale ve filmu je spousta věcí jinak a kniha jde víc do hloubky - http://www.csfd.cz/film/238065-birdsong/prehled/

Drahá Isabelle,
stejně jako stovky tisíc britských vojáků tady v polích se snažím rozjímat o své smrti. Tenhle dopis se k Tobě asi nedostane, ale chtěl jsem někomu říct, jaké to je, sedět tady na trávě, v tenhle červnový pátek, když po mně lezou vši, žaludek mám plný horkého guláše a čaje, možná mého posledního jídla, a nad sebou slyším, jak děla řvou do nebe.
Chystá se nějaký hrozný zločin proti přírodě. Cítím to v kostech. Tihle muži a chlapci jsou prodavači a účetní, zahradníci a otcové - tátové malých dětí. Jejich ztrátu nemůže žádná země unést.
Bojím se smrti. Viděl jsem, co dokážou způsobit granáty. Bojím se, že budu celý den ležet zraněný v kráteru po šrapnelu. Strašně se bojím, že umřu sám a nebude se mnou nikdo, kdo by se mě dotkl.
Ale musím jít příkladem.
Musíme vyrazit ráno jako první. Buď se mnou, Isabelle, buď v duchu se mnou. Pomoz mi je vést k tomu, co nás čeká.
Tvůj Stephen

Mishule
22.12.2015 5 z 5

Pro mě perfektní knížka...

PetraBery
05.10.2015 5 z 5

Krásná kniha, pokud se o knize z války dá napsat krásná... Skvěle popsaná změna, co se s vojáky za války stane... Utrpení, bolest, smrt, ale i naděje a láska... Určitě doporučuji!

Liiiii
14.11.2014 5 z 5

Krásná kniha. Už dlouho jsem toužila si tuhle knihu koupit a přečíst. Nemám zrovna v lásce válečnou tématiku, ale tady mě to dostalo. V mnohém vidím válku úplně jinýma očima. Zanechala ve mně tolik pocitů, že je tu ani nemůžu vyjmenovat. Musíte si ji přečíst a pak pochopíte. Tolik bolesti a soucitu pohromadě. A vlastně i lásky. Myslím, že se k ní ještě vrátím. Tohle je jedna z knih, o které přemýšlíte ještě dlouho po přečtení (i během čtení). Hrozně moc jsem si začala uvědomovat, čím vším museli vojáci na frontě procházet a co zažívali a přitom se snažili zachovat zdraví rozum. Je toho tolik, co ve mně kniha zanechala. Přečtěte si jí! :-)

kloin
08.01.2014 5 z 5

Velmi silný zážitek z čtení. Získal jsem jiný vztah k Světové válce i k památníkům padlých.

Amnesiac
12.10.2013 5 z 5

Po všetkej tej postmoderne, magickom realizme, Musilovi, Pynchonovi a podobných Bolaňoch (samozrejme v dobrom) , padne dobre prečítať si knihu s témou od ktorej akosi vopred očakávate dojatie a podobne silné emócie. Faulksov magnum opus však nie je žiadna lacná či nebodaj povrchná literatúra. Je to prvoligová literatúra napísaná tak povediac klasicky.Všetky slová chvály adresované tejto knihe sú namieste. Ptačí zpev je o ludskosti v neludských casoch

VěrčaŘ.
01.03.2013 5 z 5

Realita války, silný příběh ...

katynais
28.02.2011 4 z 5

Kdo se zajímá o první světovou válku, tak určitě doporučuji přečíst