JaniMa JaniMa komentáře u knih

Lži Lži T. M. Logan

Příběh je přitažený za vlasy, ale má pointu. Ústřední myšlenka možnosti lidské manipulace dostupné díky moderním technologiím, to je perfektní základ pro thriller. Učitel Joe Lynch byl netradiční hlavní postavou (jdu proti proudu nemohu říci, že by mi byl vysloveně nesympatický, ani jako 100 % trouba mi nepřišel, jen mi trochu překáželo množství postřehů o jeho synovi). Největším bolístkem té knihy je, že není nic víc než jen napínavá a pokud toužíte po komplikovaném příběhu nebo technických detailech, tak váz zřejmě zklame. Je to oddechovka, kterou jsem prokládala čtením knih se spletitější zápletkou.

18.04.2023 4 z 5

Pes Baskervillský / The Hound of the Baskervilles Pes Baskervillský / The Hound of the Baskervilles Henry Brook

První setkání s Holmesem, a ještě k všemu dvojjazyčné. Moc mě to bavilo. Příběh je napínavý, skrz pro nás nezvyklé slovními obraty jsem se díky zrcadlovému provedení prokousala snadno a některé vysvětlivky pod čarou mi přišly užitečné. Na rozdíl od bilingvální knihy "Gangsteři - pravdivé příběhy" se mi tato kniha četla snáze. Věřím, že se k ní ještě vrátím. Pokud vybíráte, kterou zrcadlovou knihu si pořídit, pak tuhle mohu určitě doporučit.

13.04.2023 5 z 5

Rozsudek ráže 9 Rozsudek ráže 9 Michael Connelly

Od dočtení napínavého prvního dílu uběhlo dost času, abych si mohla ten druhý opravdu užít. Kdyby tomu tak nebylo, kdo ví, možná by mi nepřišel tak napínaví. Téma je podobné. Místy je děj trochu rozvláčnější, ale všechny pasáže vykreslené z pohledu advokáta, jsou čtivé. Sledovat postupný vývoj případu, který podědil po svém kolegovy, mě opravdu bavilo. Vyústění příběhu mě v mnohém překvapilo, za což má kniha určitě body navíc. S přibývajícím počtem přečtených knih, se mi dostává stále méně a méně překvapivých odhalení na jejich konci. Pokud bude k mání, určitě si přečtu i třetí knihu.

07.04.2023 5 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Tenhle díl to u mě měl těžké už od úvodních kapitol. Přijde mi, že do filmového světa se poslední dobou v různých knihách vydávám až příliš často. Přerušit kvůli tomu čtení série se mi ale nechtělo.
Jsem ráda, že jsem si před čtením tohoto dílu dala od série malou pauzu, protože knihy v ní jsou svým způsobem na jedno brdo. Zlomené srdce nabízí celkem napínavý příběh s nepříliš překvapivým, ale srozumitelným vyústěním. Davidův pohled na život mi přijde zvláštní, stejně jako chování některých aktérů popsaného příběhu, ale kdo ví… třeba je problém u mě.
V dalších knihách bych ocenila více zvratů nebo paralelních dějových linek, které by do knihy přispěly kapkou života. V knize postrádám cokoliv originálního, podle čeho by se mi mohla zapsat do paměti. Vylíčení prostředí, charakterizace postav, popis akčních scén, ... nejsou špatné, ale zdají se psané stále podle stejného schématu.

05.04.2022 4 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Jsem ráda, že jsem četla dříve Údolí mrtvých (2.díl série), protože tato kniha by mě nepřesvědčila sáhnout po pokračování série.
Líbil se mi námět. Vlastně celý začátek příběhu se zdál slibný. Kniha zklamala hlavně v druhé, akčnější, polovině a neodložila jsem ji jen proto, že jsem už měla přečtený druhý díl. Přišlo mi, že některé věci do sebe nezapadají, nejsou logické. Postavy předvídají vývoj událostí, aniž by k tomu měly důvod (informace), a někdy je jejich chování dost nepravděpodobné. Je těžké nechat se vtáhnout do dění. Závěr se mi líbil, ale můj dojem z knihy jako celku už napravit nedokázal. Škoda. Teď nevím, jestli má cenu otevírat třetí knihu.

14.04.2021

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Přesto, že se mnoho z toho, co se v posledním díle událo, nechalo předpokládat, kniha mě v lecčem překvapila. Někde mile, místy naopak. Kapitoly v první části knihy mi přišly vleklé a některé pasáže v těch dalších poněkud umělé. Na druhou stranu, přesto, že se jednalo o sedmý díl obsáhlé série, splnil nelehký úkol. Dokázal celou sérii smysluplně uzavřít a to v podstatě ve všech linkách, které byly v jednotlivých dílech dotčeny.
Sečteno, podtrženo: Celá série určitě stála za přečtení, ale poslední díl nepřekonal má očekávání. Dost možná ani nenaplnil mou představu o strhujícím finále.

26.06.2020 4 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Poslední díl trilogie jsem dlouho odkládala. Nebyla jsem si jistá, jestli se mi do mrazivě nepřívětivého severského prostředí chce vracet, zvlášť, když se dalo očekávat, že v závěru knihy nečeká zrovna záplava veselí. Taky jsem se trochu bála, že se příběh bude i nadále točit kolem Marsaili. To se sice nestalo, i tak mi ale rozvláčné vyprávění až do poloviny knihy přišlo nudné.
Život se s ostrovany nemaže. Po objevu mrtvého těla se Fin opět v mysli vrací do minulosti a oživuje vzpomínky na mladší já svých přátel. Paralelně s vyšetřováním kolem mrtvého tak vyplouvají na povrch souvislosti, které převrátí nejeden život naruby. Závěr knihy je díky tomu napínaví.
V závěru série cítím, že May není úplně autor knih, které vyhledávám. Myslím, že píše dobře a jeho netuctová trilogie byla svým způsobem poutavá, jen mě prostě nebaví prokopávat se k vrahům přes klukovské vzpomínky.

13.03.2024 4 z 5

Útes Thunder Point Útes Thunder Point Jack Higgins

Nenáročná pohádka pro dospělé, která upoutala nevšedním námětem. Příběh je čtivý bez zbytečné omáčky. přestože jsou některé pasáže zřetelně za hranou reality, zůstávají napínavé. Plus knize dávám za výlet do Karibiku a malé okénko do historie.

21.10.2023 4 z 5

Vlastní spravedlnost Vlastní spravedlnost Camilla Läckberg

Stylem to připomíná M. Klevisovou. Většina pátrání stojí na postupné konstrukci lešení mezilidských vztahů a životních cest. Krom toho je hodně prostoru věnováno osobnímu životu vyšetřovatele Patrika a jeho blízkých. Děj tohoto dílu se točí kolem svatby a duševního stavu Anny, sestry Patrikovy nastávající. Jedna dějová linka je věnována citovému vzplanutí komisaře Mellberga, který i nadále jako šéf oddělení nefunguje. Na samotnou detektivní zápletku vystavěnou na pozadí TV show nezbylo vedle uvedeného v knize zas tak moc prostoru. Je fajn, že nás autorka nezasypává hordami jmen, ale pachatel dvou vražd, ke kterým došlo v krátkém časovém sledu je pak vcelku zřejmý. Předvídatelný mi přišel i osud vztahu k. Mellberga, a tak dávám knize 4 hvězdy vlastně jen za to, že se dobře četla.

04.09.2023 4 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

Po dočtení jsem trochu zklamaná. Příběh je promyšlený, plný zajímavých vsuvek a rozhodně nenudí. Přesto mi přišlo, že se pročítám slepencem ohraných prvků vsazených do šablony. Těhotná žena v nebezpečném prostředí, největší padouchové vypadávají z krabičky mírumilovných postaviček, k zásadním zvratům vedou náhody, vyšetřovatelé se drží jedné stopy, jejíž relevancí si nejsou jistí, a příliš neuvažují další souvislosti Nad to si myslím, že by autor udělal lépe, kdyby některé dialogy a detaily vynechal. Líbí se mi například, že Tilly prochází určitým vývojem, ale neustálé připomínání její výjimečnosti mi přišlo otravné stejně jako těhotná Flynnová. Možná je na čase dát si od série kratší pauzu, ale když narazím na čtvrtý díl, ráda si ho přečtu.

13.08.2023 4 z 5

Alchymistovo tajemství Alchymistovo tajemství Scott Mariani

Jako akční pohádka (ve stylu Dana Browna) proč ne. Čtivé krátké kapitoly plné akce, reálné kulisy z různých koutů Evropy, odkazy na skutečné historické události a postavy i osobní zápisky, symboly, šifry a kódy, obrazce tvořené spojením bodů v mapě,... to všechno se do knihy vešlo. Jak už to v takových příbězích bývá, nechybí ani tragickými událostmi poznamenaný neúplatný hrdina, tajné organizace, sadističtí záporáci, pronásledovaní pokrokový vědci chystající se odhalit velká tajemství a eidetická paměť. Možná, že před 5 lety by mě takový bohatý mix nadchl. Množství nelogických operací, náhod a neohroženost hlavního hrdiny, který je sice dobrák od kosti, ale když na to přijde nemá morální problém střílet do živého, by mi tenkrát asi mnoho nevadili. Nyní jsem na podobné čtení buď stará nebo knižní kvalitou zhýčkaná.
Řekla bych, že kniha sama sebe vystihla v této pasáži:
„Všechno to jsou jenom výplody fantazie, výmysly, hádanky a potrava pro naivní snílky.“

20.11.2022 3 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Neodložit knihu během zdlouhavého uvádění postav byl skoro heroický výkon, který stěžoval snad neúplně zdařilý překlad, či prostě počáteční neohrabanost autora. Oživení se v knize dočkáte po více než 150 stranách. Pak není o nepředvídatelné zvraty ani akci nouze.
Škoda, že jsem si k postavám vytvořila jen povrchní vztah. Bylo by mnohem záživnější sledovat jejich pouť životem, kdybych jim mohla fandit nebo naopak vyhlížet okamžik, kdy je dostihne ruka spravedlnosti. Vývoj osudů některých postav mě i tak překvapil. Snad žádná postava nekráčí životem po předvídatelné lince. Líbí se mi, že konec knihy není otevřený, právě naopak, vše dává do souvislostí a příběh uceluje.
Já si ale z knihy odnesla hlavně jedno poznání o sobě: Výpravné příběhy mapující životy různých hrdinů mě v současné době zřejmě nemají šanci nadchnout. Možná za pár let. I proto se do dalšího dílu nyní nepohrnu, i když věřím, že tento kvalitou předčí.

08.10.2022 3 z 5

Vražda na golfovém hřišti Vražda na golfovém hřišti Agatha Christie

Podle doporučení jsem si dala pozor, abych sáhla po novějším vydání (2014) a od knihy jsem neměla velká očekávání. Možná proto jsem byla vcelku mile překvapena. Příběh měl spád a obešel se bez nudného líčení zbytečných detailů. Zaláskovaný Hastings mě sice trochu rozčiloval, ale to je drobnost. Knížka se mi líbila, ale mezi pozdějšími díly od A. Christie jsou bez pochyby lepší kousky. Netradičně jsem shlédla i zfilmovanou verzi (1996), která se od knižní předlohy poněkud liší. Bylo zajímavé porovnávat je.

09.05.2022 4 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Fajnová kniha, jen konec mě trochu zklamal. Nevím, co přesně jsem od něj očekávala, ale něco tomu chybělo.
Po knize od Nesba jsem sáhla poprvé, ale myslím, že ne naposled. Styl s jakým je příběh prezentován není tuctový.

07.04.2021 4 z 5

Bohové viny Bohové viny Michael Connelly

Závěrečná část knihy byla napínavá, ale začátek mi nesedl. Dočetla jsem až na podruhé. (Asi mě omrzela postava Mickeyho Hallera, protože autor dle mého patří v žánru ke špičce.)

24.12.2023 4 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Na knížku z druhé ruky dobré.
Při čtení opravdu mrazí. Kdo nemá rád flashbacky bude tuto knihu proklínat. Skákání sem a tam v čase je tu tolik, až to místy působí zmatečně. Děj je ale strhující, a protože text není zbytečně natahovaný zdlouhavými popisy, není těžké se nechat unést strohým, ale poutavým líčením dění skrytého pod rouškou severské dokonalosti Jen je škoda, že mi ani vyšetřovatelka nebyla sympatická, a že si napříč prvotním očekávám budu muset opatřit ještě další knihy, abych zjistila, o čem jsem to vlastně celou dobu sbírala informace....

02.07.2023 4 z 5

Advokát Advokát Michael Connelly

Pozvolnější, ale o to věrohodnější čtení. Oslovilo mě obsazení advokáta do role hlavního hrdiny a všechny postavy byly dle mého velmi dobře zpracované. Chronologické řazení děje mi naprosto vyhovovalo a užívala jsem si možnost nechat se pozvolna sunout příběhem bez dramatických časových přeskoků a složitých dějových konstrukcí. Myslím, že s touto knihou jsem našla další slibnou knižní sérii.

12.09.2022 5 z 5

Na konci října Na konci října Lawrence Wright

Souhlasím s tím, že se jedná o knihu s přesahem. Nečte se lehko. Ve spojení s aktuálním děním je to opravdu mrazivé čtivo. Za příběh bych plné hodnocení nedala, ale kniha je svým poselstvím natolik výjimečná, že si jej bez pochyby zaslouží.

08.07.2022 5 z 5

Němé oběti Němé oběti Tim Weaver

(SPOILER) Wow? Ne, tentokrát spíš ne…
Na Healyho návrat na scénu jsem se těšila, proto jsem byla nejprve zklamaná, když jej Weaver už v první polovině knihy pohřbil. Když jsem se s tím smířila, ukázalo se, že se věci mají jinak a Healy je přece jen mezi živými. Sice jsem příliš nepochopila, jak přesně se mu podařilo nejprve prokazatelně zemřít, ale ok, vzala jsem to.
Zdálo se, že nás čeká pořádná porce překvapivých zvratů, napětí a akce. A to vše v knize kutečně bylo, ale čím víc se autor snažil vykreslit dramatické momenty, tím víc jsem uvažovala, že knihu odložím. Dráždilo mě neustálé omílání Healyho bezbrannosti v kontrastu s Rakerovou nedosažitelností, kterou si držel, zatímco si čtenáři dokola stěžoval na své nevyspání a bolavé svaly. Nemám problém s tím, že hrdinové knih mají někdy genetickou výbavu jako z jiného světa a nemusí tedy jíst, pít ani spát, ale otravovat na každé druhé stránce mě s tím nemusí. Stejně tak mi nevadí, pokud s autoři čas od času vrátí k něčemu, co již bylo napsáno, aby to čtenáři připomněli. Když jsem ale už asi po desáté četla o malých bezbranných holčičkách, pro které by Healy a Raker hledali pravdu do roztrhání těla, uvažovala jsem, zda by nestálo za to z knihy stránky postižené těmito výlevy vytrhat.
Závěr příběhu se mi ale líbil, přestože jsem tak nějak tušila, kdo v tom bude mít prsty. (Asi už čtu Weavera hodně dlouho.) Možná, že je na čase si teď od dobrodružství Davida Rakera trochu odpočinout a vrhnout se na další díl až s časovým odstupem.

13.10.2021 3 z 5

Kavky Kavky Ken Follett

Kniha mě pohltila hned na začátku. Děj má spád a líbilo se mi i vykreslení jednotlivých postav. Když však přišlo na velké finále byla jsem zklamaná. Akční to jistě bylo, uvěřitelné však ani trochu. V mých očích knize uškodil i příliš zaláskovaný konec a skutečnost, že z hlavní postavy Flick Clairetové autor v závěru vymodeloval superženu bez jakékoliv slabosti.
Kniha se četla dobře, ale vracet se k ní zřejmě nebudu. Doporučila bych ji jako nenáročné čtení na dovolenou.

24.09.2021 4 z 5