janca6129 janca6129 komentáře u knih

Jiný kraj Jiný kraj * antologie

Jiný kraj, stejný mrav.

Je totiž úplně jedno, kde se povídka odehrává, jestli v naší realitě, v té virtuální nebo ve fantaskní říši. Problémy si nás najdou všude. Nenávist. Hlad. Zrada. Potíže v rodině. Nesnášenlivost všeho, co se vymyká "normálu".

Autorům se podařilo propojit hororové, sci-fi či fantasy prvky s problémy (nejen) dnešní společnosti. Mnohdy to bylo mrazivé, někdy nechutné, občas nadějeplné. V každém případě však k zamyšlení.

Skvělý výběr.

08.03.2023 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Do téhle knihy jsem jednoduše musela vyrůst.

Zpočátku jsem měla chuť knížku zahodit. Byla jsem zmatená jako včela ve městě, bezradná jako ryba na suchu. Tolik jmen a odkazů do minulosti, o které jsem nevěděla vůbec nic, náznaky magie, která mi nedávala smysl...

Polovinou knihy jsem se prokousávala fakt dlouho, abych v půlce zjistila, že se najednou nemůžu odtrhnout a chci vědět víc, protože toho pořád vím tak málo.

Díky bohu za seznam jmen na začátku a rejstřík na konci. Ač tedy musím uznat, že v postavách se časem dalo krásně vyznat - každá z nich má svůj vlastní charakter, specifické rysy chování i uvažování, jedinečnou příběhovou linku, která spoustu naznačí, málo vysvětlí... a donutí tak netrpělivě čekat na další díl.

Ač tedy už všechny vyšly, já si s chutí počkám na ta nová, krásná, pro oči lahodná vydání od Planety9. Protože takhle vymazlenou edici najdete jen málokdy.

(A já už začínám pomalu chápat tu oblíbenost v hate-to-love romantice. Protože přesně to jsem právě prožila.)

22.08.2022 4 z 5

Můj první polibek Můj první polibek * antologie

Originalita, jazyková i žánrová rozmanitost všech vybraných povídek je obdivuhodná. Každá z nich si své místo ve sborníku zaslouží.

Rozhodně doporučuji všem – nejen ženám, neboť sborník je tak žánrově rozmanitý, že na své si přijdou i mužští čtenáři.

17.01.2022 5 z 5

Vrchol vulkánu: Oceněné povídky Harlana Ellisona Vrchol vulkánu: Oceněné povídky Harlana Ellisona Harlan Ellison

Vrchol vulkánu jsem četla něco přes měsíc. Ovšem ne z toho důvodu, že by mě Ellisonovy povídky nebavily, bylo to přesně naopak: vychutnávala jsem si každé slovo, každý řádek, každý odstavec. Podivovala se nad vytříbeným jazykem, nečekanými konci, rozličností jednotlivých povídek. Žasla nad originalitou, umem vytvořit nečekané zápletky a taky nad prací českých překladatelů...

02.02.2021 5 z 5

Pod šeptajícími dveřmi Pod šeptajícími dveřmi TJ Klune (p)

Pro mě se tahle knížka stala doslova a dopísmene Láskou na první přečtení. Nejenže jsem se hlasitě smála, ale taky jsem si poplakala dojetím.

Jasně, děj není zrovna dvakrát dynamický. Je pomalý, protkaný hromadou filosofujících debat, ochucený fakt jen špetičkou napětí, což chápu, že by mohlo některé čtenáře znudit.

Kvality tohohle díla dle mého skromného názoru tkví jinde.

I přes absenci strhujících dramat či akčních scén je to počin velmi čtivý, nechybí mu skvělý humor, krásné citáty, uvěřitelná a roztomilá lgbt milostná linka, dojemné momenty a především lidskost a laskavost. Taky předkládá zajímavý a nečekaně mile vtipný pohled na smrt, z něhož získáte pocit, že se vlastně není čeho bát.

A Wallace? Hlavní hrdina je kapitolou sám o sobě. Za života byl příjemný asi jako tříska hnisající za nehtem. Po smrti - vlastně až potom, co se s ní jakž takž smířil - si ale prošel vývojem, který ho dovedl nejen k lepšímu já, ale taky k hluboké lásce a k přijetí do velmi podivného společenství, které se dá nazvat rodinou.

Protože čím víc času Wallace ve společnosti nesourodé partičky podivínů tráví (no řekněte, nelibilo by se vám žít vedle Smrtky s asijskými kořeny a lehce nevymáchanou pusou, ducha žerty tropícího dědy, psa doslova věrného až za hrob a trpělivého převozníka libujícího si v čajích?), tím víc si uvědomuje, co vše mu za život uniklo.

Tenhle příběh je laskavý, cituplný a zároveň vtipný, jehož leitmotivem je vyrovnání se se smrtí a to nejen s tou vlastní, ale i s odchodem milovaného člověka. Mimoto je ale také o uvědomění si vlastních chyb, o druhé šanci je napravit. O promarněném životě. O smutku, hněvu i radostech. O debatách nad životem i smrtí, o lásce milostné i rodinné...

Milovníci LGBT romancí s nádechem fantastična nebo příznivci oddechové četby, u které se zasmějí i dojmou zároveň, by si tenhle titul rozhodně neměli nechat ujít.

13.04.2023 5 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Příběh Odda a jeho dobrodružství je jednoduchý, to ovšem neubírá na jeho kráse. Odda jsem si zamilovala, pro jeho úsměv, pro dětskou odvahu i to, jak jeho milá povaha dokázala vyřešit "obří" problém severských bohů.

A ilustrace pana Riddella jsou prostě nádherné.

29.11.2020 5 z 5

Na neVěčné časy Na neVěčné časy * antologie

Příjemná a čtivá jednohubka o různých podobách lásky. Pohladí na duši, pobaví, potěší nápaditostí. <3 Já se rozhodně zamilovala!

14.02.2024 5 z 5

Adventní kalendář povídek: Kdysi v zimě Adventní kalendář povídek: Kdysi v zimě * antologie

Adventní kalendáře povídek od nakladatelství Brk se stávají takovou milou každoroční tradicí. Ani letos nezklamal a výběr povídek, které se do sborníku dostaly, je jednoduše rozmanitý. Čekají vás příběhy temné i pohádkově laděné, s rodinnou atmosférou, romantikou, o lidském zlu i dobru v nás... ale hlavně jsou o zimě, takže dokonale zapadají do předvánoční atmosféry, ať už jsou o čemkoliv.

30.12.2022 5 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Tak nějak nevím, co si o Půlměsíčním městě myslet. Váhám mezi 2 a 3 hvězdami... Nakonec jsem se rozhodla pro 3, a to jen pro to, že poslední kapitoly byly nabušené emocemi, že i slza ukápla. :D

Nicméně. První třetinu jsem naprosto nedávala. Totální guláš v postavách, rasách, celkové hierarchii... Myslím, že by nebylo na škodu to dávkovat postupně a ne stylem "hrc, hrc, tady to máte". Měla jsem sto chutí knihou švihnout do kouta a nikdy se k ní nevracet. :D

V pořadí několikátá YA fantastika, kde hlavní hrdinky fetujou, pařej... nebo rovnou všechno dohromady. To už se musej sjíždět i víly, proboha?

Další věc,co mi vadila, byly totálně super krásný kočky a nadsamci. O nikom se nedočtete, že by byl nějak slabý nebo něčím odlišný, nedejbože ne zrovna koukatelný. Naopak všichni oplývali děsnou krásou, šarmem a odvahou.

Co se mi naopak líbilo, byla pomalá, sice od třetiny okatá, romantická linka. To jsem žrala. :D Chvílemi mi bylo úplně fuk, jak to nakonec s městem dopadne, hlavně se dozvědět, jak na tom bude vztah hlavních protagonistů!

A nečekané závěry, ty byly super.

25.02.2021 3 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Jedna hvězda za nápad. Další dvě za svět, originální pojetí magie a draků.

Ráda bych napsala, že mě to bavilo, ale bohužel. Do příběhu jsem se začetla až po 450. stránce, do té doby jsem při čtení trpěla. Nevím, asi mi nesedl styl vyprávění. Přišlo mi "ploché", bez emocí, nezáživné. Což je škoda, takový hezký příběh by si zasloužil podat mnohem lépe.

15.08.2020 3 z 5

Elektrickej strom Elektrickej strom Jarmila Kašparová

Pokud si myslíte, že spojení "rocková space opera" je vhodnější spíš pro mužské spisovatele, Jarmila Kašparová vás hned vyvede z omylu. Neskutečně skvělé, povedené, vtipné, feel-good počtení prošpikované lehkým filosofičnem a odkazy na nejslavnější operně-rockovou kapelu všech dob.

Kromě barev, bláznivého počasí, hudebních narážek, Pozemšťany (skoro)zkrocených planet či hudebních narážek mě osobně potěšila (a překvapila zároveň) skvěle zpracovaná soudobá témata - od dezinformacemi posedlých věřících přes společenské škatulkování až po hranice mezi pruzením a diktaturou. Přes to všechno se mi Elektrickej strom četl jedna báseň - krásné popisy, trefné metafory i příjemný humor.

Je až neuvěřitelné, že tenhle poklad je prvotinou!

03.04.2024 5 z 5

Kocour, který zachraňoval knihy Kocour, který zachraňoval knihy Sósuke Nacukawa

O téhle knížce stále nevím, co si myslet. Má v sobě skutečně mnoho krásných myšlenek o knihách, o čtení. Svým způsobem malinko připomíná Malého prince, zejména formou "pohádka" vs. filosofický přesah. Krásně se četla, myšlenka labyrintů a zamyšlení se nad dnešním přístupem ke knížkách úžasné.

Jenže... má to spoustu "ale".

Hlavní hrdina byl tak trochu jouda, přesto měl zvláštní schopnost se najednou změnit v rozumného inteligentního mladíka, který svými slovy dokázal přesvědčit snad každého o své pravdě.

Neustále ho někdo bombardoval (hlavně ta
protivná spolužačka) až nepříjemným otravováním ohledně školní nedocházky. Sakryš, vždyť mu zemřel děda a neuplynul ani týden! To snad nemá nárok truchlit?

A kde se vzal ten kocour? Proč si vybral zrovna Rintaróa? Co na něm bylo tak zvláštního, speciálního...?

A vzhledem k tomu, jak hezky, snad až s určitou poetičností, byl příběh psaný, působila Rintaróova nespisovnost jako pěst na oko.

06.03.2023 3 z 5

Následky následků Následky následků Pavel Jedlička

I tento díl se veze na vlně českého humoru, satiry a sci-fi. Osobně se mi četl o něco lépe než předchozí, děj mi přišel zajímavější, nějaký ten prostor dostaly i ženské postavy.

76 %

01.02.2023 4 z 5

Rapsodie Rapsodie Laura Thalassa

Rapsodie je konečně NA, v níž si to své najdou i dospělé milovnice YA/NA romantické fantastiky. Velkou roli tu hraje milostná linka, čímž je trochu upozaděn děj jako takový, ale upřímně mi to nevadilo.

Má to skvělý námět i temný podtón děsivých událostí v Desmondově říši, který doutná napříč celou knihou a u konce se pomalu rozhoří.

Velké plus si zaslouží Desmond, který je sice děsivým vílákem Handlířem, ale ne tím toxickým způsobem, jaký známe u jiných knižních bad boys. Dokáže být milý, pozorný i spravedlivý či starostlivý. Prostě muž, kterého si už dokážete představit jako chlapa do života.

Navíc cením skvělý překlad a redakční práci, neb se to obzvlášť u tohoto žánru vidí jen málokdy.

30.12.2022 5 z 5

Dcera železného draka Dcera železného draka Michael Swanwick

Dcera železného draka se řadí přesně mezi ty knihy, o nichž nevím, co si mám myslet. Zpočátku jsem byla rozpačitá, zda má cenu takový mišmaš a fakt divnou podivnost vůbec dočítat. Jenže se tomu nedá odepřít několik věcí - plynulost děje, jeho zajímavost, originalita, surovost i syrovost a... nadmíru skvělá čtivost. Ta mě udržela až do konce. A nakonec jsem knížku, co se zprvu jevila jako něco, co jaktěživ nedočtu, se zájmem slupla za dva dny.

Je jasné, že Dcera železného draka není pro každého. Sama jsem si často říkala, na čem autor jede, ale nakonec jsem si příběh celkem oblíbila. Je to dílo pro fajnšmekry, co si potrpí na divnostech, žánrových rozmanitostech a dokonalých mišmaších.

Hlavní hrdinka Jane je postavou, o které nevíte, zda ji mít rádi či nikoliv. V jednu chvíli s ní soucítíte, dokážete se do ni vcítit, aby vám vzápětí bodla kudlu do zad a vy si řekli, jaká je to... špatná holka.

Ale celkem se mi to líbilo. Plus krásná obálka.

(Dala bych 3 hvězdy, protože i na mě to bylo moc šílené, nicméně až tak nízké hodnocení si kniha nezaslouží. Fakt se to skvěle čte. A je to správně ulítlý.)

03.08.2021 4 z 5

Ke "školce" jsem se včera dostala poprvé, dnes jsem ji dočetla. Vyčarovala mi přesně to, co jsem potřebovala: úsměv. :)

26.02.2021 5 z 5

Adventní kalendář povídek na dlouhé zimní večery Adventní kalendář povídek na dlouhé zimní večery * antologie

Stejně jako každoročně u čokoládového kalendáře jsem tenhle měla slupnutý ještě před začátkem prosince. :D S tím rozdílem, že si to nemusím vyčítat. :D

Rozhodně sborník doporučuji. Skvěle vybrané a sestavené povídky, některé k zamyšlení, jiné k zasmání či k poplakání... Díky menší velikosti se vejde do každé kabelky (či větší kapsy), takže nezabírá místo... a je skvělý jak na čtení doma u krbu, tak na cestách.

22.11.2020 5 z 5

Pekelný plášť Pekelný plášť Simona Michálková

Pekelný plášť je sice prvotina, ale opravdu krásně napsaná! Skvělá práce s jazykem, stylem vyprávění a výběrem doprovodných ilustrací. To vše pod rouškou pohádkového světa a humoru, který jistě donutí nejedny rty k úsměvu. :)

Příběh o magií stvořené dívce, mluvícím koni a neviditelném princi jsem si zamilovala a nedokázala se od čtení odtrhnout. Skvělá směs akce, lásky, dobrodružství, vlastního světa, reálií ze slovanské mytologie a českých pohádek.

Vřele doporučuji všem, kteří milují jak YA fantasy, tak stále ještě nevyrostli z pohádek. :) Za mě velmi vydařené dílko.

09.09.2020 5 z 5

Armabetton Armabetton Martin Chval

Sci-fi satirická jednohubka, která i přes nastálou jistou monotónnost stejně překvapí nějakým dobrým vtipem či slovní hříčkou. :))

73 %

01.02.2023 4 z 5

Stín bohů Stín bohů John Gwynne

Gwynne je bezpochyby skvělým vypravěčem. Vhodí vás do svého světa bez zbytečného vysvětlování, což pro znalce či milovníky severské literatury a mytologie znamená velkou výhodu, budou mu rozumět víc než čtenáři severem nepolíbení.

To však neznamená, že si čtení neužijí. Stín bohů je skutečně dobrou fantastikou, které nechybí nic, co od tohoto žánru očekáváte: zajímavý svět, znamenitě napsané postavy, tajemné záporáky, odvážné válečníky, krvavé bitvy, hon za pomstou, draky, magii, mýty, intriky, zradu i lásku…

(Osobně bych ocenila slovníček severských pojmů na konci nebo pod čarou, ale s překladačem se dá taky pracovat. :))

01.12.2022 4 z 5