janarzk janarzk komentáře u knih

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Je to už delší doba, co jsem knížku přečetla, ale nemohu si nechat ujít možnost jí tady udělit pět hvězdiček.Tenkrát jsem ji přímo zhltla. Teď jsem se chtěla podívat na seriál, ale nejde to, končím u prvního dílu, vize, které jsem si vytvořila četbou, se neshodují s tím, co vidím na obrazovce.

23.08.2017 5 z 5

Désirée Désirée Annemarie Selinko

Nádhera! Po dočtení ve mně ještě stále doznívá poutavý příběh francouzské dívky Eugénie (Désirée), pozdější královny Švédska a Norska, díky kterému se moje hluboké mezery v oblasti historie zase o trošičku zcvrkly. Škoda, že nám podobným způsobem nevykládali dějepis ve škole, to by bylo jiné kafe. Pomocí příběhu se obeznámíte se spoustou důležitých historických událostí i osob. A že si autorka občas pomohla fikcí, není myslím, vůbec na závadu. Zásadní fakta zůstávají. Kontrolovala jsem si s wikipedií. Objevila jsem pouze, že Désirée neměla pouze sestru a bratra, jak je zde popisováno, ale 4 nevlastní a 8 vlastních sourozenců.

23.08.2017 5 z 5

Tereza Raquinová Tereza Raquinová Émile Zola

Ponuré až depresivní, přitom nádherné, čtivé a literárně vytříbené dílko.

28.04.2017 5 z 5

Pekařova dcera Pekařova dcera Sarah McCoy

Historická část se mi velmi líbila, ovšem prolínání s příběhem ze současné Ameriky na mě působilo velmi rušivě. Sotva jsem se stihla položit do děje - klap a máme tu příběh zcela jiný, z jiné doby, jiného místa. Připadalo mi jako bych četla dvě různé knihy na sobě nezávislé, ale nemohla si zvolit, které se chci zrovna věnovat.
Tím však nechci odradit další čtenáře, někomu tento styl může vyhovovat. A i kdyby ne, tak nahlédnutí do jedné pekařské rodiny v nacistickém Německu, přiblížení osudu jejích členů a jak již tu bylo zmiňováno - pohled na život za války zase z jiné strany, za to stojí.

14.12.2016 3 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Poutavě psaná, příjemná oddechová četba. Druhá polovina mě strhla a knížku jsem neodložila dřív, než jsem ji dočetla. Ta by u mě měla pět hvězd, ale hodnotí se celá kniha, takže dávám krásné čtyři.

09.12.2016 4 z 5

Zdroj Zdroj Ayn Rand (p)

Zvláštní, zajímavé, netradiční, nadčasové, ...! A velmi čtivé.
Pro mě několik málo pasáží (spíše v druhé polovině) zbytečně zdlouhavých, proto dávám "jen" čtyři hvězdy.

25.07.2016 4 z 5

Tajná dcera Tajná dcera Shilpi Somaya Gowda

Moc hezké čtení. Žádné zdlouhavé a zbytečné popisy, má spád a přesto vtáhne do děje. Během četby jsem se dokázala ztotožňovat s různými postavami tohoto zajímavého příběhu o adopci. Úžasný je i vhled do dvou různých kultur, jejich markantní rozdíl - mezi americkou a indickou, ale i propastný rozdíl života bohatých a chudých v Indii. Je vidět, že autorka život v obou zemích dobře zná. Co mi malinko zkazilo dojem, že na konci celého vyprávění mi některé události přišly moc zidealizované (např. kdo zapálí hranici pod zemřelým dědečkem...), proto ubírám jednu hvězdičku. Ale to nic nemění na tom, že knihu vřele doporučuji.

05.07.2016 4 z 5

Špeky Špeky Rob Grant

Celkem čtivá oddychovka psaná nadlehčenou a úsměvnou formou.

17.06.2016 3 z 5

Nedočetla jsem. Vůbec mě nebavila a nijak vtipná mi taky nepřišla. Asi mám ráda jiný styl humoru.

13.06.2016 1 z 5

Proč ženy nekouří doutníky Proč ženy nekouří doutníky Jana Javorská

Ráda se zasměji, ale fekální humor zrovna nemusím.

01.06.2016 2 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Tak tato kniha mě naprosto pohltila. Obdivuji, jak mladá autorka dokázala naprosto bravurně a procítěně vystihnout atmosféru doby i prostředí, psychologii postav a vztahů, přiblížit děj natolik, že máte dojem, jako byste tam žili. Spolu s hlavními hrdiny prožíváte krutý příběh, který se stal začátkem 19. století v drsném podnebí islandských hor, kde život na odlehlých farmách ubíhá svým specifickým způsobem. Knížka je psána poutavým, literárně vytříbeným jazykem a působí natolik emotivně, že jsem na poslední stránky přes slzy skoro neviděla.

30.05.2016 5 z 5

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

Vyposlechnuto jako třídílná rozhlasová hra. Rozmýšlela jsem se mezi dvěma a třemi hvězdami, ale působivé rozhlasové zpracování si ty tři určitě zaslouží. Přiznávám však, že tato kniha by se mi číst nechtěla.

19.05.2016 3 z 5

Hadí žena Hadí žena Hernán Huarache Mamani

Je to vlastně taková pohádka pro ženy. A jako v každé pohádce se i tady občas vyskytne nějaké to moudro. Jen díky tomu, že jsem si knížku takto pojala, se mi ji podařilo přečíst a dočíst. Jako bájný příběh to bylo chvílemi i docela zajímavé, ale než jsem ji začala brát tímto způsobem, myslela jsem, že ji hned odložím. Dráždil mě primitivní způsob vyprávění i za vlasy přitažený obsah.
Jestli si chcete přečíst skutečně hodnotnou a obohacující knihu, kde se prolíná duchovno se životem na zemi, vřele doporučuji autobiografii Musela jsem zemřít od Anity Moorjani.

16.04.2016 2 z 5

Se šarmem Pařížanky Se šarmem Pařížanky Ines de La Fressagne

Myslím, že název je zavádějící. Dle mého soudu by bylo "Se šarmem Pařížanky po Paříži" mnohem výstižnější. Já jsem si díky recenzím tady knížku nekoupila (jak jsem původně zamýšlela), ale vypůjčila si ji v knihovně. Žádné převratné poznatky jsem tedy neočekávala, takže účel zpříjemnění jednoho zimního večera splnila. A to hlavně díky velmi hezkému a nápaditému dizajnovému zpracování.

08.03.2016

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Nadčasové, působivé, emotivní, vybízející se zamyslet. Surový a neotřelý pohled na život a smrt. Kniha postupně graduje. Ze začátku jsem si myslela, že to budou 3, pak 4 hvězdy, ale po dočtení mi připadá i 5 málo.

06.03.2016 5 z 5

Kecy mýho fotra Kecy mýho fotra Justin Halpern

Perfektně jsem se bavila. Kromě toho má tato kniha i hloubku. Závěr úžasný.

22.02.2016 5 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Pro mě velmi čtivá kniha, úžasný příběh a zároveň rozšíření vědomostních obzorů naprosto nenásilnou formou. Mám ráda historii i asijskou kulturu, která v té době byla ještě více odlišná od naší evropské, než dnes. Kniha mě naprosto pohltila a po dočtení ve mně ještě dlouho doznívala.

22.02.2016 5 z 5

Musela jsem zemřít Musela jsem zemřít Anita Moorjani

Naprosto souhlasím s komentářem od Vltaava. Lépe bych to asi nevyjádřila. Dávám pět hvězd.

21.02.2016 5 z 5