jana-cisarova jana-cisarova komentáře u knih

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Z kolotoče v městském parku v Dentonu zmizela sedmiletá holčička Lucy. Její matka seděla za ní a její zmizení vůbec nepostřehla. Josie byla přítomna s malým Harisem a hned se pustila do pátrání.
Ani rozsáhlé pátrání po dívence nebylo úspěšné. Matka malé Lucy, Amy Rossová, dostala anonymní vzkaz od únosce. Našla ho Josie v batůžku s motýlem, který patřil Lucy. Bylo jisté, že jde o únos, ale detektivové nevěděli, zda únosci jde o peníze, nebo o něco jiného.
Stejně jako předchozí díly, jsem si tento příběh ráda přečetla. Nebyl tak zajímavý, jako první tři díly. Právě ten konec, jakým způsobem našli Lucy po zadržení jejího únosce a vraha dalších osob, se mi zdál až moc nedůvěryhodný a úsměvný. Přirovnáním lze říct, že skutečně našli „jehlu v kupce sena“.

03.04.2024 3 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Byla to moje oblíbená kniha už od doby, kdy jsem byla o 30 let mladší. Nebyla to sice lehká odpočinková četba, musela jsem hodně při čtení přemýšlet, číst pomalu, abych si zapamatovala všechny osoby a jejich osudy. Jen rodina Clearyů, rodiče otec Paddy a matka Fee, měla celkem osm dětí bez malého bratříčka Hala, který zemřel na záškrt.
Kniha byla rozdělená do několika částí, každá z nich nesla jméno hlavní osoby, o které se v té části nejvíc jednalo. Meggie, Ralph, Paddy, Luke, Fee, Dane a Justina. Vyprávění mělo několik rovin. Osudy jejich rodiny, kněze Ralpha de Bricassarta, Paddyho sestry Mary Carsonové, a nakonec manžela Luka a Meggiiných dětí Danea a Justiny. Hlavním tématem byla hluboká celoživotní zakázaná láska Otce Ralpha de Bricassarta a Meggie Clearyové. Osudy všech hlavních hrdinů mne zaujaly a kniha se nedala odložit, i když se četla pomalým tempem. Zaslouží si všech pět hvězdiček.

15.03.2024 5 z 5

Žena v bílém Žena v bílém Wilkie Collins

Tuto knihu jsem měla mnoho let v knihovně a nepamatuji si, že bych ji někdy četla. Vydána byla v roce 1977, tedy již více než čtyřicet let odpočívala v mé knihovně.
Jednalo se o události z 19. století, příběh o „ženě v bílém“ je líčený ve vyprávění několika různých osob. Hlavním a prvním, i posledním vypravěčem byl učitel kreslení Walter Hartright. Přijel na zámek Limmeridge k majiteli panu Fairlieovi, aby vyučoval kreslení jeho dvě neteře, mladé dámy, sestry Marion a Lauru.
Cestou do Londýna potkává za tmy záhadnou osobu, ženu v bílých šatech. Řekla mu své jméno a požádala ho o ochranu, neboť utíkala před svými pronásledovateli. Tato záhadná žena se ve vyprávění objevovala v souvislosti s nepříjemným mužem, sirem Glydem a jeho přítelem, hrabětem Foscou. Celý příběh byl laděný romanticky s detektivní zápletkou. Četl se velmi dobře, stále jsem četla dál a byla zvědavá, jak se události budou posouvat a jak nakonec všechno dopadne.

14.03.2024 4 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

(SPOILER) Knihu jsem si vybrala v rámci čtenářské výzvy. Velice dobře se četla, byla zajímavá od samého začátku. Střídaly se v ní cestopisné zážitky, život bohatých lidí na exkluzivní jachtě, osobní zkušenosti mladé ženy Maddie, která se na krátkou dobu stala členkou pomocného personálu na luxusní lodi.
Mezi šesti zámožnými hosty byl Nick, bratr její kamarádky Niny, která jí tuto práci na poslední chvíli dohodila. Maddie měla za sebou ukončení univerzity uměleckého směru a pokoušela se prosadit se svými obrazy v londýnské galerii. Když neměla úspěch, vzala s povděkem i práci na lodi na pobřeží Chorvatska.
Mezi hosty byly dvě rozmazlené a těžko přizpůsobivé modelky, se kterými měla hodně práce a nepříjemností. Pokoušel se o ni Simon, jeden z bohatých hostů, ale zavčas poznala, že jeho zájem není upřímný. Víc a víc se přátelila s Nickem, který byl na lodi jako partner modelky Tary.
Konec byl předpokládatelný, ale jako romantická odpočinková četba se mi kniha líbila.

22.02.2024 4 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

(SPOILER) Ema se snaží dovolat své kamarádce, která jí neodpovídá na volání ani na zprávy. Naďu postrádá i její přítel, Jiří Vodňanský, se kterým mnoho let žila u nich ve mlýně. Po nějaké době mu přijde zpráva z neznámého čísla, že odjela do ciziny, že se vrátila ke své matce do Srbska. Toto sdělení nemůže přijmout Ema, je si jistá, že Naďa zmizela někde tady, že se jí něco stalo.
Dva dny od jejího zmizení je nalezeno tělo utonuté ženy. Od začátku je zřejmé, že šlo o vraždu. Vyšetřování se ujímají dva detektivové, Emin bývalý přítel Honza a manžel její známé, Tomáš. Všechno jejich snažení se soustředí na vyšetřování této vraždy. Eminy obavy o život kamarádky Nadi jdou stranou.
Ema se sama chopí pátrání na vlastní pěst. Netuší, do čeho se zamíchá. Brzy se zjistí, že všechno je jinak, než se zdálo.
Vyšetřovatelé Tomáš a Honza zpočátku nechápou složitost situace. Nad ztrátou Nadi se moc nepozastavují, vyšetřování vedou jen kolem vraždy Pavly Míkové, hledají jejího vraha. Kdyby se do pátrání nevložila Ema, nedošlo by k poznání, jak závažná situace nastala, kolik lidí je do ní zapleteno.
Děj knihy byl dost náročný na pochopení. Příliš mnoho postav, hodně spletité případy, dvě vraždy, únosy, ke konci nejasné vysvětlení, co se dělo ve mlýně u Vodňanských, odkud byly mladé dívky, které Ema viděla v bazénu, co se s nimi dělo. Ani konec nebyl dobře vysvětlený a ukončený, kam zmizel bratr Jiřího Vodňanského.
Přesto jsem knihu přečetla v rekordním čase, po necelých třech dnech. Měla jsem k ní výhrady, hodnotím něco mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, kloním se k té nižší hodnotě.
!!!! SPOILER !!!!

16.10.2023 3 z 5

Po bitvě je každý manžel generál Po bitvě je každý manžel generál Alena Jakoubková

Případy nevěrného manžela po více než dvacetiletém manželství tu už víckrát byly. Tentokrát doktorka Lada drží pštrosí přístup k realitě jen po určitou dobu, než začne myslet také na sebe. Manžel primář, má o dvacet let mladší milenku, sedmnáctiletá dcera je těhotná, jak to všechno vyřešit? Odejde z rodinného setkání, kterého se zúčastní i nevěrný manžel, hodí mu na krk dceru i syna, ať se také stará a vidí, co je to udržet domácnost v chodu, když mu manželka odmítne dál poskytovat plný servis. Odjede na pár týdnů do Irska, aby si vyčistila hlavu a rozmyslela, co bude dál dělat, spíše aby zjistila, co vlastně chce.
Není to jednoduché. Přicházejí další a další problémy, ale když už se rozhodla, že manžela by nikdy zpátky nechtěla, přichází pomoc ze všech stran. Nakonec to dopadne jako vždy, moc dobře, ideálně pro všechny zúčastněné. Každý najde toho správného partnera a nevěrný manžel- primář, dostane spravedlivou odměnu.
Příjemné oddychové čtení, zvládla jsem knihu za dva dny.

09.03.2023 4 z 5

Boj o ostrov Boj o ostrov Arthur Ransome

První z Ransomových knih, kde to všechno začíná. Sourozenci Walkerovi, Vlaštovky, dostali svolení, že se mohou utábořit na ostrově uprostřed jezera, u kterého byli s maminkou ubytování na statku domorodců. Po příjezdu na ostrov poznali, že už tam byl někdo před nimi. Zůstalo tam ohniště, hromádka nasbíraného dříví.
Dobrodružství nenechalo na sebe čekat. Na malé plachetnici, podobné té jejich, přijíždějí dvě děvčata v červených čapkách. Po vyjednávání se domluví, že budou mezi sebou bojovat, ale budou přátelé. Spojí se proti muži z hausbótu, kterého pojmenují "Kapitán Flint". Je to vlastně strýček Amazonek, sester Nancy a Peggy Blackettových. Ony už mu na jeho hausbótu něco provedly a nyní čekají, co podniknou dál.
Příběh Vlaštovek a Amazonek je napínavý, zajímavý, pořád se něco děje.
Ransomovky mám doma, průběžně je čtu jednu po druhé vždy po několika letech, když mám znovu na jejich dobrodružství chuť.

28.02.2023 5 z 5

...a muž ti vládnout bude ...a muž ti vládnout bude Milena Tomešová

Velmi čtivá kniha o mladé ženě, která ve svém deníku popsala hrůzy a temná svědectví o domácím násilí, které na ní páchal její muž. Byl to člověk, který má povolání, u kterého si může zařídit pro sebe všechna plus, dokonce i nedostižitelnost trestu a odhalení takového jednání, jakého se dopouštěl na Gabriele. Byl povoláním soudce, na kterého nikdo nemohl.
Zvlášť velké zklamání jsem zažila v její vlastní rodině. Matka jí nechtěla věřit, že se to zlé u nich doma děje. Nedovolala se žádné pomoci, ani u sociálních služeb pro matky s dětmi, ani u policie, neboť tam všude sahaly prsty jejího muže trýznitele. Nepomohlo ani ublížení na těle, se kterým musela do nemocnice. Muž o ní všude tvrdil, že je alkoholička, a vše si způsobila vlastní neopatrností.
O tom, jak u nás funguje pomoc týraným ženám se raději nebudu rozepisovat. Oběti se jen těžko dovolaly pomoci. V dnešní době je to snad už o něco lepší, než bylo v devadesátých letech, kdy se odehrával její příběh.
Knížce dávám plný počet hvězdiček, i když tam byly popisy událostí, nebo jejího chování vůči tyranovi, které bych raději ani nečetla.

27.09.2023 5 z 5

Sbohem, a díky za ryby Sbohem, a díky za ryby Douglas Adams

Tento díl se už dal docela dobře číst. První dva díly jsem měla potíže dotáhnout do konce a musela jsem dost přeskakovat.
Stopařův průvodce galaxií, díl Sbohem a díky za ryby, byl zajímavější, neboť se udál opět na planetě Zemi. Ta původně měla být zničena, ale najednou se znovu objevila.
Hrdinou je Arthur Dent, který přiletěl na Zemi v kosmické lodi a vrátil se do svého původního domu, kde dříve bydlel. Časově se to neshodovalo, pryč ve vesmíru byl asi osm let, zatímco na Zemi uplynulo jen několik měsíců.
Snaží se pokračovat tam, kde tenkrát přestal. Jenže potkává dívku, Fenchurch, která je velmi zvláštní, do které se zamiluje. Několikrát se mu ztratí, aby ji zase pak zázrakem našel.
Příběh popisuje jejich romantická dobrodružství a tajemství, které oba mají a pomalu do nich ten druhý proniká. Jeho přítel Ford Prefect z minulých dílů se tu také občas objeví, ale stále cestuje v kosmické lodi a přelétá. Octne se i na Zemi, aby se potkal s Arthurem a Fenchurch a pomohl jim odletět ze Země na kosmické lodi do jiného místa galaxie.

19.09.2023 4 z 5

Cena mého života Cena mého života Tina Okpara

(SPOILER) Velice smutná a působivá kniha o dívce, kterou si koupila jako otrokyni rodina slavného fotbalisty. Dětství prožila v Nigérii v rodině s láskyplnými rodiči a sourozenci. Po porodu sourozence ztratila maminku. Otec si brzy přivedl novou ženu, rovněž s dětmi. Machecha ji neměla ráda a konflikty narůstaly.
Otci bylo nabídnuto, aby Tinu svěřil do péče rodině Okparových, kteří ji chtěli adoptovat a odvézt do Francie. Tina se moc bránila, ale nepomohlo jí to. Byla odvezena do Paříže, kde ji čekalo ponížení, nucené práce v domácnosti, nedovolili jí chodit do školy, později byla otcem zneužívána a znásilňována a od matky bita a mučena.
Knihu jsem přečetla rychle, ale byla jsem znechucená podmínkami, do jakých se malá dívka dostala. Její životní příběh je k pláči, když si uvědomím, že stejný osud potkává i v dnešní moderní době tisíce dětí ze zemí třetího světa. Nikde nemají zastání, jejich majitelé a mučitelé je na svobodu nepustí.
Tina se nakonec s pomocí dobrých a laskavých lidí osvobodila, splnil se jí sen, aby žila život normální dívky, ale noční můra z jejího života v pekle rodiny Okparových, v ní navždy zůstala.

22.05.2023 5 z 5

Manžel, který štěká, taky kouše Manžel, který štěká, taky kouše Alena Jakoubková

Šestnáctiletá Soňa otěhotní, a rodiče ji pošlou k tetě Lucii, kde má porodit a dítě musí dát k adopci.
Ze zoufalství přijme pomoc staršího muže, který jí nabízí, že se o ni postará, pokud se dítěte vzdá a v den její plnoletosti se s ní ožení. Musí mu slíbit, že žádné děti mít spolu nebudou.
Byl velmi bohatý. O Sonju je postaráno, rodiče už nikdy nechce vidět a žije si jako v bavlnce. Do té doby, než se objeví žena, která jí přináší zprávu o její dceři, po které léta tesknila.
Její život se následně změní. Musí se vzdát manžela, kterého milovala, který neúprosně trval na tom, že nikdy žádné děti nebudou.
Hezká kniha, velmi čtivá, hodnotím plným počtem hvězdiček.

29.04.2023 5 z 5

Piktové a mučedníci Piktové a mučedníci Arthur Ransome

V pořadí už desátá Ransomovka. Odehrává se rok po Holubí poště. Kapitán Flint, Timothy a starý horník Lomař Bob pilně pracují v dole na měď, který děti loni objevily na Vysočině, když hledaly zlato.
Letos odjíždí maminka Amazonek se svým bratrem, strýčkem Jimem, na ozdravnou dovolenou, a nechává své dcery, Nancy a Peggy doma samotné s kuchařkou. Dovolí jim, aby si pozvaly na návštěvu Dicka a Dorotku. Plánují krásných a dobrodružných deset dní začátku prázdnin, ale to jim překazí prateta, která se nějakým způsobem dozvěděla, že děvčata zůstala v Jezerce sama. Hned se jim připomněla a převzala za ně odpovědnost, aby se o ně postarala.
Návštěva již dorazila. Dorotka s Dickem se ubytovali v Jezerce, avšak na druhý den přichází pohroma, v podobě příjezdu pratety Marie. Nancy a Peggy jsou přesvědčeny, že nesmí dopustit, aby jejich hosty v Jezerce našla, že by tím velmi přitížily mamince.
Řešení se najde v podobě polorozpadlé lesní boudy, tzv. Psince, kam dívky Dicka a Dorotku přestěhují. O jejich činu ví nejen kuchařka a Timothy, ale i listonoš, doktor a chlapec z hospodářství, který jim nosí mléko. Stále hrozí prozrazení, že prateta jejich existenci objeví a bude zle.
Nancy a Peggy se rozhodly sekat dobrotu a chovat se celou dobu přítomnosti tety jako andílkové. Docela se jim to daří, přestože si vždy najdou chvíli, aby zaletěly do lesa ke svým přátelům, nebo ve volném čase něco společně podnikli.
Děj se začíná komplikovat, když Timothy potřebuje z pracovny strýčka Jima nějaké věci na provedení rozborů. Zde musí nastoupit Dick, který jediný všechny nutné ingredience k rozborům pozná. Děti jsou málem přistiženy a odhaleny, ale nakonec to dobře dopadne. Prateta způsobí před koncem jejího pobytu dokonalý chaos, a nakonec dívky i jejich kamarádi vyjdou ze zápletky čistí, a jsou obdařeny pochvalným dopisem od pratety, který napsala pro jejich maminku.

11.04.2023 5 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Tato detektivka mě nijak moc neoslovila. Od Larse Keplera jsem nic nečetla, takže nemohu srovnávat novou knihu psanou pod pseudonymem. Vybrala jsem si ji jen v rámci čtenářské výzvy.
Julie Starková mi byla sice sympatická, cítila jsem s ní kvůli jejím psychosomatickým problémům po těžké životní tragédii, ale jako vyšetřující detektiv mi neseděla. Její těžké stavy se často vracely a spíš potřebovala ochranu, než se sama pouštět do vyšetřovacího procesu. Že se do něj nepustila sama a přizvala si na pomoc svého bývalého manžela, policistu, byla dobrá volba.
Prostředí vyšetřování přímo na zámku v rodině Pera Güntera Motta, mi také nesedělo. Nesetkala jsem se v žádné detektivce se situací, aby vyšetřující byli hosty v rodině, kde se stala vražda. Žádný ze členů rodiny mi nebyl sympatický, ale vraha jsem v žádném případě neodhalila, až do samého konce jsem neměla tušení, kdo jím byl.
Julie nakonec ukázala svůj úžasný um a talent při vyřešení případu, v tom jsem ji musela obdivovat. Nakonec dávám knize tři hvězdičky.

09.05.2024 3 z 5

Druhý život Marýny G. Druhý život Marýny G. Vladimíra Klimecká

Knihu jsem měla dlouhý čas v knihovně a vůbec se mi do ní nechtělo. Již jednou jsem ji před několika lety přečetla, protože mi byla moc vřele doporučena mojí maminkou a sestrou, které ji dostaly od jedné staré ženy, maminčiny přítelkyně. Pokud si pamatuji, přečetla jsem ji na moc a na sílu. Nemám totiž ráda knihy z války a knihy o těžkém životě a přežívání v krutých podmínkách.
Vzpomněla jsem si na ni, když jsem uvažovala, kterou knihu, odehrávající se v době války, zařadím do čtenářské výzvy. Nemusela jsem nic shánět v městské knihovně, stačilo vytáhnout tuto z domácí knihovny. Kupodivu, hned od začátku jsem jí přišla na chuť.
Pojednává o čtyřech ženách z velké rodiny na Valašsku. Každá z nich žila v jiné generaci, které následují po sobě. Marýna, narozená v roce 1890, zažila ne jednu, ale obě světové války. Prožila život ze všech z nich nejtěžší, ale na sklonku života uznává, že byl krásný a požehnaný. Přinesl jí hodného manžela a šest dětí, které se dočkaly dospělého věku, od nich pak velké množství vnoučat a pravnoučata.
Jedna z jejích dvou dcer, Růža, vypráví svůj život v druhé části knihy. Též prožila válku, manželství, rodičovství, ale kromě práce a dřiny poznala i práci, která byla jejím koníčkem, divadlo. Ve třetí části knihy se dočteme o Josefce, která se stala ženou nejmladšího syna Marýny, Vladimíra. Její vyprávění začíná v útlém dětství, kdy ztratila matku, nejdříve ji vychovávaly dvě starší sestry kromě otce, který pro práci a nekonečnou dřinu, aby rodinu uživil, neměl na výchovu dětí čas. Nakonec zůstala na velké hospodářství úplně sama, když se sestry provdaly a odstěhovaly a otec těžce onemocněl.
Poslední ženou, která vypráví svůj příběh, byla Josefčina dcera Fanny. Začíná své vyprávění až v dospělém věku, kdy měla již vdanou dceru a dva dospívající syny. Žili již v dnešní době, době počítačů a mobilů. Podle toho, je také její příběh odlišný od těch předchozích. Ráda však vzpomíná na babičku (Marýnu), dokud ještě žila, na dědu a na všechny tety a strýce, kterých opravdu bylo moc. Kniha si zaslouží všech pět hvězdiček.

15.04.2024 5 z 5

Čas pampelišek Čas pampelišek Jarmila Dědková

Dětská knížka, kterou jsem náhodou objevila v knihovně u seniorů. Dobře se četla, jsou to pro mne vzpomínky na dobu dospívání, které zapadají do stejné doby, o které se mluví v knížce.
Šestnáctiletá Kateřina má své dívčí problémy, jak s rodiči, tak se spolužačkami, se školou i se svým klukem. Cítí se být "jiná" než ty druhé. Milovala svoji babičku, která měla chaloupku na venkově v krásné přírodě. Bohužel babička předčasně zemřela a Kateřina se cítí osamělá. Posléze však najde cestu ke svým rodičům i spolužačkám. Přehodnotí svůj vztah k Dušanovi, spřátelí se s Jirkou, který ji pronásledoval od tanečních, kterého nechtěla, ale nakonec poznala, že je to kluk s dobrou a upřímnou povahou, na rozdíl od Dušana. Knížka si zaslouží plný počet hvězdiček.

01.01.2024 5 z 5

Někdo se dívá Někdo se dívá Ira Levin

Napínavý příběh z New Yorku, který má prvky hororu. Hlavní hrdinkou je devětatřicetiletá Kay Norrisová. Nedávno se rozešla se svým partnerem a chtěla za sebou nechat všechny vzpomínky na společný život. Rozhodla se přestěhovat do nového bytu, který se nacházel v supermoderním newyorském věžáku. Netušila, do čeho jde.
Maitelem domu byl mladý, pohledný 26-ti letý muž. Byl posedlý moderním kamerovým systémem, který zakoupil za závratnou cenu a instaloval jej do vedlejšího bytu, který prohlašoval za pronajatý člověkem, který v něm málokdy bydlel.
Tímto systémem sledoval všechny obyvatele 21 poschoďového věžáku.
Po odevzdání bytu nové majitelce Kay Norrisové, se zaměřil zvláště na ni. I když byla starší než on, moc se mu líbila a připomínala mu známou herečku They Marshallovou, která zemřela ve čtyřiceti letech.
Příběh pokračuje romantickým vzplanutím lásky mezi ním a Kay. Odkrývá hluboké tajemství psychiky člověka. Občas má až charakter hororu.
Dobře se četl. Závěr byl dost otřesný, ale dal se předpokládat, že romantická láska založená na podvodu a tak otřesném porušení soukromí člověka, vlastně všech obyvatel 41 bytů, nemůže skončit dobře. Nehodnotím ho plným počtem hvězdiček, ale tři až čtyři si zaslouží.

17.09.2023 4 z 5

Romance u moře Romance u moře Jane Austen

Poslední román britské spisovatelky Jane Austinové. Psala jej až do závěru svého života, a už ho nestačila dokončit. Po letech jej dokončila spisovatelka australského původu, Marie Dobbsová.
Kniha mne od prvních stránek nějak moc nezaujala, i když jsem se bavila sledovacím talentem hlavní hrdinky, Charlotty Heywoodové, jiných mladých lidí a rodiny svých hostitelů, od nichž byla pozvána na prázdniny do malých přímořských lázní, Sanditonu.
Charlotta měla odvážného a bystrého sledovacího ducha. Její názory na obyvatele městečka a jeho hosty, jsou někdy až humorné. Špatně jsem se ale orientovala v množství osob, rodiny Parkerovy, Denhamovy a dalších hostů tohoto letoviska. Také mi šly na nervy neustálé vzdechy a popisy nemocí a neduhů, kterými "trpěli" především členové rodiny Parkerovy.
Zhruba od poloviny románu začíná být kniha čtivější a zajímavější. Objevil se nápadník, Sidney Parker, do kterého se velmi opatrná a konzervativní Charlotta zamilovala. Přišly na scénu další osoby, mladí pánové, dámy, a jejich osudy a romantické lásky vyšly na povrch.
Až ke konci se mi kniha zalíbila, myslím, že si zaslouží čtyři hvězdičky.

02.08.2023 4 z 5

Vražda na ostrově Camino Vražda na ostrově Camino John Grisham

Kniha mne docela zklamala. Předpokládala jsem detektivku, kterou budu doslova hltat a domýšlet si, kdo byl vrah. Na začátku se popisovalo řádění uragánu na ostrově, po kterém se našla mrtvola známého spisovatele bestselerů Nelsona Kerra. Tři jeho přátelé, knihkupec Bruce, mladý student, jeho pomocník Nick a soused Bob Cobb, zkoumali tělo zemřelého a shodli se na tom, že jeho smrt nezavinily rány do hlavy následkem běsnícího živlu, ale že to byly dobře mířené rány vraha.
Ohlásili své podezření na policii, která neměla na vyšetřování čas, každý, kdo na ostrově zůstal, měl co dělat s odklízením následků hurikánu.
Děj příběhu se pak zamotával do vlastního vyšetřování třech přátel. Vystupovaly tam další a další osoby, které by mohly zjistit něco víc o spisovateli a jeho knize, která už prý byla dokončená a měla být vydána. Někdo zřejmě si nepřál, aby kniha vyšla.
Příliš mnoho nových osob, ve kterých bylo těžké se vyznat a zapamatovat si, kdo je kdo. Knihu jsem dočetla, i když po první polovině jsem myslela, že ji odložím. Rozhoduji se mezi dvěma a třemi hvězdičkami.

13.04.2023 2 z 5

Čiň manželu dobře - peklem se ti odmění Čiň manželu dobře - peklem se ti odmění Alena Jakoubková

Další nenáročná odpočinková četba od Aleny Jakoubkové. Naivní Agáta mi šla na nervy, jak všechno, co jí Zbyšek prováděl, tajila. Přes manželovy nevěry se snažila budit dojem, že je všechno v pořádku, dokonce si dávala vinu sama sobě, že je špatná manželka, když od ní manžel utíká za jinými. Také nechápu, proč se nesvěřila kamarádce Zuzce, když celých deset let nevydařeného manželství vzdychala po Jaromírovi. Tak, jak jí ho kamarádka vyčarovala na samém konci knihy, když už byla rozvedená a zařídila si život podle svého, tak by jí ho jistě odněkud vyčarovala i v době jejího nešťastného manželství, a mohla z něho zavčas vycouvat.

06.03.2023 4 z 5

Petr Kachna Petr Kachna Arthur Ransome

Knihy od Arthura Ransomea miluji od dětství. Přečetla jsem je všechny, osm z nich mám doma v knihovně. Tuto zrovna doma nemám, ale koncem loňského roku jsem ji přečetla asi po třetí.
Nejvíce z jeho knih se mi líbí ty, které se odehrávají v Severní Anglii u jezera Coniston. Ráda jsem si přečetla i knihy od Norfolských řek, kde vystupují přátelé Vlaštovek a Amazonek, Dick a Dorotka Callumovi. Petr Kachna je vymyšleným příběhem, který si o zimních prázdninách vymýšleli sourozenci Walkerovi a Nancy s Peggy Blackettovými. Samozřejmě, že na dobrodružné cestě do Karibského moře nesměl chybět jejich strýček, dětmi nazvaný "Kapitán Flint". Aby vůbec mohli vyplout, bylo nutno přibrat do party zkušeného námořníka. Jím se stal právě starý vysloužilý námořník Petr Kachna. Byl by to dost nudný příběh, kdyby zde chyběl nějaký ten zlosyn, který se jim snažil pořádně zavařit. Tím byl tzv. Černý Jake, zlý a nebezpečný pirát, který měl právě nejvíc políčeno na Petra Kachnu...

26.02.2023 4 z 5