jan7113 jan7113 komentáře u knih

Bretaňské noci Bretaňské noci Jean-Luc Bannalec (p)

Další parádní bretaňská detektivka. Má v podstatě všechno, co měly ty předchozí. Všechno to, co je dělá tím, čím jsou. To jest všechno, kvůli čemu se k nim stále vracím. A jak čtu zdejší komentáře, tak zdaleka nejsem sám. Autor má můj obdiv a dík za to, že úroveň, kterou kdysi nastavil, stále drží.

29.02.2024 5 z 5

Pavučina lží Pavučina lží Dan Brown

Když je kniha zajímavá a napínavá, ani se nenadějete a jste na konci.
Tentokrát se Dan Brown místo Vatikánu opřel do zákulisí americké politiky a vůbec to nedopadlo špatně. Dlouho to sice vypadalo, že je autor vůči NASA vysloveně zaujatý, ale bylo to jen zdání. Co se týče rozuzlení, happyendy mám celkem rád, ale tady to bylo takové dost naivní (pravda a láska...). Takže jednu hvězdu ubírám. Nicméně platí, že je to velmi slušný román.

19.11.2023 4 z 5

Aquitania Aquitania Eva García Sáenz de Urturi

Nadmíru čtivý příběh Eleonory Akvitánské (nebo přesněji řečeno část jejího příběhu). Ačkoliv se sice jedná o část jejího životopisu, je příběh zpracován velmi poutavě, je plný intrik, zvratů a nečekaných odhalení. A taky hříchů i pokání. Prostě má všechno, co má takový správný historický román mít. Vůbec bych se nezlobil, kdyby vyšlo i pokračování, neboť Eleonořiny další osudy jsou neméně zajímavé.

24.08.2023 5 z 5

Výchova dívek v Čechách Výchova dívek v Čechách Michal Viewegh

Místy i lehce vtipné, častěji rádoby vtipné, ještě častěji nudné. Do toho hory zbytečných citátů (asi aby to přidalo pár stránek) a nepochopitelné množství kurzívy (proboha, proč?!). Nějak pořád nedokážu pochopit, kde se bere ta Vieweghova popularita. Netvrdím, že je to odpad, ale zároveň v tom nenacházím ani nic převratného.
P.S. Určitě bych tuto knihu nenazýval románem. Přesnější označení je podle mě novela.

30.04.2023 3 z 5

Labyrint Labyrint Kate Mosse

Teda, byl to boj. Zvláště první půlka knihy je přímo úmorná. Příběh je zajímavý (přesněji řečeno oba příběhy). Mohla by to být parádní kniha, kdyby... ...kdyby se to netáhlo jako smrad. Popisy všeho, co kde v místnosti leží a visí, detailní popisy oblečení, vykreslení krajiny a oblohy... to všechno sice pomáhá vytvořit si představu, nasát atmosféru, možná se přímo do situace vžít, ale na druhou stranu je to ubíjející. U čtení mě udrželo asi jen umístění děje - můj oblíbený Carcassonne a další místa, která se mi v minulosti podařilo navštívit (Narbonne, katarské hrady Peyrepertuse, Quéribus, Aguilar... )
Druhá polovina knihy je už o něco čtivější, ke konci se oba příběhy i trochu zdramatizují, čímž je čtenář nucen číst dál, ale celkový dojem to zachrání jen zčásti.
Druhý díl této trilogie má sice vyšší hodnocení, ale jestli do něj půjdu, to teď opravdu slíbit nedokážu.

12.01.2023 3 z 5

Chemie smrti Chemie smrti Simon Beckett

Přestože je kniha (věrně svému názvu) plná rozkladu, hniloby, mrtvolného pachu a larev, je výborně napsaná. Vše je podáno pohledem vesnického praktického lékaře, bývalého forenzního antropologa, který už se svým původním oborem nechce mít nic společného. Okolnostmi je však donucen své dávné znalosti oprášit a pomoci s vyšetřováním vražd místních žen. Nakonec je do případu vtažen víc, než by si sám dovedl predstavit. To vše je krásně doplněno atmosférou malé uzavřené anglické obce s panoptikem jejích obyvatel vedených arogantním reverendem.
První půlka vůbec není špatná, ale v druhé půli se to tak rozjíždí, že knihu neodložíte, dokud nedojdete na konec. Za mě tedy rozhodně 100 %.

21.10.2022 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Velmi povedená kniha. Začíná poměrně "nevinnou" sériovou vraždou, při jejímž vyšetřování teprve začínají vyplouvat na povrch další a další zrůdné zločiny. Na konci knihy si už nemůžete být jisti ani sami sebou. Obával jsem se, že mě nebudou bavit psychologické rozbory pachatele, ale nemohl jsem se více mýlit.

15.05.2022 5 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Detektivní příběhy klasického střihu v kombinaci s bretaňskými reáliemi (krajina, historie, moře, architektura, zvyky, povaha lidí, jazyk, jídlo...) dělají z této série velmi atraktivní záležitost. Moje již pátá kniha (čtu je napřeskáčku) a jako u ostatních někde mezi spokojeností a nadšením.

11.02.2022 4 z 5

Městečko Pines 3 Městečko Pines 3 Blake Crouch

Trilogie je uzavřena, konec tak trochu otevřený pro další začátek. Tak jako předchozí díly je kniha úžasně čtivá, chytne a pustí až na konci. Víc asi není potřeba dodávat. 100 %

14.03.2023 5 z 5

Vraždy na molu Vraždy na molu Ken Bruen

Určitě to není detektivka. Ale na čtivosti a vtipnosti to knize neubírá. Spíš naopak. Soukromý detektiv Jack Taylor, bývalý policajt, má víc potíží sám se sebou než s nějakým vyšetřováním. To probíhá tak nějak samo někde mezi brutálním chlastáním a marnými pokusy o abstinenci. Ono také "vyšetřování", když o sobě nevíte, za moc nestojí. Sem tam Jack někoho zmlátí, občas někdo zmlátí jeho. A když už jde do tuhého, nemá Jack nebo jeho "parťák" problém někoho odstranit úplně.
Jo, je to drsné, ale dobré.

18.02.2023 4 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Napínavý příběh, který ale vůbec není o Hannibalu Lecterovi. Ten už je dávno zavřený ve vězeňské nemocnici a pro příběh samotný je takřka nedůležitý. Vůbec to ale nevadí. A stejně tak nevadí, že vrah je čtenáři známý prakticky od začátku. Výborně je zpracovaná psychologie pachatele - od krutého dětství po vražednou nedospělou dospělost. Člověku je ho chvílemi i líto.
I po tolika letech od napsání je to stále luxusní thriller.

28.01.2023 5 z 5

Jezdec z neznáma Jezdec z neznáma Jack Schaefer

Pro čtenáře od 10 let. No a co, že je mi 50? Westernové příběhy zrovna nevyhledávám, ale tenhle byl velmi příjemný. Odvěký souboj dobra a zla, cti a chamtivosti. Prostě paráda!

20.12.2022 4 z 5

První planeta smrti První planeta smrti Harry Harrison

Výborná sci-fi! Zpočátku trochu připomíná příběhy o Marku Stoneovi, ovšem mnohem hlubší. Přináší pravdivé myšlenky jak o tom, že není vždy nutné za každou cenu zabíjet, tak o tom, že i když je tzv. po všem a dosavadní nepřátelé si podají ruce, není ještě zdaleka vyhráno, protože změnit lidské (zabedněné) myšlení nejde ze dne na den.

16.12.2022 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Moje první "severská krimi". Děsil mě rozsah pěti set stran ne úplně malého formátu, ale o to větší překvapení mě čekalo při čtení. Krátké kapitoly samy o sobě (alespoň u mě) zvyšují čtivost, přeskakování mezi jednotlivými místy děje zase přidává na zvědavosti, jak bude ta která dějová linka pokračovat. Neutuchající zápal hlavního hrdiny se na čtenáře přenáší a doslova nutí číst dál... a rázem jste na konci. Všeho schopný vysoce inteligentní pachatel skoro ve stylu Hannibala Lectera (tedy až na ten kanibalismus); mrtvých, až to není hezké, ale všechno má svůj důvod a smysl. Super jízda plná napětí, nadmíru povedená kniha. Dávám 100 %

10.04.2022 5 z 5

Ticho ve sněžném městě Ticho ve sněžném městě Eva García Sáenz de Urturi

Pro mě je Baskicko zemí naprosto neznámou, ale o to zajímavější. Zasazení příběhu do tohoto prostředí je tedy výborný počin. V příběhu se prolíná minulost se současností a vyšetřování případu s osobním životem hlavního hrdiny. Tempo je velmi poklidné, ale kniha čte se dobře. I když si myslím, že by knize neublížilo mírné zkrácení, hodnotím ji plným počtem hvězdiček a pomalu se poohlížím po pokračování.

01.04.2024 5 z 5

Prokletí domu U Dvou růží Prokletí domu U Dvou růží Jan Bauer

Toto je moje čtvrtá kniha ze série o královském soudci Melicharovi a zatím mi přijde nejlepší. Jako vždy je to taková nenáročná oddechovka, ale příjemná oddechovka. Zajímavá zápletka, závěr knihy i docela akční a k tomu nepolapitelný fantom zvaný Černý Fritz.

16.10.2023 4 z 5

Říkali mu Terazky Říkali mu Terazky Miloslav Švandrlík

Ono to není zase až tak úplně pokračování Černých baronů, je to spíš pohled na stejnou dobu z jiné strany. Sice příběhem proplují postavy jako Kefalín, Vata, Voňavka, Ciml nebo Jasánek, ale tentokrát to není o nich. Tentokrát je to, jak už název napovídá, především o majoru Haluškovi. A vůbec o "důstojnickém" sboru na Zelené hoře u Nepomuku. Dozvíme se i něco o jejich soukromí, ale hlavně se utvrdíme o jejich omezenosti. Tak to tenkrát bohužel chodilo, a na rozdíl od knihy to vůbec veselé nebylo. Kniha celkem pobaví, ale úrovně Černých baronů nedosahuje.

30.09.2023 4 z 5

Boží mlýny Boží mlýny Pavel Hrdlička

Je to moje první kniha od tohoto autora, tak nedokážu posoudit, jestli je lepší nebo horší než předchozí díly. Jedná se o poklidné vyprávění o vyšetřování drobných i rozsáhlejších případů v Praze konce 14. století. Autor nikam nepospíchá, žádné dramatické zvraty se rovněž nekonají, přesto se kniha příjemně čte. Jako oddechové čtení doporučuji.

15.07.2023 4 z 5

Karmínový břeh Karmínový břeh Lincoln Child

Proč?! Proč bylo nutné slušný thriller zabít tím přílepkem o démonovi? Zase kvůli počtu stránek? Vše mohlo skončit ve chvíli, kdy byli odhaleni (a polapeni) pachatelé a vše bylo vysvětleno. Přijde mi to jako umělé natahování. A navíc, až budu chtít číst horor, fantasy nebo sci-fi, tak sáhnu po knize zařazené do tohoto žánru. Sem to podle mě prostě nepatří.
P.S. Je to můj první Pendergast, tak je možné, že je to jakýsi standard a mimo jsem já...

22.05.2023 4 z 5

Claudius Bombarnak Claudius Bombarnak Jules Verne

V první půlce docela nudný cestopis, který se nakonec rozvine v dobrodružný příběh. Nechybí zloduši ani opravdoví přátelé, nechybí láska ani zrada, nechybí happyend. Ve své době to mohla být bomba, dnes už je to poněkud slabší, ale pořád dobré. Jen si pan Verne mohl odpustit zesměšňování příslušníků jiných národů (ale chápu, byl to Francouz).

15.05.2023 4 z 5