Červený drak

Francis Dolarhyde je fyzicky poznamenaný šílenec, který si vybírá šťastné rodiny, které pak brutálně, promyšleně a beze stop vyvraždí a zohavená těla mu slouží k rituálně mystickým účelům. Na stopě mu však je policista Will Graham...

http://www.databazeknih.cz/images_books/30_/3039/cerveny-drak-3039.jpg 4.5506

Hannibal Lecter (1.)

Red Dragon (1981)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Alpress

Atanone

Opět volám ano!

Smardik17

Ale jo! Bylo tam pár hluchých míst kdy jsem chtěl přestat číst, ale jsem rád že jsem to nakonec neudělal, protože konec byl famózní

Fififjonka

Nemůžu pochopit, že mě to bavilo víc, než Mlčení jehňátek, ale je to tak. A ačkoliv za nejlepší postavu samozřejmě považuji doktora Lectera, tak tady opravdu vůbec nemusel být a nemá v ději téměř žádný smysl. Will Graham je dobrý protagonista a líbilo se mi, že v ději se nic moc zbytečně neokecává, ale je to napínavé a rychle odsýpající (a to jsem viděla film, který je s knihou téměř totožný). Také mi nechyběly některé na mě až příliš hloubavé pasáže, jako byly v Mlčení jehňátek a celkově není vyprávění tak chladné a neosobní, jako v Jehňátkách. Líbilo, líbilo...

Welinie

Mě se to líbilo a to hodně... snad za čtyři večery bylo hotovo. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Byla jsem hodně zvědavá jak to s tím bláznem dopadne. Lecter sehrál taky super roli.

gonegirl

Sice jsem do této knihy šla s tím, že to bude další pecka o našem milovaném Hannibalu Lecterovi, který tam ve finále byl zmíněn jen asi na čtyřech pěti stránkách, ale odhlédnu-li od toho, kniha mě opravdu nadchla! Zápletka, retrospektiva, kdy jsme měli šanci poznat vrahovu minulost a vůbec příčinu toho, proč to dělá, a nakonec nečekaný zvrat na konci. Jsem zvědavá na filmové zpracování, snad nezklame!

Hecate23
10.10.2016

Přečteno jedním dechem. Film jsem sice viděla, ale kdysi dávno (naštěstí). Harris velice dobře popisuje nejen průběh vyšetřování, ale také i charakter postav, zejména u Dolarhyda, proč jednal jak jednal a jak se zrodil Červený drak. Velmi doporučuji.

KiyomiAsuka
02.10.2016

Napínavé do posledních stránek. Opravdu jsem si knihu užila. Je hezky napsaná. Děj je strhující. Hannibal je tu jen párkrát, což trošku zamrzelo, ale vynahradily to jiné pasáže. Spokojenost :)

Dinosaur
02.08.2016

(10/10, přidávám do doporučených) Opět výborné. Píšu opět, i když to je vlastně první kniha série, protože jsem začal číst v době, kdy jsem neměl po ruce internet a tak podle vzoru filmů začal s Mlčením jehňátek. Hannibal se zde vyskytuje jen velmi málo, ale i tak je kniha neskutečně poutavá a napínavá.

danny_21
01.08.2016

První z trilogie thrillerů o nenasytném doktoru Lecterovi - v Červeném draku o apetit nejde, přesto Harris vykouzlil mimořádně zdatného psychotika Dolarhyda a celý jeho osobnostní rozpor ( především v mládí ) je rozebrán opravdu mistrně. Škoda jen, že v tomto případě jsem viděl první film a pak už si jen těžko lze představit v obou protipólních postavách někoho jiného než Fiennese a Eda Nortona. Je až k neuvěření, že Harris je tak neplodným autorem, při takové kvalitě - Červený Drak dostává 85 %

AlexisG
17.07.2016

Už je to dávno, co jsme viděla všechny filmy s Hannibalem a teď nově také shlídla seriál. Ke knížkám jsem se ale do teď nedostala. Až jednou jsem dostala chuť si knihy o Hannibalovi přečíst. Mám za sebou zatím jen Červeného draka a opravdu jsem si ho užila. Oblíbila jsem si Willa Grahama i ty krátké chvíle kde byl doktor Lecter. Tady rozhodně platí staré dobré pravidlo, že kniha je lepší než film.

DickBach
28.06.2016

Velmi povedené, skvěle vymyšlené a výborně napsané. Není co dodat.
Film nebyl špatný, i když za knihou tradičně pokulhával, uznávám, že hlavně kvůli výběru herců. E. Norton mi nesedl, podle mně je příliš mladý na "takový post".
Audiokniha v podání Filipa Sychry je strašidelná. Filipův hlas prostě k Dolarhydovi sedne jak zadek na nočník. Malilinkatá výtka vůči příliš dlouhým prodlevám mezi kapitolami - pokaždé jsem kontrolovala vybití baterií v MP3, případně hledala poruchu....

Bára...
22.06.2016

Do Hanibala jsem byla zamilovaná . Bohužel jsem udělala obrovskou chybu když jsem se u Červeného draka podívala napřed na film. Takže už jsem knížku tak strašně nehltala.

ber-tram
17.05.2016

Realističtější Černá neděle, Harrisova prvotina, se mi líbila více. Ne že by psychopatický, trudným dětstvím zdeformovaný vrah nemohl být všední realitou, ovšem na stránkách knihy by s ní autor měl zacházet ještě o trochu rafinovaněji a doslovněji, než ukázal. Možná za to může současná inflace podobných námětů, že snižuje Harrisovu originalitu. Nicméně faksimile Blakeho Červeného draka jsem si zvědavě (na internetu) vyhledal. 23/16

Adamson
29.04.2016

Výborná kniha, Dolarhyduv příběh me neskutečně bavil.

Kamil2
30.03.2016

Červený drak je rozhodně tím lepším, co nabízí knižní trh na poli zvaném thriller.

Lucek
02.03.2016

Vyprávění o Francisově dětství a dospívání je ve své podstatě daleko děsivější než líčení jeho činů... Povedená kniha!

Nikol117
04.02.2016

Nebylo to tak zajímavé a poutavé jako Mlčení jehňátek. Ale i tak tato kniha stojí za přečtení.
Opět překvapivý konec.

marcela6183
03.11.2015

Podstatné je jedno - kdykoli se podívám na umělé zuby své babičky u ní na nočním stolku, vzpomenu si na Francise.
A jelikož nechci být Reba, budu život kolem sebe sledovat pečlivě. Když už mám to štěstí a mám k tomu oči.
Toť poučení z bajky Čereného draka. Neocenitelně za pět.

pidalka777
18.08.2015

Okamžitě, jak jsem to dočetla šla jsem si pustit film a opět jsem se přesvědčila, že kniha je lepší než film. Každopádně už jsem se zakousla do Mlčení jehňátek

Kraken84
20.07.2015

Dobře napsaný, čtivý a napínavý thriller. Podle recenzí jsem čekal psychologickou bombu. Nemůžu říct, že to bylo špatné. jen si myslím, že vhledy do postav byly méně četné a hluboké (jak by mohly být) k zajištění rychlejšího toku děje. Velké napětí už po několika desítkách stran a mnohá + jedno velké překvapení na konci.

mazlak
26.06.2015

Úžasně napínavá kniha. Nejlepší byl závěr, který se prvně tvářil jako romantický a přešel do nečekaného a dramatického vyústění. Příběh je protkán popisy detailů a maličkostí, které nikterak neomezují při spádu děje. Tuto knihu jsem rovnou předal dalšímu členu rodiny spolu s doporučením.

ivana8555
12.06.2015

Napínavé jako kšandy! Ale sehnat jí - to byl teda oříšek.

shmaic
10.05.2015

Do detailů, avšak ne zbytečně přespříliš vylíčené postupné rozdvojení osobnosti vedoucí ke vzniku šílence, na pozadí podpořená hrůza z uvězněného Lectera, beznaděj a krátící se čas k další vraždě.....

Salonka
07.05.2015

Film Červený drak už oddávna bol (a je) mojou srdcovkou (výborné spracovanie, kvalitné herecké obsadenie – páči sa mi najmä R. Fiennes v úlohe F. Dolarhydea). Konečne som sa dostala ku knižke, ktorú chválim a vrele odporúčam, dokonca sa mi páči o trošičku viac ako Mlčanie jahniat. Skvele zvládnuté, prepracované, prudko čitateľné už od prvých slov, zaujímavé obrazy a zvraty, duševná porucha ´Králíčka Zubáčka´ prejavujúca sa v hádkach Francisa a Draka mrazivá.

„Graham se zoufale snažil Drakovi porozumět.
Někdy, v živoucím tichu domů obětí, jakoby se prostor jímž se Drak pohyboval, snažil promluvit.
Někdy měl Graham pocit, že mu je velmi blízký. Během posledních dnů jej zaplavil pocit, který znal už z jiných vyšetřování – ten výsměšný pocit, že on a Drak dělají v různou denní dobu ty samé věci, že mezi detaily jejich všedního života existují paralely. Někde jedl, sprchoval se nebo spal Drak ve stejnou dobu, kdy on dělal totéž.
Graham se zoufale snažil jej poznat. Snažil se ho zahlédnout ve slepé skvrně, která zbyde po diapozitivu, mezi řádky policejních zpráv, snažil se uvidět ve stínu žaluzií. Snažil se ze všech sil.
Ale aby mohl Draka začít chápat, aby uslyšel chladné zurčení vody v jeho temnotě, aby mohl pozorovat svět skrze rudý závoj, který zahaloval jeho mysl, musel by Graham vidět věci, které nikdy vidět nemohl, a musel by sa přesunout v čase . . . „

Kalima206
01.05.2015

Thomas Harris opět nezklamal! Knihu sem četla jedním dechem. Vždycky mě dostane, jak to tento spisovatel dokáže všechno tak dokonale vymyslet, že to do sebe krásně zapadá. Můžu jen DOPORUČIT :)

BlackBlade
16.04.2015

Moje první audiokniha. Měl jsem obavu, že to nebude ono, ale nakonec je to naprosto skvělé a donutilo mě to chodit pěšky do práce a zpět. K samotnému příběhu - dobrá detektivka, jen škoda, že jsem znal konec z filmu.

Lector
09.04.2015

Přichází jaro a s ním i doba zvýšených fyzických aktivit pod otevřeným nebem. Na tištěné knihy nezbývá tolik času a tak se mými věrnými průvodci stávají opět audioknihy. Sezónní výkop tentokrát patřil Červenému draku, o němž jsem tu četl jenom samé ódy.
A mám pocit, že ani tak nepřeháněly. Je to poutavá kniha a napětí v ní je hezky stupňované a vydrží až do samého konce, kterýžto je však lehce přepálen. Nevadí, to nezajímavější na tom pro mě asi byl „psychologický profil králíčka zubáčka“ a popis toho, co se v něm odehrávalo. Takový sociální deprivant par excellence – „radost pohledět“. Zdá se to možná přitažené za vlasy, ale ve své podstatě to tak asi funguje. Nikdo přesně neví, co se honí hlavou těm zneuznaným a zamindrákovaným jedincům, kteří potřebují upozornit na svoji jedinečnost a velikost nějakým „velkolepým činem“.
A hned za tím mě zaujala deduktivní práce Willa Grahama. To bylo hodně dobré.
Považuji to za hezký kontrast ke „skandinávské škole“ a Harrise si asi ještě poslechnu.

Lenka.Vílka
16.02.2015

Je to tak pet sest let, co jsem zkusila serii poprve. Uz nevim s jakym dilem (bud Hannibal nebo Mlceni jehnatek, jedno z toho) a zrasne me to nebavilo. Narozdil od adaptace. Neslo o pribeh (ten me bavil uz predtim), nebavila me forma. A co na to rika me o neco starsi "ja"? Je absolutne nadsene! Zchroupano za odpoledne!
PS: dlouho jsem premyslela, jestli to vzit po casove ose, nebo jak byly knihy postupne psane. Nevim, postupne je to asi lepsi...snad bude autoruv posun znatelny (rozhodne budu cist dal)...

Dudu
08.02.2015

Ve formě audioknihy jsem s tímto dílem prožil pár večerů, které nebyly zakončeny upadnutím do chrnícího stavu, aniž bych před tím vypnul přehrávání na počítači-tak napínavé to bylo.

t.o.m.m.y
10.01.2015

Čte se samo, doporučuji ;-)