Pavučina lží

Pavučina lží

Za polárním kruhem jsou v ledu nalezeny milióny let staré pozůstatky mimozemských tvorů – někdo ale nechce, aby se epochální objev dostal na veřejnost: lži, vraždící komanda, podvrhy, zákulisní boje vysoké politiky, to vše naleznete v románu D. Browna…

http://www.databazeknih.cz/images_books/17_/171/pavucina-lzi.jpg 4.11460

Deception Point (2001)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Metafora

Mahuleno

Na knihu jsem se těšil, ale byl jsem poněkud zklamaný. Zklamaný v tom smyslu, že mi chvílemi hlavní (kladní) hrdinové připadali jako nesmrtelný Kostěj. Ale to tak často v thrillerech bývá, u Browna jsem to ovšem moc nečekal. Jak se Tolland, Rachel a Corky dostávají z kritických situací a nakonec udolají i partu cvičených zabijáků ze speciálních jednotek...Často jsem se také přistihl, že přemýšlím o tom, kde autor vzal informace o používaných zbraních a zbraňových systémech??? Do jaké míry je to tzv básnická licence? Abych ale autorovi nekřivdil, některé jsou i pro mne snadno dohledatelné - např střela Hellfire evidentně existuje - je to americká protitanková řízená střela naváděná laserovým paprskem nebo prostřednictvím radiolokátoru, nosičem jsou téměř výhradně vrtulníky, v knize např Kiowa Warrior. Stejně tak ponorka Charlotte, jednotkou Delta používaný letoun Aurora a další... Leccos si musel autor také nastudovat o meteoritech, ale to se u Browna předpokládá, asi by nestačilo nahlédnutí do české wikipedie na informace o chondrulách a zastoupení niklu a železa v meteoritech. Autorova příprava na román byla nepochybně důkladná. Kniha se samozřejmě dobře čte, jako ostatně další Brownovy knihy, celá zápletka, až na moje zmiňované výhrady, je logicky vystavěná, s celkem překvapivým závěrem a rozuzlením. Konec je jako v každé bondovce - Tolland a Rachel v Lincolnově ložnici v Bílém domě :-).
Já bych ale dal přednost jeho mysteriózním románům. V hodnocení váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami.

xindl007

Viděla jsem šifru mistra Leonarda, čili pro mě nebyl autor úplně neznámý. Ale prostředí americké politiky? Jejda. Ve finále jsem byla mile překvapená. Knižka je napínavá od začátku do konce a nutí člověka přemýšlet nad věcmi mezi nebem a zemí. Na to kdo, jak a kdy tahá za ty pomyslné nitky v celém systému? A je tomu tak i doopravdy? A kdo je kruci ten "patron" ?

Babsie

Od Browna, který je mým oblíbeným autorem, jsem přečetla téměř vše a byla jsem nadšená. Takhle knížka byla přesně podle jeho scénáře, napsaná byla stejně jako ostatní, proto mě velmi zaujala. Byla jsem napjatá, četlo se to rychle a nemohla jsem jí dát z ruky. Konec jsem si asi představovala jiný, něco co by všechno převrátilo naruby jak jsem u Browna zvyklá, nějaké dokonalé záporáky. Přestože jsem se nedočkala, nezkazilo to můj zážitek z knihy a byla jsem s průběhem zajímavého příběhu i závěrem spokojená.

katushah

Je to má první kniha od Browna a velice mile mně překvapila. Myslela jsem, že to bude nuda, ale chytlo mně to a nasadilo mi to brouka do hlavy, jestli jsou ty informace o NASA pravdivé a co vlastně ta NASA dělá.

zuzana1995

Opět další vynikající kniha, prečteno jedním dechem....do odhalení jsem netušila kdo je do toho všeho zapleten..proste perfektní kniha

lil_monster

Vůbec nerozumím té popularitě a vysokému hodnocení. Příběh nejde do hloubky, sekvence nejsou lépe promyšlené. Chybí mi jakýkoliv náznak snahy o autentičnost. Nebo mám prostě jen vysoké nároky, když chci, aby i sebedramatičtější krimi působilo uvěřitelně? Čím déle knihu čtete, tím častěji se divíte, jak tohle - a tohle - a tamto je člověk čistě z biologického hlediska schopen přežít. Takový Bruce Willise v tištěné podobě. Občas se taky pozastavíte nad tím, jak jste vůbec ten patos schopni přežít vy sami.

Eeli

Prostě Brown, který umí napsat napínavý, zajímavý a neotřelý příběh s originálním nápadem a s jedinečností sobě vlastní podat čtenáři něco, od čeho se nebude moci odtrhnou, dokud nedočte. Do období boje o prezidentské křeslo autor zasadil téma vesmírných výzkumů NASA a velmi čtivou formou se mu podařilo vyprodukovat skvělý thriller, napsaný takovým způsobem, aby čtenář vždy zůstal napjatý. Opět se zde lze dozvědět něco nového, především se ale absolutně necháme strhnout dějem. Jak to u jeho knih bývá, nechybí akce, náhlé zvraty a překvapivá rozuzlení, i když má někdy zapotřebí sáhnout pro trošku za vlasy přitaženém řešení, aby z té šlamastyky hrdiny dostal... Ale to k tomuto žánru tak nějak patří...

petr6100

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl. Nejdříve mě zarazil přebral - ono to bude o politice? No nazdar.. Knížku jsem totiž dostal darem. Můžu ale říct všem co se rozhodují - nelekejte se. Politika je nudná, ale tato kniha ne :) Samá akce a zajímavé fakta. Pokud se vám líbila jiná kniha od Browna, tak doporučuji. Ani mi nevadila absence pana Langdona. Nic ve zlém - mám ho rád. Ale všechny knihy s ním jsou podle stejné osnovy. Mají toho tolik společného až to hezké není. To jsem ale odbočil. Deception point je krásná kniha a četla se sama. Pro mě se jedná o typ knihy kde si na konci řeknete - Ale ne. On už je konec? :(

thomascz84

Krásná kniha plná intrik a napětí. Celou dobu jsem se těšil na vyústění zápletky.

Romanka89

Na doporučení přítele, kterého kniha zaujala více než série s Robertem Langdonem - osobně mi to nepřišlo jako lepší, ale na stejné úrovni, Browna mám ráda, i když Langdonova série je tak nějak furt to samé, jak kdyby to psal podle jednoho mustru, ale čte se jedním dechem. Tohle bylo zas něco trochu jiného, ale pořád Brown, takže přečteno během pár dní.

Čtenářská výzva 2017: Darovaná kniha.

Lemurka
29.12.2016

Nejhorší kniha od tohoto autora co jsem četla. Ze začátku je to jen samá, pro mě nudná, politika. Asi po 160 stranách jsem knihu odložila, to se nedalo ...

Dakarianna
29.12.2016

Geniální jako vždy. Zajímavá kombinace "nezajímavé" americké politiky a vědeckého objevu. Pecka, četlo se to samo.

theale
28.12.2016

Brownovy knihy mimo sérii s Langdonem se mi líbí ještě více než s ním.

davas
26.11.2016

Kniha se čte výborně a kdyby na konci nebyla tak moc přehnaná ,bylo by to za 5*

Ťop
15.11.2016

Poslouchal jsem to jako audioknihu, kdybych to měl číst, tak asi nedočtu. Prostě brak. S encyklopedickými znalostmi mu pomáhají tisíce fanoušků z celého světa, literárně je to velmi pokleslé.

shmaic
11.11.2016

Je to typická Brawnovina, něco jako wikipithriller. Má to dlouhý nájezd, je to dlouhé a někde v první třetině jsem to chtěl vzdát, ale pak se to rozjelo natolik, že jsem začal předpovídat, co se bude dít, a to já nikdy nedělám. Pak jsem balancoval na hraně 3 a 4 hvězdiček, ale ono je to fakt tak propracované, že si to 3 hvězdičky nezaslouží. Takže 4:-)

Denisa153
11.11.2016

Nemohla jsem se dočkat, až si knihu přečtu, ale nakonec jsem ji ani nedočetla, Brownova nejhorší kniha co jsem četla, bylo to nudné, nezáživné, přitažené za vlasy - shrnuto, podtrženo jedno velké sklamání.

Targa Dall
31.10.2016

Vyborne, ctive az do konce. Naucne. Akcni.
Super, nutne precist :-)

Trosman
27.10.2016

Tuto knihu jsem si z Brownových nechal jako poslední a musím uznat, že stejně jako u ostatních knih i tady jsem se od čtení nedokázal odtrhnout. Až mi na konci bylo líto, že už jsem od něj dočetl všechny knihy, ale pokud se ke mně dostaly správné informace, tak už pracuje na další knize, tak jen aby co nejdříve vyšla. :-) Jeho styl s tím, že na konci každé kapitoly je nějaký zvrat je takový, že nejde jeho knihu odložit. :-)

WeeWar
03.10.2016

tvl, cetl jsem (vidim ji tu v domaci knihovne), ale vubec uz nevim vo cem to bylo. Proc si dej nekterych knih pamatuju i pres 20let a nektere upadnou v absolutni zapomeni v podstate po par mesicich?

Toz nehodnotim knihu(?), ale pamet...

Jelen51
21.09.2016

první knížka, co jsem od něj četla a nemohla jsem se odtrhnout, těším se až si na ní zas najdu čas

Skip
15.09.2016

Začalo to vcelku dobře, ale konstantně s tím, jak přibývaly přečtené stránky, snižovala se i kvalita, až to nakonec byla vyloženě fantasmagorie.

CharlesWard
14.09.2016

Bohužel, Brownova zatím nejhorší kniha. Začátek a konec by ještě šel, ale satanžel zbytek knihy tvoří autorova snaha, unudit nás otupujícím politikařením.

kika_
01.09.2016

Příběh zajímavý, samozřejmě absurdní náhody tam jsou tak jako v každé Brownovce, musí se to brát trošku s nadhledem. Každopádně kniha napínavá a originální. :)

Aroucaria
30.08.2016

Zděděná kniha přišla a celkem i bavila. Čtení šlo snadno a snad i trochu lehkomyslně. Nechodím s davem, takže masovky mě nelákají, ale musím být v obraze, co na tom pánovi ostatní vidí ... Potěšil, neurazil ...

Rethon
25.08.2016

Přibližně do poloviny knihy je to paráda, nerad jsem příběh opouštěl na věci jako je práce nebo spánek. Potom se ale příběh začíná strašně sypat a konec plus vyjevení motivu celé akce je naprostá katastrofa - několikrát jsem se přistihnul se ptát, jestli ze mě dělá autor blbce dobrovolně nebo mu to jen ulítlo.

nenúfar
23.08.2016

Řekla bych že se jedná o Brownovo nejlepší dílo. Skvělý příběh, který mě fascinoval tak, že jsem knihu odkládala pozdě v noci a ráno šla do práce nevyspaná a přesto jsem další večer opět četla až do ranních hodin.

bookemma
01.08.2016

Příběh, který šlape jako naprosto přesný hodinový strojek...
Plný překvapivých zvratů a nečekaných událostí, příběh, který vás prostě uchvátí a nepustí, od první stránky až do poslední.
Je až strašidelné, jakou moc a cenu mají informace a jakou cenu jsou za ně někteří lidé ochotni zaplatit..

MilujuV.Huga
17.07.2016

Tuhle knihu nelze nikomu doporučit, nečtěte to.

Z knihy:
- i ty nejsložitější situace se dají zvládnout, mluví-li člověk pravdu
- Existuje-li několik teorií s obdobnou pravděpodobností, správná je obvykle ta nejjednodušší.

Ivan F
05.07.2016

Najlepšia kniha od Dana Browna, ostatné si mohol kľudne odpustiť. Howgh.