jan0223 jan0223 komentáře u knih

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Naprosto skvělá knížka o příhodách dětí. Jako kluk jsem ji četl snad milionkrát a chystám ji představit i mým dětem. Je to prostě klasika a obrázky Heleny Zmatlíkové celou knížku jen podtrhují.

04.01.2022 5 z 5

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

Moje první foglarovka. A zcela mě pohltila. Kdo by nechtěl nějaký úkryt v lesích kam by chodil prožívat svoje dětské dobrodružství a když to nešlo v reálu tak se prožilo alespoň v knize. To, že je kniha naivní, průhledná a poměrně jednoduchá, to nevadí, vždyť je určena pro děti a důležité je, že se děti pobaví, poučí a přitáhne ke knize a o to hlavně jde. Lepší aby četli byť naivní příběhy než aby koukali na zcela mimoňský videa na YouTube a zavářeli telefon urputným honěním sociálních sítí. Takže jsem rád, že tyto knihy jsou a pokud stále děti pohlcuje tak je ta kniha skvěle napsaná a nezáleží co na to říkáme my dospělí, protože my už svůj dětský svět překročili.

03.01.2022 5 z 5

Svět Tolkiena je geniální, Hobit je taková předmluva k LoTR. Tuhle knihu jsem si pořídil jako takový sběratelský kousek kvůli obrázkům J. Šalamouna. Co se týče příběhu tak člověk musí trochu překousnout ten težkopádný začátek a nechat se vtáhnout do děje, který se postupně čtenáři otvírá. Jako kluk jsem ji přečetl jako poslední z celé série LoTR a líbila se mi nejvíce. Některé pasáže jsem pochopil ať po letech a někdy jsem si musel celé stránky přečíst několikrát aby jsem vše pochopil, ale nelituji toho a stejně jsem celou knihu přečetl několikrát, hodněkrát. Ne pro každého je to ten pravý šálek čaje, ale ti kdo tomuto kouzlu podlehli je to neuvěřitelný ponor do světa hobitů, trpaslíků, elfů, zlobrů, skřetů,.... A rád se nechávám vtáhnout do tohoto světa a prožívat jejich příběhy.

20.12.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Knihu jsem v minulosti zaznamenal a překvapil mě velký zájem a ohlas okolo ní. A to mě odrazovalo po ní sáhnout a přečíst. Nedávno jsme na ní náhodou zabrousili při rozhovoru s kamarádem a tak jsem se k ní konečně dostal.

Pro mě je to ten pravý šálek čaje. Věrohodně podaný příběh, je to čtivé, napínavé, napětí a tajemno postupně graduje aby vyvrcholilo v ten pravý čas. Musím se přiznat, že při čtení mě místy naskočila husí kůže a běhal mráz po zádech a to se mi jen tak nestává. Ještě dlouho potom mě příběh ležel v hlavě a říkal jsem si proč by se to nemohlo vlastně stát. Musím si ji ještě jednou přečíst a všímat si víc detailů. U mě super.

02.06.2023 4 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Kniha mého dětství, toto je dětská klasika. ☺ Neználka jsem četl stále dokola a dokola až jsem ho znal skoro nazpaměť a i přesto jsem tu knížku otevíral aby jsem se ponořil do kouzelného světa malíčků a malenek ale hlavně party Neználka. ☺ ☺ ☺ Tahle knížka má své stálé místo v knihovně jako vzpomínka na dětství ze kterého jsem sice vyrostl, ale přesto se do něj prostřednictvím Neználka rád vracím. ☺ ☺ ☺ ☺

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Tak tuhle knížku snad člověk nemůže ani komentovat, protože neznám jediného člověka komu by se Dášenka nelíbila. Kouzelná dětská knížka která uchvátila mě nejen jako dítě ale i jako dospělého. ☺ ☺ A mým dětem jsem musel koupit ještě jednu aby se nehadali. ☺ ☺ ☺ ☺

Jak se dělá chalupa Jak se dělá chalupa František Nepil

Úžasná knížka. František Nepil a jeho čeština je něco kouzelného i tu nejobyčejnější věc dokáže podat takovým způsobem, že člověk jenom zírá, jeho slovní zásoba, slovní obraty a druh vyjadřování je natolik jedinečný, že to málokdo překoná. A přesto je to psané lidově a srozumitelně pro normálního člověka. Někdy jsem si u té knihy říkal, "On snad byl u nás doma?".

05.01.2022 5 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Na jeden nádech od začátku do konce,tak by se dal, vystihnout můj zážitek z knihy. Námět hodně zajímavý a brutální. Netradičně pojaté peklo kde se lidé stávají univerzálním stavebním materiálem, asfalt teče proudem, skvělý nápad. Líbilo se mi i vyobrazení pekla jako protiklad našeho světa, má svoje města, úřady, obchody, manufaktury,..... akorát vše založeno na lidech a to doslova. Brutalita určitě k tématu patří a té je zde víc než dost, asi by jsem vytknul, že v určitých pasážích, kde se mísí více dějových linek, jsem se trochu ztrácel, ale jinak konec překvapující. Ještě by to chtělo druhý díl odehrávající se na té druhé straně a pěkně oba děje spojit, ten konec tomu přímo nahrává. Četl jsem ji snad 10x a ještě poslechl jako mluvené slovo.

19.12.2021 5 z 5

Kluci, holky a Stodůlky 1 Kluci, holky a Stodůlky 1 Eva Bernardinová

Tuto knihu jsem poznal až jako povinnou četbu ve škole a kniha mě naprosto nedchla. Potom už jsem ji cetl opakovaně až jsem ji znal skoro celou nazpaměť a rikal jsi, "Kde jsi celou tu dobu byla?" prostě jsme se míjeli, ale nakonec se našli, i teď jako dospělý si v ní rád počtu.

Neználek na Měsíci Neználek na Měsíci Nikolaj Nikolajevič Nosov

Tak třetí díl Neználka byl pro mě naprostá pecka. Ten jsem jen tak z ruky nedal a četl ho vždy a všude. Příprava a stavba rakety, let na měsíc, setkání s človíčky a jiný svět než jaký Neználek znal. Jeho putování a přežívání na měsíci ovládaném kapitalismem je napínavé a jednotlivá dobrodružství jsem jenom hltal. Jestli je to nějaká propaganda nebo není mi bylo šumák a zajímalo mě jenom jestli nějak z těch malérů vybruslí. I tato kniha nesmí chybět v mojí knihovně. ☺ ☺ ☺ ☺

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Malý Bobeš šíleně tlustá knížka. Život na vsi super, město bylo taky dobré, ale ten konec už byl moc politický ikdyž jako kluk jsem to tak nějak ani nevnímal. Pasáž o smrti Františka je tedy síla a plná emocí to mě dostalo. Jinak dílo fakt skvělé četl jsem plný napětí co bude dál. Byla to těžká doba. Tohle je prostě klasika literatury.

05.01.2022 4 z 5

Už vím proč 1. Už vím proč 1. Eduard Škoda

Tak na této knize jsem hodně ujížděl. Četl jsem ji pořád dokola, kresby jsou dokonalé a hrozně se mi líbili ty jednoduché kresby panáčků. Potom jsem o knihu nějakým záhadným způsobem přišel, ale až v dospělosti jsem ji sehnal v antikvariátu a znovu zařadil do knihovny.

19.12.2021 5 z 5

Vaříme s Láďou Hruškou Vaříme s Láďou Hruškou Ladislav Hruška

Každá kniha si svého čtenáře najde, Láďova kuchařka se dostala do popředí díky jeho lidovému přístupu k vaření v TV. Také rád vařím a několik receptů vyzkoušel, musím jenom konstatovat, že né všechny recepty jsou k zatraceníhodné, ale na druhou stranu nechápu jak lze publikovat recepty kde už je ve hře zdraví samotného strávníka. Jinak kuchařka pěkná jednoduchá, ale jako ve všem by jsme se měli řídit hlavně zdravým selským rozumem a né všechno papouškovat podle knihy, nebrat to jako dogma.

21.12.2014 3 z 5

Nekroskop Nekroskop Brian Lumley

Kniha se mi dostala do ruky zcela náhodou. Začalo to zajímavě a vtahlo mě to do děje, potom, ale nastala část Dragosaniho a politika dvou špionážních skupin a uprostřed toho všeho Harry se svými nekroskopickými schopnostmi a to mě trochu neba, ale pasáže se střídali a tak jsem tu knihu nějak přelouskal a usoudil jsem, že to nebylo až tak špatné. A protože jsem byl zvědavý tak jsem zvládnul i ostatní díly. A že jich je. Některé knihy jsou lepší jiné horší, ale jako celek mě to dávalo smysl a celá série mě bavila, vždy jsem si tam našel něco co mě posouvalo dál bez toho abych se musel přemáhat.

09.01.2022 4 z 5

Střevíce z lýčí Střevíce z lýčí František Nepil

Vyprávění pana Nepila je zárukou dobrého počtení a pobavení. Vyprávění o zvířátkách o životě na venkově vypovídá o našich kořenech. Jeho humor je legendární a normální, obyčejný a běžný problém, věc, život dokáže podat svým osobitým způsobem, okořeněným jemným humorem, který čtenáře vtáhne do příběhu a už nepustí. Výborná kniha napsaná výborným vypravěčem.

06.01.2022 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Zajímavá myšlenka postapa, lidstvo sídlící v podzemním silu, proč ne? Ale to zpracování je takové těžkopádnější, příliš mnoho detailů kterými se musíte prokousat než se dozvíte to důležité, má to, ale poměrně přímý spád, někdy až moc jednoduchý, ale zaujal mě nápad všemocného IT oddělení a tím se nabízela otázka co vlastně ve skutečnosti dělá? A hned odpověď aby byl další díl . Jakmile jsem se do knihy začetl a přišel jí na chuť přelouskal jsem ji a prožil kus zivpta v silu. Zpracování by mohlo být lepší, ale četl jsem i horší knihy a tuto bych zařadil do takového lepšího středu.

30.12.2021 4 z 5

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Kniha sice pro větší děti, ale za to zabaví nejen děti, ale i mě jako dospělého a nošení světla v pytlích je prostě dokonalé. ???????????????? Bláznivá knížka s neotřelým humorem. ☺ ☺

05.12.2020 4 z 5

Kluci, holky a Stodůlky 2 Kluci, holky a Stodůlky 2 Eva Bernardinová

Pokračování dětství Honzy a Aničky, ale tentokrát už v trochu starším věku, přesto stále čtivá, zábavná a úsměvná kniha.

Turnus Turnus Hugh Howey

Z knihy mám hodně smíšené pocity, na začátku chvíle nadšení a zaujetí, ale po chvíli to opadlo a v některých pasážích jsem se musel nutit číst. Potom zase přišla část, která mě navnadila a následně přišlo ochlazení, takže kniha jako na houpačce. Trochu jsem se v těch sídlech ztrácel některé pasáže si musel přečíst vícekrát, ale vcelku to šlo a čtenář dostal odpovědi na některé otázky, ale zase spousta nových se vynořila. Uvidíme co přinese třetí díl PRACH.

30.12.2021 3 z 5

Povídky Povídky Miloslav Šimek

Naprostá klasika, zde není co dodat. Hrátky s češtinou jsou typické a pobaví. Kniha plná nadčasového humoru, který zlidověl. Prostě klasika.

28.12.2021 5 z 5