jan.para jan.para komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Tvrdá a syrová knížka. Mnoho myšlenek z této publikace je aktuálních i v dnešní době. Chudáci se zabíjejí, aniž by věděli proč.

02.06.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Skvělá, velmi čtivá knížka, kterou přelouskáte raz dva. Chvílemi velmi depresivní, chvílemi plná naděje. Už se těším na druhý díl.

25.04.2023 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Svým způsobem nadčasová kniha, která se ve světle dnešních události zase stává aktuální. První část je velmi čtivá a čtenáře rychle vtáhne do děje. Druhá část se chvílemi zbytečně táhne, ale jako celek kniha působí dobře. Dovolil bych si knihu nazvat světovou klasikou.

11.11.2022 4 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Milé čtení určené pro mladší čtenáře. Moc dobře si vzpomínám, když jsme knihu četli ve 3. třídě.

14.09.2022 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Pokud se budete zabývat tématem atentátů na Heydricha, tak zjistíte, že kniha obsahuje řadu nepřesností, ale i tak se jedná o neskutečně chytlavé čtení. Závěrečný boj v kryptě je napsán tak, že do poslední chvíle čekáte, že se z toho parašutisté dostanou živí. Doporučuji.

13.09.2022 5 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Hynek Tas z Boru nám trochu zestárnul, zmoudřel, ale pořád je to šílenej střelec, kterej se s ničím nesere. Poslední díl série nám stále ukazuje, jak hrozná doba to byla, jak byli tehdejší lidé ubozí a jak život neměl žádnou cenu. Někoho zabiju a pak se vyzpovídám. Cajk. Do knihy jsem se jako zatím do všech Niedlových rychle začetl a rychle jí přelouskal. Jen jsem na konec čekal něco velkého a to se nestalo. Trochu mi to přijde, že má pan Niedl pořád otevřené dveře k pokračování.

20.09.2023 5 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Dle mého názoru otrochu horší než druhý díl, ale i tak super. V tomto díle se začala ukazovat Hynkova (nebo Psího Čumáku, jak chcete) moudrost, díky které vyhrával spory. Kniha krásně ukazuje obrovskou středověkou moc církve i to, jak tehdejší život neměl žádnou cenu.

13.09.2023 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Vzpomínka na dětství. Milá knížka pro mladší čtenáře.

13.09.2022 5 z 5

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Všechna čest Milošovi Doležalovi. Jemné vypravování o hrozných věcech. V první části autor popisuje dřívější život Josefa Toufara, především jeho nelehkou cestu k tomu stát se knězem. V druhé, daleko strhující části se autor zaměřuje na okolnosti Čihošťského zázraku, zatčení Josefa Toufara a jeho konec. To, co Toufar prožil ve Valdicích muselo být něco strašného. Velmi oceňuji i výslechové protokoly svědků pohybu kříže. Je dobře, že autor na závěr knihy uvedl i seznam příslušníků StB, kteří na na případu Toufar podíleli.

05.04.2023 5 z 5

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

Počátky mé čtenářské kariéry.

04.06.2023 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Pěkný historický román z dob vlády Lucemburků. Poměrně rychle Vás vtáhne do děje. Líbí se mi především pohled na krále Václava IV. Přesně takto si ho představuji.

05.09.2023 4 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Mnohem lepší, než první díl. I když v tomto díle není tolik bitev, tak se mi velmi líbilo, jak se rozvinuly charaktery postav, nebo vztah Hynka s Markétou. Také se mi líbil pohled na husitství a díky knize jsem si uvědomil, že z jejich strany také nebylo vše košér. Jen škoda, že nebyl trochu více rozepsaný konec.

09.09.2023 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Čtivá klasika. S každým dalším dílem temnější a temnější.

14.07.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Čtivá klasika. S každým dalším dílem temnější a temnější.

12.07.2023 5 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Jedna z lásek mého dětství. Moc milé vyprávění.

21.10.2022 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Jedna z knížek, které jsem četl jako malý kluk. Část s dortem je top.

06.11.2022 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Hezká knížka. Velmi čtivě napsáno.

05.06.2023 4 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

Čteno zamlada.

11.04.2023 5 z 5

Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938 Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938 Jindřich Marek

V Sudetech jsem se narodil, takže si o jejich pohnuté minulosti rád něco přečtu. Kniha je tvořena z mnoha minipříběhů a bohaté obrazové přílohy. Je hrozné, co museli Češi prožít. Oba národy vedle sebe žili v míru a pak přijde idiot a jeden národ zfanatizuje a všechno zničí. Vysídleni Němců také určitě nebylo v mnoha případech košér, ale kdo seje vítr, ten sklízí bouři. Němce nelituji.

18.02.2023 5 z 5

Pastýř Pastýř Frederick Forsyth

Jsem velký fanda letectví, takže mě tahle knížka velmi potěšila. Krátká, jasná, trochu předvídatelná, ale moc fajn.

13.04.2023 5 z 5