jaja4 jaja4 komentáře u knih

Bezhlavě do maléru Bezhlavě do maléru Věra Řeháčková

Návrat k Řeháčkovej po dlhšom čase potešil. Zaujímavý, čtivý príbeh.

07.01.2022 5 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Pol kráľa je naozaj polovičatá kniha. Akoby ju Abercrombie písal pri veslovaní s veľkou námahou. "Záběr za záběrem - stranu za stranou." Vidno, že je to trilógia, lebo je tu dosť nudných, naťahovaných pasáží. Autor sa krotil pri bojových scénach, lebo je to YA. Lenže ani s opisom duševného sveta postáv sa veľmi nenamáhal. A na konci sa toho stane toľko, ako za celú knihu nie. Veľmi mi sedeli kratšie kapitoly, to je najväčšie + knižky.

29.12.2021 3 z 5

Kde raky spievajú Kde raky spievajú Delia Owens

Walden alebo život v lese X Chalúpka strýčka Toma.

06.12.2021 3 z 5

Sladkých štrnásť s horkou príchuťou Sladkých štrnásť s horkou príchuťou Lena Riečanská

Kniha má 2 dejové línie. Súčasná linka, by mohla byť dobrým príbehom o 1. láske, ak by ju autorka ďalej rozvíjala. Lenže je len výplňou pre druhú, historickú dejovú linku - krátky, autobiografický príbeh o dejinách 20. storočia. Sladkých 14 je dievčenský román skrížený s učebnicou dejepisu nudným spôsobom. Ale snahu o popularizáciu dejepisu formou beletrie oceňujem.

13.11.2021 3 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

V Kremnickom prípade sa Červenák vrátil k striedmejšiemu štýlu písania, bez opulentných orgií a alchymistov. V rámci série Stein a Barbarič ide o dobrý priemer. Pre hrsť dukátov je občas zdĺhavá a chvíľami dokonca nudná kniha, ale ako potenciálny scenár na film, je to výborné. Čudujem sa, že ešte nesfilmovali žiadnu detektívku tejto trojice z rudolfínskej doby.

30.10.2021 3 z 5

Vrstva ticha Vrstva ticha Vilma Kadlečková

Nejdůležitejší věci se neodehrají ani v 6. svazku, protože tím, jak zůstávají utajeny naší mysli, nás nutí koupit si další díly. V hlubinách Arga padlo rozhodnutí, rozdelit poslední knížku na 3 části - a zatím naše vědomí, připoutané k sítím napsaného, se užírá nedočkavostí, smýkáno větrem opakování, vláčeno v zajetí krásně vybroušené češtiny, klamáno úžasnými zvraty; to je urrümaë - natahování textu je urrümaë. I tak je ale Mycelium lepší než cokoliv ze světa, který čtenáři nazývají české sci-fi.

Je len dobre, že Sofia tu dostala najmenej priestoru zo všetkých dielov, lebo ona je pre mňa najnudnejšou postavou.

24.10.2021 5 z 5

Tajnosti pobláznenej baby Tajnosti pobláznenej baby Helena Murčeková

Toto je konečne dobrá, pretože lokálna, slovenská young adult, ktorá nekopíruje americké vzory. V dôsledku toho, je tam možno menej "drámy" a citových výlevov, ale príbehu to dodáva vierohodnosť. Text je super v tom. že priame reči znejú mladistvo, ale opisy a niektoré vnútorné monológy, zase "staro a skúsene". Tento paradox je milý a občas vtipný.

06.10.2021 5 z 5

Bez slitování Bez slitování Miroslav Žamboch

Moc surové, moc vulgárne, moc povrchné. Červenákove historické detektívky sú oproti Žambochovi krásne, romantické knižky a rozvláčny štýl Vlastimila Vondroušku zase pri ňom pôsobí ako učebnica tvorivého písania. Mne to nesadlo, ale koľko ľudí, toľko chutí.

10.09.2021 2 z 5

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

Je to klasika, to bez debát, ale... dnes už nudná (s každým dielom viac a viac) a občas smiešna. Sci-fi sa za tie roky posunulo k väčšej akcii a k prekvapivejším zvratom.

14.08.2021 2 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Odstup medzi 2. a 3. dielom bol taký dlhý, že u mňa už nedokázal vyvolať pôvodné nadšenie. Prvých 70 strán bola veľká nuda a posledných 50 mi bolo ukradnutých. Na použitom jazyku mi niečo nedefinovateľné prekážalo. Je lepšie si Nastereu požičať z knižnice, než kupovať. Aj to iba v prípade, že si skalným fanúšikom tejto ságy.

30.04.2021 2 z 5

Ak je človek, umelá inteligencia alebo geneticky upravená entita bohom iba preto, že sa vymanila vďaka vede z moci prírodných zákonov, potom je tvrdenie, že Boh neexistuje, najlepším argumentom o chybných záveroch modernej vedy. Len dúfam, že sa Boh vráti na Zem skôr než naše vedomia skopírujú do počítačov. Inak sa stane pravdivou hláška zo Star Treku: "My sme Borg. Budete asimilovaní. Akýkoľvek odpor je zbytočný."

24.04.2021 3 z 5

Mráz a hry Mráz a hry Jan Hlávka

Algor je viacdielne, akčné sci-fi. Za 8 rokov vyšli len 4 diely a ešte nie je koniec. Mráz a hry je napísaný "novinárskym" jazykom. (Opakovanie slov, hromadenie synoným. Málo zriedkavých a básnických výrazov bráni identifikovať autorský štýl.) Naopak je tu veľa stručných opisov deja, ktorý sa spočiatku rozbieha pomaly. Myslím, že Algor je priemerné dielo, ktoré predčia knižky ako Mycelium a Naslouchač.

19.04.2021 3 z 5

Hlasy a hvězdy Hlasy a hvězdy Vilma Kadlečková

VAROVANIE: Táto séria je tak návyková, že celé mesiace po tom, čo ju dočítaš, sa ti žiadna iná kniha nebude zdať dosť dobrá! Kiež by aspoň vyšiel ten posledný diel.

09.01.2021 5 z 5

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

Posun od čisto dejovej fantasy, akou bol napr. Hobit, ku vzťahovo moralizujúcej fantasy - Selekcia, je super, ale Černá čarodějka má tých dialógov, opisov a vzťahov už trochu moc.

30.12.2020 3 z 5

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Aj keď dej nie je tak napínavý ako v 1 a 2, chválim autora za sebadisciplínu, že každý rok vydal pokračovanie. Mnohí iní píšu ďalší diel dlhé roky. Je super, že Prašina má iba 3 časti a nemusíš do konca sveta čakať na koniec série, ako napr. pri Myceliu.

01.12.2020 4 z 5

Léto v síti Léto v síti Petra Martišková

Naty je super baba, milá, chytrá, vnímavá, proste fajn. Toto je výborná letná knižka, len škoda, že všetko od Martiškovej nie je rovnako cool.

19.11.2020 5 z 5

Pád do temnot Pád do temnot Vilma Kadlečková

Rë Akkütlix! Táto séria je vražedne dobrá! Filozoficko náboženská fantasy, kde sa treba zmieriť s menším množstvom akcie. Ale tie vnútorné monológy postáv ma nikdy neprestanú baviť. Ale u Hokrina, čakať 4 roky na posledný diel je nevídané. Vyjde vôbec a kedy??? A hlavne bude naozaj posledný? Neuniesli Kadlečkovú Össeania?

30.10.2020 5 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Anjel v podsvetí sa radí podľa mňa k tomu slabšiemu z tejto série. Niekde po bok Mŕtveho na Pekelnom vrchu. Prvá polovica knihy je plná opisov, ale veľa sa toho nestane. Druhá naopak výborne akčná a zamotaná. Skrátiť text o sto strán by bolo dobré, lebo prehrýzť sa k akcii bude pre sviatočných čitateľov fuška.

15.10.2020 2 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Talent Vilmy Kadlečkovej je obrovský a tryská z každej kapitoly prúdom. Žasnem nad pestrosťou použitých slov, napínavým dejom a psychologickou hĺbkou postáv. Toto je kniha na Nobelovu cenu! Mycelium prekonalo aj Naslouchača Peti Stehlíkovej.

29.09.2020 5 z 5

Léto na vodě Léto na vodě Petra Martišková

Pohodové čítanie, ale ako na hojdačke. Jedna kapitola super vtipná, druhá nudná, a tak sa to striedalo celú knihu. Malo tam byť viac romantiky. Aj štylisticky sa to dalo viac vycibriť.

12.09.2020 3 z 5