jahlina jahlina komentáře u knih

Ptačí domek Ptačí domek Eva Meijer

Na tuhle knížku jsem se nechala nalákat pozitivními ohlasy a krásnou obálkou. A jsem moc ráda, že jsem po ní sáhla. Svým pomalejším tempem mi sedla dokonale do nálady. Mám ráda ptáky, ráda je pozoruju, ale že bych úplně souzněla s Len, to se říct nedá. To její naprosté přizpůsobení ptačím potřebám asi dovedu pochopit jen do určité míry. Přesto si myslím, že je to opravdu hezky napsaný příběh.

09.09.2021 4 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Knížku jsem poslouchala jako audio. A možná díky i dvěma interpretkám - Jenovéfa Boková a Libuše Šafránková - mě knížka bavila, doslova pohladila po duši. Zvláště postava babičky mi vykouzlila úsměv pod rouškou, když jsem knížku poslouchala během procházky :-)

21.04.2020 4 z 5

Náledí Náledí Carin Gerhardsen

Tahle knížka byla super čtecím zážitkem. Co způsobí náledí a souhra náhod za propletec, který čtenář postupně rozplétá...
Něco jsem sice odhadla, ale ten krásný pocit, jak to do sebe hezky zapadlo, to bylo skvélé. Carin mě touto knížkou rozhodně nezklamala.

16.02.2020 5 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Moc se mi líbila tato detektivka s forenzní psycholožkou Zoe Bentleyovou v hlavní roli. Bylo to napínavé, originální, mělo to i vtipnou notu. Zoe si mě získala téměř okamžitě a i její kolega Tatum Gray byl se mi líbil. Dohromady tvořili dobrý tým.

09.10.2019 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Knížka se četla skvěle. Největší část knihy zabralo období za totalitního režimu. Je to kromě zajímavého příběhu dvou bratrů, kteří prokázali obrovskou osobní statečnost, také zajímavá sonda do lidské společnosti.

15.08.2019 5 z 5

Vířivka Vířivka Lucie Konečná

Skvělý minimalistický příběh. Přečetla jsme jedním dechem.

19.04.2019 5 z 5

Srdceboly Srdceboly Simona Monyová (p)

Tuhle knížku jsem dočetla silou vůle. Ne, že by byla špatně napsaná. Ale chtělo se mi křičet, kopat, škrábat... Bylo mi z ní smutno.

06.11.2018 4 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Toto je druhá povídka od Murakamiho, kterou jsem si přečetla. A jako takové krátké ponoření do podivného příběhu s magickým nádechem se mi to líbilo. Hlubší smysl mi asi unikl, do knihovny budu chodit dál...

18.10.2018 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Kniha z které mrazí, čtivě napsáno.

30.03.2018 5 z 5

Vražedná naděje Vražedná naděje Wendy Dranfield

Autorka si pro nás připravila další napínavé čtení, při kterém mě čekalo nejedno překvapení.
Prolínají se dvě linie vyšetřování a v obou případech z počátku spíše přibývají otázky a odpovědi scházejí. Přiznám se, že jsem si dlouho nedokázala vykonstruovat vlastní teorii, všechno mi přišlo nemožné. O to víc jsem hltala stránky, abych se konečně dověděla, kdo a proč vraždil, kam zmizela milovaná žena a malý klučina…
Tahle série si zatím drží svou vysoce nasazenou laťku a já jsem zvědavá, s čím autorka přijde příště.

15.05.2024 4 z 5

Oko Oko Bernard Minier

Knížka není zrovna útlá. Přesto stránky ubíhají skoro samy. Kratší kapitoly končící v nejlepším tomu rozhodně pomáhají. Přijdou si zde na své fanoušci hororů, je zde vzpomínána spousta legendárních filmů. Přílohou je dokonce seznam 150 filmových hororů vybraných autorem. Ale přijdou si na své i fanoušci komplikovanějších kriminálních případů, kde čeká na vyšetřovatele nejedno překvapení a kde pachatelé vraždí důmyslnými a dost drsnými metodami.
Pokračování pro mě bude nutností, knížka byla ukončena tak, že chci vědět, co bude dál, snad nebudeme čekat dlouho.

09.03.2024 4 z 5

Den popela Den popela Jean Christophe Grangé

Musím říct, že přes pomalejší rozjezd jsem se rychle začetla. Autor vymyslel opravdu důmyslnou zápletku, která v prostředí sekty nabírá na tajuplnosti, a na konci čeká překvapivé rozuzlení. Zároveň mě bavila i osobnost komisaře, který je dost svéráz. V neposlední řadě mě potěšily kratší kapitoly.
Po dočtení mám chuť si znovu pustit film Purpurové řeky a také se poohlédnout po předchozích knižních dílech série.

05.11.2023 4 z 5

V šedých tónech (grafický román) V šedých tónech (grafický román) Andrew Donkin

Příběh Liny a její rodiny jsem už znala. Pamatuji se, že mě hodně zasáhl, když jsem před pár lety četla původní románovou podobu. O to více jsem teď mohla věnovat pozornost ilustracím a celkově grafické podobě, kterou působivě ztvárnil ilustrátor Dave Kopka ve spolupráci s Brann Livesayovou zodpovědnou za coloring kreseb.

Pro účely grafického románu byl příběh zjednodušen. Co ale chybí v textu, je mnohonásobně dohnáno v té výtvarné části. Postavy jako by ožily. Výrazy v jejich tvářích k nám promlouvají, jejich utrpení a bolest je hmatatelná. I barevné ladění ilustrací do modrošedých a sépiových tónů dokresluje celkovou tíživou atmosféru.

Ať si vyberete ke čtení původní román nebo tuto komiksovou adaptaci určitě chybu neuděláte, záleží na tom, co je vám bližší. Mně obě verze přinesly silný čtenářský zážitek a mohu doporučit.

05.08.2023 5 z 5

Pokoj mrtvých Pokoj mrtvých Franck Thilliez

Zápletka je opravdu zajímavá. Práce vyšetřovatelů a vhled do jednání dvojice zlodějíčků se střídá se scénami jakýchsi individuí se zvrácenými choutkami. Vše se odehrává v kontrastu s tím, že jsou právě vánoční svátky. Celkově se ale jedná spíše o temnější čtení. Sama Lucie má dost morbidní zálibu ve čtení o vraždách a zločinech a její fascinace mrtvými těly je mírně řečeno znepokojující.
Knížka mě chytla od prvních stránek, pak přišla trochu stagnující část, ale závěr nabral na obrátkách. Jako čtenářka thrillerů jsem byla spokojená. A abych řekla pravdu, dost mi vrtá hlavou, jaká tajemství skrývá Lucie Henebellová, takže další díl bude pro mě nutností.

31.07.2023 4 z 5

Noční návštěvník Noční návštěvník Jeffery Deaver

Po pěti letech je tu opět Lincoln Rhyme s Amélií Sachsovou a dalšími spolupracovníky, to jsem si nemohla nechat ujít.
Autor opět vytvořil zajímavou zápletku a několik postranních linek. Pokud sérii neznáte, tak pro shrnutí: Základním kamenem vyšetřování Lincolna Rhyma je dokonalý systém ohledání místa činu, laboratorní práce v domácí laboratoři a Lincolnova mistrovská dedukce. Vzhledem k jeho postižení (je kvadruplegik) se neobejde ani bez svého týmu v čele s Amélií Sachsovou. Užije si ten, kdo má rád systematickou policejní práci a vědecký přístup.
Deaver je mistr zvratů, o čemž je možno přesvědčit se i tentokrát. Užívá spíše kratších kapitol zakončených tak, že prostě chcete číst dál.

13.07.2023 5 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Mám ráda detektivky z českého prostředí a tahle nebyla vůbec špatná. Jedná se opravdu o klasickou detektivku, nečekejte žádné mystery, protože pak byste byli pravděpodobně zklamáni. S baladou od Erbena má tento příběh společný pouze název.
Autorčin styl mi sedl, bavily mě postavy. Neměla jsem problém s tím, jak postupovalo vyšetřování a ačkoliv jsem měla své podezření, všechny okolnosti a motivy jsem neuhádla, takže napnutá jsem byla téměř do konce.

05.03.2023 4 z 5

Nonstop Eufrat Nonstop Eufrat Veronika Bendová

Tohle byl pro mě docela objev, četla jsem na doporučení. Pro mě silný příběh o životní cestě mladého kněze, jeho dilematech a vnitřních bojích. A nejen to, těch otázek k zamyšlení je tam docela dost.

09.09.2021 5 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Příjemný příběh nejen s romatickou linkou. Moc se mi líbila atmosféra Japonska, jsem celá nalákaná tuto zemi navštívit. A také se mi sbíhali sliny na všechny japonské specialitky.

10.04.2021 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Rozhodla jsem se připomenout si tuto klasiku. Poslechla jsem si ji jako audioknihu, která byla vytvořena digitalizací gramofonové nahrávky z roku 1959. Nádherně dramaticky zpracováno.

03.01.2021 4 z 5

Pod dohledem Pod dohledem Lisa Jewell

Za mě velmi čtivě a dobře poskládaný psychologický thriller. Celou dobu máte dle jednotlivých indicií pocit, že víte nebo alespoň tušíte, ale přesto jsem byla na konci překvapená. A všechno pěkně sedlo na místo.

01.11.2020 5 z 5