izfnp izfnp komentáře u knih

Všude samý Skot Všude samý Skot Suzanne Enoch

Rozkošné a veselé, s fajn prostredím a postavami.

09.10.2020 3 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Wow - *predýchávam* - wow.

Neviem, prečo ma to prekvapuje, keď Sarah je môjho srdca šampión, ale je to tak: autorka ma zase raz odrovnala. A pri tom je jej nová knižka presne taká, akú som čakala. Je naplnená presne tým istým, čím jej ostatné knižky: jej rukopisom, jej štýlom rozprávania, jej štýlom postáv i zvratov... A ja tlieskam. Presne toto som chcela, presne toto som dostala. Presne pre toto Maas milujem.

Najskôr som mala problém s dvomi vecami: priehrštím postáv, rás, území, hodností; a s faktom, že sa dej neodohráva vo fantasy svete, ale v urban fantasy svete. Tento zmätok trval len do konca prvej časti, potom už to išlo samo. Tri večery čítania do rána a tých takmer 800 strán mi zmizlo pod rukami.

V knižke je kopec akcie, mytológie a krásne napísaných postáv. Kopec krásnych vzťahov medzi postavami. Autorka predstavila nový svet a s ním i neskonalé možnosti, kam sa v ňom vydať. Dostala ma. Bolo to romantické, bolo to zábavné, bolo to napínavé, bolo to tajomné. Pri čítaní som stratila pojem o čase, všetky povinnosti a záujmy išli stranou. Smiala som sa. Plakala som. Smútkom, dojatím.

Wow.

PS: Aelin a Bryce sú si extrémne podobné and I love it.

08.10.2020 5 z 5

Dvě temné vládkyně Dvě temné vládkyně Kendare Blake

Vydarené pokračovanie, postavy sa ocitajú zase v iných situáciách a i keď akcie je tu menej, vyvažuje to pestrý dej a skutočnosť, že stále akosi neviem, čo od príbehu čakať. Za mňa spokojnosť.

05.10.2020 4 z 5

Supernova Supernova Marissa Meyer

Asi som v priebehu čakania na posledný diel stratila záujem, pretože čítanie zakončenia trilógie ma zrovna nenadchlo. A pri tom nebolo zlé. Len ma príbeh nechal vcelku chladnou. Nemám mu čo vytknúť, ale nadšenie skrátka neprišlo.

Som zvedavá na nadväzujúcu trilógiu, ktorá sure as hell príde. Bola som zvedavá, ako autorka stihne dotiahnuť všetky linky do konca (a jej prekvapenie na záver už je mi dve knihy jasné), ale i tak ma trochu sklamalo, že si to autorka nechala do ďalšej série. Prečítam si ju, ale asi nie nejak dychtivo.

12.07.2020 3 z 5

Ďábel ve Skotsku Ďábel ve Skotsku Suzanne Enoch

Na záver série si autorka pripravila netradičný príbeh s extrémne zaujímavým mužským protagonistom. Vdova a hrdina vracajúci sa po 10 rokoch z Ameriky, aby sa postavil hlavnej zápornej postave série? Na výbornú, dramatická rovina je v tomto diele nečakane silná (samozrejme stále s prihliadnutím na žáner).
Baví ma, že obyčajne ma autorkine knihy bavia pre ich romantiku, ten príbeh je druhoradý. Tu ma o niečo viac bavila zápletka, a prekvapivo sa mi táto zmena páčila.
Zakončenie série je mojou 18. knihou od autorky (všetky prečítané za posledné 3 mesiace) a je to iste na nejakú dobu aj posledná Enochovej kniha na mojom reading liste, a musím povedať, že zakončenie tohto maratónu nemohlo padnúť na lepšiu knihu.

28.06.2020 4 z 5

Můj skotský hrdina Můj skotský hrdina Suzanne Enoch

Dobrý diel, zábavnejší a zaujímavejší než prvý v sérii. Obecne ma dejom bavil asi najviac z posledných x kníh, ktoré som od autorky čítala. Malo to spád, vtip, sympatických hrdinov, veeeelikánsku porciu iskrenia a maximálne príjemné vedľajšie postavy, od rozkošných bratov hlavnej postavy, až po úmornú gardedámu. Spokojnučko, dúfam, že posledný diel bude rovnako dobrý.

21.06.2020 4 z 5

Hrdina z hor Hrdina z hor Suzanne Enoch

Autorkin priemer, ktorý sa ľahko číta a splní, čo má. Prostredie Vysočiny v tomto type kníh môžem, tu je navyše po čertoch sympatický hrdina. Vlastne ma trochu prekvapuje, že som si s tak skvelým mužským protaginostom knihu neužila o niěco viac. Milé a fajn.

18.06.2020 3 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Knižka ma bavila, nemôžem však povedať, že by mi pripadala výnimočná. Od námetu som čakala viac a najmä po nadšených ohlasoch doslova zo všetkých strán som čakala, že ma nadchne. Nestalo sa tak. Áno, hrdinka občas pripomína Aelin zo Skleneného trónu, ale kým Maasovej príbeh, charaktery a mytológia boli poctivo budované, Mahurinová volí jednoduchšiu a priamočiarejšiu cestu. Netvrdím, že je to zlé, inak by som knižku nezhltla za dva večery. Príbeh bol fajn, postavy sympatické, svet zaujímavý a romantickú linku som si užila. Ale z radu tento príbeh prosto nevyčnieva. Nie je to prepracovaná fantasy; je to pomerne jednoduché a nedopečené čítanie. 65 % - dvojku si určite prečítam, ale s napätím ju vyhliadať nebudem.

10.06.2020 3 z 5

Někdo to rád skotské Někdo to rád skotské Suzanne Enoch

Pekné zakončenie série, ktorému nechýbalo nič z predchádzajúcich dielov. Hrdinovia a ich príbeh boli zase niečím iné, ale zároveň sú všetky knihy v sérii veľmi podobné. Ja som spokojná :)

06.06.2020 3 z 5

Vévodovy hříchy Vévodovy hříchy Suzanne Enoch

Žiaľbohu súhlasím s ostatnými, že k prísnemu vojvodovi sa táto hrdinka nehodí, avšak stále ma tento diel bavil viac než dvojka.

26.05.2020 3 z 5

Návrat na Vysočinu Návrat na Vysočinu Suzanne Enoch

V rozpore s mnohými komentármi tu musím povedať, že mňa najviac bavila prvá tretina, kedy si hrdinovia len pozvoľna začínali uvedomovať, že to s nimi nebude také jednoduché. Obzvlášť u mužskej polovice ma extrémne bavila narastajúca žiarlivosť a prudkosť. Domovina MacLawryho klanu je čitateľsky zaujímavá a tak ako predchádzajúcim dielom, ani tomuto nechýba extrémna dávka vtipu. Akčná zápletka na konci mi prišla málinko do počtu, asi aby sa nepovedalo, že sa za celú dobu nič neudialo, a taktiež neverím, že by si hrdinovia nepresadili svoje u vodcu klanu aj bez tých opletačiek. Ale inak je Rowenin príbeh super, veľmi pobavil :)

25.05.2020 4 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Príjemná oddychovka, prvá poviedka mi pripomínala Lovcov hláv, druhá bola čerešničkou na torte.

24.05.2020 3 z 5

Ďábel nosí kilt Ďábel nosí kilt Suzanne Enoch

Sympatickí hrdinovia, prijeteľný počet strán a humor. Kombinácia Vysočiny a Londýna sadla.

24.05.2020 4 z 5

Nezkrotný horal Nezkrotný horal Suzanne Enoch

Škandálni Škótovia je trochu inak poňatá séria - milenci vždy veľmi skoro vedia, že chcú byť spolu, len si to musia vybojovať. V tejto knihe to platí dvojnásobne. Príjemná zmena oproti väčšine autorkiných kníh, v ktorých sa až do konca jeden (či obaja) nevie rozhodnúť. Plus hrdinka z tejto časti patrí k najrozumnejším a najsympatickejšim Enochovej hrdinkám a humor je tu nadávkovaný výraznejšie. Veľmi porovnateľné s prvým dielom, ale ten sa mi predsa asi páčil o chlp viac.

24.05.2020 3 z 5

Slečna Nebezpečná Slečna Nebezpečná Suzanne Enoch

Podarený kúsok. Obaja hrdinovia boli premýšľajúci sympaťáci so skvelou chémiou a hrdinkine prezliekanie za muža Enochovej umožnilo mierne vystúpiť z prísnych konvencií, ktorými sú jej knihy pretkané. Kniha má vtip (a že koľko!), energiu a zábavnú zápletku a od autorky patrí k mojim obľúbeným.

21.05.2020 4 z 5

Hříšné tajemství Hříšné tajemství Suzanne Enoch

Príjemný, zábavný, zápletkami a motívmi vcelku nový počin v porovnaní s ostatnými knihami autorky. Prekombinovaný, ale chytrý príbeh rýchlo utečenie i vďaka postavám: hlavné charaktery sú sympaťáci, ktorým fandíte, no bavia aj vedľajšie postavy v podobe ďalších hrdinov z Girffinovskej ságy. Dokonca aj vojvoda si výrazne polepšil, tak uvidíme, čo prinesie jeho časť. Ak bude lepšia, než dvojka, budem spokojná.

28.03.2020 4 z 5

Výzva k hříchu Výzva k hříchu Suzanne Enoch

Prvých 150 strán mohla autorka skrátiť na polovicu, pretože kniha vlastne nemá inú zápletku, než sledovať nudnú maliarku a dobráckeho, no ľahkovážneho šľachtica. Prišlo mi, že medzi ústredným párom v prvej polovici nebola žiadna chémia, väčšina sestier mi liezla na nervy (česť Anne) a Karo je Enochovej najmenej zábavná hrdinka - túžba po samostatnosti a umeleckej profesii by sama o sebe bola fajn, ale kvôli tomu ešte holčina nemusela byť tak nesympatická. Za celú dobu som sa pousmiala asi dvakrát, pri čom u ostatných Enochovej kníh sa pravidelne smejem, čož ma na tom celom mrzí najviac.

Bolo to zas niečo iné a neurazilo ma to, ale som rada, že mám tento diel za sebou, jeho čítanie ma nebavilo tak, ako som u autorky zvyknutá. Dúfam, že ďalšie dva diely budú lepšie, i keď ich hodnotenia tomu moc nenapovedajú...

24.03.2020 2 z 5

Plamen v srdci Plamen v srdci Suzanne Enoch

(SPOILER) Zo 7 kníh od Enochovej, ktoré som doposiaľ prečítala, ma táto jedna bavila najviac. Obaja hlavní hrdinovia mi boli sympatickí, chápala a verila som ich motiváciám i konaniu a užívala som si, ako to medzi nimi iskrilo. Páčilo sa mi, že napriek silnej chémii sa z hrdinov stali najskôr priatelia, a to veľmi prirodzeným a uveriteľným spôsobom. Taktiež super mi prišiel námet bohatej hrdinky, ktorá nevie, čo chce od života, len vie, že chce viac, a cynického hrdinu, ktorý jej (napriek svojej vôli) podľahne - pretože narovinu, v tejto knihe ulovila skôr ona jeho, než naopak :-D

Akcia i vysvetlenie na konci boli nezvládnuté, ale inak mi nevadili, pretože už tak od polovice knihy som počítala s tým, že - SPOILER - Valentine hrdinku unesenie na jej "reálne" dobrodružstvo a že pán vojvoda to mal takto celú dobu v pláne.

Naj diel v sérii, ale aj zvyšné sú fajn.

23.03.2020 4 z 5

Skandál Skandál Suzanne Enoch

Fú, slečna Emma bola pekne tvrdý oriešok, ale neodolateľný, arogantný vojvoda si poradil ;-) Zábavný a ľachtivý diel, ktorý pekne ukončil sériu priateliek z akadémie a ich vysokých šľachticov. Teším sa z tejto série, tento mix inteligentných postáv, naivnej romantiky, ľahkej erotiky a zábavy je na relax to pravé.

21.03.2020 4 z 5

Půlnoční setkání Půlnoční setkání Suzanne Enoch

Kniha sa mi veľmi páčila a patrí k naj od tejto autorky, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Je kratšia, veci sa tu dejí pomerne rýchlo. Niet tu hlúpych či extrémne tvrdohlavých postáv - naopak, postavy sú tu inteligentnejšie, než býva zvykom (hlavne Vixen), a reagujú na logické argumenty. Potom je tu zábavná zápletka s tajomným špiónom a hľadaním vraha - nejde len o nejaké dávne bolesti, trvdohlavosť či postavenie zaľúbencov. A taktiež je tento diel odvážnejší vo sfére erotiky.

21.03.2020 4 z 5