iz67 iz67 komentáře u knih

Dějiny ruské revoluce Dějiny ruské revoluce Richard Pipes

Pakliže chcete vědět o bolsevicich vic nez jen to, ze jsou pakáž, tak tohle je ta kniha. Na to, kolik obsahuje informaci, je to vlastne utla knížka. Protoze je ohromne zajimava a skvele napsaná. Od popisu predrevolucniho a nasledne predrijnoveho Ruska, ktere nabidlo Leninovi a jeho bandě skvělé (a jedine možné) prostředí pro vykonání vsech svych fantasmagorií a hrůz, které jsou pak v cele knize nalezite popsany. Vcetne vlivu na mezivalecnou Evropu.
Tohle je naprosto povinná cetba.

19.07.2020 5 z 5

Alternativa II Alternativa II Mikoláš Chadima

Druhy Chadimuv dil se do 2/3 cte stejne dobre jako prvni. Je to zase unikatni vhled do osobni, kapelove, ale i cele historie skupiny lidi, ktera chtela a delala jinou kulturu nez jim bolsevik povolil. Posledni cast pro pametnika uz tak zajimava neni (listopad a svazky), krome pripradu Chadimova - to me zajimalo dost. Diky konci teto knihy si taky musim doplnit, co mi vlastne dal dil prvni. Chadima je slozita osobnost (citim tam komplex jedineho spravedliveho), prisna k sobe i ostatnim a to je hodne zabavne. Jeho rychle soudy jsou ale casto zalozeny hlavne na pocitech, ktere casto nemusi se skutecnosti uplne sedet. (Hodne legracni je napriklad jeho stanovisko, ze nevi o tom, ze by se Kocab zajimal v minulosti o Zappu, takze to znamena, ze se proste nezajimal, a basta [i kdyz zajimal urcite nejmene od r.80]). A velky problem mam s jeho (ne)schopnosti zobecnovat, resp. zobecnovat na zaklade velice dilci zkusenosti. At uz u lidi (udelals jednou neco spatne, tak jsi spatny), tak i u udalosti a historickych dějů. Kdyz vsak tohle clovek vede v patrnosti, tak je jeho opus stale unikatnim vhledem do mnoha let zivota skupiny unikatnich lidi.

11.03.2020 4 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Spouste veci jsem vubec nerozumel, ale je to ohromne zajimavy :)

22.09.2019 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Muj druhý Nesbo. Hezký se to poslouchá (Čermák), ale je to takový průměr plný mírných nelogicnosti a sablonek.

27.01.2019 3 z 5

Cesta Cesta Pjér la Šé'z (p)

Je hodně zajímavé číst dnes tuhle knihu (2018) a vědět, že je ze začátku devadesátých let. A to je na ní to nejzajímavější. Že už v té době to Pjér měl takhle srovnaný.

25.07.2018 4 z 5

Samota Samota Andrew Michael Hurley

Divná kniha. Docela čtivá, ale celkový pocit z ní jako z totálního blabolu. Asi by z toho byl dobrý scénář, ale jako knihu nedoporučuji

28.05.2018 3 z 5

Přežít Přežít Piers Paul Read

Docela strhující příběh o jedné unikátně krajní situaci.

21.05.2018 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Doporučuju každému, kdo si není schopen dát o Babisovi dvě a dvě dohromady. Je tam asi víc slov než potřeba, ale o vzniku a 'rozkvětu' Agrofertu určitě kniha dodá zajímavý obrázek.

04.04.2018 4 z 5

Kniha smíchu a zapomnění Kniha smíchu a zapomnění Milan Kundera

Předně: Kundera patří k mým oblíbeným spisovatelům. Ale tohle mi nějak nesedlo. V prvních povídkách, kde mluví hodně o své komunistické minulosti, tak tam to na mě působilo ne jako doznání, ale spíš jako výmluva. Jakože : Takhle se to prostě často děje (všem) a i když to nebylo dobré, tak je to vlastně normální. No a povídky z druhé části mi přišly spíš jak manýra než to, co se mi na jeho dalších věcech (hlavně z exilu) tak líbí.
A nebo ne manýra, ale příprava na to, aby objevovaná forma románu v dalších opusech už skutečně zazářila.

24.12.2017 3 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Naprosto zoufalá kniha, která mě ničím nevtáhla. Nezajímavý příběh, vztahy, které nás mají trápit tím, že nefungují, ale vůbec netrápí; rádoby šokující sdělení nakonec. A to nejhorší, autor to hrozně prožívá, ale bohužel beze mě.

09.06.2017 1 z 5

Příběh inženýra lidských duší Příběh inženýra lidských duší Josef Škvorecký

Marně přemýšlím, který spisovatel popsal líp 2. polovinu 20.stol než Škvorecký. Nikdo. Zbabělci, Mirákl a Příběh inženýra je to nejlepší, co se dá o nás přečíst. Úžasná záležitost pro smích a pláč.

07.01.2017 5 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Je to opravdu krásná řeč. Co psát víc.

05.12.2016 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Výborný příběh a velice dobře popsaný komouš a jeho doba. Jako málokde v české literatuře, protože to není (možná) hlavním cílem.

25.12.2014 5 z 5

Nejvyšší karta Nejvyšší karta Petra Hůlová

Nejvíc iritující tím, jak je to plné blábolu, který Hůlová chce vydávat za extrakt moudra. Nebo otravná manyra nadužívat přirovnání, o kterých nejdřív přemýšlíte, abyste u dalších jen přeskákali, protože už víte, že je to jen vata. Karikatura dneška skrz Juditu přepálená jako z Echa. A všechno vyvrcholí tak násilně hysterickou scénou... Sem tam něco probleskne. A ano, přiznávám se, že hlavní důvod si to přečíst, byl voyer ve mně, a proto se mi to, bez ohledu na to, co jsem napsal nahoře, četlo docela snadno. Takže bych se měl stydět i já.

20.04.2023 2 z 5

Hypotéza štěstí Hypotéza štěstí Jonathan Haidt

Četl jsem tuhle knihu až po mistrovské Morálce lidské mysli, kde si myslím Haidt popisuje svoje zkoumání plněji a celistvěji než v této knize. Proto tuto knížku vlastně chápu jako připravenou studii na zmiňovanou knihu druhou. Přesto opět skvělá věc, která čtenáři řekne hodně o tom jací jsme (jedinci, společnost,...)

30.03.2023 5 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Ničím to nepohorsi ani nenadchne. Jeden z JF slabších kousků. Vlastně se tam nestane nic, co by vás překvapilo. A tak by to snad být nemělo, ne?!

12.02.2023 3 z 5

Muž bez tváře Muž bez tváře Caimh McDonnell

Nelogická nudná a ukecaná slátanina, která se nehodí ani na pláž

20.08.2022 1 z 5

Proč selhal liberalismus Proč selhal liberalismus Patrick J. Deneen

Docela otravná záležitost. Ne pro svoje myšlenky, ty jsou sice provokativní, ale to je v pořádku . Problém vidím v tom, že obsah by vydal na delší článek, ale knihu tohoto rozsahu neunese. Autor se k uzoufani opakuje, těžko drží strukturu. Tam, kde by měl argumentovat, prostě jen klade tvrzení za tvrzením (většinou to samé za. tím samým)! A po té, co na 150 stránkách opakuje 2 a 3 postulaty, vyvrcholí tryskem na posledních 10 víc než vágní vizí té správné alternativy, kterou vám k lepším zítřkům ale nepomůže.

10.05.2021 1 z 5

U Bernátů U Bernátů Šimon Wels

Mila kniha o zakladnich lidskych hodnotach pred 150 lety

24.04.2020 4 z 5

Obyčejný život Obyčejný život Karel Čapek

Mam s tim konceptem docela problem. Pusobi to na mě dost strojene a samoucelne. Vadilo mi, ze se Capek nerozhodl, jestli je druhy hlas moralista ci 'ten sobecky'. Spousta tech moralit zastarala a ztratila svuj puvodni obsah. A uplne alergicky jsem byl u lamentovani nad 'zlymi" myslenkami. Je z toho dost neobjevne mudrovani o zname veci, ze kazdy z nas ma v sobe spoustu postav a zalezi na nem, kterou pouzije ci ktera ho ovladne - vedome ci nevedome.

17.01.2020 3 z 5