IVANA0123 IVANA0123 komentáře u knih

Jak si Fiškus sbalil saky paky Jak si Fiškus sbalil saky paky Sven Nordqvist

Tyto pohádky miluju. Fiškus je lotr, který neustále vyvádí kočičí nepravosti, ale miluje dědu Pettsona, který by pro něj udělal cokoli. Občas je pro oba společné soužití náročné, ale kocourek i děda nakonec zjistí, že když toho druhého nemají u sebe, je jim smutno. Příběh je milý a vtipný a hlavně ho skvěle doplňují úžasné ilustrace, bez nichž by bylo vyprávění poloviční. První knihu jsem objevila, když byl syn malý a dodnes ráda vzpomínám, jak jsme si ji četli. A tento díl mě nadchnul naprosto stejně. 100%
(1/24)

01.01.2024 5 z 5

Vánoční sbírka pohádek Vánoční sbírka pohádek Walt Disney

Letos jsem si k Vánocům nadělila ke čtení tuto krásnou vánoční knihu a jsem nadšená. Ty pohádky jsou milé a veselé. Žádný smutek nebo slzy. Prostě dokonalé příběhy pro pohodové čekání na Vánoce. Nádherné ilustrace, jak už to u Disneyho pohádek je. Dětem se určitě bude líbit. 5*

29.12.2023 5 z 5

Co všechno snese žena Co všechno snese žena Jiřina Šiklová

Tenká knížečka Jiřiny Heroldové, později Šiklové, se bez problémů vyrovná mnohem obsáhlejším a novějším knihám o rodinných vztazích. Od autorky jsem doposud četla jen články a rozhovory v časopisech, které mě vždy zaujaly nadhledem a také smyslem pro humor. Tato kniha je stejná, jen autorčin mladší styl ještě není tak odlehčený. Přesto je kniha napsaná velmi zajímavě. Autorka radí, jak je možné si od problémů a konfliktů udržet odstup a řešit je "s nohama na zemi a otevřenou myslí". Ráda se k ní budu vracet. 4,5*

28.12.2023 5 z 5

Houpačky Houpačky Lucie Konečná

Knížka se mi líbila. Sice jsem se trochu sekla kolem strany sto, ale pak se děj opět rozběhl a druhou část jsem si užívala, i když to byla chvílemi ta méně radostná část. Celkově je to takové smutnoradostné vyprávění o boji, který sice nelze vyhrát, ale dá se hrát alespoň s hlavou vztyčenou - dokud síly stačí. A Jiřka se Zdenou to rozhodně vzdát nemíní. Nejde jinak než jim fandit, i když jsou to babky ztřeštěné... Hlavně, když na to člověk není sám. 90%
"A že spolu něco vyvedou? Že se opijou nebo zhulej? I kdyby je to mělo stát život, je to jejich život."

20.12.2023 5 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Vybrala jsem si ji kvůli názvu a obálce a známá mi řekla, že je skvělá. Je. Je skvěle napsaná. Tak že ji nedokážete přestat číst a nedokážete jít spát. Dostanete se do naprostého pekla a jenom si přejete, aby jste knihu už mohli zavřít. Ale když to uděláte, stejně ji zase otevřete, protože chcete vědět, že je konec a že se vše vyřeší. Na knihách je často poznat, když je z pera lidí, kteří jsou z oboru a ví o čem píší. Na druhou stranu je o to šílenější vědět, že i takové věci se dějí. Ke knize se vracet nebudu, obávám se, že se mi stejně nepodaří dostat ji ještě dlouho z hlavy, přesto ji hodnotím vysoko, protože autorka odvedla skvělou práci. 95%

15.12.2023 5 z 5

Metráček 2 aneb Kosti jsou vrženy Metráček 2 aneb Kosti jsou vrženy Stanislav Rudolf

Dočteno a musím říct, že se mi dvojka líbila možná víc než jednička. Jitka už není tak nejistá, stojí nohama pevně na zemi, ale pořád si hledá své místo a lásku. Styl Stanislava Rudolfa mám moc ráda. Jeho hrdinky jsou normální holky, které mají své starosti a občas provádějí hlouposti, ale nejsou to žádné Nanynky, které se hroutí při prvním neúspěchu. A navíc jsou jeho knihy vtipné, což bývá u dívčích románů vzácné. Jeho knížky mě provázejí už dlouho a ráda se k nim vracím. A tato se mi líbila hodně. 90%

13.12.2023 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Vím, že je to horor, ale já jsem konec knihy probrečela. Strašné napětí, bezmoc a strach o Donnu a Tada.. To jediné jsem u knihy cítila. Ty ostatní linky mě spíše zdržovaly a měla jsem chuť je přeskakovat. Toto rozhodně nebyla kniha pro předvánoční čtení. A nejhorší byla ta reálnost příběhu. Psi miluju, ale Cuja jsem nenáviděla , i když za nic vlastně nemohl. Za mě 4* a vím, že ke knize se už nikdy nevrátím.

12.12.2023 4 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Úžasná knížka, řekla bych že letošní TOP z toho co jsem přečetla. Hlavní hrdinka, která si vždy stála za svým, je hodna velkého obdivu - to jak se znovu a znovu prala s nepřátelstvím a překážkami kolem sebe i ztrátami, které jí život připravil. I když je její příběh smyšlený, odkazuje jistě na mnoho jí podobných žen, které se nevzdaly a díky kterým můžeme být dnes, kde jsme. Elizabeth Zottovou si přidávám mezi nejúžasnější literární hrdinky, i když musím přiznat, že jednu postavu jsem si zamilovala ještě víc a tou je Mad. Úžasná, vtipná i smutná.... taková je kniha Lekce chemie a já dávám 98%

10.12.2023 5 z 5

Mortina a přízračný kamarád Mortina a přízračný kamarád Barbara Cantini

I tento díl se mi líbil, i když musím říct, že první a hlavně druhý díl byly za mě lepší dějově i celkově propracovanější. Přesto se i tady objevilo pár úsměvných detailů a ilustrace jsou opět naprosto skvělé. Celkově jsou knihy o Mortině nadprůměrné a snad se objeví i další díly. Doporučuji 4,5*

22.11.2023 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Absurdní, bláznivé, chvílemi mimo tak, že mi to hlava nebrala a přesto jsem se bavila a kniha se mi líbila. A nejdůležitější info - až budu stopovat, tak ručník s sebou.. 4*

18.11.2023 4 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Jiřího Březinu si zařazuji mezi oblíbené autory. Neuvěřitelně napínavý příběh, který je vyprávěn ve dvou časových rovinách, nás přivádí do míst a doby, ke kterým se nikdo moc nevrací a o kterých nikdo rád nemluví. Příběh o odplatě a vině. Kdo má právo být soudce a zda je souzený ten, který si to po právu zaslouží... Právo bylo a je vždy na straně vítěze, ať už je to spravedlivé nebo ne. A v každém člověku je jistá míra zla, strachu i odvahy a nikdo neví, jak velká a jak by se sám zachoval v danou chvíli. Skvělá detektivka, která vzbuzuje otázky... 5*

06.11.2023 5 z 5

Mají v nebi skleničky? Mají v nebi skleničky? Martina Preissová

Milá kniha, možná zbytečně opomíjená. I já jsem na ni narazila jen náhodou. Celkově je to jen obyčejný příběh obyčejné rodiny, vyprávěný ovšem neobyčejným způsobem. Pohledem malé Marjánky. Svýma dětskýma očima vidí svět jinak než dospělí a každou událost, ať už rodinnou nebo společenskou komentuje a vysvětluje s dětskou naivitou, často s úsměvným a odlehčeným rozřešením. Je škoda, že my už ten dětský nezkažený pohled na svět nemáme. Svět by byl určitě kouzelnějším a hezčím místem.. Děkuji autorce za milou, odpočinkovou knihu. 5*

31.10.2023 5 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Styl Adler-Olsena mám moc ráda. Tyto povídky byly ale trochu jiné, i když nemůžu říct, že špatné. Možná mi nesedly tolik, protože mi postavy nebyly nijak sympatické a celé mi to přišlo takové zlé a ironické. Přesto musím ocenit, že náměty byly neotřelé a celkově se kniha četla rychle. První povídka byla trochu zdlouhavější 3*, ta druhá byla akční a živější a hodně nápaditá 4,5*. Celkově 3,5*

30.10.2023 4 z 5

Šepot v bouři Šepot v bouři Aleš Novotný

Chvílemi jsem měla pocit, že knihu napsali dva různí autoři. Jeden, který napsal hlavně první kapitoly, se neustále opakoval a utápěl se v mnohonásobných přirovnáních, kterých bylo v některých větách tolik, že jsem je přeskakovala a po třetí kapitole jsem byla rozhodnutá knihu odložit. Pak vzal naštěstí pero do ruky ten druhý a příběh dostal spád a začal se rozvíjet. Pod taktovkou toho druhého jsem už knihu neodložila a dočetla na jeden zátah. Takže za mě námět a zápletka za 5, ale styl tak za dvě hvězdičky, což mi dává 3,5*. Autora nezavrhuji, jen doufám, že v příštích knihách bude méně umělého balastu.

23.10.2023 3 z 5

Klementýnka, oranžová víla Klementýnka, oranžová víla Daisy Meadows

Víly, dvě kamarádky na prázdninách a pohádka o záchraně pohádkového světa. Dokonalá kombinace pro malé slečny. A ještě se u knížky můžou začít učit barvy. Moc pěkné 5*

20.10.2023 5 z 5

Krámek s fantazií Krámek s fantazií Tabitha Bird

(SPOILER) Krámek s fantazií je léčivé místo, které v našem světě chybí a přitom by ho bylo třeba. Ale stejně léčivá může být i tato knížka, když se do ní ponoříte a budete vnímat její poselství. Každý v životě někoho ztratil, přišel o svůj sen svojí nebo cizí vinou a každý se s tou ztrátou musel vypořádat. Jenže není vždy snadné tuto ztrátu překonat a přijmout ji a často zůstává uvnitř nás zasunutá a "zapomenutá" a nedovolí nám jít dál tak, jak bychom chtěli nebo mohli. A toto by nás krámek mohl naučit.. ale protože není, budeme muset sami najít slova odpuštění a omluvy.. a snad se pak dočkáme svého "objetí". Krásná kniha o životě jaký je, občas smutný a občas veselý a laskavý. 4.5*

17.10.2023 5 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Kniha se mi líbila. Vyšetřování celkem svižně plynulo a myslím, že se vše hodně blížilo realitě. Hlavně systém, kdo vše odpracoval a kdo slíznul smetanu. Dvojice byla možná nesourodá, ale mně sympatická. A četla se mi díky krátkým kapitolám dobře. Za mě 4*

06.10.2023 4 z 5

Nezralá, Hruška, k tabuli! Nezralá, Hruška, k tabuli! Zuzana Pospíšilová

Milý, humorný příběh a hodně povedené ilustrace. Ideální příběh pro prvňáčky, kteří si užívají začátek školy. Krátké kapitolky. Můžu pro děti jen doporučit. 5*

04.10.2023 5 z 5

Třetí světlo Třetí světlo Claire Keegan

(SPOILER) Kratičká povídka vyvolá plno emocí. Mnoho věcí se zde objevuje spíše v náznacích a dohadech, v myšlenkách hlavní hrdinky. Původní nejistota se mění v lásku, objevují se nové pocity, do té doby nepoznané. A konec stejně jako u předešlé knihy zůstává zastřený.. ne každé odloučení je smutné a návraty nemusí být nutně šťastné.. Krásně napsáno. Těším se na další knihy autorky 5*
(9/23)

28.09.2023 5 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

(SPOILER) Tato kniha je neuvěřitelná. Je v ní tolik lásky a zároveň tolik smutku, že člověka naprosto zahltí. Už dlouhou mi u knihy nebylo tak dobře a zároveň jsem necítila tak velkou beznaděj. Pro mě měla dvě roviny, ta jedna mírná a plynoucí u Violetty v kuchyni, na zahrádce, v oddělení cedrů... Ta druhá smutná a temná a já jsem ji kolikrát chtěla přeskočit... ale takový je lidský život den a noc, radost a smutek. Je mnoho části, které bych z knihy vypsala, ale nejde je vypsat všechny. Možná je lepší si v knize najít ty své. Budu se vracet a hledat další knihy autorky. 5*
(9/23)

"Je lepší tě oplakávat než tě vůbec nepoznat"

" S těžkým srdcem zavřu Irenin deník. Jako zavíráme román, do něhož jsme se zamilovali. Román přítel, s nímž se těžko loučíme, protože chceme, aby s námi zůstal na dosah ruky."

27.09.2023 5 z 5