Ivan F Ivan F komentáře u knih

Slavné případy soudce Ti Slavné případy soudce Ti Robert van Gulik

Detektívka, ktorú z čínštiny preložil van Gulik a ponúkol ju v mierne pozmenej podobe západnému čitateľovi. Kniha mala taký úspech, že sa stala základom všetkých neskorších príbehov o sudcovi Ti. Avšak napriek tomu, že je to pôvodina, nedosahuje na najlepšie fiktívne van Gulikove romány.

30.08.2013 4 z 5

Čínske vraždy v bludisku / Čínske vraždy klincom Čínske vraždy v bludisku / Čínske vraždy klincom Robert van Gulik

Van Gulik na vrchole svojich tvorivých síl. Najlepšie a najpútavejšie napísané príbehy z dvoch posledných pôsobísk sudcu Ti, čoby okresného sudcu. Neomrzia ani po viacnásobnom prečítaní.

30.08.2013 5 z 5

Prípad čínskeho zlata / Prípad čínskeho jazera Prípad čínskeho zlata / Prípad čínskeho jazera Robert van Gulik

Skvelé čítanie, van Gulikova tvorba ma uchvátila ešte na strednej škole a jej čaru rád podlieham dodnes.

Záhada čínského zlata Záhada čínského zlata Robert van Gulik

V chronologickom poradí jednotlivých prípadov je to prvý príbeh o sudcovi Ti. Van Gulik na vrchole svojich rozprávačských schopností predkladá príbeh, ktorý je takmer tradičnou čínskou detektívkou, no už je prispôsobený vkusu západného čitateľa. Veľmi chytľavé čítanie, ktoré sa číta na jeden dúšok. V porovnaní s detektívkami alebo krimi románmi súčasnosti je van Gulik jednoznačne lepší.

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Prvá kniha od Nesba, ktorú som prečítal a musím uznať, že je to vysoký nadštandard. V podstate sa knihe a deju nedá v rámci krimi románu nič vytknúť, osoba alkoholika Harryho je síce nie príliš sympatická, ale to je ako kontrast k jeho činom celkom stráviteľné. Pre mňa osobne jeden z najlepších knižných počinov roku 2013. Nesbø, len tak ďalej.

Fabrika na oficierov 2 Fabrika na oficierov 2 Hans Hellmut Kirst

Vynikajúce čítanie napísané presne tak, ako si to predstavujem a ako mi to naplní moju čitateľskú dušu plným uspokojením, teda pútavo, hutne, s hlavou a pätou, jasnou dejovou linkou a perfektnou gradáciou. K tomu sa medzi jednotlivými kapitolami pridávajú medzihry, ktoré vysvetľujú charakter jednotlivých postáv a prečo koná tak, ako koná.

Román je neprikrášlenou obžalobou krutej a výkonnej nemeckej dokonalosti, ktorá nie je taká dokonalá, ako sa zdá na povrchu. Perfektné a nádherné čítanie, ktoré je tak trpko-smutné. Pre mňa nezabudnuteľné čitateľské blaho - a to opakovane.

Fabrika na oficierov 1 Fabrika na oficierov 1 Hans Hellmut Kirst

Cirkus prokletých Cirkus prokletých Laurell K. Hamilton

Tretie pokračovanie príbehov o Anite Blakeovej stráca na dychu a je ťažko čitateľné. V románe začínajú prevládať opisy Jean-Claudeových košiel a neustále sa omiela jeho a Anitin vzťah. Deja je v knihe pramálo, a ak je, tak je natiahnutý a nudný. Pre mňa osobne sklamanie a sériu ďalej nečítam.

29.08.2013 2 z 5

Hlavy Hlavy David Osborn

Mierne podpriemerný thriller, ktorého nedostatok spisovateľskej umnosti drží nad vodou akurát malý počet strán. Dlhšie by to už bolo ťažko stráviteľné.

29.08.2013 2 z 5