Prípad čínskeho zlata / Prípad čínskeho jazera

Prípad čínskeho zlata / Prípad čínskeho jazera https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21857/bmid_pripad-cinskeho-zlata-pripad-cinske-DOI-21857.jpg 5 54 8

Prípad čínskeho zlata Sudca Ti sa ešte nestihol poriadne ohriať v sudcovskom kresle v zastrčenom okrese Peng-laj, keď sa musí pustiť do vyšetrovania vraždy svojho predchodcu. Zložitý prípad, zjavne súvisiaci s pašovaním zlata, skomplikuje záhadné zmiznutie súdneho pisára a nevesty bohatého majitela lodí. Sudcovu situáciu nezľahčuje ani nebezpečný tiger, ktorý sa potuluje po okrese, a duch mŕtveho sudcu, blúdiaci v priestoroch súdneho dvora. Tajný odkaz, ktorý mu prinesie prostitútka, a nález tela údajne zavraždeného mnícha v nesprávnom hrobe môžu byť dalšími dôležitými prvkami hlavolamu, ktoré sa pri troche dôvtipu dajú spojit so známymi faktami. Sudca Ti má skvelú príležitost ukázat v novom pôsobisku, že na to má... Prípad čínskeho jazera V roku 666 odchádza sudca Ti do odľahlého mestečka Chan-jüan a hned po vymenovaní ho čaká vyšetrovanie záhadných udalostí: Krásna kurtizána predvádza očarujúci tanec a o chvíľu ju nájdu utopenú vo vodách jazera, v ktorom vraj straší. V svadobnú noc zomrie mladá nevesta a jej telo nepochopiteľne zmizne zo zapečatenej a stráženej truhly. A čoskoro si celý Chan-jüan šepká obávané, zakázané meno Biely lotos... Zdá sa, že prípady spolu súvisia, no prísť na to, čo ich spája, nie je vôbec jednoduché. Sudcovo vyšetrovanie odhalí lavínu temných, nedovolených vášní, obludnej nenásytnosti a politických intríg, ktoré vedú až k vlastizradnému sprisahaniu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

The Chinese Gold Murders/The Chinese Lake Murders , 1985

alabra
26.01.2023 5 z 5

Opět příjemný poslech oblíbeného autora, nikdy nezklame. Hodnoty, které by měly být i dnes samozřejmostí, bohužel ne vždy tak tomu je.

Jaruš7
24.03.2022 5 z 5

Audiokniha skvělá.
První díl série " Soudce Ti", překvapivě žádná slabota, ale precizně vygradovaný start skvělé série.
Mladík Ti si jako elév umane zodpovědně vkročit na profesionální dráhu soudce a případ zločinu - smrti soudce se mu jeví jako výzva pro star kariéry.
Příběh se větví na další případy a spolu se záhadami se klubko hezky zamotává.
Klamy, předstírání, lži a podvody jsou záměrem, neboť ve hře je neřest, zločin, mamon a zrada,

Citace:"Člověk si často dělá chybný úsudek o svých přátelích."

(Jak krutě lidské, v dnešní době.)

Bezvadnost, doporučuji.

Kontryhelka
30.11.2020 5 z 5

Výborná detektivka ze staré Číny. Jako velká milovnice dynastie Tang, pro mně soudce Ti a jeho příběhy byly jako zjevení. Čtivé, napínavé a laskavé vyprávění geniálního detektiva dob dávno minulých. Pan Gulik výborně vykresluje postavy, každodenní život lidí a zvyklosti staré Číny. Když čtu jeho knihy mám pocit, že jsem součástí jeho příběhů. Ihned si člověk udělá představu o lidech,životě a prostředí jako celku.

tonda3582
06.05.2019 5 z 5

Případ čínského zlata je klasická Tiovka. Soudce Ti, prostě musí chránit velké čínské imperium

smazenaryba
07.12.2017 5 z 5

Ja tlieskam ! Už som si začínal myslieť, že detektívka je žáner mne zapovedaný (nie že by som ich prečítal veľa, ale pár zaručených hitov u mňa totálne zhorelo) a že knižný ekvivalent mnou milovaných filmov ako Ospalá diera, alebo Z pekla nenájdem. Našiel som ho na mieste, kde som ho vôbec nečakal. Vo feudálnej Číne. Hlavné dôvody prečo sú romány od Gulika (verím že aj tie ďalšie) perfektné:

A - sú to dobové príbehy a dej prísne funguje v rámci dobových pravidiel a zákonov. Legálna prostitúcia, mučenie, polygamia, čínske zvyky a povery, to všetko je súčasťou diania a ovplyvňuje myslenie a konanie postáv.

B - príbehy fungujú ako krásne výlety do feudálnej Číny a čitateľ sa skutočne dozvie veľa o kultúre, politike a ďalších špecifikách tejto krajiny (v danej dobe). Sú to teda nielen detektívky, ale aj dobrodružné dobové romány/drámy.

C - príbehy majú veľmi pozvoľne stupňujúce tempo, ktoré dovolí čitateľovi bez veľkých ťažkostí sledovať všetky postavy. Všetko je logické, uveriteľné a na koniec všetko prenádherne do seba zapadne. V úvode nechýba zoznam, popis postáv a mapa, čo vám kedykoľvek pomôže rýchlo sa zorientovať a podporiť predstavivosť.

D - príbehy majú jemné nadprirodzené, hororové prvky, ktoré tu sedia ako riť na šerbeľ a robia ich ešte čtivejšími a zaujímavejšími.

Perfektné oddychové čítanie, pri ktorom nemusíte odpájať mozog a mnohé sa aj dozviete.

Nelly
12.02.2015 5 z 5

Po mnoha a mnoha letech jsem se vrátila ke svému oblíbenému pátrači, soudci Ti. Nevím, zda tyto dva případy vyšly i v češtině, ale prostě jsem je dala i ve slovenštině. Byl to úžasný návrat s úžasnými případy. Soudce Ti prostě ani po letech nezklamal. Možná už pro mne trochu hůře zapamatovatelná čínská jména, ale jinak doporučuji přečíst všem, kdo mají rádi klasické pátrání, bravurní mysl vyšetřovatele a neobvyklé, přitažlivé reálie.

Ivan F
30.08.2013 5 z 5

Skvelé čítanie, van Gulikova tvorba ma uchvátila ešte na strednej škole a jej čaru rád podlieham dodnes.

vitavita
04.04.2012 4 z 5

Nám, kterým nevadí, že je kniha ve slovenštině, jsme rádi četli Zelenú knižnicu a ....