Ivan F Ivan F komentáře u knih

Princezná Princezná Gunnar Mattsson

Aj takéto príbehy píše život.

25.12.2013 5 z 5

Preťaženie Preťaženie Arthur Hailey

Nie je to zlá kniha, no k dobrej má ešte kus ďaleko. Prečo? Pretože je napriek mýtu o Haileyho dôkladnom štúdiu prostredia, do ktorého zasadí dej románu pomerne povrchná a príbehovo nepríliš vydarená.

25.12.2013 4 z 5

Muž, ktorý sa hral na Boha Muž, ktorý sa hral na Boha Robin Cook

Cookovská klasika, tá istá schéma, ako v predchádzajúcich románoch, čo síce nie je na škodu, avšak románu okrem pomerne originálneho príbehu chýba nejaká hlbšia myšlienka, či hlbšie vtiahnutie do deja.

18.12.2013 3 z 5

Conan a Krvavá hvězda Conan a Krvavá hvězda Richard D. Evans (p)

Toto bola taká chlopotina, ako máloktorá iná fantasy kniha. Ale čo, hlavne že meno Conan na obálke tak dobre predáva aj somariny.

18.12.2013 2 z 5

Jezero sedmi světel Jezero sedmi světel Jaroslav Svojše

Pre skautov povinné čítanie, my, čo sme boli pioniermi sa len usmievame.

18.12.2013 2 z 5

Hoši divočiny Hoši divočiny Bob Hurikán (p)

Vôbec si nepamätám o čom to bolo, len toľko viem, že ma to moc nezaujalo - preto vlastne neviem, o čom to bolo.

John Lennon - můj bratr John Lennon - můj bratr Geoffrey Giuliano

V roku 1992 po dlhom období ("vďaka" komunisti) sucha začali konečne aj u nás vychádzať knihy o hviezdach hudobnej scény, medzi ktorými Lennon patril medzi hviezdy najjagavejšie. Je veľmi príjemné prečítať si niečo aj z iného uhla pohľadu, konkrétne jeho sestry, než nám ponúkajú rôzny autori, ktorý s ním nežili, ale ho obdivovali. O to cennejšia je výpoveď blízkeho človeka, ktorá nám hovorí najmä o Johnovej naviazanosti na matku, ktorej venoval piesne Mother alebo Julia.

18.12.2013 5 z 5

Nemova říše Nemova říše J. M. Troska (p)

Ako decko som to žral, dnes sa už len usmievam. Ale spomienky mám na knihy od pána Trosky pekné.

Údolie bábik Údolie bábik Jacqueline Susann

Pre mňa stokrát prevarená voda, ktorá je navyše nudná. Alkoholické a drogové excesy ma nezaujímajú ani v reálnom živote, nieto ešte o nich čítať. Možno v roku 1966 to bolo niečo nové pre čitateľov, avšak dnes je to už len tuctový príbeh troch zhýralých cundier.

17.12.2013 2 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Čím viac som prečítal kníh od Haileyho, tak tým viac mi vadí ich šablónovitosť. Ok, na jednej strane každej knihe predchádza dôkladná príprava, ktorá sa premietne do znalosti prostredia a jeho postupnému opisu, ktoré je nevyhnutnosťou pre rozvíjanie príbehu, akési pozadie, na ktorom je vždy zavesené nasledovné: inteligentný muž v strednom alebo zrelom veku, žena je vždy kočka, ale tak trochu tupá (výnimkou je černošská novinárka z románu Preťaženie), potom je tam prípadne iná žena, takisto je to kus, ale inteligenčne tú prvú neprevyšuje, no a do toho je zamotaný nejaký príbeh, ktorý síce nie je zlý, ale nijako nevyniká. Čiže dôkladná znalosť prostredia mi je fuk, ak je román xtou variáciou na uvedenú schému. Ak si budem chcieť prečítať niečo o patológii, tak siahnem po učebnici, nepotrebujem tú hŕbu detailov v románe.

17.12.2013

Gričská čarodejnica IV. - Dvorná kamarila Gričská čarodejnica IV. - Dvorná kamarila Marija Jurić Zagorka (p)

V tomto diely už šiel románový cyklus do kytičiek. Je to rozvláčne rozprávanie o dvorných intrigách, ktoré však nedosahujú kvalít Dumasových románov. No a druhá časť venovaná Jozefovi II. je už takmer čitateľským utrpením. Z ohľadom na kvalitu cyklu však nejdem s hodnoteným nižšie.

17.12.2013 3 z 5

Stratený svet Stratený svet Arthur Conan Doyle

Veľmi zaujímavý výlet do sveta dinosaurov z pera autora, ktorý stvoril Sherlocka Holmesa. Myslím si, že kvalitne natočené dobrodružné filmové spracovanie s poriadnou výpravou by zaujalo aj dnešného diváka. Veľmi dobre si pamätám vydanie v edícii "Stopy", ktoré mi aj vďaka ilustráciám učarovalo.

Dovolím si ešte jedno malé rýpnutie: nemám nič proti najznámejšiemu literárnemu detektívovi S.H, ktorý je zároveň predlohou všetkých tých detektívov a kriminalistov, čo prišli po ňom, ale ak by sa sir Arthur venoval viac dobrodružnému a sci-fi žánru, mohli sme mať viac dobrodružstva a menej vyriešených záhad. Mne by to určite nevadilo.

17.12.2013 5 z 5

Hostinec U odvážneho námorníka Hostinec U odvážneho námorníka Cicely Fox Smith

Naozaj dobrá kniha, napísaná v duchu Ostrova pokladov. Príbeh nie je dlhý, takmer stále sa niečo nové udeje, takže celkový dojem je pozitívny.

15.12.2013 4 z 5

Dvojník profesora Rawu Dvojník profesora Rawu Alfred Szklarski

Vydaním tejto knihy sa asi splnil plán vtedajšieho vedenia vydavateľstva, že zo spriatelených krajín socialistického bloku, bez ohľadu na ich kvalitu musí byť niečo vydané. Kniha je odhliadnuc od jej veku naozaj zastaraná a pomerne nudná. Čakal som málo, ale dostal som ešte menej a pritom v edícii Stopy vyšlo veľké množstvo kvalitných kníh.

09.12.2013 2 z 5

Angličtina pre jazykové školy 2 Angličtina pre jazykové školy 2 Mária Maříková

Na svoju dobu prelomová a veľmi kvalitná učebnica angličtiny, ktorá sa ostatne nestratí ani dnes. Viem to posúdiť, učil som sa z tejto knihy a aj dnes po nej siahnem.

24.11.2013 5 z 5

Střet králů 1 Střet králů 1 George R. R. Martin

Druhá časť druhého dielu sa nesie presne v tých istých intenciách, ako prvá časť: výborné čítanie, dych berúce scény, nádherný slovník a mnoho mŕtvol. Avšak oproti Games of thrones kniha trošičku stráca na dychu. Určite je to všetko kvalitnou predohrou udalostí budúcich, na ktoré sa teším v Storm of swords. Román ma napriek počtu strán bavil, hoci ma nevedel tak pripútať do kresla, ako kniha prvá. Finále ma nesklamalo, posledná kapitola bola povestnou čerešničkou.

18.11.2013 4 z 5

Střet králů 1 Střet králů 1 George R. R. Martin

Tempo rozprávania je rovnaké ako v predchádzajúcej časti, avšak autor dosť často zachádza do nepríliš potrebných opisov, ktoré nemajú váhu pre dej a spád knihy. Trošku menej balastu a bolo by to lepšie, pretože bohatstvo jazyka a množstvo slovných prostriedkov je také isté ako v predchádzajúcej Game of Thrones. Verím, že trošku rozvláčnejší dej je predohrou k parádnemu finále druhej knihy druhej časti.

04.11.2013 4 z 5

Inferno - Peklo Inferno - Peklo Dan Brown

Lacné čítanie napísané na efekt. Jediným pozitívom vidím nenásilné opisy histórie a pamiatok, ktoré aj mňa prinútili sadnúť k vyhľadávaču a pozrieť si niečo nové. Nepochybujem však, že tak ako je to aj s ostatnými Brownovkami s výnimkou Bodu klamu, do pol roka zabudnem o čom vlastne Inferno bolo.

26.10.2013 1 z 5

Dobre sa drž Dobre sa drž Harlan Coben

Trošku prekombinovaná zápletka na tému vraha hľadaj v svojom susedstve a príčiny jeho správania sa v dávnej minulosti. Samo osebe nie špatné čítanie, avšak tak ako je to opísané v románe, nuž tak sa deti vychovávať nedajú. Veľmi žiarivým príkladom nesprávneho postoja rodičov k deťom je Nórsko a mám dojem, že autor sa inšpiroval práve touto krajinou. Našťastie kniha stála len tri eurá, inak by som trpko uľutoval, že som si ju kúpil.

24.10.2013 1 z 5

Votrelci Votrelci Alan Dean Foster

Pre mňa ako fanúšika fenoménu "Alien - Aliens" a všetko s nimi súvisiace, bola táto kniha v dobe jej vydania absolútnym "grálom", dovtedy nič podobné v slovenčine nevyšlo. Veľkým plusom zbeletrizovaného scenára je, že doplňuje dej filmu, ktorý nejaký geniálny strihač alebo distribútor pri premiére vo vtedajšom ČSSR sprznil, pretože vystrihnúť cca desať dôležitých dejových minút hneď zo začiatku filmu, to musel byť poriadny kretén. Dnes sa už film distribuuje nezostrihaný o začiatok. Okrem toho sa v knihe objavujú aj natočené scény, ktoré sa v štandardnej kino distribúcii neobjavili, no špeciál ich obsahuje všetky. Za mňa ok, pretože pri čítaní mi bežali pred očami scény z filmu.

20.10.2013 4 z 5