Ivan F Ivan F komentáře u knih

Ak tečie krv Ak tečie krv Stephen King

Kuvičie hlasy budú všeličo vyčítať starému spisovateľskému pardálovi, ba niektoré z nich budú aj príkro kritické, no nutno uznať, že pán zaslúžilý dôchodca má stále svojím verným (aj neverným) čitateľom čo ponúknuť. Jednoducho po toľkých naklepaných stranách je Stephen pán spisovateľ. Takže kvarteto krátkych prác v tejto knihe nenudí, hoci niektoré nápady sú recyklované, no dobre sa čítajú. Osobne rozumiem Stephenovi prečo si spisovateľsky obľúbil slečnu, ktorej kariéra začala s pánom Mercedesom. Nemôžem si pomôcť, ale osobne mám s Holly Gibney problém - čitateľský. Skrátka a (ne)dobre, nezískala si moje sympatie. Nebude to samotnými príbehmi, ale tým, že je studená ako ryba a mdlá a nezáživná ako argentínska telenovela - než sa k niečomu rozkýva, tak prejde more strán, to je tiež ako telenovela. Tak máme na svete ďalšiu slovnú hnačku, ktorú pán King v minulosti kritizoval. No nič, kniha je to príjemná a mňa potešila.

11.10.2023 4 z 5

Plavý kôň Plavý kôň Agatha Christie

Na to, že túto knihu napísala pani Agatha ako sedemdesiatročná, je to slušný výkon. Na to, že túto knihu napísala nekorunovaná kráľovná anglickej detektívky, je to dosť slabé. Na to, že sa kniha tvári ako mysteriózna, je to pomerne hrozné, najmä "duchárske, voodoo a špiritistické" pasáže sú, ako to jemne napísať, no, skrátka otravné a obťažujúce, v podstate zbytočné. Celkovo je kniha nezáživná, nemá tempo, postavy sú také nijaké, príbeh sa vlečie, dlho trvá, než sa to celé rozhýbe. Takisto pani Oliverová si ani v príbehoch s H.P. nenašla moje čitateľské sympatie, tu sa to len potvrdilo. Nie, toto nie je kritika tvorby sedemdesiatročnej pani Christie, len to celé bolo uťahané a našťastie pomerne krátke čitateľské "utrpenie". Jednoducho doba sa veľmi posunula a pani Christie už v šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia nestíhala držať krok.

06.10.2023 3 z 5

Brokovnica / Skladačka Brokovnica / Skladačka Ed McBain

Brokovnica

Skladačka
Partia z 87čky je inteligentná skupinu detektívov, ktorí sem tam dostanú do držky, občas na nich niekto vystrelí, šéf ich patrične znosí, no je zároveň na nich hrdý. Skrátka je to krátke, úderné a priamočiare, na nič sa nehrajúce čítanie. Evan to jednoducho vedel napísať tak, aby bol čitateľ spokojný. Čo viac si priať? Asi len viac podobných kníh aj od iných a najmä súčasných autorov.

06.10.2023 4 z 5

Strážni anjeli Strážni anjeli John Grisham

A zasa nič, fádny Grisham ako celú poslednú dekádu a pol. Stenografický štýl podania nudného príbehu, krátke až superkrátke vety, žiadne spisovateľské umenie. Priehršel postáv, veľmi plochých, čitateľ sa skoro stratí a prestane sa orientovať v záplave mien a epizódnych postavičiek. Žiadne napätie, príbeh je sterilný a nevyvoláva žiadne emócie. V knihe sú len dve zaujímavé kapitola a to dvadsiata druhá a štyridsiata druhá. Stále premýšľam, prečo ešte Grishamove knihy čítam. Asi kvôli tomu, že v deväťdesiatych rokoch minulého storočia mu to písalo jedna radosť a stále čakám, že jeho majstrovstvo predsa len prenikne na stránky niektorej z jeho novších kníh. Zatiaľ čakám márne, možno nabudúce - slabá útecha, ale svetielko tam stále je.

03.10.2023 3 z 5

Zasľúbená zem Zasľúbená zem Barack Obama

Pán Obama je skrátka sympoš. Na tom nemení nič fakt, že postupne pri čítaní knihy vo mne rástol dojem, že čítam príbeh narcisa - nie takého, čo sa obzerá v zrkadle, ale takého, čo vie v politike všetko najlepšie, jednoducho nemá konkurenciu. Okrem toho je niekedy v texte rozvláčny a naopak, čo by si zaslúžilo viac rozviť, je tu v nevyhnutne možnej miere. Tým narážam na časť, kedy sa zo zapáleného mladíka stal politik. Hoci je tu Barack pomerne popisný, veľa vecí je odbytých pár vetami. Zato časť jeho prvého prezidentského mandátu je popísaná (z hľadiska dôležitosti tak, ako to vidí autor) pomerne presne, ale počas štyroch rokov sa toho udialo omnoho viac a v knihe to vôbec nie je, hoci má sedemsto strán. Niekedy v budúcnosti sa dočkáme aj pokračovania, tak hádam tam niečo ešte doplní. Inak je potrebné siahnuť po knihách jeho manželky, ktoré dopĺňajú to nenapísané pánom Obamom. Dohromady je to pomerne komplexný obraz jedného prezidentského mandátu a toho, čo mu predchádzalo.

30.09.2023 4 z 5

Rozsudok ulice Rozsudok ulice Michael Connelly

Niekedy na mňa Mickey Haller pôsobí ako cynik, lepšie povedané, je cynik, pretože to tak jeho knižný stvoriteľ Michael Connelly chce. Okrem neho sa v knihe objavuje aj Hieronymus Bosch (ten je cynik tiež) a sledovanie týchto dvoch pri práci na rozklade zločineckého systému je skvelá zábava. Prípad ako taký je zaujímavý a dáva Connellymu príležitosť ďalej rozvíjať postavu Hallera. Právne manévre sú riadne spletité a sledovať Harryho Boscha pri vyšetrovaní je potešením. Kombinácia oboch je svieža a rozhodne nenudí.

A aby som nezabudol, tak citujem: "Všetci klamú."

Takže v policajnej hantýrke sa "brass verdict", čiže „rozsudok ulice“ vzťahuje na spravodlivosť vynesenú guľkou. Je to spôsob, ako obísť zákon, súdy, sudcov a poroty. Je to bdelá spravodlivosť. Pretože všetci klamú.

27.09.2023 5 z 5

Slovutný pán prezident Slovutný pán prezident Madeline Vadkerty

Oceňujem, že si autorka dala tú námahu prehľadať archív a prácu zúročila napísaním knihy. Kniha je to nepochybne kvalitná, avšak nie každý má čas na návštevu archívu (hoci vás tam bez problémov pustia), tak by (z môjho pohľadu) bolo super, ak by v knihe bolo listov viac. To je jediné, čo môžem pani Madeline vytknúť. Moja najväčšia emócia z knihy je tá, že počas vojny najviac trpia civilisti a nevinní, alebo tí, ktorí sa stanú v danej dobe "nepriateľmi" štátu a systému. prúser je to, že sa z histórie (vlastnej, nie cudzej) nevieme poučiť.

24.09.2023 5 z 5

Advokát zo zadného sedadla Advokát zo zadného sedadla Michael Connelly

Na Michaelovi Connellym je skvelé to, že sa nebojí experimentovať s postavami, ktoré ako spisovateľ stvoril. Vďaka tomu sú dejové línie jeho románov dôsledne napínavé a temné. Táto kniha bola o niečo ľahšie stráviteľnejšia, ako niektoré skutočne skľučujúce prípady Harryho Boscha, ale mala typické Connellyho zvraty. Ak si porovnám sériu s Harrym, tak je to temné čítanie a Bosch je takpovediac vždy osamelý lovec. Naopak, Mickey je jeho opak, svetlejšie ja, napriek tomu, že je to pekne tvrdý právnik. Aby som to tu zbytočne nerozpitvával, tak ako v prípade iných spisovateľov, je vždy lepšie čitateľmi prijímaná postava, ktorú stvoril ako prvú. Nasledovníci to majú vždy ťažšie. Podľa mňa sa však Connellymu podarilo niečo super a to, že postavy Harryho a Mickeyho sú spisovateľsky rovnocenné. Teším sa na ďalšie stretnutie.

17.09.2023 5 z 5

Biely tesák Biely tesák Jack London

Pred mnou už 249 ľudí vyjadrilo svoje názory, postrehy (niektorí si dokonca položili otázky, ba aj sa zamysleli) na pravdepodobne najznámejšiu knihu Jacka Londona. Takže je predo mnou neľahká úloha a to byť originálny v komentári č.250. Nebudem sa o to pokúšať, no napíšem, že všetci, ktorí túto knihu prečítali a napísali hoci aj kritické komentáre, ale kniha sa im páčila, tak s nimi vrele súhlasím. Tí zvyšní nech si poopravia čitateľský vkus. Alebo nech si zaobstarajú psa, aby zistili, čo je to nezištná láska.

P.S. Pre tých, ktorí vyčítajú knihe, že je krutá, odkazujem len toľko, že ak mali niekedy doma pavúka, tak to by si mali niečo zistiť o tomto osemnožcovi a potom písať o krutosti.

12.09.2023 4 z 5

Skládačka Skládačka Ed McBain

Keď si pomyslím, že detektívka bola napísaná v roku 1970, tak jej nie je v podstate čo vytknúť. Po bystrohlavých jedincoch (ktorých boli dovtedy plné regály v krimi oddelení v kníhkupectvách) tu máme inteligentnú skupinu detektívov, ktorí sem tam dostanú do držky, občas na nich niekto vystrelí, šéf ich patrične znosí, no je zároveň na nich hrdý. Skrátka je to krátke, úderné a priamočiare, na nič sa nehrajúce čítanie. Evan to jednoducho vedel napísať tak, aby bol čitateľ spokojný. Čo viac si priať? Asi len viac podobných kníh aj od iných a najmä súčasných autorov.

06.09.2023

Brokovnica Brokovnica Ed McBain

Starý dobrý 87. okrsok sa aj v tomto pokračovaní predstavuje v najlepšej forme a Carella zas a znova schytá - tentoraz poriadny úder do hlavy. Až mi je ľúto (aj keď je to len fiktívna postava), koľkokrát ho autor (asi literárny sadista), už nechal zmlátiť, postreliť, podpáliť, bodnúť a čo ja viem čo ešte. Príbeh je, ako býva Evanovým dobrým zvykom, priamočiary, úderný, bez akejkoľvek spisovateľskej vaty a nechýba ani trocha poetického vyznania k veľkému zlému mestu. Skrátka, akákoľvek kniha z 87. okrsku je stávka na istotu. Takisto sa čitateľ dozvie niečo zo zákulisia detektívnej práce z konca šesťdesiatych rokov minulého storočia a jednotlivé postavy sa postupne vyvíjajú, za čo buď autorovi chvála.

04.09.2023

Z archívu Sherlocka Holmesa Z archívu Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle

Posledným dvanástimi poviedkami s fiktívnym, ale svetoznámym detektívom Sherlockom Holmesom som zavŕšil pohodové letné čítanie. Ako je tradične zvykom, úroveň jednotlivých poviedok je rôzna, ba nájde sa aj poviedka vyslovene vtipnáva zároveň najhoršia z celej zbierky a tou je Šplhajúci muž. Sherlock je v tejto poviedkovej zbierke zábavný, neurotický, Dr. Watson nápomocný a nebojácny a to je presne to, čo od sira Doylea očakávam - odpočinkové čítanie. Je veľmi osviežujúce čítať príbehy z dôb, kedy moderné kriminalistické metódy boli v plienkach alebo neexistovali.

V každom prípade je táto zbierka lepšia než Posledná poklona, z ktorej som bol mierne sklamaný.

03.09.2023 4 z 5

V temnom zrkadle V temnom zrkadle Agatha Christie

Pani Agatha ma čím ďalej, tým viac presviedča, že poviedky jej na rozdiel od románov moc nešli. Až na tri z nich ide o veľmi priemerné, niekedy až podpriemerné pár stranové zlátaniny a slečna Marplová mi poriadne lezie na nervy. Nemám nič proti osobám žijúcim na vidieku a pozorujúcim miestny život a ich obyvateľov, avšak zakaždým vytiahnuť riešenie takpovediac odnikiaľ, to bolo až moc do očí bijúce. Ako by som to uzavrel a neurazil pamiatku veľkej dámy anglickej detektívky? Asi len tak, že som rád, že som si poviedky prečítal, ale viem, že sa k nim nevrátim, na rozdiel od niekoľkých iných "plnotučnejších" detektívok z klávesnice písacieho stroja pani Christie.

28.08.2023 3 z 5

Mačacia stopa Mačacia stopa Dominik Dán

Od kníh DD som si dal oddych viac ako rok, skrátka, všetkého moc škodí, aj "dánoviek". Nemám potrebu ako iní, čítať knihy v čo najviac chronologickom poradí a tak som siahol náhodne a v rukách mi skončila Mačacia stopa. Kniha to nie je zlá, čitateľ dostane všetky propriety, ktoré očakáva, no nie je to ono. V porovnaní s inými knihami od pána expolicajta, táto ťahá za kratší koniec a u mňa pomerne výrazne. To, čo je v knihe top, to je postava Hildy, táto linka ma bavila a pani si získala moje sympatie. Škoda len, že som podobnú ženu nestretol osobne, to by ma to naťahovanie bavilo ešte viac.

26.08.2023 4 z 5

Muž v hnedom obleku Muž v hnedom obleku Agatha Christie

Na to, že kniha má za sebou storočnicu odo dňa vydania, tak je to neskonale svieže dielko, ktoré mi na rozdiel od niektorých kníh s H.P. alebo starou dievkou Marplovou, skutočne ulahodilo. Až sa mi chce napísať, že ak by pani Agatha nevytvorila svoje dve najznámejšie literárne postavy, tak by sa nič nestalo, stačilo by, keby na knižný trh uvádzala knihy tohto detektívne dobrodružného razenia a ešte k tomu s nádychom romantiky - holt, aj pani Agatha bola kedysi mladou ženou a to, o čom snívala dala na stránky tejto knihy. Mne sa to ako mierne naivný celok páčilo a knihu si s najväčšou pravdepodobnosťou ešte niekedy prečítam. Na záver si dovolím jeden postreh - viackrát som si všimol, že všetky ženy v knihách od pani Christie sú mladé, krásne, dobre stavané, majú bujné a dlhé vlasy, často veľké oči a malý nos, a v prípade hlavnej roztopašnej hrdinky knihy Anne, aj najkrajšie dlhé nohy. Hmmm, nie som psychológ, ale akoby si tým pani spisovateľka niečo kompenzovala.

19.08.2023 3 z 5

Tekuté krystaly Tekuté krystaly Petr Heteša

Ideálna kniha na leto, oddychové čítanie ako vyšité. Je cítiť, že autor je skorší ročník narodenia a tomu aj zodpovedajú propriety uvedené v knihe a "kúl" postava hlavného sympaťáka - húli, chlastá, jazdí na motorke, sem tam sa umyje a samičky sa naňho napriek smradu aj tak lepia - mne to príde ako vlhké sny muža počas krízy stredného veku. No nič, ak by Tekuté krystaly vyšli v deväťdesiatych rokoch a pán Heteša bol súputníkom pána Kulhánka, mohla to byť silná dvojka na poli splaterovej literatúry. Takto si aspoň pamätníci poslednej dekády minulého storočia môžu prečítať niečo nové, lebo pán Heteša stále píše, zatiaľ čo pán Kulhánek to zavesil na klinec. V každom prípade je to kniha zábavná, príbeh dobre napísaný, autor ústami hlavného sympaťáka statočne hláškuje a mňa čítanie bavilo - skrátka, príjemne strávený čas pri knihe, len Jacka som vymenil za karibský rum a camelky za svieži vzduch.

16.08.2023 4 z 5

Všechny párty zejtřka Všechny párty zejtřka William Gibson

Záver trilógie bol pre mňa pomerne veľkým čitateľským utrpením. Je to síce jednoduché čítanie, kedy sa čitateľ nestratí ako v iných Gibsonových románoch, no zároveň to nie je kniha pre dospelých, ale pre YA. Tento žáner mi nesedí, nenašiel som v ňom zatiaľ žiadnu knihu, ktorá by ma oslovila a Párty zajtrajška štatistiku rozhodne nevylepšila. V každom prípade sa však príbeh uzavrie, hoci pomerne kostrbato a predchádzajúce dva diely, ktoré samostatne nemajú žiadnu spojitosť, tak dostanú spoločný zmysel. Za mňa osobne prečítané, ale viem, že sa k tejto trilógii nevrátim. Sci-fi dielo to je, ale majstrovské určite nie.

12.08.2023 2 z 5

Obdivuhodné putovanie Marca Pola Obdivuhodné putovanie Marca Pola Willi Meinck

Leto roku 2023 a moja ďalšia kniha z literárneho detoxu - veľmi príjemný návrat do čias hrdinských putovaní, kedy bolo more priezračnejšie a čistejšie, púšte horúcejšie a zradnejšie. Putovanie Marca Pola si môže náročný čitateľ prečítať priamo z jeho zápiskov, no to musí vedieť buď taliansky alebo nemecky, prípadne v inom jazyku, do ktorého boli jeho zápisy z ciest preložené. Kto uprednostní prerozprávanie s dobrodružným nádychom, tak Williho kniha je tá pravá. Je to skutočne dobre napísané, jediné, čo mi trochu vadilo je to, že prvá polovica knihy je lepšia, alebo inak povedané, o niečo pútavejšia, než polovica druhá. Ono je to tým, že prvú časť cesty až do Číny, prešiel Marco za niekoľko rokov, zatiaľ čo v Číne ich strávil sedemnásť. Keďže je to historický fakt, čitateľ sa s tým musí zmieriť. Inak je to klasická dobrodružná literatúra vychádzajúca z reálií života jedného známeho Benátčana. Čitateľ sa mnoho dozvie o tom, ako to v Oriente a v Číne v trinástom storočí chodilo a to považujem za veľkú pridanú hodnotu.

11.08.2023 4 z 5

Let 627 Let 627 Andrzej Szczypiorski

Príbeh z čias, kedy nebo bolo modrejšie a amazonský prales zelenší a podstatne rozsiahlejší. V lete si vždy ordinujem detox od "ťažkých" príbehov a kníh, a rád sa vraciam čitateľsky do čias, keď som ešte nebol pokrytý balastom dospelosti. V mladosti mi tento román unikol, no ja som si ho užil. V knihe je totiž všetko, po čom hladná a mladá čitateľská duša piští - volanie diaľok a vôňa dobrodružstva a k tomu hrdina, s ktorým sa vie čiateľ/ka stotožniť. Že je to naivné čítanie, o tom niet najmenších pochýb, no práve to robí čaro príťažlivosti všetkých dobrodružných príbehov určených mládeži alebo dospelým, ktorým sa zacnelo po návrate do čias modrejšieho neba a čistejších a záhadnejších morí a oceánov. Nič viac, no ani nič menej.

11.08.2023 4 z 5

Poslední případy slečny Marplové Poslední případy slečny Marplové Agatha Christie

Keď si to zrátam, že z ôsmich poviedok boli dobré alebo veľmi dobré len tri, zatiaľ čo ostatných šesť dosahovalo sotva priemernú úroveň, tak z tejto poviedkovej zbierky som sklamaný. Okrem toho mi slečna Marplová nedokáže ulahodiť - áno, viem, je to len vymyslená postava, no iné vymyslené postavy mi ponúkajú viac. Okrem toho je názov knihy tak trochu podvod, pretože v dvoch poviedkach sa slečna Marplová nevyskytuje. Takisto mi duchárske zameranie niektorých poviedok ani trochu neulahodilo, to si pani Christie mohla odpustiť. Na druhú stranu s ohľadom na rok narodenia autorky sa dá jej špiritistické zameranie pochopiť. Len škoda, že tým otravovala čitateľov.

27.07.2023 3 z 5