Imaginárium Imaginárium komentáře u knih

Strážkyňa slnka Strážkyňa slnka Maja Lunde

Ako by vyzeral bežný život, keby zo sveta zmizlo slnko? Žiadne hrejivé lúče, pehy na tvári a červené líčka. Žiadna úroda, len slabé rastlinky, stály chlad, dážď a hmla. Kam sa slnko podelo a podarí sa Lily znovu obnoviť ročné obdobia, zistíte v tejto krásne ilustrovanej knihe, z ktorej opisovaná atmosféra presakuje z každej stránky. Tak, ako aj v Snehovej sestričke, je kladený dôraz na hlboké ľudské pocity, spoločenské a environmentálne problémy: rodina, hlad, pestovanie vlastných potravín, uvedomenie si čara bežných vecí a radosti z tradičných 4 ročných období, ktoré si treba vážiť. Je to rodinná rozprávka, ktorá každého pohladí po duši.

S láskou Rosie S láskou Rosie Cecelia Ahern

S láskou Rosie od autorky bestselleru P. S. Milujem ťa, je príbeh o najlepších kamarátoch Rosie a Alexovi, ktorí bez seba nespravia ani krok. Teda až do koncoročného plesu, kde Rosie omylom otehotnie. Spoločná budúcnosť sa v zlomku sekundy rozplynie a ich cesty sa rozdelia. Kniha o nesprávnom načasovaní a premarnených príležitostiach obsahujúca množstvo správ a listov, ktoré si vymenia počas rokov a popisujú, kam až ich osud dokáže zaviesť.

Budete im do poslednej strany držať palce, aby konečne našli svoje zaslúžené šťastie a budete sa rozčuľovať zakaždým, keď im do toho niečo nečakané znova skočí, presne tak, ako aj ja.

Odporúčam si určite pozrieť aj filmové spracovanie, myslím, že sa veľmi podarilo.

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Malé ženy sú ďalšou klasikou, ktorá ma veľmi milo prekvapila svojím príbehom, postavami, ale hlavne myšlienkami a krásnym poukázaním na dôležitosť vzťahu matky a dcéry, rodiny a súrodencov.

V časoch americkej občianskej vojny (1861-1865) rodina Marchových je na túto dobu unikátna, uprednostňuje štastie a lásku pred peniazmi a majetkom - ,,kiežby ste boli so svojími peniazmi aspoň z polovice tak šťastní, ako boli naši rodičia bez nich V tomto duchu vychovávajú aj svoje 4 dcéry - Meg, Jo, Beth a Amy (české preklady mien som vytrvalo ignorovala celú knihu), ktoré sú úplne rozdielne a prežívajú klasické problémy dospievajúcich dievčat a určite odporúčam, je to jedna z tých lepších klasík. Určite si tam nájde niečo pre seba každá ženská generácia.

Filmy ma neoslovili, až kým som si neprečítala knihu. Chýbali mi hlbšie súvislosti a myšlienky, takže až po knihe som si pri filme poriadne poplakala.
Netušila som, že celý príbeh nenájdem len v tejto knihe, ale je viac pokračovaní, takže po dočítaní som ostala hodne zmätená, kde je koniec z filmu. Konkrétne toto vydanie končí príchodom pána Marche na Vianoce. Krásny happy ending, ale teraz čo ďalej, pokračovanie nemám. Rozmýšlam, či vôbec pokračovať, keď som skončila v tom najlepšom a nestihlo sa to všetko pokaziť.

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Dánsko - zem najšťastnejších ľudí na svete.

PR manažerka Katie dostane za úlohu zorganizovať trip do Kodane pre 6 novinárov, ktorí sa majú dozvedieť viac o dánskom hygge.

Životný štýl hygge, kde nejde len o sviečky a kašmírové prehozy, ale prevláda radosť z maličkostí a pohodlia domova. Uprednostňuje sa trávenie času so svojimi najbližšími, dáva do popredia dôležitosť starania sa jeden o druhého a prejavovanie skutočného záujmu.

Perfektné navodenie cestovateľskej atmosféry (letenky do Kodane som už pozerala), ukážka komplikovaných medziľudských vzťahov a nesúlad medzi pracovným a osobným životom, kde je krásne ukázané, že práca nie je všetko a ako sa dá nesprávne hnať za šťastím.

Odporúčam všetkým, kto potrebujú inšpiráciu a oddychové, milé čítanie s jednoduchou romantickou linkou. Bohužiaľ, pripravte sa na množstvo chýb v texte - nenechajte si pokaziť ten hrejivý pocit z čítania, mňa to na začiatku hodne rozhodilo.

Ako moja prvotina od autorky ma chytila za srdce a už teraz je jasné, že sfúknem úplne všetky.

12.12.2023 5 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

V ďalšej časti zo série Romantické úteky sme sa pozreli do Paríža. Hlavná postava Nina šla pomôcť bývalej platonickej láske z detstva a zároveň najlepšiemu kamarátovi jej brata, ktorý si zlomil nohu. Sebastian je nadaný šéfkuchár, ktorý organizuje cukrársky kurz a Nina mu má byť k ruke ako pomocná sila.

Oddychové čítanie, pri ktorom som zaspomínala na moju poslednú návštevu Paríža a všetky tie dobroty, ktoré som mohla vyskúšať. Na Romantický útekoch je super, že nás autorka vie autenticky dostať na všetky tie krásne miesta a vždy je to spojené s nejakým gastro zážitkom. Na to sa nechám vždy chytiť.

Automaticky som to začala porovnávať s Kaviarňou v Kodani, ktorá mi prišla hodne lepšia. Mám pocit, že všetky časti budú asi na jedno brdo, predvídateľné a nejaké prílišné zvraty je zbytočné očakávať.

Nina sa celú knihu správa ako pubertiačka, aj keď vek už na to nemá. Koniec bol urýchlený a ťažko uveriteľný. Nemyslím, že v reálnom živote je všetko také jednoduché. Obľúbená postava bol určite Marcel, neviem si pomôcť, ale je to pre mňa úplný Michel z Gilmoriek. Začínam byť alergická na “vybitý mobil situácie. Stále sa v romanťárnach opakujú. Proste zavolaj od niekoho iného a vyhneme sa zbytočnej dráme.

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Ľudstvo dospelo do štádia absolútnej informovanosti, porazilo choroby a dosiahlo nesmrteľnosť. Tým prevzalo kontrolu nad smrťou a spôsob, ako je potrebné redukovať populáciu je v rukách vybraných, ktoré sa volajú Smrtky. Oni rozhodujú o tom, kto bude žiť a kto bude pokosený.

Desivý príbeh, ktorý ma donútil sa zamyslieť nad budúcnosťou a tisícami možností, kam ľudstvo smeruje. Svet je brilantne vybudovaný a premyslený, pri pozornom čítaní ponúka množstvo tém, pri ktorých mi zastával rozum. Určite sa teším na pokračovanie.

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Silmarillion je niečo ako kompletná encyklopédia od vzniku Ardy, až po ukutie prsteňov moci. Nájdete tu detailný opis fungovania sveta, Valinoru a Valar, vznik elfov, trpaslíkov a ľudí aj s ich príbehami počas Prvého a Druhého veku. Čo sa stalo so stromami Valinoru, aké osudy čakali tri silmarilly a ako to všetko súvisí s postavami, ktoré poznáme zo známejších Tolkienových príbehov. Mimo iné tu nájdete aj skrátenú verziu Berena a Lúthien, Húrinových detí a Pád Gondolinu.

Oplatí sa čítať, ak zvládate ľavou zadnou Pána prsteňov+Hobita a chcete hlbšie rozumieť seriálu Prstene moci (poprípade sa povztekať, čo spravili nesprávne).

Tolkienovi sa musí uznať, že má dar písať akoby tam skutočne bol, prešiel všetky miesta a minimálne polku postáv aj osobne stretol. Fascinuje ma to a mám problém veriť, že je to celé len fikcia, keď históriu Ardy poznám lepšie, než tú našu.

12.12.2023 5 z 5

Převzetí Převzetí Vojtěch Záleský

Rem a Paul sú bratia, ktorí sa pohádajú a na pár rokov odlúčia. Rem ostáva ako kňaz v New Amsterdame skúmať tajomné žiarenie a bariéru medzi svetmi. Paul odíde do mesta Highland, ale ostáva s bratrom spojený magickým putom, ktoré sa jedného dňa zrazu pretrhne. Rem zmizol a Paul sa ho vydá hľadať aj s členmi minulých a súčasných gangov. Tvoria sa plány, hodne sa strieľa a objavujú sa nové rasy a ich súvis so žiarením.

Nájde nakoniec Paul cestu k svojmu bratovi a objasní všetky otázky, ktoré mu nestihol zodpovedať?

Príbeh zasadený do prostredia starého New Yorku, ktorý je plný změtvorov, hilfov, harusov, morderov a iných členov gangov, ktorí medzi sebou bojujú. Najviac ma bavil morder Mike, ktorého postava bola perfektne prepracovaná. Naopak som si nenašla cestu k Paulovi, jeho nezodpovednosť a skákanie do problémov po hlave a bez plánu ma privádzalo do zúfalstva. Vytvorené rasy majú veľký potenciál, ale nedostala som v knihe odpovede na všetky otázky, ktoré sa mi počas príbehu objavili.

Krásne ilustrácie a doplňujúce informácie som našla na instagramovom profile autora, ktoré mi pomohli s vizualizáciou postáv - určite si ich nenechajte újsť .

Ďakujem za zaslanie knihy k recenzii v rámci spolupráce.

12.12.2023 3 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

“Vždy s hlavou vzhůru. I ve smrti.

Padla stena medzi svetom ľudí a víl, ktorí medzi sebou bojujú o dominantné postavenie. Brexley z najmocnejšej ľudskej rodiny sa dostane do krutého väzenia Domu smrti, z ktorého nie je možný návrat. Prežije všetky nástrahy a násilné prostredie, v ktorom sa ocitla? Ako s ňou súvisí legenda Warwick Farkas?

Od knihy som mala minimálné očakávania a vôbec som netušila do čoho idem. Vedela som len to, že dej je dystopická Budapešť. Ostala som veľmi milo prekvapená. Kniha je mega čtivá, dej je rýchy a stále sa niečo deje, takže som mala problem ju odložiť z ruky. Zarazili ma tvrdé opisy bojov, krvavé scény a násilie, podľa obálky som čakala väčšie YA, ale takto to knihu povýšilo o level vyššie. Najviac ma bavili postavičky Opie a Mrňouska a súrne potrebujem ich fanart .

Zaříkávač koní Zaříkávač koní Nicholas Evans

Trinásťročná Grace vyrazí s kamarátkou na prechádzku na koňoch, ktorá končí tragicky po zrážke s kamiónom. Grace prichádza nielen o kamarátku, ale aj o svoju nohu a jej kôň Tulák je ťažko zranený. Nič už nebude ako kedysi, všetci sa musia znova naučiť žiť a prekonať traumy, ktoré im život pripravil. Kniha odkrýva príbeh plný emócií o vplyve nehody v rodine na duševné zdravie, o budovaní vzťahu matky a dcéry, o manželoch, ktorí musia nájsť silu spoločne bojovať o záchranu vzťahu, ale taktiež o Tulákovi, ktorý všetkých spája a sám bojuje s pomocou skúseného Zaříkavače koní, ktorý mu vidí až do zničenej duše a snaží sa pomôcť nielen jemu, ale aj celej rodine.

Ak by som knihu nepotrebovala do čtenářskej výzvy, asi by som po nej nesiahla. Film som videla dávno, musela som si ho pripomenúť a zistiť, v čom sa kniha bude odlišovať. Nechápem, prečo sa pri tvorbe filmu rozhodli koniec zásadne zmeniť, vždy ma to vie strašne vytočiť. Ako vo filme, aj v knihe je nádherná príroda a cestovanie naprieč USA, kde je silný kontrast medzi kľudným životom na ranči v Montane a hektickým životom v New Yorku zameraným primárne na kariéru. Je to kniha plná hodnôt a uvedomenia sa, čo je v živote dôležité, takže aj keď tento žáner nie je moja šálka kávy, som s výberom spokojná.

12.12.2023 3 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Mladá žena v zúfalstve uzavrie dohodu s diablom - bude žiť navždy, ale nikto si ju nezapamätá. Cestuje storočiami, mestami a celými dejinami, kde sa snaží zanechať po sebe nejakú stopu. Záhadná žena zobrazená v množstve nezávislých umeleckých diel, ktoré majú spoločný znak: 7 pieh na jej tvári v tvare súhvezdia. Po 300 rokoch putovania svetom jej cestu zkríži Henry, ktorý si ju pamätá a Adeline musí prísť na to, prečo pre neho jej prekliatie neplatí.

Kniha má pomalý dej s málom akcie, ale zato je plná hĺbavých, pitvajúcich myšlienok a emócií, ktoré rozoberajú samotný chod sveta, života a smrti. Je o rozhodnutiach a stretnutiach, ktoré nás sprevádzajú a ovplyvňujú. Myslím, že v každom veku si tu človek nájde niečo pre seba a dostane podnet na zamyslenie sa nad bežnými maličkosťami, ktoré robia život krásny.

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Tri príbehy z rôznych období a miest so spoločnou témou, a to včely. 1852 a depresívny William, ktorý skúma včely v Anglicku. 2007 a George, ktorý vedie farmu s včelami v USA a posledný rok 2098 v Číne, kde Tao pracuje v sadoch a ručne opeľuje stromy, lebo včely už neexistujú.

Každý príbeh opisuje komplikované medziľudské vzťahy a rozsiahly dopad bezohľadného ľudského správania na ekológiu. Najradšej by som si hneď postavila úľ na záhrade a starala sa o tie malé, pracovité zvieratká.

Kniha vo mne zanechala silný dojem, donútila ma zamyslieť sa a uvedomila som si množstvo súvislostí. Určite sa vrhnem aj na ďalšie knihy z Klimatického kvarteta, určite ma budú rovnako baviť.

Musím vyzdvihnúť samotné vydanie knihy: obal, ktorý je extrémne príjemný na dotyk, stránky sú z hrubšieho papiera a ladiaca záložka je už len zlatý klinec. Pôsobí tak kniha veľmi luxusne, takže som si čítanie užila ešte o trochu viac.

02.12.2023 4 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Príbeh Linusa Bakera, škrobeného sociálneho pracovníka pre magickú mládež, ktorý je posadnutý pravidlami a smernicami a jeho celý život je len o práci. Po práci mu prinášajú jediné momenty šťastia gramofónové platne, dve slnečnice a mačka Kalliopé.

Dostane úlohu skontrolovať na ostrove Marsyas sirotinec s najnebezpečnejšou mládežou, ktorý vedie Artur Parnassus. Netuší, že tam nájde šesťročného Lucifera, vyverna, neobjavený druh v tvare zeleného slizu, záhradnú trpaslíčku, lesnú vílu a meniča.

Okrem toho nájde aj množstvo iných vecí, pre ktoré sa oplatí žiť a ktoré hodnoty sú skutočne dôležité.

Dej sa odvíja pomaly, nečakajte žiadnu rýchlu akciu, alebo prudké zvraty. Osobnosti detí ma pobavili aj dojali, ako aj popraskanie škrupiny uzatvoreného Linusa. Je to o silných momentoch, morálnych hodnotách a o tom, že si každý zaslúži lásku a domov.

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Od začiatku tušíte, kam dej smeruje a ja tak sa na to nedokážete dostatočne pripraviť. Skvelo spracovaný pohľad na svet detskými očami a ako vplýva na vývoj dieťaťa alkoholizmus, hádky v rodine a zneužívanie.

V posledných rokoch sa mi hodne zmenilo vnímanie detí a vyvinula sa mi potreba ich chrániť. Pri predstave sexuálne zneužívaného malého dievčatka sa mi dvíhal žalúdok a mala som chuť vrieskať, čo je toto za svet, ľudia, ale hlavne, aká matka toto pripustí. Je príšerné, že sa takéto veci vo svete skutočne dejú, je potreba na to upozorňovať.

Nepustíte knihu z ruky, kým nebude za Vami posledná stránka, aj keď viete, že Vám každá strana spôsobí strašnú bolesť.

Kľúč k času Kľúč k času Natalja Ščerba

Svet je rozdelený na Ostalu s obyčajnými ľudmi a Eflaru, kde žijú časodejovia, víly a iné magické bytosti. Svety sú rozdelené časovou priepasťou, ktorá sa zmenšuje, až hrozí ich kolízia a zánik jedného z nich. Vasilisa celý život žila medzi obyčajnými ľudmi s babičkou a netušila, že jej otec je silný časodej. Nájde aj v sebe magické schopnosti a pomôže zabrániť zániku sveta?

Ku knihe som sa dostala vďaka besede s autorkou na Svete knihy a aj vďaka tohtoročnej čtenářskej výzve. Knihy sú pre middle grade so zaujímavým konceptom ovplyvňovania času. Správanie postáv je primerané vekovej skupine čitateľov, takže neočakávajte hlboko prepracované charaktery a emócie. Občas narazíte na chaotický dej, ale predpokladám, že sa to postupným dovysvetlením fungovania sveta zrovná. Obálky celej série sú nádherné, ak budem mať znova náladu na middle grade, budem v sérii pokračovať.

Modrá Modrá Maja Lunde

Kniha obsahuje dve hlavné dejové linky, ktoré majú spoločnú tému, a to je nedostatok vody spôsobený klimatickými zmenami, nadmernou industrializáciou a nezodpovednými zásahmi ľudí do prírody.

V Nórsku roku 2017 sa novinárka a aktivistka za ochranu prírody Signe plaví na svojej lodi Modrá. Dozvieme sa jej životný príbeh a pokusy k zastaveniu ničenia ľadovcov, vodopádov, riek a fjordov, ktoré sú charakteristickou črtou prírody Nórska.

Vo Francúzsku roku 2041 putuje David s dcérkou Lou po rozsiahlom požiari do utečenského tábora, kde je nedostatok vody, ako takmer všade na svete. Opis migrácie populácie z juhu na sever do miernejších podnebí za vodou.

Autorka trefne upozorňuje na následky globálnych ekologických problémov a predostiera nám blízku budúcnosť. Podmienky, kde je voda na prídel, všade je sucho a nič nerastie, či možnosť sprchovať sa len v utorky si vieme len ťažko predstaviť. Sme opísaní ako generácia, ktorá ignoruje klimatické problémy a jediné, čo nás zaujíma je lepšie víno, väčšie chaty a rychlejší internet.

Knihu som zhltla na jeden záťah a mrazilo ma z pomyslenia na to, že stačí 5 rokov extrémneho sucha a tento príbeh môže byť bližšie k realite, než by sme chceli.

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Príbeh lode Wilhelm Gustloff, označovaný aj Loď duchov, je zapadnutý hlboko v dejinách a nik si na najväčšiu námornú tragédiu ani nespomenie.

V roku 1945 sledujeme osudy 4 ľudí utekajúcich pred postupujúcou sovietskou armádou a snažiacich sa dostať na záchranné lode, ktoré ich majú odviesť do nacistického Nemecka. Stovky tisíc ľudí majú rovnaký cieľ a počty na lodiach sú obmedzené. Nastáva dravý a nehumánny boj o prežitie a opisy zverstiev, ktoré boli napáchané a zabudnuté.

Absolútne som netušila, do čoho idem a každou jednou prečítanou stranou ma mrazilo viac a viac. Bol to presne ten príbeh, kedy tušíte, ako to dopadne, ale aj tak dúfate v šťastné konce. Autorka vytvorila excelentú prácu, jej štýl písania mi dokonalo sadol a ja si prosím viac jej kníh.

02.12.2023 5 z 5

Rapovej deník Lukáše Kouřila Rapovej deník Lukáše Kouřila Lukáš Kouřil

Autor pustil do sveta úprimnú spoveď svojho života, nekladie si servítku pred ústa a narovinu to v knihe všetko vyloží. Klobúk dole pred otvorenosťou a odvahou zverejnenia, moje denníky z divokej mladosti plánujem rituálne spáliť pri narodení prvého dieťaťa.

Kniha je nielen pre tých, ktorí majú radi rap a príbehy z hudobného prostredia. Zachytáva taktiež procesy a úskalia organizovania eventov, všetky možné varianty, čo všetko sa môže pokaziť a návod, ako sa to občas riešiť nemá.
Odporúčam pre všetkých, ktorí sú z okolia Hodonína, alebo na rapové akcie chodili, zažijú nostalgické momenty.

Mimo rap v knihe nájdete príbeh dospievajúceho rebela, ktorý je podnikavý a zapálený pre svoju vec, ide si YOLO život plný alkoholu, drog, húlenia, parties a celé to korunuje kopou dlhov a porušovaním pravidiel. Je to ten správny bizár, ak ste ako ja, kto ani cez cestu mimo prechod neprejde.

Určite si to prečítajte, ak máte pocit, že sa Vám nedarí. Zistíte, že vlastne v porovnaní s touto kopou fuck upov ste na tom úplne v pohode, hlavne NEVER GIVE UP. Aj keď nepoznáte mená a skupiny, bude Vás to baviť, lebo budete čakať, čo sa zas ide pokaziť a ako to celé nakoniec dopadne. Grafika v knihe je skvele zakomponovaná a dodáva knihe šmrnc. Som milo prekvapená, čítalo sa to rýchlo a dobre.

Ďakujem autorovi za zaslanie knihy k recenzii v rámci spolupráce.