Imaginárium Imaginárium komentáře u knih

Pláč němého boha - 1. svazek Pláč němého boha - 1. svazek Tereza Matoušková

Všadeprítomná šeď a škrípanie ozubených kolies - tak by ste si asi nepredstavili miesto vytvorené bohmi, ktoré bolo uzatvorené do vzduchovej bubliny s mechanickým slnkom a ponorené na samé dno mora. To všetko preto, lebo zemský povrch je po vojne bohov s drakmi takmer neobývateľný. Mocenské boje a intrigy nám postupne odkrývajú históriu a prepájajú jednotlivé dejové linky do komplikovaného záveru.

Nekromanti, mágovia, víly a deti púšte sú len časťou obšírneho celku s veľkým množstvom postáv, dejových liniek, miest a úvah. Najviac ma bavili postavy plné protikladov a rozmanitostí: nekromant Toreus, vodca povstalcov a mrzák Worlih, na oko vzorná dcéra velemága Denyela, rebelka Revena a bielovlasá víla Kajam. Prostredníctvom nich nám vznikol namixovaný koktejl niekoľkých žánrov fantasy obsiahnutých v jednej knihe.

Osobne sa mi to čítalo velmi ťažko a pri chvíľkovej nepozornosti som sa ihneď stratila. Trvalo mi asi až 150 strán, kým som sa začítala a ako tak pochopila, o čo v knihe ide. Od druhej polovice sa dynamika deja mení, začínajú sa veci vyjasňovať a spájať do “aha momentov. Som zvedavá v akom duchu sa bude niesť druhá časť.

Moc ďakujem autorke za zaslanie e-knihy k recenzii.

21.04.2024 3 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

Kto ste si obľúbili Avu z prvej časti, tak táto kniha je presne pre Vás, bude jej tu presne toľko, aká je aj hlavná hrdinka = trochu moc.

Ava je zvyknutá celú strednú prechádzať ako to neviditeľné dievča, lebo nech urobí čokoľvek, aj tak si ju nikdy nikto nezapamätá. Samozrejme musí mať obrovský crush do kapitána školského futbalového týmu, ktorý ako jej pravý opak, stojí vždy v centre diania. Všetko sa ale mení, keď jej začne vypisovať neznáme číslo a Ava v ňom začne vidieť chlapca svojich snov.

Rovnako ako prvá časť, aj “Miluju tě. Ja vím ma hodne bavila, páči sa mi dynamika textu, spôsob písania a odľahčený dej. Z každej stránky presakuje energia a nezamenitelný štýl Oly. Bála som sa, že budú hlavné hrdinky ako cez kopírák, ale thank god každá má svoju vlastnú osobnosť.

Kniha je vymazlená o spotify playlisty, ako vždy skvele graficky spracovaná s odkazmi na knihy, filmy a seriály, ktoré pozná snáď úplne každý. Ako bonus je v knihe zakomponovaný svet cosplayerov, čo je originálne a veľké plus, užila som si to na max.

30.03.2024 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Po rozhodujúcom konkláve, kde sa z Citry stala mladá smrtka Anastázia, Rowan uteká a stáva sa z neho samovymenovaná smrtka Lucifer, ktorý robí čistku medzi morálne skazenými smrtkami. Každý z nich sa snaží svojím spôsobom o záchranu cechu smrtiek a zvrátenie ohýbania pravidiel, aby sa k moci nedostali tie smrtky, ktoré hľadajú v zabíjaní potešenie.

Od pokračovania Smrtky som mala velmi malé očakávania, myslela som si, že nám už tento svet nemá čo ponúknuť. Hodne som sa mýlila, príbeh je plný nových postáv, ktoré dobre vypĺňajú dej. Osudy Rowana a Citry pokračujú netuctovým spôsobom, hlbšie sa dostaneme do vedomia Nimba a autor nás zavedie na nové miesta. Nimbus mi celú knihy pripomínal Spiro z Akta Illuminae, mali podobný spôsob vyjadrovania myšlienok a jednania umelej inteligencie. Nemala som počas čítania žiadny wow efekt, ale príbeh som si celkovo užila.

30.03.2024 4 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Claire je zdravotná sestra, ktorá posledné roky trávila ošetrovaním vojakov počas druhej svetovej vojny. V roku 1945 vojna skončila a Claire sa vydá na Škótsku vysočinu so svojím manželom, aby si dopriali druhú svadobnú cestu a našli po rokoch odlúčenia seba samých. Stanú sa svedkami druidského rituálu medzi skalami Craigh na Dun, kam sa Claire ďalší deň vráti sama. Keď sa dotkne kameňa, presunie sa do roku 1743, kde na ňu čaká úplne iný svet, než predpokladala.

Jednoznačne môj najobľúbenejší historický román, ktorý sa preslávil perfektne spracovaným seriálom. Skákanie v čase a kombinácia dvoch časových línií, ktoré sú samé o sebe zaujímavé, dodalo knihe určitý level brilantnosti a ja som si užila každú jednu stranu tejto bichličky.

Autorkin štýl mi neskutočne sadol, všetko je skvelo opísané a celý čas som mala pocit, že tam som s Claire. Konečne som mala ten pocit, kedy chcem, ale zároveň nechcem knihu dočítať. Keďže milujem aj seriál, filmové obálky u mňa nesmú chýbať a za mňa sú dokonalé.

03.03.2024 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Román zachytávajúci obdobie druhej svetovej vojny a rokov následne po nej na území bývalého Československa, kde nás autorka vtiahla do času, kedy prebiehal holokaust. V knihe sa objavuje mnoho emočne náročných tém, ako je strata blízkých, rozpady rodín, epidémia týfusu a koncentračné tábory.

Príbeh je taktiež o krutosti osudu, kde aj malé rozhodnutia dokážu zmeniť tak veľa a ovplyvniť životy celých rodín. Koľko toho človek dokáže na svojich pleciach uniesť a akých zverstiev sme schopní? Veľmi silné a bolestné čítanie, ktoré núti otvoriť oči pred historickými faktami a prostredníctvom románovej podoby to dokážeme precítiť. Bola to malá ochutnávka milónov nešťastí a ich foriem z daného obdobia.

Občas som sa strácala v menách a rodinných väzbách, kedže retrospektívne sledujeme tri generácie žien, ktoré si prešli rôznymi formami pekla. Napriek tomu príbeh sa odvíjal hladko a tým, že sa odohrával na našom území ma zasiahol ešte viac. Zanechal vo mne mnoho pocitov a potrebu dozvedieť sa o tomto masakre viac.

22.02.2024 5 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Úplné feel good ňuňu čítanie, ktoré som potrebovala po poslednej, náročnej knihe. Jednohubka z prostredia strednej školy o Mei a jej najlepšom kamarátovi Travisovi. Ako všetci teens toho majú kopu k riešeniu a je z toho vždy nejaká dilema, ale to k tomu veku proste patrí.

Všetky chceme frajera, ktorý sa k nám správa ako Travis k Mei. Bavilo ma čítať, ako spolu komunikujú a forma chatu bola super, zachytilo to celkový vibe. Plus farebné spracovnie je úplne vymazlené. Je nám jasné, že reálne takýto chalani na strednej rozhodne nie sú, ale všetky si moc prajeme, aby aspoň na chvíľu boli. Bolo to moc príjemné a nostalgické spomínanie na prvé lásky a pripomienka, že sme neboli lepší.

13.02.2024 4 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Kniha zachytávajúca životy 4 bývalých spolužiakov z vysokej školy žijúcich v NYC. Jude je právnik, Willem je herec, DžejBí je maliar a Malcolm je architekt. Ich cesty vedú každá iným smerom, spája ich len vzájomné priateľstvo a spoločné zážitky.

Knihe dávam plný počet hviezd, ale úprimne ju nenávidím. Dejovo je to tá najhoršia kniha, akú som v živote čítala. Je krutá, traumatizujúca a obsiahla snáď všetky podoby zla na tomto svete. Nájdete tu témy detského zneužívania, sebapoškodzovania, fyzického násilia a znásilnenia, smrti, sirôt a drog obalených do tisícok psychických problémov.

Čítanie tejto knihy bola brilantne napísaná nekonečná prechádzka peklom, vďaka ktorej mi zo života zmizli úplne všetky farby a upadala som do totálnej beznádeje. Nielenže je tá kniha hrubá bichle, text aj font je tam natlačený, ale aj obsahovo som mala pocit, že to v živote nemôžem dočítať.

28.01.2024 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

“Získala dojem, že to nebude zase takový hulvát, za jakého sa vydával. Snad trochu zatrpkl, když mu došlo, ostatně jako mnoha jiným příslušníkům jeho pohlaví, že se nechal omámit krásou a půvabem a vzal si hloupou ženu. Vědela však, že tento druh omylu je příliš rozšířený, než aby se s ním rozumný muž nedokázal smířit.

Príbeh dvoch sestier, ktorých jediným problémom je dobre sa vydať. Elinor je racionálna, rezervovaná, drží si emócie na uzde a riadi sa rozumom. Naopak jej mladšia sestra Marianna je emocionálna, spontánna a citovo založená. Skvele zobrazené dve rozdielne povahy, sesterská láska a cesty, ako nájsť šťastie.

Na klasiku musím mať náladu a bohužiaľ tentokrát som s knihou strašne bojovala. Možno to bolo preto, že som už videla film aj seriál a vedela som, že ma kniha asi nemá čím ďalším prekvapiť. Pripomínalo mi to hodne Malé ženy a Pýchu a predsudok, všetky tieto knihy mi prídu na jedno brdo. Prišla som na to, že sa mi hodne lepšie čítajú nové vydania starých kníh a edícia svetových a českých klasík od Dobrovského je nádherná, určite siahnem po ďalších.

16.01.2024 3 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

Príbeh Moreny a Vesny, dvoch sestier - jedna predstavuje smrť a druhá život. Sú zviazané kliatbou večného života, v ktorom sa Vesna bude opakovane rodiť a zomierať, Morena ju bude stále hľadať a pokúšať sa ju zachrániť. Prelínajú sa tu dve dejové linky. Jedna je z roku 1187, popisuje históriu a mladosť sestier, kde celá dejová zápletka začala. Druhý je rok 1775, ktorý odhaľuje tajomstvá a sestry zisťujú príčiny ich prekliatia.

Dlho som hľadala knihu, kde budú zaujímavo zakomponované slovanské tradície, bohovia a kúzelné bytosti našej mytológie. Je toho u nás také veľké množstvo a predsa o tom vieme minimum, čo je veľká škoda. Historickú presnosť neskúmam, užila som si to ako fantasy, možno trochu viac ako rozprávku so zimnou tématikou a určite sa teším na ďalšiu časť.

28.12.2023 4 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Jan a Vilém sú bratia vlastniaci okrem iného aj hrad na Jeleňom vršku. Tesne po svadbe Vilém zomiera v bojoch vo Francúzsku. Zanechal po sebe vdovu Dianu, ktorá je odkázaná na pomoc jeho rodiny v Čechách. Odcestovala na Jelení vršek spoločne so svojimi komornými a rodinným právnikom. Jan ju odmieta prijať a berie tento krok z jej strany ako čistú vypočítavosť o získanie dedičstva, na ktoré podľa neho nemá nárok. Situácia sa vyhrotí, keď príde do krajiny morová epidémia a záhadná lupičská banda, ktorým nič nie je sväté. Na Jeleňom vršku hľadajú útočisko ďalší rodinní príslušníci a ľudia z okolitých statkov. V tomto prípade platí, čím viac ľudí, tým viac nezodpovedaných otázok a intríg.

Knihu by som si asi nevybrala, keby sa mi nehodila do čtenářskej výzvy. Potrebovala som knihu s dejom odohrávajúcim sa v 16. storočí a zaujala ma zimná obálka. Zima a chlad z tej knihy doslova raší, atmosféra chladných komnát v hrade je vierohodne spracovaná. Bohužiaľ mi tentokrát kniha príliš nesadla, nevedela som si vybudovať vzťah k postavám. Možno to bolo dobou, v ktorej vystupovali, alebo mali úmyselne pôsobiť neosobne. Rovnako som mala pocit, že som v polke knihe a vlastne sa nič nedeje, žiadne napätie, ani potreba zistiť, čo bude ďalej. Bavili ma historické fakty zaradené do príbehu, popis morovej nákazy a ako sa k tomu pristupovalo, rovnako aj právne naťahovačky tej doby o podiely na majetkoch. V prípade, že hľadáte historický román z českého prostredia, alebo chcete podporiť českých autorov, tak v tejto knihe by ste to mali spoľahlivo nájsť.

18.12.2023 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Stroskotaný pilot v púšti stretáva malého princa, ktorý mu rozpráva svoje zážitky z cestovania po cudzích planétkach a objavovania ľudí so zvláštnymi charaktermi. Na svojej ceste zisťuje, že dospelí sú podivní a vidia svet inými očami než deti. Poukazuje na mnohé ľudské vlastnosti, vnímanie sveta a priorít, taktiež častú nelogickosť ľudských činov.

Pamätám sa, že som knihu čítala na základnej škole a vôbec som tomu nerozumela. Vnímala som len jednoduchý dej a skryté posolstvo mi ostávalo skryté. Na túto knihu je potreba dospieť, vtedy sa stane liečivým balzamom na dušu.

16.12.2023 5 z 5

Východní království Východní království Christie Golden

World of Warcraft je fenomén, ktorý ani mňa vďakabohu neminul. Hry obecne moc nehrám, ale mám slabosť pre tie, kde si príbeh viem doplniť knihami. Putovanie Azerothem je edícia, ktorá nás vedie po jednotlivých kontinentoch formou expedície, kde prechádzame jednotlivými územiami a máme možnosť dozvedieť sa detaily, ktoré nám v hre mohli uniknúť. Pôsobí vyslovene encyklopedicky a je plná nádherných ilustrácií. Problém som mala len s prekladmi, keďže hra je v angličtine, české názvy mi dali zabrať. Oceňujem dodatočné vysvetlivky s originálnym znením a chápem, že to ani iným spôsobom nie je možné spracovať. Kto má s tým tiež problém, odporúčam si kúpiť anglický originál.

Myslím, že doteraz vyšli v originále Eastern Kingdoms, Kalimdor, Northrend a Pandaria, v češtine len prvé dve. Sú nádherné a určite u mňa nebudú chýbať.

Húrinove deti Húrinove deti J. R. R. Tolkien

Po úspešnom zvládnutí Silmarillionu som znovu prečítala Húrinove deti. Epický a temný príbeh o Morgothovej kliatbe uvrhnutej na Húrina a jeho potomkov: Túrina a Niënor.

Za mňa je to jednoznačne ten najtragickejší príbeh, aký Tolkien napísal. Keď som si myslela, že už horšie nebude, tak vtedy sa len autor zahrieval. Nájdete v príbehu detaily o Nirnaeth Arnoediad, Túrinovom živote, páde Nargothrondu, osudoch Morwen, Niënor a drakovi Glaurungovi.

Som neskutočne šťastná, že stále vychádzajú nové vydania menej známych príbehov zo Stredozeme. Stále ma vedia niečím novým prekvapiť.

12.12.2023 5 z 5

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

Pre všetkých fanúšikov Stredozeme, ktorých zaujíma bližšia história tohto dokonalého sveta. Okrem Pána Prsteňov a Hobita je stále veľké množstvo epických príbehov, ktoré sú neznáme a čakajú na objavenie. Podľa mňa si pozornosť jednoznačne zaslúžia.

Kniha obsahuje viac podôb toho istého príbehu z rôznych zápiskov a poznámok J.R.R. Tolkiena a následné porovnania detailov z viacerých verzií doplnené vysvetlivkami od Christophera Tolkiena.

Dej sa odohráva po Bitke sĺz nespočetných a opisuje osudy Tuora (prastarého otca Elronda) a históriu často spomínaného mesta Gondolin.

Na štýl písania si treba zvyknúť, často mi hĺbka štúdia Tolkienovho diela pripomínala dizertačnú prácu, než fantasy, ale keď si na to človek zvykne, odhalí sa mu krásny, epický príbeh.

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Doplnková novela, ktorá si zlizla celkom slušnú dávku hejtu z každej strany. Avšak mne osobne vôbec nevadila. Autorka si v tej dobe prechádzala veľmi zložitým obdobím, kde jej otec prekonal ťažký infarkt a zároveň zistila, že je tehotná, takže budme radi, že vôbec niečo napísala.

Dejovo sa nachádzame po finálnej bitke a blíži sa sviatok zimného slnovratu - Nočný dvor ho slávi asi ako my Vianoce. Zimná atmosféra z toho doslova kape, takže aj v lete som mala chuť zdobiť barák a ísť sa von guľovať.

Znovu som mala možnosť užiť si našu obľúbenú partičku pekne pohromade, až ma miestami mrzelo, že tam s nimi nemôžem byť.
Dokopy sa tam nič nevysvetlilo a stále čakám na finále, kde sa všetky moje otázky zodpovedajú, celé to do seba zapadne a budem vedieť, ako ich príbehy skončia. Čakala som, že na to tu ten priestor práve bol, ale bohužial.

Ak mi bolo Tamlina ľúto v poslednej časti, tak tu som už doslova trpela, nech urobil čokoľvek, toto si nezaslúži nik.

Otisky Chribdy Otisky Chribdy Kristina Waagnerová

Na ďalšie pokračovanie série Zlatá Grai som sa vrhla hneď po dočítaní predchádzajúcej časti. Nevydržala som čakať ani hodinu, takže moc ďakujem autorke za okamžité zaslanie e-knihy k recenzii v rámci spolupráce.

Tentokrát atmosféra aj dej pritvrdzuje, nachádzame sa na území krvavých sarrei, ktorí si spravili z Isarell bojového otroka. Dej sa prehlbuje a my máme možnosť lepšie spoznať rasu krvilačníkov a ako funguje ich svet a zvyky za temnou hranicou.

Oceňujem nižší počet strán, dej bol dynamický a bez hluchých, natiahnutých pasáží. Perfektne autorka ukázala, že svet nie je len čiernobiely a nedelí sa iba na dobro a zlo - aj tí dobrí vedia zradiť a démoni vedia spraviť niečo dobré. Často to v knihách nevídam a v tejto sérii to bolo ako závan čerstvého vzduchu po dlhom čase.

Na poslednú časť tejto super série si rada počkám, som si istá, že nás čaká epické zakončenie dobrodružstva našich obľúbencov.

Kto máte radi fantasy a nebavia Vás množstvá rovnakých YA príbehov, takto toto určite odporúčam.

Dotek viatáru Dotek viatáru Kristina Waagnerová

2. diel fantasy príbehu: Zlatá Grai - Dotek viatáru nebol len dotek, ale hotové tornádo. Na pokračovanie osudu Isarell, Bastiena a ostatných sa oplatí čakať. Dej zo začiatku ubiehal pomaly, pripravoval si pôdu pre niečo veľké. Autorka poodhalila súvislosti a tajomstvá, intrigy a spletité manipulácie. Doplnila prázdne miesta a zanechala ma s otvorenými ústami hľadieť z okna.

V tomto diele priamo pokračujeme, kde sme v jednotke skončili. Našich obľúbencov sprevádzame na výpravách za hranice do temnoty, kde čelia novým nástrahám. Pripravte sa na veľké dobrodružstvo a more napätia.

Posledných 200 strán som nepustila z rúk a naposledy som pri knihe takto plakala, keď zabili Dumbledora. Tým chcem poukázať na to, že to u mňa nie je bežné.

Knihy majú vyvolať emócie a v tejto som našla úplne všetky. Za to autorke moc ďakujem, za zaslanie e-knihy v rámci spolupráce, za tento príbeh, ktorý mi veľa dal a za vytvorený svet, ktorého môžem byť súčasťou .

Zlatá Grai Zlatá Grai Kristina Waagnerová

Začiatok knihy ma jemne vydesil, dej začal rýchlo s množstvom postáv, miest a druhov bytostí - takmer som sa stratila. Nenechajte sa odradiť, príbeh sa krásne rozvinie a nie je problém sa začítať.

Knihou sprevádzame hlavnú postavu Isarell, ktorá podstupuje množstvo výcvikov a skúšok, kde som ani na chvíľu nemala pocit, že tuším, ako to dopadne. Vedľajšie postavy som si snáď obľúbila ešte viac, než hlavnú postavu - divožienky Ymira a Lucilla, jorreiský rytier Bastien a kráľ Renegor sú krásne vyšperkované postavy s veľkým potenciálom.

Dej som s postavami prežívala a v určitých pasážach som mala problém knihu odložiť a ísť spať – bojovala som s Isarell do konca. Milujem prepracované príbehy, vybudované celé svety a postavy, kde musím zapájať predstavivosť na maximum a nie je to obohraté klišé. Skvelá práca autorky, dostala som, čo moje srdce žiadalo.

Maximálne oceňujem ukončovanie kapitol po napínavých častiach a neroztrhanie deja ďalšími dejovými linkami, čo osobne nemám moc rada. V Zlatej Grai dej uteká postupne, bez zbytočných odbočiek. Trošku mi v knihe chýbala mapka k lepšej orientácii, kde sa v príbehu nachádzame.

Knihu určite odporúčam všetkým milovníkom obsiahlej fantasy, ktorí sú pripravení na tvrdšie scény na štýl Hry o tróny. Teším sa na pokračovanie!

Ďakujem autorke za zaslanie prvej časti fantasy série v rámci spolupráce.

Sněhová sestřička Sněhová sestřička Maja Lunde

Ďalší z Vianočno-zimných príbehov, ktorý rozpráva o chlapčekovi, ktorému zomrela staršia sestra a aký vplyv to má na celú rodinu. Netradičné, na zamyslenie so severským nádychom, ktorý Maja Lunde vie dokonale zachytiť. Kniha je plná krásnych ilustrácií, na ktoré sa dá pozerať hodiny.

Strážkyňa slnka Strážkyňa slnka Maja Lunde

Ako by vyzeral bežný život, keby zo sveta zmizlo slnko? Žiadne hrejivé lúče, pehy na tvári a červené líčka. Žiadna úroda, len slabé rastlinky, stály chlad, dážď a hmla. Kam sa slnko podelo a podarí sa Lily znovu obnoviť ročné obdobia, zistíte v tejto krásne ilustrovanej knihe, z ktorej opisovaná atmosféra presakuje z každej stránky. Tak, ako aj v Snehovej sestričke, je kladený dôraz na hlboké ľudské pocity, spoločenské a environmentálne problémy: rodina, hlad, pestovanie vlastných potravín, uvedomenie si čara bežných vecí a radosti z tradičných 4 ročných období, ktoré si treba vážiť. Je to rodinná rozprávka, ktorá každého pohladí po duši.