IHT IHT komentáře u knih

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

THRILLER! Podle me je to nejlepsi kniha ze serie "Pripady oddeleni Q". Alespon pro ctenare, kteri cetli predchozi dily ;)
Krome "klasicke" detektivni linie (Gordon a Rose) zde probiha hlavni dejova linka, ve ktere se dozvime prakticky vse o Asadove ponure minulosti. Postava Carla tu je dosti upozadnena, humorna linka znama z predchozich knih tu neni (a s ohledem na tema by asi pusobila rusive), charakterovy rust epizodniho hrdiny Joana je velmi zajimave vykreslen.
Vyreseni detektivni linie je sice dosti proste, ale pointa je velmi hezka, Urcite davam 5 hvezd a doufam, ze autor bude v serii pokracovat :)

18.02.2020 5 z 5

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

CHtel jsem dat 4 hvezdy, ale premyslel jsem, zac vlastne bych strhl tu jednu.
Pravda je, ze pachatele a zapletku jsem pochopil ve dvou tretinach knihy (coz se mi obvykle nestava!! :)), takze ta posledni tretina byla relativne zdlouhava, protoze jsem musel pretrpet, az to konecne dojde i hlavni postave...Na druhou stranu vsak jsem obvykle otraveny, kdyz autor detektivku ukonci moc rychle (po prozrazeni pachatele uz nasleduje jen strucne vysvetleni pro pomalejsi ctenare a konec zvonec). Takze vlastne poradne propracovany zaver neni vubec na skodu! :)
V kazdem pripade je Nora sympaticky looser - jeji postava je utrpna, ale clovek ji drzi palce az do konce. S cistym svedomim doporucuji k precteni a sam se tesim na dalsi autorcin pocin :)

03.10.2019 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

knihu jsem cetl v sestnacti a byl z ni naprosto uneseny (tusim, ze to byl muj prvni postapokalypticky roman). Ted, o vice nez ctvrtstoleti pozdeji, jsem si poslechl audioknihu a prisla mi ponekud rozpacita. Vazne to i tehdy bylo tak desne popisne? I tehdy to bylo plne moralizovani? Nebo se mi tak zmenil vkus s poctem prectenych knih? Nebo to bylo jen tim desive monotonim zpusobem nacteni audioknihy? Nevim, ale z ucty k Merlemu doufam v to posledni. Malevil si prectete sami - pozitek bude jiste vyssi!

21.04.2017 4 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Spokojeny. Poslouchal jsem audio a nemohl se odtrhnout. Zaver se mi moc libil, fakt vtipna pointa. Akorat hlavni hrdinove se nejak neposouvaji...

06.08.2023 5 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa je moje srdcovka, tato serie se mi obzvlast libi. Propojeni socialniho tematu s vysetrovanim vrazdy je osvezujici, pritom je spojeni nenasilne a autorka netlaci na pilu (jak se obcas stava). Alespon mne ten apel prisel primereny.
Zapletka je sice predvidatelna, ale to ve finale prilis nevadi. Uz se tesim na dalsi dil :-)

19.07.2023 5 z 5

Vražda pro štěstí Vražda pro štěstí Josef Škvorecký

Nebylo to spatne, ale bylo to ponekud prvoplanove prekombinovane... Zhruba pred pulkou jsem pochopil, ze dalsi a dalsi slibne stopy, po kterych se dr. Pivonka postupne pousti, budou liche - jelikoz do konce knihy zbyva jeste fura stranek... :(

12.01.2023 4 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Spokojeny, ale asi ne nadseny. Nebyl to uplne pekny humoristicky roman, na to byla trojka vylupku moc hnusna. Bylo to prijemne, ale trochu smutne. Zkusim dalsi roman :-)

04.11.2021 4 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

Velmi pekne!! Do dvojky jsem se pustil hned po prijemne jednicce a opet od toho moc neocekaval. Prvni dil jsem bral spise jako zanrove dilo, kde dej samotny je zcela podruznou banalitou, nicmene ve druhem dile je dej prekvapive konzistentni a hlavni postava odnekud nekam smeruje - to byl prijemny bonus k jinak zabavnemu oddychovemu soucasnemu fantasy. Rad bych dal sestou hvezdu Liboru Tersovi za prednes! :)

27.05.2021 5 z 5

Co rostlina ví: Průvodce smyslovým světem rostlin Co rostlina ví: Průvodce smyslovým světem rostlin Daniel Chamovitz

Fantasticke nahlednuti do smysloveho sveta rostlin - povinna cetba pro kazdeho biologa. Autor je renomovany vedec, navic primerene kriticky. Nesnazi se shromazdovat nepodlozene nesmysly, ale naopak vychazi z "tvrdych dat". Konfrontace protichudnych vysledku ruznych autoru a vysvetleni popularnich, lec spatnych vyzkumu - to jsou velmi cenne informace. Chcete-li sve kvetiny podporit v rustu, nedotykejte se jich, ani na ne nemate prilis mluvit (resp. kricet "rozvijej se poupatko...") - bohate staci, kdyz je misto toho zalejete ci pohnojite :D

18.12.2020 5 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

bylo to krasne a dlouhe. chvilemi trosku zdlouhave, pravda.
Obecne nepatrim k lidem, kteri remcaji, ze kniha byla prilis dlouha a autor mohl zhustit pribeh na mensi pocet stran. Pro me je dulezite si pribeh uzit - pokud je delsi, jen dobre.
Tato kniha je krasna, poeticky popsana, vznesena moralka a gentlemanstvi teto doby je velmi nostalgicke.
Na druhou stranu je kazda dejova linka popisovana velmi podrobne, coz me misty rusilo - kdyz jsem porad jeste nebyl v polovine a resily se dejove podruzne zalezitosti z valky s Napoleonem s podrobnymi popisy, byl jsem ponekud netrpelivy, protoze jsem se nemohl dockat, az se dej posune k necemu akcnejsimu, hodnotnejsimu. Podobny pocit jsem mel u knihy dvakrat ci trikrat. Pomineme-li tyto drobnosti, hlavni dej knihy je skvele vymysleny, dobre poskladany a prezentovany a urcite si zaslouzi 4,5 hvezdicky :)

13.10.2020 4 z 5

Vlčí úžina Vlčí úžina Olivier Truc

Do tohoto druheho dilu jsem se pustil hned po prvnim, takze jsem vedel, do ceho jdu. Nekdy se stava, ze druhy (a dalsi) dil je slabym odvarem prvniho - nastesti to ale neni tento pripad!! :)
Dej se odehrava v pro nas exotickem severnim Norsku, ale mezilidske vztahy (vykreslene verne) jsou nam duverne zname i z naseho prostredi. Skvela oddechovka, cetl jsem, kde to slo, po par strankach. Urcite doporucuji :)

06.06.2020 5 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Pekna remeslna prace. Tento treti dil dobre zapada do serie, akorat ty pripadne zapletky a peripetie mi zacinaji pripadat nejak nasekane podle stejne sablony. Rodina Fabiana Riska by se mnou jiste souhlasila - uz se desim, co se jim stane v dalsim dile.
Kazdopadne neuveritelnost zapletky neprekrocila meze snesitelnosti (mnohem zajimavejsi mi prisla zapletka s "happy slapping", byt na ni nebylo moc co vysetrovat) a autor ukoncil tento dil krasnym prislibem zajimaveho pokracovani - uz se tesim :)

28.01.2020 4 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Na knihu jsem narazil nahodou, zde v diskuzi zminovana medialni kampan me minula. Behem cteni jsem mel pocity rozporuplne (stejne jako z Kafky ci Murakamiho ;)), ale pribeh po navratu na Zemi velmi prijemne pokracoval. Celkove hezky dojem, i pres nevyhraneny charakter prvni casti.

06.01.2020 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Krasna pocta Agate Christie a jejim klasickym detektivkam, kde vraha mozna tusite ("kdyz vyloucime nemozne, musi byt zbyle reseni pravdive"), ale motiv jeho jednani je vzdy prekvapivy :)
I kdyz jsou realie pribehu "otrele" (skupinka cizich lidi docasne odriznuta od zbytku sveta) a podrobny popis hotelu na uvodu je "zbytny", pomahaji navodit tu spravnou atmosferu knihy. Dej je napinavy (az mrazivy :)). Cetl jsem knihu s gustem a radosti a skvele jsem se u ni odreagoval.... opet lapen Lapenou. ;)

18.10.2019 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Moc pekny pribeh, charaktery jsou vykresleny bravurne a rozuzleni je verohodne. Neni co vytknout, provedeni audioknihy je take prijemne, byt trochu propracovanejsi zmena hlasu v dialozich by nebyla od veci :-)
Uz se tesim na dalsi dil!

12.08.2019 5 z 5

Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie Jan Zrzavý

V posledni dobe vyslo nekolik ucebnic evolucni biologie. Nektere z nich nejsou spatne, pokud vsak hledate tu nejlepsi - volba je jasna, sahnete po teto. Je v ni vsechno, opravdu vsechno. (Po docteni me skutecne napadlo: "42"... ;))
Kniha je fundovana, naslapana fakty, prehledne organizovana a hlavne zabavna! Nu, tato kombinace vyustila v narocne cteni, ktere si clovek bude dlouho pamatovat. A o to jde ;)

Toto opus magnum ceske evolucni biologie ma jen dve chyby:
1) Chapu ze v Dokoranu z teto perly chteli udelat rodinny diadem a proto knihu vydali na kridovem papire - je vsak pekelne tezka (a pri kazdem otaceni strany jsem si pracne kontroloval, zda nahodou neotacim dva listy).
2) Snaha snizit rozsah knihy na "udrzitelne" minimum (zde mysleno prakticky doslova) vedla k volbe mensiho fontu, (zvlaste boxy jsou opravdu tezce citelne) coz v kombinaci s lesklym papirem umoznuje knihu cist jen pri kvalitnim svetle dopadajicim pod spravnym uhlem - docela vopruz.

Za tu reholi pri cteni to vsak stalo! Knihu by meli cist nejen studenti biologie, ale i zajemci o prirodu. A hlavne ti, kteri maji dojem, ze ta evolucni "teorie" je vlastne jenom nejaka teorie a vedci poradne nevedi, jestli je vubec spravna.
Vedci to vedi a moc dobre.

25.03.2019 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Skvela kniha. Zapletka slusna, pribeh ve forme tri prolinajicich se vypravecskych linii velmi efektni. Hlavne ale zapusobilo osobni poselstvi - pohled do nitra alkoholicky byl mrazivy, protoze mi (bohuzel) nechybi blizka zkusenost. Zrejme i kvuli tomu, ze jsem si v knize nasel "to svoje", jsem byl doslova uchvacen. Uz se tesim na dalsi autorciny pociny :)

21.05.2017 5 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

(SPOILER) Nebylo to spatne, ale ruku na srdce, ani zadna velka slava. Oddychovka, na kterou asi brzy zapomenu.
Zcela neverohodny byl detektivuv denik - popis 18 let vysetrovani na 100 stranach a pritom tam prepisoval dialogy...?
A chov vazek v zajeti? Absurdni. Popis "nejvetsi vazky sveta" zcela smysleny... To mi prislo dost zbytecne nedotazene. Rozuzleni nijak neprekvapovalo, docela se nabizelo. Nechapu, proc si sourozenci nenechali udelat DNA testy sami - motivace vysoka...

28.09.2023 3 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Posusnanicko :) Celou dobu jsem si lamal hlavu, jak spolu mohou jednotlive linie souviset a proto me rozuzleni velmi potesilo :) Tuto serii mam velmi rad a uz se tesim na dalsi kousek.
Yrso, diky!! :)

18.08.2023 5 z 5

Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Johannes Krause

Velmi pekny, velmi srozumitelne napsany pribeh archeogenetiky a jejich dosavadnich poznatku. Archeogenetika upaluje milovymi kroky a kazdy rok dosahuje novych fantastickych poznatku, takze je trochu nestastne psat prehledove knihy v teto fazi, kdy jeste vse kypi a vre. Nicmene na druhou stranu presne tento typ knihy upozorni beznou ctenarskou obec na to, ze prave dochazi k prepisovani dejin a dokaze tento kvas zasadit do souvislosti a doplnit zajimave informace a nahlednuti pod poklicku.
Moc hezky sepsany pribeh, velmi prijemny je rozsah knihy (vetsina obdobnych jsou tluste bichle, kde se nekdy zbytecne popisuji zaklady vyzkumu a poznatky nekolikrat opakuji), politicky apel v zaveru knihy me nezaujal, ale objektivne receno je zcela na miste. Posledni tri vety me rozesmaly: "Narazíme na limity. A nebudeme je akceptovat. Nejsme na to stavění."
Doslov Zuzany Hofmanove k ceskemu vydani je dustojnou a organickou soucasti knihy s jeste nadsenejsim zaverem, nez vlastni text. Potesil! (Byt za pozornost stoji, ze puvodce moru je zde napsan spatne a navic bez uzusove kurzivy.)

08.07.2023 5 z 5